OtoArızası.com Forum Blog
6 Eylül 2017
Admin

Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı

Sponsorlu Bağlantılar Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı5 (100%) 3 votes Akü problemleri genellikle kış aylarında başlar. Bunun nedeni akü içindeki kimyasalların soğuk havalarda işlev kaybına uğraması ve tam perdormansta akım verememesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda marş dinamosu normalde iki kat fazla akım gücüne ihtiyaç duyar. Yani


Sponsorlu Bağlantılar
Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı
5 (100%) 3 votes

Akü problemleri genellikle kış aylarında başlar. Bunun nedeni akü içindeki kimyasalların soğuk havalarda işlev kaybına uğraması ve tam perdormansta akım verememesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda marş dinamosu normalde iki kat fazla akım gücüne ihtiyaç duyar. Yani akım gücü iki kat fazla gerekir iken akü voltajı yarı yarıya azalır. Bu iki etki özellikle soğuk havalarda akü problemlerinin çıkmasının başlıca nedenidir. Ayrıca motor içi yağların soğukta kalınlaşarak ivme direnci oluşturması da cabasıdır.

Bu sebepten en sık akü problemleri kış başlangıcı ve kış aylarında görülmektedir. Bu konumuzda aracınızdaki akü zayıfla ne olur, Akü bittiğiginde farlar, iç ışıklar gibi elektronik mekanizmalar çalışır mı gibi sıkça sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Akü Zayıfsa Ne Olur

Akü bitmişse durum aracın marşının basmaması olarak yansır. Fakat akünün zayıf olması çok ayrı bir durumdur. Normal kullanımda çok az dfakat belirgin belirtiler ile karşımıza çıkabilir. Akü zayıf olduğunda yaşayacağınız belirtiler genellikle çalıştırma anlarında ve araç rolantide iken görülebilir.

Bu durumlardan en sık görülen durumlar ise;

  1. Marşa Bastığınızda Marş Daha Yavaş Dönecektir.
  2. Araç Daha uzun Sürede Çalışacaktır (İlk Marşta 1 sn’de çalışan araç 3 sn de çalışabilir)
  3. Rolantide Elektornik aksamları çalıştırdığınızda rolanti dalgalanmaları görülmeye başlar
  4. Birkaç defa Marşa Bastığınızda Sonraki Basışlarda Akü İyice Zayıflayabilir.
  5. Özellikle Sabahları En Sık Belirtileri Vermeye Başlar.
  6. Performansı fazlaca etkilemez (Şarj Dinamosu Yükü Hafifletecektir.)

Bu durumların arasında akü zayıflığının en belirgin ve başlangıç belirtisi marş anında olan voltaj gereksiniminde çıkan belirtilerdir. Bu gibi bir durum var ise akünüzün voltajını ölçtürmeli ve kışa girmeden kesinlikle tedbir almalısınız. Soğuk bir havada sabah aracınızı çalıştırmak istediğinizde araçınız çalışmayabilir, bu durumda sizi işinizden alı koyabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Akü Biterse Farlar Yanar mı

Marşı çeviremeyecek kadar zayıf bir aküde farlar olagan şekilde yanmaya devam edecektir. yani Akü Biterse Farlar Yanar mı sorusuna cevabımız tamamen bitmiş aküler hariç evet olacaktır. Araç marşı hiç dönmemesine rağmen farların çalışıyor olmasının nedeni, marş dinamosunun gereksinim duyduğu akım miktarı ile farların akım miktarının farklı olmasıdır. Zayıf bir akü marşı hiç çevirmez fakat farları sorunsuz yakabilir.
Genellikle bu gibi durumlarda araç sahipleri aküsünün normal olduğunu düşünür. Farlar yandığı için sorunun marş dinamosunda olduğunu var sayar. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve genellikle yanıltıcı bir sonuçtur.

Bize Sorun!

Araç aküleri ile alakalı olarak, akü bitmesi, akünün tamamen boşalması, takviye yapılması ve diğer tüm konularda elektirik kategorisinde birçok yazı ve bilgi bulunmaktadır. Sitemizde yada bu konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını araç marka ve modeli belirterek sorularını iletebilir. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

Sayfa Özeti
Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı
Konu Adı
Akü Zayıfsa Ne Olur, Akü Biterse Farlar Yanar mı
Konu Açıklaması
aracın aküsü için Akü Zayıfsa Ne Olur ve en önemlisi Akü Biterse Farlar Yanar mı gibi merak edilenlerin cevabı için hazırlanmış sayfadır.
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Bir adet yorum var.

  1. Merhaba. Aracım 2008 1,5 dci symbol.kış ayıyla beraber aracımda soğuk havalarda sabah ve akşam ilk çalıştırmada 5-6 sn sonra rölanti dalgalanması oluyor. Aracı 30-40 sn kadar çalıştırıp stop edip tekrar çalıştırınca sorun ortadan kayboluyor. Hava çok soğuksa çalıştırma süresi biraz daha uzuyor. bilgisayarda hata kodu yok pompa basıncı iyi enjektörler iyi. Bu sorun havalar ısınınca ya da hava soğuken 2-3 saat sonra olmuyor, çok aşırı soğuğa maruz kalırsa 2-3 saat sonra da olabiliyor. Bir kaç ihtimali elden geçirdik(yakıt sisteminde hava-yakıt filtresi-sensör-enjektör) fakat düzelme olmadı. Hava soğukken tekrarlıyor. Marş tek seferde alıyor. Bir kaç ustaya götürdüm çözüm bulunamadı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.,

Bir Yorum Bırak

Otoarizasi.com 2017 - 2018 / İzinsiz Kullanılmaz. Tüm Hakları Saklıdır