Zengin Yakıt Karışımı Hatası ve Çözüm Yolları?

Yazar 1 Yorum 10.838 views
Zengin Yakıt Karışımı Hatası ve Çözüm Yolları?

Zengin karışım belirtileri ve zararları araçta hava yakıt oranının normal seviyesinden ayrıldığını gösteren bir hatadır. Genellikle bu hata P0172 şeklinde araçlarda karşımıza çıkmaktadır. Her araçta motorun çalışmasını sağlayan belirli bir hava yakıt karışım oranı seviyesi vardır. Bu seviye normal oranda tutulmadığı ya da çalışmadığı durumlarda aracın perfomans ve yakıt tüketiminde belirli bazı değişimler yaşanmaktadır. Fakir hava yakıt karışım veya zengin hava yakıt karışım hataları, oksijen (lambda) sensörü adı verilen bir sensörle araçtaki hava miktarını ölçer ve motor kontrol paneline bu seviyeyi bildirir. Bunun üzerine ECU yeterli miktarda dengeleyici yakıt püskürtme işlemi yapar ya da yakıt miktarını sabit tutmaya çalışır. Bu kapalı devre yakıt sistemine sahip olan araçlar için geçerli olmakla beraber. Klasik standart karbüratörlü araçlarda bu olay gerçekleşmemektedir. Bunun ne deni ise bu tip araçların açık devre yakıt sistemi kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Zengin Yakıt Karışımı Hatası:

Araç hava yakıt karışımı oranındaki yüksek yakıt miktarı olduğunu kontrol panellerine; P0172 hatası olarak söyler. Bu hata kısaca sistem çok zengin (system too rich) şeklinde bilinmektedir. Bu arızaya sebep olan etmenler kısaca şu şekildedir, zengin karışımın nedenleri;

 • Araç sahibi, aracın çok fazla yakıt tükettiğini fark edebilir
 • Motor arıza lambasının yanmasına neden olur
 • Belirtileri kolayca anlamak kimi zaman mümkün olmaya bilir
 • Rölantide araç tam randıman vermeye bilir

Bu tip belirtiler ve nedenler aracınızda zengin yakıt karışım miktarı olduğu anlamına gelebilir. Bu tip sorunla karşı karşıya gelindiğinde genel olarak araç bu durumu kendisi çözebilmektedir. Ancak bazı parçalarda meydana gelebilecek olası; tıkanma, eskime, tam çalışmama vb. gibi durumların tespiti için aracı uzman bir servise götürmek en iyi çözüm yöntemi olacaktır.

Fakir Yakıt Karışımı Hatası:

Tıpkı yukarıda hataya benzer bir şekilde bu sefer hava yakıt oranındaki havanın normal seviyesinden daha fazla olduğu durumlarda bu hata verilmektedir. Oksijen sensörünün algıladığı egzozdan çıkacak hava yakıt karışımında bulunan oksijen miktarının yakıt miktarından çokça yüksek olduğunu ölçmesidir. Böyle bir durumda motor kontrol paneli bu durumun önüne geçmek için yakıt miktarını arttırmayı deneyecektir. Bu tip fakir hava yakıt karışımının belirtileri kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

 • Motorun vuruntulu şekilde çalışması
 • Motor arızası bildirimi verilir
 • Araçta büyük bir performans kaybı görülür
 • Yakıt filtresinde tıkanma ve ya başka parçalarda bozulmalar görülebilir

Başlıca bu belirtilere sahip olan fakir yakıt karışımı, zengin yakıt karışımı hatası çözümü gibi bir yol izlenmesi gerekmektedir. Araçlarda hava seviyesinin normalden yüksek olması durumunda oksijen sensörünün ölçdüğü miktar eğer yetersizse araç P0171 arıza kodunu gösterecektir. Bu tip teknik ve mekanik hataların çözümü için mutlaka uzman bir araç servisine aracınızı götürmeniz tavsiye edilir.

Etiketler

1 Yorum

 1. Avatar Özgür Yilmaz

  Mrb. 2001 1.8 land rover freelander 1 sahibiyim. Aracım benzinli. Aracım çalısır halde yürürken araç içerisinde cok ağır bi benzin kokusu gelmekte ve ciddi anlamda yakıt tüketimi olusmakta. Performans olarak herhangi bir sorun yok. Sorunun tespitini tam manada bulamadım. Egsozuna baktırdım ateşleme sistemine baktırdım ama sorunu cözemedim. Acaba arka koltuk altında bulunan depo samandıra kapağı kenarlarındaki sıvı conta sağlıksız duruyor ondanmıdır. Yada benzin hortumlarını gözden geçirmelimiyim.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba