Motordan Gelen Şıkırtı Sesi Olası Nedenleri Nelerdir

Yazar 32 Yorum 2.989 views


Sponsorlu Bağlantılar


Motordan gelen şıkırtı sesi, farklı farklı birçok nedenden kaynaklı olabilmektedir. bu nedenler sesin gelme durumuna, ne yapıldığında geldiğine, hangi bölğeden ve hangi aralıklarla geldiğine göre nedenleri tespit edilebilir.

Bu yazımızda motordan gelen şıkırtı sesi nedenleri nelerdir sırası ile inceleyeceğiz. Bu nedenlerden biri sizin sorununuz olabileceği gibi hiçbiri de olmayabilir ve çok farklı bir soruna da işaret ediyor olabilir. sonuçta bir arızanın tespiti görerek ve inceleyerek anlaşılabilir.

Motordan Gelen Şıkırtı Sesi

Şıkırtı sesi motorun içinden gelebildiği gibi motor çevre aksamından da gelebilmektedir. Bu sebeple konumuzu motorun içinden gelen yada çevresinden gelebilecek olan sesler olarak iki guruba ayıracağız.

 1. Genel Olarak Kaynağı Neresidir : Motordan Gelen şıkırtılar genellikle motor üst kapağı (silindir Kapağı) içerisindeki hareketli parçalarda meydana gelen aşınma ve ayarsızlıklar sebebi ile gelebilir. Genellikle araç çalışmasına etki etmese ve rolantide veya genel olarak motor çalışmasına etkisi çok az olsa da bir şeylerin ters gittiğinin en belirgin belirtisidir.
 2. Motor Yağına Bakın : Çok nadiren de görülse bazı durumlarda motorda yağ eksikleri yada motrun yağının özelliğini kaybetmesi gibi durumlar nedeni ile motor içi hareketli parçalarda sesler oluşmaya ve bu sesler dışarıdan bile duyulacak boyutlara ulaşabilir. Yağ takviyesi yada yağ değişimi ile sorun çözülebilir. Bu sebeple motor yağının seviyesini ve eskime durumunu kontrol ettirmenizde fayda var.
 3. Subaplar Kontrol : motordan gelen şıkırtı sesi, bir ihtimal ile araç subaplarından gelebilmektedir. Bazı durumda subapların değişmesi gerekebilecek iken bazı durumlarda ise sadece ayarsızlık kaynaklı gelen sesler olabilir. Kontrol edildikten sonra yapılması gereken tamir metodu netleşecektir.
 4. Krank Mili : Motor Krang mili, yatakları ve diğer aksamları içerisinde meydane gelebilecek olan aşınmalar ve boşluklar sebebi ile araç şıkırtılı çalışıyor sorunu ortaya çıkabilir. Genellikle vuruntu şeklinde de görülür. Tam olarak çözümü motorun tamamen sökülerek tekrar toplanması yani halk arası değimi ile motor indirme şeklinde olacaktır.
 5. Motorun İçinden Gelen Şıkırtı Sesi ; Genellikle ateşleme sisteminde meydana gelebilecek olan olası sorunlar sebebi ile yanlış ateşleme sonucu motor içi şıkırtı sesi oluşabilir. ayrıca ateşleme zamanı hataları, hava yakıt karışımında olabilecek dengesizlikler de söz konusu sesin gelmesi için bir neden oluşturabilir. Erken ateşleme durumu şıkırtının baş sebeplerindendir. Ayrıca kirli yakıt, Lpg’li araçlarda özensiz bağlanan Lpg donanımları gibi nedenler haricinde motor içi carbon birikmeleri ile siboplar ve egzantirik mili ile ilgili sorunlardan da şıkırtı sesleri duyulabilir. En ileri safhada vuruntu ve vurma sesleri ile eşlik eden şlıkırtılar krang mili ve yatakların vurması sonucu oluşabilir. Tüm bu nedenlerden hangisinin sizin aracınızın gerçek sorunu olduğu ise aracın usta tarafından incelenmesi ile mümkün olacaktır.
 6. Motor Çevresinden Gelebilecek Şıkırtı Sesi ; Motor çevresinde motorun ve hareketin düzgün olarak mekanize olabilmesi için gerekli birçok mekanik donanım bulunur. Bu donanımlar motor deviri ile çalıştığı için motor çalıştığında motor devri ile sekronize şıkırtı sesleri çıkarabilmektedir. Bu seslerin olası nedenleri ise;

Yukarıki tüm sesler her araç modelinde görülebilmektedir. “dizel motordan gelen şıkırtı sesi” yyada benzinli motordan gelen şıkırtı sesi” aynı olasılık ve durumlardan kaynaklanacaktır. Genellikle en sık lpg’li araçlarda görülür. Bunun nedeni yeni araçların genellikle benzinde kullanılması ve motor eskidikçe lpg takılması durumudur. Bu sorunlarda genellikle motor içi aşınma sorunlarından kaynaklanmaktadır.


Sponsorlu Bağlantılar


Arabadan Gelen Şıkırtı Sesi Kesilmesi İçin

Arabadan Gelen Şıngırtı/Şangırtı Sesi kesmek için yapılması gerekenler arasında forum ve bloglar içinde en sık baksedilen çözüm motor ve yakıt katkıları olacak gösterilmektedir. Bazı Şıkırtı sesi gaza bacınca artan şekilde görülebilir iken bazı sesler ise gaza basınca azalan yada kesilen ses olarak görülebilir. Genel olarak işe yarasa da çoğu durumda pek de faydası olmamaktadır. Daha kaliteli motor yağı kullanmak motor katkısı kullanmaktan çok daha faydalı olacaktır. Söz konusu şıkırtı sesinin çözümü için piyasada fazlaca bilinmeyen ve etkileri tam olarak test edilmemiş motor yağı ve yakıt katkıları yerine kaliteli bir yağ bakımı ve servisteki ustanızdan aldığınız bilgiler doğrultusunda hareket etmek olmalıdır.

• Şarj ve Marş Dinamosu : Gaza basınca artan şıkırtı seslerinin nedeni olabilir.
• Gergi Kasnakları : Şıkırtı seslerine neden olabilir.
• Sabitlenmemiş Esktra Donanımlar : Şıkırtı Sesine Neden olabilir.
• Egzoz Sistemi Koruma Saçı : sabitlenmediğinde yada yerinde olmadığında çarpa ve titreşime bağlı seslere neden olabilir.

En iyi yöntem motoru sessiz bir ortamda çalışırken düşük devirlerde dinleyerek sesin tam olarak nereden geldiğini tespit etmektir.

Seslere Dikkat Edin.

Ufak bir ses gelecek daha büyük bir sorunun erken önlenmesi için son derece önemlidir. Örnek vermek gerekir ise kayış gergi kasnağında meydana gelebilecek sorunlar nedeni ile bir ses duyuyor iseniz ve bunu ihmal ederseniz kayış koparak sıvı soğutma devir daim sistemini devre dışı bırakır, frenler boşalır, kazalara ve motorun hararete bağlı olarak zarar görmesine neden olur. Fakat zamanında önlem alınır ise çok cüzzi miktarlarda tamir edilir ve hayati tehlikeleri de ortadan kaldırır. bu sebeple aracınızın size verdiği olası belirtileri iyi takip edin ve en kısa zamanda uzman bir yetkili servise yada özel servislerde ustalara kontrol ettirin.

Bize Sorun!

Sabahları , motor soğukken yada motor sıcakken, Motordan gelen şıkırtı sesleri konusunda aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Sesin nereden ve hangi periyotlarda geldiği, araç marka ve modelini belirterek yazacağınız sorular için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.


Etiketler

32 Yorum

 1. Slm yazınızı okudum bana faydalı olacağını düşündüm 2010 cf 85.410 Euro 5 tırım yolda turboyu dağıttı 10 gündür bunla uğraşıyorum Çorum ankara dolandım nihayetinde turbonun göbeğini sıfır aldım getirdim usta taktı marşa bastık çalışmadı pistonlar yağ dolmuş dedi ve 6 enjektörtü söktü dinamonun gücüyle püskürttü baya yağ attı zorlarken dinomoyu yaktı sıfır almıştım onuda sineme cektim yaptırdım snr 6 enjektörü de söktü yine püskürtü çalıştı yalnız gaza ilk yüklendiğinde şakırtı sesi gelmeye başladı enjektör dediler onlarıda tamir yaptırdım yine aynı ölctürmediğim bişey kalmadı cihazdada bişey görünmedi şimdide piston bükülmüş diyorlar ne yapcam

  • Şimdi buradan benim yazmam doğru olmaz ama size şunu söyliyeyim araç turbo kestikten sonra devam ettiniz mi ? Çok küçük parça gitse motora pistonlara kadar ulaşabilir. Küçücük parçalar başa bela olur.

 2. Bu sabah Fiat linea 1.3 dizel aracımı çalıştırdım ve ilk anda bir şıkırtı sesigeldi 2-3 Sn sürdü ve kesildi istop ettim tekrar çaliştırdım aynı ses yine geldi 2-3 Sn sürüp kesiliyor sebebi ne olabilir

 3. Merhaba; Benim başıma gelen olayı kısaca anlatmak isterim..2011 corsa 1.4 benzinli aracımı 60.000 km bakımından çıkardıktan sonraki günde motor yağ lambası ikaz lambası vites boşta iken yanmaya başladı.Vitese geçince gaza basınca sönüyordu.Tekrar yetkili servise gittim durumu anlattım.Yağ pompasını değiştirdiler.Yağ basıncı normalden düşük olduğundan ikaz lambası yandığını belirterek olması gerektiği hale getirdiler.Fakat bu defada motordan bir şakırtı sesi gelmeye başladı.motor ısınınca gelen ve rahatsız edici bir ses.Yetkili servis biz bu sesi çözemedik ama motoru tamamen indirip bakmalıyız dedi.Kabul etmedim.Düşüneceğim dedim.Sizce sorunum çok büyük mü

  • Avatar Oto Arıza

   Aslında tekrar bir yağ değişimi yapılabilir. Sorunun büyüklüğü aracı kullanırken artar, bakımdan çıkar çıkmaz zaten farketmişsiniz. Eğer serviste yaptırmadıysanız farklı bir ustaya gösterir misiniz? Bana buradan yazınız lütfen ilginç bir durum.

 4. Benimde planım farklı bir ustayla görüşmek.Yetkili servis faturanın altına MOTORDA ŞAKIRDAMA VAR.BU ŞEKİLDE ARAÇ KULLANILMAMALIDIR diye not düşmüş.Yarın sabah sanayiye gidiyorum bir usta buldum tanıdık vasıtası ile bakalım ne çıkacak.Hidrolik iticileri değişirse sorun giderilir diyenler falanda oldu çevremde ama yarın sabah belli olacak hayırlısı diyorum.İlginize teşekkürler.Tabii ki paylaşımda bulunacağım..

 5. 2011 cruze otomatik aracım var. Motor soğukken calistirdigimda motordan 2 3 dakika şıkırtı sesi gelmekte sonra kesilmekte. Kayışları yeni degistirdim yağı filtreleri bujiler yeni değişti sebebi neden kaynaklı olabilir.

 6. 1990 model tofaş doğan L aracım motor suğukken ilk çalıştırmada ses yok fakat ısınmaya başladıkça şıkırtı yapmaya başlıyor eksantrik mili ve kadehler değişti kulbütor mekanizması değişti ama sorun hala devam ediyor aracımda performans kaybı vs anormal bir durum yok değerli yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler

 7. 2017 MODEL 4500 KM DE PASSAT 16 TDI MANUEL ARACIMDA 5 VİTESDE 1300-1500 DEVİR ARSINDA DERİNDEN ÇOK İNCE SANKİ ZİNCİR YERE SÜRTÜYOR GİBİ BİR ŞIKIRTI SES GELİYOR. BİR ARIZA VEYA NORMAL BİRŞEY MİDİR. MOTOR ÇEKİŞİNDE BİR SIKINTI YOK

 8. 2004 model 188 binde toyata verso var yolda giderken arac vitezteyken gaza basinca zinzir sesine benzer sesler geliyor gazdan cekince kesiliyor vitesi bosa alinca ses yok bostayken gaza basinca da ses yok motor gayet güzel çalışıyor sadece vitese geçirip gaza basarkene ses geliyor bilgi verirseniz sevinirim ne den olabilir ne yapmalıyım tesekkurler

 9. 2009 Hyundai İ30 dizel aracımda ilk calistirdigimda v kayisinin olduğu bölgeden sikirti şeklinde ses geliyor ama tam anlayamadım kayistan mi altından mi yoksa hemen yanında motordan mi bir iki dakika sonra kesiliyor kızdırma birilerini yeni değiştim. Bir iki kere de birinci seferde almadı marşı sonra aldı. Marş işi iki kere oldu en fazla.

 10. Avatar Samet akkuş

  Merhabalar öncelikle çok teşekkürler böyle bir hizmet verdiğiniz için. Aracım opel astra h gtc turbo (180)hp ve 127 binde lpg takıldı.. sorun şu gidişte hiçbir sorun yok ama rolantideyken motor sesini dinlediğimde şıkşıkşıl böyle öncedende olsa bir ses geliyor. İnternette yatak vurma sesi piston vurma seslerini dinliyorum ama öyle değil… daha incecen geliyor yani ya cok kafaya takıyorum benzinli motoru cook sessiz bekliyorum yada sanki subaplar vuruyor gibi… isterseniz sesi çeker atarım…

 11. 2008 model golf aracimdan gaza bastigimda motora eş zamanlı aurtunme gibi bi ses geliyor kaynagi ne olabilir

 12. S.a ustam bmw e46 2000 model 3.20 i var bende aracı ilk çalıştırdığında ufak bi devir oynaması oluyor ve bunla birlikte sıkıştı sürtünme sesi geliyor araçtan ama araç ısındığında bu sesi kesiyor aracın sarj dinamosu arızalı bundan yapma ihtimali varmi

 13. Avatar ahmet kara

  Merhabalar seat toledo 1.6 TDİ 2013 model aracım var. Araç 4 gün önce arıza ışığı yaktı bir elektrikcide bilgisayara bağladık ve egr sogutucusu kontrol devresi sürekli hatası verdi silmeyi denediler ama silinmiyor dediler sonrasında çalıştırdığımda silinmişti birkaç saat sonra tekrardan yandı. araçta rölantide tekleme sorunu yok yüksek hızlarda gaz yememe gibi sorunlar yok turbo açılıyor fakat fark ettiğim tek sorun araç 2500 deviri geçince motor tarafından hafif bir şakırtı sesi geliyor. rölantide gaza basıp motoru yakından dinlediğimizde bu sesi daha iyi duyabiliyoruz. bu ses egr arızası ile alakalı olabilirmi sizce ve ben neyapmalıyım.

 14. Avatar Erol yildiz

  Haraet yükseldiğinde stop arzasi vermede sanki motorun bir parçası kopuyor ses geliyor araba 15 dakika sonra kendine geliyor geliyor ama o esnada suyuna ilave yapiyom hararet 70 oluyo

 15. Avatar yener baykan

  # merhaba 2004 benzinli lpg scenice 2 arabam var bazan ilk arabayi calistirirken 5.10 saniye dizel araba calisiyor gibi ses geliyor sonra normale dönuyor
  # bazende marsa uzun sure basmak zorunda kaliyorum acaba benzini geri mi saliyor veya 2.3. kez araba calisiyor.

  saygilarimla

 16. Citroen c4 1.6 2006 aracima Dizel enjektör temizleyici kullandım ve enjektörlerim patladı ve turbo bozuldu. Onlari sıfırlayıp taktim. Sabah soğuk havada arac sarsıntili çalışıyor ve egsozdan beyaz duman atıyor insanın boğazını yakan cinsten. Motor biraz ısınınca duman veya sarsıntı kalmıyor. Sürüş esnasında 3000 devire doğru bi uğultu, 4000 devire yaklaşınca bi sikirti sesi geliyor. Nelere baktırmak lazım sizce. Cevap verirseniz çok sevinirim.

 17. gti 2000 yeni yapıldı motor fakat motorda şakırtı var usta biraz bin fincanlar dolacak ses kesilecek diyor 206 aracım fakat 406 motoru taktık şakırtı geçermi bindikce

 18. Avatar naci kısır

  selam merhabalar aracım benzinli 320, brc marka lpg mevcut aracım sogukken aracı çalıştırdıgımda anormal bir durum yok ama gaza yüklenince ön taraftan bi şıkırtı sesi geliyor sanki yatak sesi gibi ve bir süre sonra kesiyor devirde inip çıkmalar mevcut bu devirsizliğin tirbünden olacagını duşunuyorum bu nedenle almanyadan sipariş ettirdim ucuza gelsin bi denemek maksadı ile ama kafamı kurcalayan şıkırtı sesi ve motor yapılalı daha 30 bin km oldu bu ses sonradan çıkmaya başladı sadece motor sogukken ve ani yüklenmelerde yapıyor 3000 devir ve üstü

 19. Merhaba, 1999 model Renault Safrane 2.5 RXT 20V aracım var. Motorda her hangi bir çekiş kaybı yaşamıyorum ama rolantide çok sarsıntılı çalışıyor. Özellikle benzinde daha fazla sarsıntı ve gürültü oluyor. İlk çalışmada siyah duman atıyor. Ateşleme sisteminde bir sorun olabilir mi?

 20. Aracım 2006 3.16 bmw manuel vites. E90 kasa dedikleri. Aracım çalışırken kırlama sesi ile çalışıyor. Kırlama gaza basarken gazdan çekince devam ediyor. Arabanın rolantideki hali de sallantılı. Triger zincir seti, bobinler, bujiler, vanoslar hep değişti(7500 lira) Ama halen düzelmedi. Şimdi de selonoid valfleri sipariş verdik. (1500 lira) Yok mu bir bilen yardım edin.

 21. Merhaba;
  2006 ford c max 1.6 ghia tdci 168 binde
  Aracıma 3 ay önce bosch car servisinde eksantrik milleri değişti aşınma var dediler ayrıca eksantrik zinciri de değişti.Şuan araçta yeni bir sorun başladı.Araba hareketsiz halde gaza bastığımda bu 1100 devir civarinda sabit halde araçta sarsinti ve tekleme sesi geliyor. Soğuk havada ilk çalışma anında bu ses yok isindiktan sonra başlıyor. Yine aynı bosch car servisine götürdüm. Bana söyledikleri enjektörden şakırtı geliyor dediler ve biz burda yapamıyoruz dediler. Enjektörcüye götüreceksin dediler. Stop ederkende sarsintili stop ediyor araç. Bunun nedeni enjektör mü yoksa daha önce değiştirilen parcalardan olabilirmi. Sonuçta bu parçaları takan ve ayarlarını yapan onlar.

 22. Arabam 99 model uno 80 ve üzeri hızda sağ ön tarafdan şıngırtı veya buna benzer ses geliyor.bu neden olur değerli yorumlarınızı bekliyorum

 23. slm arkadaşlar. ford transit 2008 v347 aracimda rolantide çalisirken şık şık şık diye bi ses geliyor. gaza basarken ses yok sadece rolantide var. motor sogukken ilk calistirmada ses gelmiyor 5 dakika calisinca gelmeye basliyor ve motor sicakkende yoldan gelip durdugunda 5 dakika ses yok rolantide 5 dakka sonra başlıyor ve ses daha cok araca önden dinliyince gelmiyor sagdan soldan dinleyince geliyor allttan karterin oralardan geliyor gibi. yardimci olursaniz sevinirim

 24. Merhabalar, aracım 2015 model benzin ve lpg li astra j edition.Aracımda soğuk yahut ısınmış olması farketmeksizin hafif şakırdama var.Ayrıca çekişten düşme yaşanıyor.Bununla birlikte çekişten düşmenin yaşandığı anlarda esp arızası ve motor arıza ışığı yanıyor.Bu durumun bobinden, subaptan ya da egr valfinden kaynaklanabileceği söyleniyor.Araç henüz 50.000km de ve lpg li olarak kullanıldı.Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

 25. 2013 linea dizel araba 1800 2100 devir aralığnda gaza yüklendiğimde sağ ön tarafından bir şırıltı geliyor arabanın kasnaklarını değiştirdim bu arada araç şarz kesmişti yan sanayi taktık yolda kaldığımız için ondan sonra başladı elektrik kaçağıda var araçta birde inceden eksoz kokusu var acaba bu ses nedir ustalar bir şey yok diyor ama ses yüzünden nefret ettim arabadan yardım lütfen

 26. Merhaba,aracım jetta 2011 1,6tdi dsg
  Aracın motor bölümünden sabah ilk çalıştırmada motor ısınana kadar ara ara şıkırtı sesi (sürtünme) geliyor araçta sarsıntılı çalışma yok sadece ses geliyor ve motor tamamen ısındığında bu ses kesiliyor yorumunuzu bekliyorum teşekkür ederim.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba