Sunroof Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır, Sunroof Yağlama

Yazar 1 Yorum 4.375 views
Sunroof Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır, Sunroof Yağlama

Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır : Eski yıllarda sunroof mevcut olan araç sayısı çok azdı. Fakat son5-6 yıldır üretilen araçların birçoğunda sunroof mevcut ve maalesef ki yetkili servisler dahil olmak üzere birçok servis bu donanımın bakımı ve arıza onarımı konusunda son derece yetersiz. Ayrıca çok az ve nadir bulunan sunroof ustaları büyük illerde yaşayanlar için sorun olmasa da özellikle küçük nüfuslu illerde büyük problem.

Bu sebeplerden ötürü yılda 2 kez sunroof bakımınızı yapmanız, arıza ihtimalini azaltacak ve küçük masraflarla büyük arızaların önüne geçebileceksiniz. Aşağıda kendi aracıma uyguladığım sunroof bakımını detaylıca yazıyorum

Kendi Aracıma Bu Şekilde Sunroof Temizliği Yapıyorum

Sunrofu açtıktan sonra kanalları ve halatın küçük bir parçasını gözle görebilirsiniz. Buradan kısmı olarak bakımını yapıyoruz, Aşağıda Aşamaları Mevcuttur,

  • Kızakları Temizleyin; Kızaklarda ki yağın üzerine, yıl boyunca gelen toz ve pislikler yapışarak orada bir katman oluştururlar. Söz konusu pislik ve toz, her açıp kapamada sunroof mekanizması için zorlayıcı bir etki oluşturur. bunun sürekli devam etmesi ise, sunroof dişlisi kırılması yada sunroof halatı kopması gibi arızalara neden olur. Bu kızakları bez yardımı ile temizlemeliyiz. Yalnız temizlerken kızak yada mekanizmaya zarar vermemeye, kastır mamaya sadece elinizin girebildiği yerleri nazikçe temizlemeye gayret edin. Bakım yaparken sağlam olan sunroofunuzun bozulmasını kimse istemez.
  • Sunroof Yağlama Yapın; Birçok yağ markası sprey sunroof yağları satabilir. Eğer hiçbirşey bulamaz iseniz WD-40 bu iş için uygundur. Temizlediğiniz kızakları tekrar yağlayın. Sprey yağı sıkmanız yeterli olacaktır. Ayrıca WD-40’larda ince bir püskürtme ucu olur. Bu sayede dar ve erişilmez noktalara yağı sıkabilirsiniz. Sunroof halatı köşeden görünen modellerde sunroof halatına da yağ sıkabilirsiniz.
  • Sunroof Motoru Bakımı; Sunroof motoru sizin ulaşabileceğiniz bir yerde değildir. Araç tavan döşemesinin altında sunroofun ön kısmında mekanizması ve motoru bulunur. Belli periyotlarda bu motorunda bakımının yapılması uygundur. Yılda 2 kez olan bakım periyotunda en az 1 seferinde bir sunroofcuya giderek motor ve halat temizliği ve bakımı yaptırmanız son derece önemlidir. Söz konusu parçalara kendiniz bakım yapmak isterseniz bu işten anlamıyorsanız sök memenizi tavsiye ederim. Pek kolay bir parça ve kolay montaj değil. ayrıca içerdiği parçalar çok hassas ve yanlış bir müdahalede kırılabilmekte. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.

Bize Sorun!

Sunroof bakımı, temizliği gibi tüm konularda kafanıza takılan noktalar var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Ayrıca sunroof haricinde diğer motor, mekanik ve elektrik işlerinde tüm sorularınızı da aynı yerden sorabilirsiniz.

Etiketler

1 Yorum

  1. Sportage aracımın sunroofu açılıyor fakat kapanırken perdeye değip geri gidiyor o perdeyi elimle bastırınca kendisi kapanıyor napabilirim çok yavaş ilerliyor kapanırken

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba