Özel Plaka Nasıl Alınır, Fiyatları ve Vergisi Ne Kadar?

Yazar 1 Yorum 2.014 views
Özel Plaka Nasıl Alınır, Fiyatları ve Vergisi Ne Kadar?

3 Çeşit Özel plaka çıkartma işlemi mevcuttur. İlk Çeşiti Ücretsiz Özel Plaka alma, İkincisi Kısaltma Şeklinde normal Formatta Plakalar, sonuncu İse İsim Soyisim gibi uzun ve mavi zemin üstüne beyaz plaka olarak ayırabiliriz.

Bu yazımızda bu üç çeşit özel plakanın nasıl çıkarıldığını, ne kadar ödendiğini ve birde işin motorlu taşıtlar vergisi boyutunu ele alacağız. İlk olarak Ücret ödemeden alabileceğiniz plakalarla başlayalım. İpucu : Vergileri ve Fiyatları İle ilgili bilgiler Yazının En Altındadır.

Ücretsiz Özel Plaka Nasıl Alınır

İl trafik tescil müdürlüklerinde boşta olan plakalar ücretsiz olarak tahsise açıktır. Emniyet genel müdürlüğü sitesinden tc numarası ile rezerve edilebilir ve tamamen ücretsizdir. Burada olan boşta plakalar bazen özel plaka kadar değerli olabilir. Örnek vermek gerekir ise benim ve eşimin baş harfleri “BM” Son aldığım aracımda plaka değiştirirken buradan 06 BM **49 Numaralı plakayı ücretsiz olarak tahsis ettim. Bu şekilde özel bir plaka seçmek isterseniz boşta olan plakaları inceleyebilirsiniz. Emniyet genel müdürlükleri boşta olan plakalar tahsis siteleri aşağıdadır

Boşta Olan Özel Plaka Nereden Alınır?

• Ankara Ücretsiz Plaka Tahsis Sayfasına Buradan,

İstanbul, İzmir, bursa, Antalya,Eskişehir, adana gibi illerde henüz web sitesi üzerinden değil emniyet müdürlüğünden bu işlemler devam ettirilmektedir.

3 Harfli Yada Diğer Özel Plaka Nasıl Alınır?

Ücretsiz plaka alma konusunda istediğiniz plakayı bulamadı iseniz 3 harfli kısaltmalar yada numaralar ile özel plaka alabilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise 06TAN22 , 34ESN44, yada 35CEM10 yada parti plakaları AKP, CHP, MHP ve belkide en çok talep edilen BJK, GS, FB Plakalar alınabilir.

Bu gibi 3 harfli yada 2 harfli özel plaka nasıl çıkarılır sorusu için için bağlı bulunduğunuz il yada ilçe emniyet müdürlüğüne giderek sevdiğiniz ve istediğiniz harflerde boşta plaka var mı yok mu araştırabilirsiniz. Plakanın çeşitine göre 300 TL’den 3,000 – 5,000 TL aralığında bu gibi plakaları tahsis edebilirsiniz. Vergisi normal plakalarla aynı olur. Özel Plaka Fiyatı Aldığınız plakanın özellik derecesine göre artar yada düşer. Detaylı Bilgi Aşağıdadır.

Mavi isime Özel Plaka Nasıl Alınır?

Bu tip plakalarda istediğiniz her tür şeyi alabilirsiniz. Örnek Vermek Gerekir ise 07TalatDurmaz12 Gibi yada şirket ise 45Sönmezİnşaat45 Gibi istediğiniz plakayı alabilirsiniz. Bu tip plakalarda ücret çok yüksektir ve her vergi döneminde ayrıca plakanız için vergi ödemek zorunda kalırsınız. Fakat görünümü ve size hissettirdiği özellik hissi diğer hiçbir plakada yoktur.

Özel Plaka Vergisi Ne Kadar?

3 Farklı plakadan Bahsetmiştik, Bu plakalardan İlkinde yani boşta olan plakalardan seçme işleminde vergi yoktur. Normal sıradan alınmış gibi işlem görür. Diğer özel alma ama normal plaka şeklinde olanların da vergisi yoktur. Sadece ilk alırken ödenecek harç bulunmaktadır. Diğer cinste ise yılda 2 kez olarak sürekli olarak vergisini ödemek zorundasınız. Bu vergi aracın modeli, motor hacmi gibi birçok kritere göre belirlenebilmekte. Bu sebeple tam vergisini öğrenmek için araç modeli ve plakanın hangi tip olduğunu yorum kısmına yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

Özel Plaka tahsislerinde fiyatlar plakanın özelliğine göre belirlenir. 2016 Yılı İçin Net olsa da 2017 de bu rakamlar değişecektir. Örnek vermek gerekir ise 06SLN55 Plakası için 500 TL Ödemeniz gerekirken 06ECE55 Plakası için çok daha fazla ödemeniz gerekecektir. Bu durum plakanın özelliği ve arz talep dengesine göre belirleniyor diyebiliriz. Tamamen özel mavi olanlar için ise en düşük 10,000 tl den başladığını duymuştum. Ne Kadar doğru araştırılması gerekir. Çevremde bu tarz plaka tahsis eden maalesef ki yok.

Bize Sorun!

İkinci el veya sıfır araçlar, sigorta plaka muayene ve araç arızaları gibi konularda sormak istedikleriniz var ise cevaplıyoruz. Bizlere soru göndermek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorum kısmına yazılan sorulara editörümüz aynı gün içinde cevap vermektedir. Sorularınız bizler için değerlidir.

1 Yorum

  1. Slm bir yıl önce aracımla kaza yaptım kaza ön sol lastikte meydana geldi ve airbag lambası ve Servis lambası yandı nasıl söndürebilirim yardımcı olurmusunuz

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba