Aks Mili Nedir? Görevi Çalışması Tamiri ve Fiyatı

Yazar 1 Yorum 4.916 views
Aks Mili Nedir? Görevi Çalışması Tamiri ve Fiyatı

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan otomobil gibi araçların çalışmasını sağlayan belirli parçalar bulunuyor. Bu parçalar otomobilin yol üzerinde hareket etmesini sağlıyor. Otomobil içerisinde bulunan her parça, bir bütünlük ile çalışarak, aracın hareket etmesine neden oluyor. Bu parçalardan biri olan aks, otomobillerde direksiyon düzeninin sağlanmasına yardımcı oluyor. Aks mili, otomobil içerisinde küçük bir parça olarak görünse de aracın kullanımı sırasında oldukça önemli bir rol oynuyor.

Aks Mili Tanımı

Aks mili, araç içinde bulunan ve çubuk şeklinde olan bir parça olarak ifade edilebilir. Aracın çalışmasında önemli rol oynayan bu parça tekerleğe sabit ve hareketli şekilde yerleştiriliyor. Araç içerisinde gerçekleşen tüm hareket aktarımı aks sayesinde meydana geliyor. Otomobil çalışırken diferansiyelden gelen iletiler vites kutusunda bulunan şafta geliyor, burada oluşan enerjide diferansiyel dişlileri adı verilen parça sayesinde aksa iletiliyor. Araç içerisinde sağ ve sol tekerlek olmak üzere iki tarafta da aks bulunuyor.

Aks Milinin Çalışma Prensibi

Akslar, sağ ve sol tekerlek olarak iki tarafa monte edilmiş olsa da araç içerisinde birlikte çalıştığı farklı parçalarda bulunuyor. Akslar monte edilirken bir tanesi sabit olarak bir tanesi de hareketli olarak konumlandırılıyor. Aksın araç içerisinde sabit ve hareketli olarak bulunması sayesinde, direksiyondan alınan iletiler tekerleklere düzgün şekilde iletilip aracın yol üzerinde sabit şekilde hareket etmesi sağlanıyor. Kısaca aks diferansiyelden gelen iletileri tekerleğe aktarıyor.

Aks Mili Çeşitleri

Aksın çeşitleri de ön ve arka olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ön aks çeşitleri arasında sabit aks ve hareketli aks bulunuyor. Bunlara dingil ve tahrik aksları da deniliyor.

Arka aks çeşitleri arasında ise tam serbest akslar, yarı serbest akslar ve üç çeyrek serbest akslar yer alıyor. Akslar, araç çeşitlerine göre farklılık gösterebiliyor. Yani kullanım amaçlarına göre araçlarda kullanılan aks çeşitleri de farklılaşıyor.

Aksta Meydana Gelen Arızalar ve Fiyatı

Aksta meydana gelebilecek tüm arızalar tehlikeli olarak nitelendiriliyor. Bu yüzden meydana gelen en küçük sıkıntıda bile zaman geçirmeden tamirciye gitmek oldukça faydalı oluyor. Akslarda genellikle rulman bölümünde arıza meydana geliyor. Dışarıdan alınan darbeler sonucu rulman zarar görerek tekerlekten farklı seslerin gelmesine neden oluyor. Ayrıca akslar aşırı yükten dolayı da arızalanabiliyor.

Araçlara olması gerektiğinden daha fazla yük yüklenerek uzun süre kullanıldığında akslarda bozulma meydana gelebiliyor. Bunlar yanı sıra araç kullanırken aksların bulunduğu yere gelebilecek kaya gibi sert cisimlere çarpmaktan da kaçınmak gerekiyor. Aksi halde aks kaya gibi taş cisimlere çarptığı zaman kırılabiliyor. Bu da aksın çalışmasını engelliyor. Önemli arızalardan biri de aksın kafasında meydana geliyor ve direksiyonun titremesine neden oluyor. Buda araç hakimiyetinin yitirilmesine neden olduğundan oldukça tehlikeli bir durum meydana getiriyor. Arızalar sonucu aksın değiştirilmesi gerektiğinde oluşabilecek fiyat düzeyi kullanılan aracın modeli ve değiştirilecek parçanın türüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Etiketler

1 Yorum

  1. Aracım Opel cose svink araçta sıkıntılar var bujilerde ve kabloları biraz zor elektirik alıyor marşa basarken boğuk ses geliyor ve ön tekerler hareket eder gibi sarsıntılı biraz rot ayarları yapılcak gibi ön takımlar da da sıkıntı var ısparta merkezde işini düzgün yapan bir kişi yok yaptık deyip alıyorum aracı iki gün içinde yine aynı sıkıntı başlıyor birde cok hızlı gaz tüketiyor depoyu günlük on kilometrede üç günde bitiriyor neden kaynaklı olabilir servislerden mumnun değilim sanayiden

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba