EPC ışığı neden yanar.EPC ışığı sönmüyor.(ÇÖZÜMLÜ)

Yazar 1 Yorum 125.620 views
EPC ışığı neden yanar.EPC ışığı sönmüyor.(ÇÖZÜMLÜ)

EPC ARIZASI

EPC ışığı neden yanar

Epc arızası son zamanlarda oldukça yaygın görülmekte ve EPC ışığı neden yanar sorusunun cevabını internet ortamında arayanlarda çözümlü bir yazı bulamamakta. Teknoloji hayatımıza girdikçe beraberinde bazı sorunlar getiriyor ve EPC arızası da bunlardan biri durumunda çünkü soket bağlantılarındaki basit bir oksitlenme hatta mevsim değişikliğinde bile sorun çıkıyor ve bize arabamızın EPC ışığı neden yanıyor diye sorduruyor.

 

epc nedir
epc nedir

EPC nedir

EPC arızası, EPC ışığı neden yanar, EPC nedir

EPC ‘nin kelime kökü ingilizcedir ve anlamı tam olarak “Elektronik Power Control.” Yani aracımızdaki elektronik olan her aksam için bir kontrol ünitesidir. Bunu EPS ile karıştıranlar var fakat tam olarak açıklaması budur. Volkswagen, Seat, Skoda ve Audi marka bir aracınız varsa EPC arıza ışığı neden yanar sorusuna alışmış olmanız gerekir.

 

epc ışığı neden yanar
epc ışığı neden yanar

 

EPC ne demek

EPC ışığı neden yanar, EPC arızası, EPC hatası

EPC ne demek? Yukarıda tanımı biraz daha açmamız gerekir diye düşünürsek fren müşürü arızasından, gaz kelebeği gövdesine kadar ve ABS,EPS sistemi arızalarından, motor gövdesinde bulunan bir çok sensörden birisinin arızasına kadar olan tüm elektronik arızalar için yanan sarı ışık EPC’dir. EPC ne demek sorusunun cevabı tamda budur. Bu arada belirttimiğimiz EPC arızası çeşitleri Volkswagen polo, Volkswagen golf, Volkswagen passat başta olmak üzere tüm Seat, Skoda ve Audi modellerinde en çok karşılaşılan EPC arızası çeşitleridir. EPC ışığı neden yanar diye düşünmeden önce arabanızın kontağını kapatmanız da fayda var diye tavsiye ediyoruz.

EPC ışığı neden yanar polo, EPC ışığı neden yanar golf, EPC ışığı neden yanar passat,EPC ışığı neden yanar Volkswagen

EPC arızası nasıl giderilir

EPC ışığı nasıl söner, EPC ışığı sönmüyor

EPC arızası nasıl giderilir konusunu anlatmadan önce EPC arızası’nın küçümsenmeyecek bir arıza olduğunu belirtmek istiyoruz. EPC arızası arabanızdaki elektronik sistemlerden birinde sizin hayatınızı tehlikeye atabilecek (allah korusun) bir sorunun da olabileceği anlamına geliyor. Örneğin fren sistemi yüzünden EPC ışığı yanıyor olabilir veya ABS,EPS sistemi yüzünden EPC ışığı yanıyor olabilir. Bu arızalar kazaya sebebiyet vererek sizin hayatınızı riske atma noktasında sorun yaratabilecek arızalar o yüzden öncelikle güvenliğiniz için EPC ışığı sönmüyor diye düşünmek yerine arabanızı stop edin. Daha sonra EPC ışığı nasıl söner diye araştırmanızı yapabilirsiniz.

EPC ışığı Nasıl söner

EPC arızası her model için yaygın olabilecek bir şekilde baş gösteriyor. Mesela Volkswagen golf EPC ışığı en fazla gaz pedalı sebebiyle oluyor ve EPC ışığı yandığında golf aracınız gaz yememeye başlıyor bu durum için gaz pedalı değiştirmeniz veya direksiyonun hemen altındaki kutu içerisinde üzerinde b/a yazan sensörü değiştirmeniz yeterli oluyor. Servise gider benim arabamın EPC ışığı sönmüyor, Golf EPC ışığı nasıl söner derseniz maliyetler artabilir.

Volkswagen Passat EPC ışığı sönmüyor ise sıcak soğuk dengesizliğinden oluşan nem ile soketler (genel yani tüm soketlerde olabiliyor) ve en fazla görülen arka sağ koltuk altındaki yakıt düzenleyici soketinin oksitlenmesi sebebiyle EPC arızası oluşuyor. EPC ışığı nasıl söner peki! siz servise giderseniz size motor beyni bile derler ama siz soketlerinizi kontrol eder ve bazen bir çıkar-tak yada oksit nem teması hissettiğinizde kontak sprey ile temizlerseniz EPC ışığı söner. Zamanında bir araç geldi ve çok yakıt tüketiminden bahsetti biz arabanın neredeyse yakıt ile ilgili her yerine baktık ama araç sahibi bize EPC arızası var. EPC ışığı sönmüyor demedi. Dolayısı ile biz hiç değerlendirmeye almadık bunu ve sonuç olarak günün birinde aracı su almış, yakıt düzenleciyisinin geniş soketlerinden birisi (12 liraydı o zaman) yüzünden biz tüm arabayı elden geçirmek zorunda kalmıştık.

Epc ışığı nasıl söner
Epc ışığı nasıl söner

Yukarıda ki fotoğrafta çatlamış bir buji görüyorsunuz. EPC ışığı sönmüyor diyorsunuz ya! İşte 1 çatlak buji bile sizin EPC ışığı neden yanar sorunuzun cevabıdır. Bu tür bir arızada bile EPC arızası yüzünden sarı ışık yanar. Nadir de olsa bozuk bobinler yüzünden buji çatlayabilir ve kesinlikle 4 bobin değiştirmelisiniz bu konuda da bilgi vermiş olayım.

Volkswagen Polo EPC ışığı sönmüyor ise en çok gaz kelebeği gövdesi ve ilgili elektronik kabloların bağlandığı soketler yüzünden EPC ışığı sönmüyor. Tabi ki beyin arızası veya soketler de bozulma olabilir ama inanın büyük çoğunlukta temizlendikten sonra bu ışık sönecektir. EPC ışığı nasıl söner? Kesinlikle bağlantı ve soket kontrolleri ile söner. Ayrıca bu bahsettiğim gaz kelebeği ve bağlantıları konusu tüm modeller için geçerlidir.

EPC ışığı nasıl söner

EPC nedir, EPC arızası ve EPC ışığı neden yanar konusunda bilgi verdik fakat kesinlikle önemsenmesi gereken bir arıza olduğunu tekrar tekrar vurguluyoruz. Çünkü arabalarımız teknolojik ve artık basit bir arıza ile elektronik sistemler 1 ışık yakıyor ve ilgili sistemi çalışmaz duruma getiriyor. Bu ABS olabilir, direksiyon sistemi ile alakalı olabilir, fren sistemi ile alakalı olabilir yani EPC ışığı arabanın her kısmını yönetiyor.

EPC ışığı neden yanar ve EPC arızası belirtileri

EPC ışığının yanmasının sebepleri

  • Tüm marka araçlardaki gaz kelebeği gövdesi ve bağlantılarındaki arızalar EPC ışığı yakar.
  • Motorda bulunan tüm sensörler ve genel motor arızaları EPC ışığı yakar.
  • ABS sensörleri ve bağlantı kabloları EPC ışığı yakar.
  • Ücretsiz bayilik ile Fatura Ödeme Merkezi açmak için fırsat
  • Fren, gaz pedalı ve anahtar ile sensörlerinde ki bağlantı kabloları ve soketler EPC ışığı yakar.
  • Direksiyon ile alakalı sensörler yine EPC ışığı yakar.
  • Tüm genel elektronik bağlantılarında kablo ve soketlerin oksitlenmesi, ıslanması EPC ışığı yakar.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. EPC Hakkında Merak Edilenler | Araç İncele

    […] Epc nedir sorusu Volkswagen kullanıcılarının en çok merak ettiği soru oldu ancak bunun cevabı hakkında kapsamlı bir bilgi alabilecekleri kaynak maalesef yok. […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba