Aracınız için Motor Yağı Seçimi

Yazar Yorum Yap 852 views
Aracınız için Motor Yağı Seçimi

Aracınız için Motor Yağı Seçimi

İster dizel, isterse benzinli olsun, her aracın motor yağ seviyesi periyodik olarak kontrol edilmelidir. Motor hacimlerinin teknik kapasitesi, motorda kullanılması gereken motor yağının özelliğini de belirler. Araç motor uzmanları; 200 bin kilometreyi aşan motorlara ayrı bir parantez açar. Bu kilometreyi aşan araçların daha kalın özellikteki motor yağlarını kullanmaları önemle tavsiye edilir.

Motor yağı kalınlık sıralaması, en ince yağ kodlaması olan 5/30 ile başlar, bunu 10/40 10/50 ve 20/50 gibi genel kategoriye sahip yağlar takip eder. Motor aşınmasını engelleyerek, belirli hareket düzenin devamını kolaylaştıran motor yağı, dizel, benzin, LPG olarak üç ana kategoride üretilir. Gelişen petrol teknolojisi ile madeni yağlar, mineral bazlı ve sentetik bazlı olarak üretilmektedir. Visco olarak nitelendirilen yağın yoğunluğu, kışın düşük, yaz ayında ise yoğun olmalıdır. Çünkü Visco azaldıkça yağın akışkanlığı artar. Bu kriter ışığında motor, yaz aylarının sıcak günlerinde yoğun kıvamlı yağ ile, kışın da, düşük kıvamlı, akışkan yağ ile doldurulmalıdır. Araçların motor yağı ihtiyacı buna göre belirlenmelidir.1900’lü yıllarda tek sınıf yağ ile bütün araçların motorları çalıştırılabilirken, gelişen motor endüstrisi sayesinde farklı teknolojiye sahip araç motorlarının her biri için, farklı özelliklere sahip motor yağı üretimine, hız verilmiştir. Yağ çeşitleri, yoğunluk ve içerik olarak iki katmanda değerlendirilir. Visco özelliğinin yanında, ürünün taşıdığı sentetik ya da mineralli olma özelliği, belirleyici faktördür.

otolye1

Sentetik Yağ Formülünün Başarısı

Motor yağı çeşitlerinden sentetik yağ, üretim aşaması olarak, daha zor ve maliyetlidir. Ancak motorda artık bırakmamasından dolayı, üstün performans sergiler. Bu da sentetik yağlara olan talebi arttırmıştır. Yeni nesil motorların olduğu araçlarda, yüksek oranda sentetik motor yağı kullanılır. Sentetik ya da mineral bazlı, motor yağlarının, araçlarda kullanılmasının sebeplerini, belirli başlıklar halinde sıralayabiliriz.

  • Yüksek ısı üreterek çalışan motorlarda, sürtünmeyi en aza indirir ve motorun aşınmasını yavaşlatır.
  • Pistonlar ile segman arasında bir sıvı conta görevi görerek, kompresyon kaçağı oluşmasının önüne geçer.
  • Belirli ısı düzeyinin üzerine çıkmaması gereken motor parçalarının soğumasına, katkı sağlar. *Motorda yanma sonucu oluşan döküntüler ve kurum parçalarını temizleyerek, motoru korur. Sızıntısı olmayan ve standart sürtünme ile çalışan motorun ömrünü, uzatmış olur. Dolayısıyla motorun yağ hacminin düzenli kontrol edilmesi, yağ koruyuculuğunu üst seviyede tutar.
otolye2
otolye2

Motor Yağı Seçimi İçin En Doğru Yöntem

Araçların motor gücüne göre yağ tercihini yapmak, en doğru yöntemdir. Bunlar binek araç motor yağı, ticari araç motor yağı, hidrolik araç motor yağı, ağır tonajlı araçların motor yağıdır. Düşük torklu küçük motorlu araçlar için üretilen 10/40 motor yağı, sedan taksi, binek otomobiller için idealdir. Ticari araçların motorları, gün boyu, motor harareti ve aşınma tehlikesi yaşadığı için, bu motorlarda, sentetik bazlı, 10/50 ölçüsünde motor yağı kullanmak, doğru tercih olacaktır. Büyük motorlu, yüksek tonajlı kamyon-otobüs benzeri araçlarda ise uygun yağ numarası, 20/50’dir. Daha kalın ve daha yoğun kıvamı olan 20/50 motor yağı, yüksek tork üreten motorlarda da kullanılabilir. Son dönemlerde, farklı bileşenler ile üretilen, onarıcı özelliğindeki motor yağı çeşitleri, araçlarda test amaçlı, kullanılmaya başlandı. Bu yağların, araç performansına etkilerini ise, sürüş uzmanları değerlendirecektir. Yerli üretim olan, onarıcı motor yağları, genelde mineral bazlı ve katkılıdır. Dünya çapındaki bütün madeni yağ markaları, üretim formüllerini sentetik bazlı motor yağı için geliştiriyor ve gelişen motor prensiplerinde de, yine sentetik bazlı yağ kullanılacağını öngörüyor.

Aracının bakımını aksatmayan ve motorunun korunmasına önem veren tüm sürücüler, tecrübe ve deneyimleri ışığında Otolye’den motor yağı ürünlerini, güvenle alıp kullanabilirler. Ayrıca motor yağı değişimi ve tüm servis bakımı için Otolye’den kendinize en uygun servisi seçip hem zamandan tasarruf edebilir hem de uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

İnceleme Sonucu

Motor yağı seçimi hakkında gerekli olan tüm bilgi burada! İster dizel, isterse benzinli olsun, her aracın motor yağ seviyesi periyodik olarak kontrol edilmelidir. Motor hacimlerinin teknik kapasitesi, motorda kullanılması gereken motor yağının özelliğini de belirler.
9,7

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba