Enjeksiyonlu Arabada Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 5.147 views
Enjeksiyonlu Arabada Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Gaz ayarının enjeksiyonlu arabada yapılması, tercih edilmesi gereken sıralı sistemlerde yapılan iyileştirmelerle kilometre başına yapılan sarfiyatı azaltacaktır. Araç motor performansını artırmak amacıyla yeni nesil motorlarda kullanılan enjeksiyon sistemi, motorun çalışması için ihtiyaç duyduğu benzini püskürtme yolu ile yanma odasına göndermektedir. Alışılmış motorların aksine karmaşık yapıda olan enjeksiyonlu motorlara uyumlu olarak çalışabilmesi için tercih edilecek LPG sistemlerin sıralı sistemlerden tercih edilmesi gereklidir. Yüksek performanslı bu sistemde alacağınız verim karşısında fazladan gaz tüketimi gerçekleşmesini istemiyorsanız sistemi taktırdıktan sonra ve yaşanan yakıt artışları sonunda gaz ayarını yaptırmanız gereklidir.

Sıralı Sistemlerde LPG Ayarı Nasıl Bozulur?

Tercih ettiğiniz sıralı sisteminizde yapılan ilk ayar normal şartlarda uzun süre yeniden ayarlanması gerek kalmaksızın aracınız kullanılabilmektedir. İlk ayarlarını yaptırmış olmanıza karşın aracınızın çeşitli nedenlerden dolayı gaz ayarı bozulabilir. Gaz ayarı bozuk olursa ne olur diye soracak olursanız, yeni ayar yapılana kadar her kilometre yol için daha fazla gaz yakmaya devam edeceksiniz cevabı sizi LPG gaz ayarı yaptırmak için ikna edecektir. Ayarın bozulmasının ardında iki neden yatmaktadır:

  • İlk LPG taktırdığınızda kullanmak olduğunuz enjeksiyon temizleyici değiştirmeniz, LPG ayarlarınızın bozulmasına neden olabilir. Her enjeksiyon temizleyicisinin kendine has etkileri olduğu için ilk enjeksiyon temizleyiciye göre yapılan ayar değişiklik yapılınca bozulacaktır.
  • İkinci neden ise adi LPG kullanmaktan kaynaklanır. Tanınmış ve güvenilir LPG markalarından gaz alımı tercih ettiğinizde ikinci nedeni kolayca egale edebilirsiniz.

Sıralı Sistem LPG Ayarı Nasıl Yapılır?

Klasik LPG sistemlerinin aksine sıralı sistem LPG ayarı nasıl yapılır sorusunu cevaplamak için ne arabayı benzinde çalıştırıp ısıtmaya, ne de LPG tankının ayar vanasının ayarını değiştirmeye ihtiyaç vardır. Teknik bilgilerle LPG gaz ayarı nasıl yapılır sorusu basit bir şekilde aktarılırsa;

  • Öncelikle arabanın ısınması için çalıştırılması gereklidir. Araba ile birkaç tur atılarak araç iyice ısınır.
  • Ardından araç durdurularak kaputu açılır ve LPG kitinin bağlantı portu bilgisayara USB bağlantı noktasından bağlanır.
  • Bağlanan bilgisayarda LPG ayar programı çalıştırılarak araç kontağı açılır. Ayar programı kullanılan sıralı sistemin kendi programı olması gerekmektedir.
  • Program yardımı ile önce kalibrasyon ayarları tamamlanır.
  • Ardından ayarlar bölümünden gaz ve benzin seçeneği seçilerek enjektör zaman değerleri, RPM yüzde değerleri, LTFT ve STFT değerleri üzerinde yapılan değişikliklerle gaz ayarı tamamlanır.

Kendi LPG Ayarımı Yapabilir Miyim?

Sıralı sistemlerde gerçekleştirilen LPG gaz ayarının bir program aracılığı ile yapılıyor olması, bu iş için para harcamanıza gerek olmadığı düşüncesini aklınıza getirebilir. Kendi LPG ayarını kendin yap diye düşünenlerdenseniz, sıralı sisteminizin LPG ayar programını edinerek işe koyulabilirsiniz. Programı internetten ücretsiz bir şekilde kolayca edindikten sonra yukarıda anlattığımız sıralamaya uyarak LPG ayarlarınızı hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendiniz yapabilirsiniz.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba