Akü Biterse Arabayı Çalıştırma Tekniği Nasıl Olmalı?

Yazar 1 Yorum 2.971 views
Akü Biterse Arabayı Çalıştırma Tekniği Nasıl Olmalı?

Aküsü biten araba nasıl çalıştırılır konusunda en sık yapılan hata aracı vurdurarak çalıştırmaktır. Hatta otomatik vites araçlarda akü bitince vurdurarak çalıştırmayı deneyenler bile mevcut. Aküsü biten bir aracı çalıştırmak için yapılması gereken en sağlıklı yöntem nedir. Aracı nasıl çalıştırmalıyız.

Bu konumuzda Akü Biterse Arabayı Çalıştırma Tekniği konusunda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz

Akü Biterse Arabayı Çalıştırma Tekniği

En doğru olanı aslında bir çekici ile servise gitmek yada usta çağırmaktır. Fakat zaruriyetler ve maliyet sorunları sebebi ile takviye sıklıkla kullanılır. Fakat takviyenin aracınıza zarar verme riski olduğunu da göz ardı etmeyiniz. En doğru çalıştırma tekniği aküden aküye yada araçtan araca takviye edilerek aracın çalıştırılması yöntemidir.

Bu iki yöntem arasında en sağlıklı olanı araç donanımları ve elektirik aksamı düşünüldüğünde aküden aküye takviye şeklidir. Nasıl takviye yapılmalı anlatmadan önce aracı vurdurduğumuzda karşılaşabileceğiniz problemlerden bahsedelim.

Aracı Vurdurarak Çalıştırmanın Zararları

• Triger zinciri veya kayışı sente atabilir veya kopabilir.
• Şanzıman dişlileri, Grank mili, Egzantirik ve subaplar zarar görebilir.
• Eğer araç akü bitmesinden değil de başka arılardan dolayı çalışmıyor ise arızanın cinsine göre farklı motor hasarlarına neden olabilir.

Bu sebeple en sağlılı olanı dolu ve şarjlı bir aküden aracınızdaki boş aküye takviye bağlantısı kurarak çalıştırmaktır.

Nasıl Akım Bağlantısı Kuracağım ?

Yapılması gereken araçtan yapılacak , sağlam aküsü olan aracın kutup başlarını sökerek + / – kutup başlarını dikkatlice boş aküye ara takviye kablosu ile bağlamaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta takviye kablolarını kesinlikle birbirine yada aracın herhangi bir yerine değdirmemelisiniz. Aksi halde kısa devre gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. ayrıca daha önce hiç takviye yapmamış biri iseniz mutlaka yardım almanız gerekmektedir. Takviye yapmanın da araç için sakıncalı sonuçları olabilmektedir.

Söz konusu akım bağlantısını tamamladıktan sonra bir süre bekleyin ve marşa basın. Aracınız çalışacaktır. Daha sonra dikkatlice takviye bağlantıları sökünüz ve aracı bir süre stop etmeyiniz. Akü bir miktar şarj olup kendine gelmesi için belli bir miktar süreye gereksinim duyulur.

Bu Şarj Yeterli Olur mu

Takviye sonrası aracın şarj dinamosundan alınan şarj ile akünün tekrar doldurulması söz konusu değildir. Akü boşaldığında tam anlamı ile dolması için mutlaka bir şarj cihazına bağlanarak burada tamamen doldurulması gerekmektedir. Tamamen boşalan bir akü, aracın kendi şarjı ile tekrar tam performanslı çalışacağı düzeyde şarj olamaz. bu sebeple de sorunun tekrarlama durumları ortaya çıkar. Yapılması gereken takviye sonrası akü bakımını ve şarjını yaptırmak gerekli ise değişim yoluna gitmektir.

Araba Aküsünün Ömrü Kaç Yıl

Bu durum kullanıma bağlı olarak değişecektir. Ayrıca aracın kullanılmakta olduğu bölğenin iklim ve hava şartları da bu durumu değiştirebilir. Örneğin Erzurumda yada karsta kullanılan bir aracın aküsü ile Antalyada kullanılan bir aracın aküsü aynı marka dahi olsa farklı kullanım ömürlerine sahip olacaktır. Ayrıca akü marka ve kalitesi de bu durumu etkileyen bir başka faktördür. Araçta ekstra donanım olup olmadığı. Araçtaki elektronik aksamda var olan kaçaklar gibi birçok değişkenlerden bu süre üzerinde etkilidir. Ortalama olarak birkaç yılda bir akünün tazelenmesi gerekmektedir.

Bize Sorun!

Akü Biterse Arabayı Çalıştırma Tekniği ve Aküsü biten araç nasıl çalıştırılır konusunda tüm merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını araç marka ve modeli belirterek sorularını iletebilir. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

1 Yorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba