Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı

Yazar 6 Yorum 12.856 views
Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı

Akü problemleri genellikle kış aylarında başlar. Bunun nedeni akü içindeki kimyasalların soğuk havalarda işlev kaybına uğraması ve tam perdormansta akım verememesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda marş dinamosu normalde iki kat fazla akım gücüne ihtiyaç duyar. Yani akım gücü iki kat fazla gerekir iken akü voltajı yarı yarıya azalır. Bu iki etki özellikle soğuk havalarda akü problemlerinin çıkmasının başlıca nedenidir. Ayrıca motor içi yağların soğukta kalınlaşarak ivme direnci oluşturması da cabasıdır.

Bu sebepten en sık akü problemleri kış başlangıcı ve kış aylarında görülmektedir. Bu konumuzda aracınızdaki akü zayıfla ne olur, Akü bittiğiginde farlar, iç ışıklar gibi elektronik mekanizmalar çalışır mı gibi sıkça sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Akü Zayıfsa Ne Olur

Akü bitmişse durum aracın marşının basmaması olarak yansır. Fakat akünün zayıf olması çok ayrı bir durumdur. Normal kullanımda çok az dfakat belirgin belirtiler ile karşımıza çıkabilir. Akü zayıf olduğunda yaşayacağınız belirtiler genellikle çalıştırma anlarında ve araç rolantide iken görülebilir.

Bu durumlardan en sık görülen durumlar ise;

 1. Marşa Bastığınızda Marş Daha Yavaş Dönecektir.
 2. Araç Daha uzun Sürede Çalışacaktır (İlk Marşta 1 sn’de çalışan araç 3 sn de çalışabilir)
 3. Rolantide Elektornik aksamları çalıştırdığınızda rolanti dalgalanmaları görülmeye başlar
 4. Birkaç defa Marşa Bastığınızda Sonraki Basışlarda Akü İyice Zayıflayabilir.
 5. Özellikle Sabahları En Sık Belirtileri Vermeye Başlar.
 6. Performansı fazlaca etkilemez (Şarj Dinamosu Yükü Hafifletecektir.)

Bu durumların arasında akü zayıflığının en belirgin ve başlangıç belirtisi marş anında olan voltaj gereksiniminde çıkan belirtilerdir. Bu gibi bir durum var ise akünüzün voltajını ölçtürmeli ve kışa girmeden kesinlikle tedbir almalısınız. Soğuk bir havada sabah aracınızı çalıştırmak istediğinizde araçınız çalışmayabilir, bu durumda sizi işinizden alı koyabilir.

Akü Biterse Farlar Yanar mı

Marşı çeviremeyecek kadar zayıf bir aküde farlar olagan şekilde yanmaya devam edecektir. yani Akü Biterse Farlar Yanar mı sorusuna cevabımız tamamen bitmiş aküler hariç evet olacaktır. Araç marşı hiç dönmemesine rağmen farların çalışıyor olmasının nedeni, marş dinamosunun gereksinim duyduğu akım miktarı ile farların akım miktarının farklı olmasıdır. Zayıf bir akü marşı hiç çevirmez fakat farları sorunsuz yakabilir.
Genellikle bu gibi durumlarda araç sahipleri aküsünün normal olduğunu düşünür. Farlar yandığı için sorunun marş dinamosunda olduğunu var sayar. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve genellikle yanıltıcı bir sonuçtur.

Bize Sorun!

Araç aküleri ile alakalı olarak, akü bitmesi, akünün tamamen boşalması, takviye yapılması ve diğer tüm konularda elektirik kategorisinde birçok yazı ve bilgi bulunmaktadır. Sitemizde yada bu konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını araç marka ve modeli belirterek sorularını iletebilir. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

Etiketler

6 Yorum

 1. Avatar kamber yılmaz

  Sıfır aldığım (6 ay oldu) Renault kadjar 1.5 dizel aracımın hayalet göstergesi bazen 2-3 saatlik beklemelerden, bazende akşamdan sabaha beklemelerden sonra yeniden çalıştırdığımda kendini sıfırlıyor. Stili ve rengi değişiyor. Her seferinde yeniden ayarlamama rağmen stop ettikten genelde 2-3 saat sonra fabrika ayarlarına dönüyor.

  Ayrıca araçta buluna necvox multimedya cihaz çalışırken ses bir kısılıp bir açılıyor.
  Acaba nedeni akünün zayıflamış olması olabilir mi ? Fakat aracı alalı 6 ay oldu.
  Sorun aküden kaynaklanıyor olabilir mi? Teşekkürler

 2. Avatar Ahmet korkmaz

  İyİ geceler benim aracım 2012 citroen nemo baskı balata yeni değişti arabam radyo açık olduğu zaman yekinme yapıyor ilk önce baskı balata dan dır diye baskı balata yı değiştirdim sonra fark ettim ki radyo açık olduğu zaman oluyor neden olabilir akü ile ilgili olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim

 3. Merhabalar benim 2008 model BMW e 60 arabam var . Akü zayıf gösteriyor ve (SOS) çalışmıyor bunun yanı sıra park sensörleride çalışmaz oldu bunun akü ile bir bağlantısı olabilirmi? Teşekkürler

 4. Avatar İrfan türedi

  Merhaba. Aracım 2008 1,5 dci symbol.kış ayıyla beraber aracımda soğuk havalarda sabah ve akşam ilk çalıştırmada 5-6 sn sonra rölanti dalgalanması oluyor. Aracı 30-40 sn kadar çalıştırıp stop edip tekrar çalıştırınca sorun ortadan kayboluyor. Hava çok soğuksa çalıştırma süresi biraz daha uzuyor. bilgisayarda hata kodu yok pompa basıncı iyi enjektörler iyi. Bu sorun havalar ısınınca ya da hava soğuken 2-3 saat sonra olmuyor, çok aşırı soğuğa maruz kalırsa 2-3 saat sonra da olabiliyor. Bir kaç ihtimali elden geçirdik(yakıt sisteminde hava-yakıt filtresi-sensör-enjektör) fakat düzelme olmadı. Hava soğukken tekrarlıyor. Marş tek seferde alıyor. Bir kaç ustaya götürdüm çözüm bulunamadı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.,

 5. Merhaba. Aracım 2015 Octavia bir anda motor arıza lambası yandı özel bir servise götürdüm cihaza bağlandı ve toplam 47 adet arıza kaydı verdi. Kapı kollarından tutun bagaj açma tuşuna kadar ABS den hava yastıklarına kadar arıza gösteriyordu. Servisteki usta akünün zayıf olabileceğini bu yüzden sistemim testi tamamlayamadığını ve bu şekilde arıza ışığı yaktığını belirtti. Gerçekten Akünün zayıf olması buna sebep olabilir mi?

 6. Merhaba. Benim aracım Opel corsa 1.4 enjoy.2009
  Benim sorunum şu. Araba bazen iki üç gün çalışmıyor çalıştırırken sorun olmuyor gayet sorunsuz çalışıyor. Ama mesela durdum markete girecem. Sadece iki dk dörtlüyü yakıyorum. Gelip çalıştırıyorum zorlanıyor. Sanki çalışmayacak gibi oluyor ama çalışıyor. Bugün yine arabada oturmuş bi on dk kadar müzik dinledim çalıştırırken zorlandı yine. Bunun sebebi aküden mi kaynaklı acaba? Yardımcı olabilir misiniz?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba