Oto Klima Arızaları Ve Çözümleri

Yazar 1 Yorum 1.251 views
Oto Klima Arızaları Ve Çözümleri

Araçlarda sıklıkla maruz kalınan problemlerden biri olan ve yeteri düzeyde temizliğinin yapılamaması ve genel bakımının yapılamaması sonucunda arızalan oto klima sistemi, bu sayede araç sahibine çoğu zaman ciddi anlamda masraflar sunabilmektedir. Birçok sebeplere bağlı olarak arızalanan oto klima sistemi, bu durumda yalnızca yetkili servisi tarafından onarılması söz konusudur.

Oto Klima Yeteri Düzeyde Soğutamamasının Nedenleri İse Şunlardır;

Klima Gazında Eksilme Durumu Söz Konusu Olması

Oto klimada soğutma durumunda problem olmasına neden olan etkenlerden biri, klima sisteminde yer alan gazın eksilmesidir. Kompresör sistemi aktif olduğu halde, soğutma sisteminin yetersiz kalması durumunda yapılması gereken en mantıklı şey, ilgili servise başvurularak eksilen klima gazının yeniden doldurulmasıdır.

Klima Gazında Meydana Gelen Kaçak Problemi Nasıl Fark Edilmektedir?

Araç klimasında yaygın görülen problemler arasında yer alan klima gazında meydana gelen gaz kaçağı probleminin kolayca anlaşılması açısından klima gazının kısa süreçli olarak etkili olması söz konusu olmakta ve bu durum sonucunda da araç klimasında gaz kaçağı söz konusu olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken, araç teknik servisine başvurulması ve araç klima kaçak testinin gerçekleştirilmesidir.

Klima Sürekli Çalışmasının Sebepleri Nelerdir?

Araç klima kompresör rölesi tahrip olup açık vaziyette kalması veya da klima sistemi kapatılmasında başvurulan butonda tıkanma durumu söz konusu olması durumunda, klima sisteminde anormal bir şekilde çalışma işlevine neden olmaktadır.

Klima Bakımı Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Araçların iç kısmında yer alan klima sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görebilmesi açısından düzenli bir şekilde bakımının yapılması gerekmektedir. Bu bakımdan 180 günde bir araç klima gazı düzeyinin düzenli olarak ölçülmesi, araç klima sisteminde oluşan tüm arızalarda yalnızca ilgili yetkili servise başvurulmalı, araç klima sağlığı açısından Kış mevsiminde dahi en azından 30 günde bir olmak kaydıyla klima sisteminin 10 dakika kadar aktif duruma getirilmesi, değiştirilen klima gazının sistem elementleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Araç klima sisteminin sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından, araç sahibinin yukarıdaki faktörlere dikkat etmesinde faydalar bulunmaktadır.

Etiketler

1 Yorum

  1. 2014 model clio 4 arac aldm.klimasi 2500 deviri gecince sogutmaya basliyor bazende normal rolantide sogutuyor.ama aralarda sogutma sirasinda ilik hava ufluyor.sorun nerededir caba.tskedrm.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba