Mazot Pompası Avans Ayarı Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 17.359 views
Mazot Pompası Avans Ayarı Nasıl Yapılır ?

Mazot Pompası

Teknolojinin her gün olarak gelişmesiyle birlikte araçlar içinde yeni sistemler eklenmektedir, ayrıca araçlardaki teknik özelliklerin önemi hızlı bir derece de artma durumundadır. Gelişen bu teknoloji ve sistemlerin arasından birisi de aracın yakıt sistemidir. Araç yakıt sistemi depoda olan yakıtın aracın motoruna iletilmesini sağlayan, hareket etmesini sağlayan aynı zamanda performans için çok önemli hususlardan birisidir. Böyle sistemler randımanlı çalışma için gerekli olan bakımları aksatmamak ve araçta olan arızaları haber veren ikaz lambalarını özenle takip etmemiz gereklidir. Ayrıca aracın bakım konusu arabanın yakıt sistemine göre farklılık göstermektedir. Söz gelimi LPG ve benzinli araçlarda benzin pompası olurken, dizel araçlarda ise sadece mazot pompası bulunmaktadır. Mazot pompası dizel araçlar için çok önemli ve belki de aracın en hassas parçalarından birisidir. Çünkü dizel yakıt kullanan arabalar genel olarak en çok sorun yaşadığı ekipman mazot pompası olmaktadır.

Mazot Pompası Avans Ayarı Nasıl Yapılır ?

Dizel araçlar için mazot pompası avans ayarı çok önemlidir. Avans ayarı iyi yapıldığı sürece aracın performansın da olan artışı kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Genel olarak dizel avans ayarı fabrika çıkışı yapılmaktadır, ama yapılan bu ayarın bozulmasından dolayı yaşanan performans düşüklüğü ve diğer araç parçalarında sorunlar yaşatabilir. Dizel araçlarda mazot pompası ayarı yapımı diğer araçlar gibi hemen hemen aynıdır, bu iş için en iyisi ustaya yaptırmak araç için daha iyi olacaktır. Her usta bu avans ayarını tam olarak yapamaz o yüzden ustayı iyi seçmeniz gerekmektedir. Mazot pompası avans ayarı yapılması için 2 yol vardır. Bu yollardan en iyisi ve garanti sonuç veren avans tabancası ile yapılan ayardır. Diğer yol ise bu biraz ustalık gerekmektedir. Araç motoru çalışır haldeyken motorun sesini dinleyip daha sonra avans ayarı yapmaktır.

Avans ayarı yapmak için kullanılan tabanca yoksa böyle bir durumda ustadan yardım alarak motorun sesini dinleyip daha sonra yapmanız daha verimli olacaktır. Dizel araçlarda yapıla avans ayarı aracın model ve markasına göre de farklılık göstermektedir. Bu ayar bazen vidaları sıkıp bazen de vidaları gevşetip yapılmaktadır. Avans ayarı bazı araçlarda ayar parçaları olmaktadır o zaman da o parça üzerinden yapılmaktadır. Avans ayarı tam olarak tutturulması gereklidir o yüzden daha dikkatli yapılmasında fayda vardır.

Avans ayarı yapıldıktan sonra aracı kesin olarak düz bir yolda deneme sürüşü yapmanız gerekir. Böylelikle aracın performansında olan değişikliği anlayabilirsiniz. Bunu anlamak için de ayar yapılmadan önceki performans ve yapıldıktan sonra olan performansında artış görüşüyorsa avans ayarı başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır demektir, işte bu yüzden dizel araçlar için motor pompası avans ayarı çok önemli bir detaydır ve çok dikkat edilmesi gereklidir.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba