Gergi Bilyası Nedir Ve Ne İşe Yarar? Neden Bozulur?

Yazar Yorum Yap 4.728 views
Gergi Bilyası Nedir Ve Ne İşe Yarar? Neden Bozulur?

Gergi bilyası, işlevi ve arızalanması hakkında bilgiler aktarılırken, Gergi bilyasının aracın kayışlarının hareket etme kabiliyeti için gerekli bir parça olduğu ve arızalandığında rahatsız edici seslerin çıkmasına sebebiyet verdiği hakkında detaylar iletilir. Gergi bilyasının bozulması sonucunda, araç sürüşü güvenli koşullarda sağlanmaz ve araç hareketi sırasında dönüş sağlayan kayış ve kasnaklar, doğru teknik ile çalışma gerçekleştiremezler. Gergi bilyası arıza sebepleri, gergi bilyası işlevleri, bozulmasının anlaşılması, deşin fiyatları hakkında detaylar alt başlıklardan öğrenilir.

Gergi Bilyası İşlevleri Nelerdir?

Gergi bilyası işlev bilgileri hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Gergi bilyası, arabanın kayış bölümlerinin gerekli gerginlikte durmasına yardımcı olma işlevine sahiptir.
 • Gergi bilyası, kayışların yeterli gerginliğe ulaştırılarak, hareket ettirilmesi, döndürülmesini sağlama işlevine sahiptir.

Gergi bilyası bu iki farklı işlevi gerçekleştirerek, aracın standart performansında çalıştırılabilmesine ve sürüş koşullarında sıkıntısız koşulların sağlanmasına yardımcı olur.

Gergi Bilyası Arızası Sebepleri Nelerdir?

Gergi Bilyası arızası nedenleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Gergi bilyası uzun süreli kullanımlar sonucu deforme olur veya bozulur.
 • Gergi bilyası kayışların dönmesini ve hareket etmesini sağlaması sebebi ile zamanla aşınmaya uğrayarak, bozulur.

Aşınan ve bozulan gergi bilyası, aracın kullanım koşullarında güvenliğin sağlanması amacı ile değiştirilmelidir. Değişim işlemleri ise araç servislerinde veya araç bakım ve tamir koşullarının sağlandığı oto tamiri sanayisi firmalarında yaptırılır.

Gergi Bilyası Bozulması Nasıl Anlaşılır?

Gergi bilyası bozulmasının fark edilmesi için araca yönelik dikkat edilecek ayrıntılar şu şekilde sıralanırlar:

 • Gergi bilyası bozulduğunda, arabanın motor bölümünde ses gelmeye başlar.
 • Gergi bilyası arızası sonucu ses gelen arabanın, gergi bilyasının değişiminin yapılmaması sonucunda, araç kayışlarının dönüş kabiliyeti kısıtlanır.
 • Gergi bilyası bozulması olan arabanın, kayışları doğru sistemde çalışamaz ve tam dönüş gerçekleştiremez.
 • Gergi bilyasının bozulması sonucunda, araçtan gelen ses metal parçaların birbirlerine sürtünmesi ile çıkan sese benzer, rahatsız edici bir ses çeşididir.

Bu durumla araçta gözlemlendiği takdirde, gergi bilyası değişimi yaptırılmalıdır. Değişimin yaptırılmaması halinde, araç kayışlarında yıpranma ve aşınma etkileri gözlemlenir.

Gergi Bilyası Değişim Fiyatları Ne Kadardır?

Gergi bilyası değişimi fiyat tutarları hakkında bilgiler şu şekilde aktarılırlar:

 • Gergi bilyası değişimi fiyatları 60 ila 100 TL arasında değişir.
 • Gergi bilyasının hareket etmesini sağladığı kasnaklar, araç sürüşünde devamlı olarak dönen büyük ebatlı kasnaklar ise değişim fiyatı 80 ila 100 TL arasında değişir.
 • Bu duruma bağlı olarak gergi bilyasının değişim fiyatları, çalıştırılan kasnağın özelliğine bağlı olarak belirlenir.

Bozulan gergi bilyalarının değişimi profesyonel araç servisleri tarafından yapılır. Kasnaklara ve kayışlara uygun gergi bilyası parçasının seçilmesi ve doğru teknik ile araca takılması, gerçekleştirilmelidir. Bu işlem ile ileriye yönelik yaşanabilecek arıza problemlerinin önüne geçilir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba