Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar ?

Yazar 1 Yorum 37.073 views
Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar ?

Araç sahiplerinin genel sorunları arabalarında aniden çıkan arıza sorunlarıdır. Arıza sorunları her arabada mutlaka değişim gösterir.  Aracın ısıtma bujisi çalışırken,kontağı açtığımızda lamba kısmının zamansız bir şekilde yanıp söndüğüne şahit oluruz. Dizel kızdırma lambasının yanması, arıza işareti anlamına gelir. Bunun için gerekli bakım için önceden sinyal verir. Peki,bu  dizel motor ön ısıtma gösterge lambası neden yanar? bu sorunlara neden olan arıza çeşitleri nelerdir sizlere bu konu hakkında bilgiler verelim.

 

Öncelikle araçtan gelen akım voltajında aniden nükseden sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer ısıtma bujisi zamansız yanıp sönüyorsa,bu akıma elektrik fazla bir şekilde yüklenmiş olabilir. Kızdırma bujisine hiç akım gelmemeye başladığı an itibari ile bu durum kontrolden çıkarak tehlike yaratabilir. Bu nedenle bu konuda dikkat etmek ve gerekli kontrolleri doğru zamanda yapmak oldukça önemlidir.Isıtma bujisi yanmış ise lamba hiç sönmemeye başlayacaktır. Bu hızlı gelişen arıza sürekli yanan lamba ile kendini bariz bir şekilde belli etmeye,komut vermeye devam edecektir. Artık aracın iyi bir bakımdan geçme zamanı gelmiştir. Eğer sürekli bu sorunlar ile karşılaşıyor ve araç hiç performans sağlayamıyorsa ve sürekli sinyal veriyorsa arıza büyüklüğü ve küçüklüğü önceden uzman ustalar tarafından tespit edilir.

 

Bujilerde Arıza Nasıl Tespit Edilir ?

 

Sabah işe gittiğinizde ilk iş olarak arabanızı çalıştırmak olur. Arabanın çalışma ve hareketlilik anında hemen aracı sürmek yapılan en büyük hatalardan biridir. Öncelikle araç en az 5 dakika kadar hareket etmeden motoru çalıştırılmalıdır. Bu şekilde araç daha sağlıklı bir şekilde yol alacak,istenmeyen arızaların oluşmasına zemin hazırlamayacaktır. Özellikle kışın soğuk havalarda araç rölantinde sıkıntılar ve bozulmalar meydana gelir. Bu havanın vermiş olduğu sert soğuk ile alakalıdır. Motor adeta soğuktan olumsuz bir şekilde etkilenir. Öncesinde çalıştırarak ve araya en az 5 dakika hareket etmeden motoru çalıştırmak önemlidir. Soğuk havalarda buji arızaları ve rölanti arızaları ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Özellikle araç sabah saatlerinde normal şartlardan fazla duman çıkartıyor ise bu sorun daha hızlı bir şekilde yaygınlaşabilir. Bu tür durumların önlenmesi için seçilen yakıtın kaliteli olması oldukça önemlidir. Yakıtınızda aniden artışlar ve harcamalar gözlemlediyseniz bu arızanın belirtileri arasında yerini alır. Bujilerde arıza nasıl tespit edilir sorusuna verebileceğimiz cevap ,kızdırma bujisine hiç akım gelmemeye başladığı andır. Bujinin yanması ve akım fazlalığı, elektriğin fazla yüklü olması nedeni ile lambanın sürekli yanmasıdır. Bu arıza sinyalidir.

 

 Arızalarda Sık Yaşanan Durumlar

 

– Aracın çalışma hareketliliğinde azalmalar meydana gelir.

– Bujilerde yanma oluştuğu an ,ön ısıtma göstergesi komut vermeye başlar ve arızayı önceden bildirir.

– Soğuk havalarda araba çalışmasında aksaklıklar yaşanır,motor su ve yağ bakımına ihtiyaç duyabilir.

– Arızalarda en sık yaşanan bu durumlarda,arabanın gaz sorunlarında,yakıt göstergelerinde arıza varsa önceden kendini belli eder.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. 1.5dci kangoo 2008 var aracım birkackez kızdırma bujisi yakti degistirdim tekrar isik yandi goturdum yanmamis dedi usta fren lambasına bağlı klasik bir sorundedi lehimledi ışığı söndürdü şimdi tekrar yandı isik ama buji sağlam bir ustaya tel. Ile sordum belki mazot filtren tıkanmış olabilir dedi daha sanayiye gidemedim nekadar mantıklı olabilir acaba mazot filtresi ile kızdırma bujisi

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba