Dizel Araba Neden Yokuşta Bayılır?

Yazar 1 Yorum 5.446 views
Dizel Araba Neden Yokuşta Bayılır?

Yokuşta araba kaldırma çoğu araçta bir problem olarak görülmektedir. Araçlar yokuşta çekme gücünü kaybedebilir. Araba kullanırken yokuş çıkmak özellikle dizel araçlarda yaşanan bir problemdir. Bu problem hakkındaki detaylı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Arabaların Yokuşta Bayılmalarının Sebepleri:

 

Arabaların yokuş çekişlerinde düşüş yaşanmasının sebebi şulardan biri veya birkaçı olabilir:

 

 • Debriyaj balatalarında sıkıntı yaşanması,
 • Araca bakım yapılmaması,
 • Kalitesiz yakıt kullanımı veya yakıt değişimi,
 • Bujinin değişim zamanının gelmesi,
 • Yakıt filtresinde sorunların olması,
 • Hava akışında sorunların olması,
 • Gazın geç tepki vermesi,
 • Aracın su eksiltmesi,
 • Lastiklarde aşınmanın yaşanması,
 • Enjektörlerde arızanın yaşanması,
 • Basıncın düşmesi,
 • Yağ değişiminin geciktirilmesi,
 • Sürüşlerden ve diğer insan kaynaklı olanlar gibi sorunlardır.

 

Yokuş çıkarken çekiş düşüklüğü birçok araçta yaşanan bir durumdur. Araçların bu sorunu yaşama sebepleri farklı olabilir. Birden fazla sebepten dolayı bu sorun yaşanabiliyor da olabilir. Bu tarz durumlarda bir bilenden destek almak en iyi çözümdür.

 

Yukarıdaki Sebepler Aracımın Yokuş Çıkışını Nasıl Etkiler?

 

Araçlar aslında az miktarda da olsa düz yolda da çekiş düşüklüğü yaşamaktadır. Fakat araç kullanıcıları bu çekiş düşüklüğünü hissetmezler. Fakat, yokuş çıkma durumunda çekiş düşüklüğü daha net bir şekilde hissedilir.

 

Yukarıda belirtilen sebepler aracın yokuş çıkışındaki çekiş gücünün azalmasını sağlamaktadır. Peki çekiş gücünün hangi sebepten düştüğünü nasıl anlarız? Örneğin; yokuş yukarı çıkıyorsunuz ve gaza bastınız. Gaza bastıktan sonra devir göstergenizde artış sağlanırken hız göstergenizde düşüşün olduğunu gördünüz. Bu durumda aracın debriyajında sorun olduğu için yokuşta çekiş gücünde düşme yaşanmaktadır. Araca bakım yapılmamış olması parçalarda yaşanabilecek sorunları doğurabilir. Bu yüzden aracın düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir.

 

Aracınız yokuş yıkarı çıkarken sürtünme yapıyorsa, lastiklerinizde sorun olabilir. Basıncın düşmesi ise pistondan kaynaklı bir sorundur. Eğer aracınızda hava kaçırma durumu varsa piston olması gerekenden daha güçsüz bir şekilde aşağıya inecektir. Bu aracınızda motor gücünün ve çekişin düşüşüne sebep olacaktır. Hava kaçırmayan araçlarda piston daha hızlı inecektir ve bu inme sonucu daha bakın bir güç sağlayacaktır. Bu da aracınızın çekiş gücünüz arttıracaktır.

 

 

Araç Nasıl Düzeltilir?

 

Aracınızın yokuş çekişinde yaşanan sorunların sebeplerini yukarıda bulunmaktadır. Bununla beraber aracı kullanış şeklinizden kaynaklı olarak da çekiş problemi yaşayabilirsiniz. Özellik yokuşta araç nasıl kullanılır temelinden kaynaklı sorunlar buna neden olabilmektedir. Yokuş çıkarken aracınıza uygun bir kullanım sağlayınız. Diğer bir yol olarak ise yokuş kalkış desteğine sahip araçlar kullanabilirsiniz.

 

Karşılaşılan mekanik problemlerin çözümü ise çok kolay. Bir uzmana gitmelisiniz. Arabanın yokuş çıkarken yaşadığı bayılmanın birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerin hepsini kendiniz bulamazsınız. O yüzden arabanızı bir uzmana göstermeniz daha iyi olacaktır.

 

Arabanızda yokuş çıkışa değil yokuş aşağı iniş kullanımınıza da dikkat etmelisiniz. Aracınızla ilgili sorunları bir uzamana göstermeyi unutmayınız ve bakımlarını düzenli olarak yaptırınız.

Etiketler

1 Yorum

 1. araç citroen 2012 model disel yag filtre hava ve yakit filtresi degişti yokuşlarda bazen 2.3gibi viteslerde çekiş düşüklügü oluyor neden

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba