Krank Mili Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Yazar Yorum Yap 4.080 views
Krank Mili Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Araç motor sisteminin kusursuz bir şekilde işlev görmesi açısından oldukça önemli bir sistem olan krank mili, bazı nedenlere bağlı olarak kırılması söz konusu olabilmektedir. Genellikle kolayca anlaşılması sayesinde araç krank mili kırılması sorunu bu sayede kolayca çözümlenebilmektedir.

Araç motor sistemi içerisinde enerji faktörünü gereken biçimde dönüştürülmesinde şanzıman sisteminde kuvvet sunma işlevinin yeteri düzeyde yerine getirilmesini sağlayan krank sistemi, bu özelliği sayesinde araç motor mekanizmasının doğrudan araç motoru tarafından üretilen kuvvet düzeyinin araç tekerlekleri sayesinde yol tutuşunun sağlıklı bir biçimde sağlanması ve bu durum sonucunda da araç hızının sağlanmasını sağlayan en önemli sistemlerden biridir.

Dolaysıyla da, araç krank milinin kırılması durumu aracın normalde üretmiş olduğu güç düzeyinin artık ürememesi söz konusu olduğundan, bu eyleme bakılarak da araç krank milinde kırılma probleminin kolayca tespit edilmesi söz konusudur.

Krank Mili Kırılması Anlaşılması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

Araç Bakımının Düzenli Bir Şekilde Yaptırılamaması

  • Araç bakımının düzenli bir şekilde yaptırılamaması veya aracın aşırı bir biçimde zorlanması gibi durumlar sonucunda araç krank milinde kırılma sorunu söz konusu olabilmektedir.

Araç Motor Mekanizmasından Tuhaf Ses Tonlarının Yükselmesi

  • Araç motor mekanizmasından tuhaf ve takırtılı şekilde ses tonlarının yükselmesi, beraberinde araç krank mili kırıldığı anlamı taşımaktadır. Bu durumda aracın gerekli olan kuvvet potansiyelini ürememesi söz konusu olmaktadır.
  • Bu duruma bir örnekleme sunacak olursak, aracın yer aldığı vitesten daha yüksek düzeydeki bir devir mekanizmasından normal düzeyden daha uzun süreçli olarak kullanılması durumu, beraberinde araçta yer alan krank milinde kırılmaya neden olarak araç gücünün ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır.

Krank Mili Kırılması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ciddi bir motor içi sorunu olan krank mili kırılması sorunu, doğrudan yetkili servis tarafından tamir edilmesi gereken sorunlardan olduğundan, aracınızda krank mili kırılması problemi meydana gelmesi durumunda yapmanız gereken en mantıklı şey, aracınızı yetkili servise göndermenizdir. Genellikle kısa süreçli tamir ettirildikten sonra, aracınızı yeniden sağlıklı bir şekilde yetkili servisinizden teslim alarak kullanmaktasınız.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba