Triger Kayışı Arızaları Nasıl Anlaşılır ?

Yazar 2 Yorum 9.998 views
Triger Kayışı Arızaları Nasıl Anlaşılır ?

Triger kayışı,motorun düzenli çalışmasında,büyük bir öneme sahiptir. Asıl görevi,motor zamanlamasını dengelemektir. Önceki zamanlarda  triger kayışı diye adlandırdığımız parça,son zamanlarda yeni nesil araçlarda karşımıza triger zinciri olarak çıkmaktadır. Triger seti,paletler,kayış ve gergiden oluşmaktadır. Bu parçaların belli bir aşınma süresi vardır. Buda aracın markasına,motor gücüne,ve triger kayışı ya da triger zinciri olarak farkı karşımıza çıktığı için, hepsinin aşınma kilometreleri farklıdır.  Bu nedenle her aracın bakımının yapılması gereken kilometresi farklıdır. Triger kayışı olan araçlarda her zaman belli bir triger kayışı değişimi süresi için, belli bir kilometre verilmektedir. Bu kilometre dolduğu zaman, muhakkak triger bakımı yapılmalıdır.Triger bakımı zamanında yapılmadığı takdirde,triger kayışı kopabilir ve daha büyük masraflara yol açar.  Bazı araçlar,az kullanıldığı için,bu kilometreyi daha uzun sürede yapacakları için ,yıllanmaya dayalı triger kayışlarının sertleşmesi,çatlaması ve yıpranması sebebiyle kilometresi dolmadan bakımlarını yaptırmalıdırlar.

Triger kayışının en büyük arızası kopmasıdır.  Kopmaya neden olan faktörler ise triger bakımının zamanında yapılmaması,ya da aracın haddinden fazla yüklü olması,yüklü iken rampada vites değişimleri motorun kasılmasına sebep olacağından, triger kayışının değişim kilometresi dolmadan kopmasına sebep olabilir.Triger kayışı arızasının gerçek nedenlerinden birisi araca haddinden fazla yükleme yapılması ve bakımlarının ihmal edilmesidir. Bakımı zamanında yapılmayan bu araçlarda triger arızası söz konusu olabilir.Triger zinciri olan araçlarda ise değişim süresinin geldiğini daha çabuk anlarız.Bunun sebebi ise kayış yerine zincir kullanıldığından aşınma gerçekleştikçe şıkırtılı bir zincir sesi duymamıza sebep olacaktır.

 

Triger Kayışın kopması anında motor da bundan dolayı olumsuz etkilenecektir.  Ayrıca,motorda istenmeyen en büyük arızalar meydana gelecektir. Krank mili ile eksantrik kam mili arasında bir kopukluk oluşacaktır. Meydana gelen irtibat otomatik olarak kopukluk oluşturacak ,üst bölgede yer alan supaplar ile alt bölgede yer alan pistonlar birbirine şiddetli bir şekilde çarpacak ve bu çarpma sonucu  sürücüye çok ciddi masraflar çıkartacaktır. Hasar kaybı istenmeyen boyutlarda büyümeye devam edecektir. Bazı arızalarında motorun komple yıpranması sonucu değişimler yaşanacaktır. Motor değişimi masrafları  bu hata sonucu artamaya devam edecektir. Sonuç olarak,  değiştirilme zamanı gelmiş triger kayışlarını hiç bekletilmeden değişmeli ve bakım en iyi şekilde sağlanmalıdır. Bu aksaklıklar maddi ve manevi kayıplara yol açar. bu yüzden temkinli davranmakta fayda bulunmaktadır.

 

Triger Kayışı Arızası Durumunda Dikkat Edilecek Hususlar

 

– Araca haddiinden fazla yüklenme ve yük bindirme durumlarında triger kayışı kopabilir,arıza verebilir. Bu nedenle fazla yükleme olmamalıdır.

– Triger kayışı süresi geldiğinde ihmal edilmeden değiştirilmelidir. Aksi takdirde kayış sadece zarar görmez birde motorda hasar kaybına uğrayarak tamamen değişime uğrayabilir.

– Aracın bakımında süre aşımı olmamalı ve bakımlar gününde yapılmalıdır. Bakımı yapılmayan araçlar yüksek oranlarda masraflar çıkartabilir. Hatta diğer sağlam bölgelerde bu hasardan olumsuz etkilenebilir.

Etiketler

2 Yorum

  1. merhabalar. opel corsa 1.4 2005 model, 21binkm de araca sahibim. bu araç yılda birkaç kez hareket etmektedir. yıla bağlı olarak triger değişir mi, (yaşına göre) yoksa ilgili km mi beklenmelidir? teşekkür ediyorum.

  2. Merhaba arkadaşlar ben 2011 model Fiesta aracımın km185binde araç Ford servisinde 90bin ağır bakımı yapılmış 2013te ve 2015te v kayışı değişmiş çıkıyor dört servisinde acaba 2.ci triger bakımı yapılmış mıdır ustalar 80bin gidiyor 2.triger değiştiğinde değişip değişmediğini nasıl anlarız bilgisi olan varmı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba