Common Rail Yakıt Sisteminin Parçaları ve Arızaları Nelerdir ?

Yazar Yorum Yap 3.192 views
Common Rail Yakıt Sisteminin Parçaları ve Arızaları Nelerdir ?

Teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesiyle beraber dizel araçlarda bilgisayar sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Motorda elektronik kontrol ünitesi kullanılmaya başlanılması ve bununla birlikte eskiden hidromekanik açıdan dizel enjektör elektronik olarak kumanda edilmesiyle birlikte dizel araçların motorlarının performansı bir hayli olarak artmıştır. Enjektör anlık şekilde kumanda edilebilmekte ve çok hızlı şekilde açılıp kapanmakta, seviyeli püskürtme yapılmakta ve  yakıt da çok daha fazla bir basınçla püskürmesidir. Böylelikle dizel arabalar daha az şekilde gürültü, daha çok verim, daha az yakıt, daha az zararlı egzoz emisyonu salan araç şekline gelmiştir.

Common Rail Çalışma Düzeni

Common Rail dizel araçların yakıt sistemidir. Araç motoru kontrol ünitesinin yönetiminde mazotun depodan bir besleme pompası yardımıyla emilmesi, sonra fazla basınç pompası yardımıyla basıncın artması, rail borusunda kısa zamanda depolanması ve enjektörlerle birlikte elektronik anlamda çok hassas bir şekilde yüksek basınçla birlikte yakıtın yanma yerine püskürtülmesi düzeniyle çalışmaktadır.

Common Rail Yakıt Sisteminin Parçaları

Common Rail Yakıt sisteminin parçaları şunlardır:

Yakıt deposu, motor kontrol ünitesi, yakıt hortumları, yakıt filtresi, bazı araçlarda elektrikli yakıt pompası, yüksek basınç boruları,alçak basınç pompası, enjektörler ve yakıt rail borusu bu parçalara ilave olarak dizel arabalarda EGR sistemi, Oksidasyon katalizörü, turbo şarj beslemesi ve dizel partikül filtesi gibi donanımlar bulunmaktadır.

Common Rail Yakıt Sisteminin  Arızaları

Common Rail yakıt sisteminin belli başlı arızaları:

  1. Araç ilk marşta almayıp biraz daha bastıktan sonra çalışıyorsa bu sorun enjektörlerin tamiri valf grubunun bozulmasından dolayı geri dönüş de olan basınç kaybından dolayı aracın geç çalışma arızası olur bunu çözmek içinde basit yapılan testlerle aracın üzerinde geri dönüş kontrollerini ölçüp arızası olup olmadığı görülmesi gerekir.
  2. Araba rölanti de çalışır durumdayken tekleme yada sallantı yaşıyorsa bunun nedeni de enjektörden dolayıdır.
  3. 3. Eğer araçta çekiş sorunu performans düşüklüğü gibi sorunlar hissediyorsanız enjektörlerden motora püskürtülen ve olması gereken yakıt seviyesinin düşük olduğu anlarda genel olarak araç gazı geç alır ve performans düşüklüğü yaşayabilir.
  4. Eğer aracın yakıtı çok yüksek oluyorsa araç hava filtresinde kirlenme olabilir bunu çözmek içinde filtre değiştirilmesi gerekir. Ayrıca yakıt sisteminde herhangi bir sızıntı olabilir, bu sorunda yakıt sisteminde olan hatların kontrol edilmesi gereklidir.
  5. Rail basınç sensör arızası olabilir. Böyle bir sorunda araç motoru arıza moduna geçer ve motorun devri ortalama 3000 devire sınırlandırır. Gösterge panelinde arızayı gösteren uyarı lambaları yanar.
  6. Rail borusunda bulunan basıncın kontrol valfi arıza yaparsa yada kablosu çıkar yada kopar ise rail de olan basınçlı yakıt geri dönüş hattına geçip ve basınç oluşmaz. Böyle bir durumda araç motoru kendiliğinden stop edip çalışmaz.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba