Araçta Termostat Nedir, Nasıl Çalışır

Yazar 3 Yorum 2.658 views
Araçta Termostat Nedir, Nasıl Çalışır

Termostat Nerede ise tüm otomobillerde bulunan soğutma sistemi parçasıdır. Genellikle Su soğutma radyatörü ile motor bloğu arasındaki aktarma bölgesi üzerinde bulunan bir vana parçasıdır.

Termostat aracın stabil çalışması, kolay ısınması ve çabuk soğuması açısından son derece gerekli ve önemli bir parçadır. Bu konumuzda otomobilde termostat nedir. Oto Termostat nasıl çalışır detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Araçta Termostat Nedir

Termostat motor içinde var olan suyu belli sıcaklıkta tutulmasını sağlayan bir parçadır. Genellikle 70-80 derece aralığında açılarak su geçişine izin verir. Bu sayede araç sadece fazla ısındığı zaman radyatör tarafından soğutulan su ile harareti düşürür, Eğer motor ısısı normal ise motor iç soğutma suyu devir daim etmez ve motorun stabil çalışmasını sağlar.

Arabada Termostat Nasıl Çalışır

Termostat içerisinde sıvı civa bulunur. Bu civa özelliğine ve çeşitine göre 75 derecede yada 90 derecede genleşme yaparak genişler. Bu genişleme termostat içerisindeki kapağı iterek termostatın açılmasını sağlar. Açılan kapaktan geçen su motor bloğuna ulaşarak su kanalları aracılığı ile motorun soğutulmasında kullanılır. Su sicaklığı normal seviyelere indiğinde genleşme azalarak oto termostat içindeki kapak tekrar kapanmaktadır.

Bu işlemin aksamadan devam etmesinin önemi ; Araç özellikle ilk çalıştırmalarda ve kış aylarında motor sıvısı motor içinde sabit kalır ve sürekli aynı sogutma suyu ısıtılarak araç çok daha kısa sürede stabil sıcaklıklara ulaşabilir. Fakat termostat bozuk olduğunda motor soğutma suyu sürekli olarak devir daim edeceği için motorun ısınabilmesi için tüm suyun ısınması gerekmektedir.

Ayrıca özellikle seri seyehatlerde radyatör peteklerine soguk hava şiddetli olarak çarparak suyun tamamen soğumasına neden olur. Sürekli açık olan bir temostat motor sıcak olmasına karşın sürekli motor içine soğuk su girmesine neden olacak ve budum saatlerce araç kullansanız dahi aracın ısınmamasına neden olacaktır. Kış aylarında bu durum aynı zamanda kaloriferin de çalışmaması anlamına gelmektedir ve araç kullanıcıları ve yolcular için soğuk bir araç tam bir kabusa dönüşebilmektedir. Bu sebeple termostat arızaları nedenleri ortadan kaldırılmalı ve motorun stabil çalışması için gerekli ısı dengesinin korunması gerekmektedir.

Termostat Çeşitleri

Yazlık termostat ve kışlık termostat olarak adlandırılan olay aslında termostatın içerisinde bulunan civanın kaç derecede genleştiği ile alakalı bir durumdur. 70 derece sıcaklığa ulaşıldığı zaman geneleşerek kapağın açılmasını sağlayan termostat çeşitlerine yazlık termostat denir iken 90 derece sıcaklığa ulaşıldığı anda açılan termostat tiplerine ise kışlık termostat denmektedir.

Termostat sökülmesi ve takılması oldukça basit ve kolay bir bölgede yer alan bir yedek parçadır. Bu videoda ise termostat sökümü ve takımı konusunda ki videoya göz atabilirsiniz. Sadece saniyeler içinde termostat söküle bilmektedir.

Bize Sorun!

Termostat Neden Arızalanır, Termostat nasıl çalışır, termostat nedir gibi konularda araçınızda olan sorunlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bu bölüme yazabilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak editörler tarafından cevap verilmektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Etiketler

3 Yorum

  1. merhabalar, citroen bx 19 gti 122hp aracımın soğutma sisteminin genel bakımında termostat ve radyatör müşürünü yenileme ihtiyacı hissetim. bundan dolayı yanlışlık yapmamak için üreticinin önerdiği fan müşürünü ve termostadın teknik değerlerini öğrendim. ancak bir çelişki dikkatimi çekti. fan müşürü değerleri ile termostat değeri aynı derecede açılıyor yani termostat değeri 82 olmasına karşın fan müşürü durma değeri de 82 derece bu durumda termostat daima açık kalmayacak mı düşüncemde eğer yanılmıyorsam bu durum hoş değil. radyatörle motor daima soğutma sıvısı iletimde olacak. fan müşür çift kontak yani araç çift fanlı teknik verileri :• Opening Temperature [°C]: 88 , • Closing temperature [°C]: 83 — • Temperature range from [°C]: 92 , • Temperature range to [°C]: 87

    termostat 82 derece
    yardımcı olabilirseniz sevinirim.. saygılarımla

    • Merhaba, aracınızın üzerinden çıkan orjinal değerlere göre hareket etmeniz en makulü. Şahsen ben 5 derecelik bir fark olmadan termostat ve müşür denklemi öneren usta görmedim. Parçacının tavsiyesine saygı duyuyorum ama usta ne önerir duruma göre hareket edersin.

      • Şunuda blirteyim. Hiç bir model arabada 5-7 derece fark olmadan bir termostat müşür denklemide görmedim.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba