Araç Motorunun Yağ Yakması Nasıl Engellenir (Çözümlü)

Yazar Yorum Yap 2.360 views
Araç Motorunun Yağ Yakması Nasıl Engellenir (Çözümlü)

Motor yağ yakıyor ise belli parçalarında aşınma ve yıpranmaya başlı işlev yetersizlikleri başlamış demektir. Söz konusu aşınmaları düzletmek söz konusu değildir. Fakat etkilerini azaltmak ve aşınmanın devam etmesini önlemek elimizdedir. Motor Yağ yakması nasıl önlenir konusunda çözümler konunun el altındadır.

Motor Neden Yağ Yakar ; Her içten yanmalı motor, hareketli parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar dakikada binlerce devir hızla döner. Sürtünme etkisini en aza indirmek için motorun sürekli yağlanması gerekir. Fakat ateşlemenin sağlandığı bölüm olan piston üst kısmındaki odacıkta, hiçbir şekilde yağ olmaması gerekir. Zamanla yıpranan parçalar, yanma odasına yağ sızmasına sebep olurlar. Bu parçalardan başlıcaları, Piston Sekmanları (Gömlekteki yağı sıyırması gerekir ama zamanla işlevini kaybederek yağ yakma sorunlarının başlamasına sebep olur) Üst kapak supab lastikleri (Üst kapak ve egzantirik kısmındaki yağı alt kısma geçirmemesi gereken lastik yıpranarak pistona yağ sızdırabilir)

Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir?

Kesin çözüm motorun indirilerek tamir edilmesidir. Fakat biz burada alternatif çözümlerden bahsedeceğiz.

İlk Yöntem Motor Yağı Değişimi : Test Ettiğimiz ilk yöntem tam sentetik fakat kalın motor yağı kullanarak yağ yakmanın önüne geçmek oldu. Fakat sonucu hüsranla bitti, Motor yağını değiştirdikten sonra yağ yakma ve özellikle beyaz duman çok az bir miktar azalsa da sorunu tam olarak çözmedi ve sorun devam etti.

İkinci Yöntem Yağ K.atkıları : Yağı değiştirdikten sonra sorunun devam etmesi üzerine bir de katkı ekleyerek denemek istedik 2 farklı marka ve farklı özelliklerde etkileri olan motor katkısını aynı anda motora ekledik. 500 ml ve 200 Ml lik kutularda bulunan bu iki motor yağı katkısının motor yağındaki oranı 4/1 oldu. 4 litre motor yağının 700 Ml’si katkıdan oluşmasına rağmen yağ yakma sorununu çözemedi. Motor yağına oranla biraz daha fazla etki etse de yine de tam olarak sorunumuzu çözmede etkisi kısıtlı oldu.

İpucu : Yaptığımız Test ile ilgili detaylı bilgiler ve sonuçları analiz ettiğimiz “Yağ yakan motora ne yapılır konumuzu incelemenizi öneririm”

Bize Sorun!

Yağ yakan araçlarda Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir konusunda aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm konuları bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorular özenle ve günlük olarak cevaplanmaktadır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba