Akü Suyu Biterse Ne Olur, Azalırsa Ne Olur

Yazar 2 Yorum 18.582 views
Akü Suyu Biterse Ne Olur, Azalırsa Ne Olur

Akü bakımı, aynı aracınızın yağ bakımı, lastik bakımı kadar önemli ve gereklidir. Fakat son dönemlerde çıkan hemen hemen her 12 volt akü, bakım gerektirmeyen, su takviye kapakları olmayan kendinden bakımlı akülerden oluşmaktadır. Fakat bazı markalar halen bakım yapılabilen cins aküler üretmeye devam etmektedir. Özellikle de 24 volt akülerde, bakım gereksinimi daha da fazla.

Bu konumuzda akünün suyu biterse ne olur yada akünün suyu azalırsa ne olur konularında bilgiler vereceğiz. Ayrıca aküye koyulacak su konusunda normal su konulması yada kaynar su koyulması gibi durumların da olası zararlarından bahsedeceğiz. Öncelikle akü suyunun azalması konumuzla başlayalım.

Akü Suyu Azalırsa Ne Olur

Akü içerisinde elektrotlar bulunur. Bu devreler suyun içindeki kimyasalların yardımı ile tepkimeye girerek içerisinde barındırdığı elektronları serbest bırakarak elektirik akımına dönüştürmektedir. Genellikle her bir devre 2v elektirik üretir. 12 Volt bir aküde 6 adet devre bulunmaktadır. Bu devrelerdeki kimyasal süreçlerin sağlıklı olarak devam edebilmesi, iç sıvısının dengeli olması şartı ile mümkündür. Bu sebeple akü suyunun, akü üzerinde belirtilen sınırın altına düşmesi, kimyasalların yoğunlaşmasına ve akünün görevini yerine getirememesine neden olacaktır. Ayrıca içerdiği kurşun ve asit sebebi ile bakımsız akü = tehlike demektir.

Akü Suyu Biterse Ne Olur

Akü suyunun komple bitmesi söz konusu değildir. Akünün su eksiltmesi daha olasıdır. Fakat çok küçük miktarlarda meydana gelir. sıcak havalarda su eksiltme biraz daha artabilir. İçerdiği asitler sebebi ile suyun tamamının kuruması imkansıza yakındır. Bu gibi durumlar genellikle aküde çatlak yada sızıntı olması sonucu ortaya çıkar. Genellikle böyle bir durum gerçekleşmiş ise akünün alt kısmında büyük oranda yopranma, delinme ve değdiği tüm yüzeylerde ileri deformasyonlar görülür. Oldukça tehlikeli ve kansorejendir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşır iseniz akü ve çevresine el sürmeden çevresinde sık soluk almadan çekici ile servise taşınmasını öneririz.

Aküye Normal Su yada Kaynamış Su Konur mu, Konursa Ne Olur

  • Aküye Normal Su Konur mu : Çeşme suyu yada damacana kaynak suyunun akü içerisine koyulması sakıncalıdır. Bu durum, suyun içindeki kimyasallar ile akü iç kimyasalların tepkimeye girmesine neden olacaktır. Aküye koyulması gereken su oto yedek parçacılarda satılan saf akü suları olmalıdır.
  • Aküye Kaynamış Su Konulur mu: Suyu kaynatarak saf su elde etmeniz mümkün değildir. Su kaynatıldığında içerdiği minerallerden arınmaz. Her suyun içerdiği mineral yapısı farklıdır. Bu sebeple sadece kaynatarak bir suyu saf su haline getirmeniz mümkün değildir. Bu sebeple kaynamış suyun aküye koyulması önerilmez.
  • Aküye Normal Su Konursa Ne Olur: Bu koyulan suyun miktarına göre etkilerin görülme oranı ve şiddeti değişir. Söz konusu su aküye eklendiğinde kimyasal süreçlerin işleyişine olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu da akünüzün çalışmasını ve verimliliğini oldukça düşürecektir. Ömrünü de azaltacaktır. Ayrıca suyun içerdiği kimyasallarla tepkimeye girmesi aküde şişme, yırtılma gibi sorunlar doğurabileceğinden tehlikelidir de. Bu sebeple akü bakımını uzman kişilere yaptırmalı kendiniz yapacağınızda ise referans sıvı çizgilerine uyarak akü suları ile bakımını yapmanız tavsiye edilmektedir.
    Her akünün kimyasal bileşiği birbiri ile aynı değildir. Aynı olsa bile kimyasalların akü iç sıvısı içerisindeki yoğunluk oranları birbirinden farklıdır.

Bize Sorun!

Akü bakımı, akü boşalması, ve su koyulması gibi merak ettiğiniz tüm konularda birçok farklı konu sitemizde bulunmaktadır. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına araç marka modeli belirterek sorularını iletebilir. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

2 Yorum

  1. 2 yıl boşta kalan aküm suyu tamamen buharlaşarak bitmiş 13 V gösteriyor saf su eklersem herhangi bir sorun olur mu. Akü tekrar kullanılabilir mi?

  2. İnci akü sipariş ettim ancak kargoda ne olmuşsa suyu akmış gibi tamirci taktı şimdi çalışıyor ilerde bir sıkıntı olur mu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba