Dizel Araba Marş Basıyor Ama Çalışmıyor Neden ?

Yazar 1 Yorum 12.957 views
Dizel Araba Marş Basıyor Ama Çalışmıyor Neden ?

Bilindiği üzere araç arıza yapmadan durmaz sonuçta bir elektrik aksamı üzerinden olduğundan dolayı elbet arıza yapacaktır. İşte bu arızalardan birisi de, öncelikle normal bir şekilde arabanıza bindiniz anahtarı kontağa taktınız araç marş aldı ama çalışmadı,  bu sorun birçok araca gelebilecek türdedir, eğer sizin aracınızda böyle bir sorun geldiyse bu yazı size çok iyi bir derece de yardımcı olabilir. İlk olarak araç marş alıyor ve çalışmıyorsa bu sorun çok büyük ihtimalle ateşleme sisteminden dolayı kaynaklanabilir, nadir bir ihtimalle yakıt sisteminden dolayı olabilir yada bazı arızalardan dolayı böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. İşte aracın marş basıp çalışmama sebepleri ve çözümleri:

Aracını marş motorundan ses geliyor ama araç çalışmıyorsa büyük bir ihtimalle araç ateşleme bujilerinde bir temassızlık yada buji kablolarında herhangi bir yıprana olabilir. Öncelikle yapmanız gereken aracın ateşleme bujilerini söküp sonra geri takın ve araç çalışacaktır. Eğer bunu yaptınız ve araç çalışmadıysa ikinci bir ihtimalle araç yakıt pompasında olan bir arızadır. Yalnız böyle bir arızaya sizin yapacak bir şeyiniz malesef bulunmamaktadır. Yapmanız gereken ilk olarak hemen bir ustaya yada serviste götürüp yakıt pompasını değiştirmek olacaktır. Bu pompanın fiyatı da araca göre farklılık göstermektedir. Yalnız ortalama olarak 200-300 tl arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu iki arızanın olmasının sebeplerinden birisi düşük yakıt kalitesinden dolayıdır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız hemen yakıt aldığınız istasyonu değiştirmeniz aracınız için iyi olacaktır. Çünkü bazı yakıt istasyonlarının yakıtı kötü olmasından dolayıdır, daha kaliteli bir yakıt istasyonu bulmanızı öneririz.

Diğer sorunlardan birisi de araç kontağını çevirdiniz ve araç marşı aldı gösterge panelinde ışıklar yandı ama çalışmıyor buda akünüzün bitmiş anlamına gelebilir. Geçici bir şekilde sanayide gitmek için akünüze takviye ettirilip aracı çalıştırabilirsiniz daha sonra sanayiye gidip yeni bir akü almanız gerekmektedir. Eğer aküyü değiştirmediniz diyelim bu akü sorunu sürekli olacağından dolayı aracın diğer aksamlarına da ilerleyen zamanlarda zarar verebilmektedir. Bu yüzden dolayı biten aküyü kısa zamanda yenisiyle değiştirmek gereklidir.

Bir diğer sorunlardan birisi de marş motoru yanmasından dolayı olabilir. Bu soruna sizin elinizden gelen bir şey yoktur, tek çara sanayiye gidip o motorun değişmesidir. Motor fiyatı da aracın modeline ve markasına göre değişiklik göstermektedir ama ortalama olarak  50-100 tl arasında bir değişiklik göstermektedir.

Arabanın gösterge paneline bakın eğer orada otomobil, güvenlik kilidi yada anahtar gibi simgelerde herhangi bir ışık yanıyorsa yada devamlı olarak yanıyorsa çok büyük bir ihtimalle aracın immobilizer arızası olmaktadır bu yüzden de araç çalışmıyor olabilir bir ustaya baktırmak çözüm için iyi olacaktır.  Bu yazılar ile aracın marş basıp çalışmama gibi sorununu halledebilirsiniz.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Marş basiyor fakat arac calismamistii.seyir halindeyken stop etti.tekrar calismadi ustayi aradim mazot pompasi arizasi olabilecegini ya da zincir falan kopmus olabolir dedi.vakit kaybetmeden cekici cagirdik.350 tl.usta bakti meger yolda karliydi arac opel corsa yere yakin surtunmeden dolayi mazot yakit borusu arabanin altinda biyere ikiye kivrilip sikısmıs mazot gelmeyince arac calismamisti.usta duzeltip sabitledi.bu kadar mis ariza.ama nerden akla gelir ki.bujilwre motor kaputuna falan baktim ama hic arabanin altina bakmak aklima gelmedi.buraya yazdim ki bu tur bir seu basina gelen burdan baksin ki bu bilgi onu belki kurtarir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba