Trafik Sigortası Nedir ve Neden Zorunludur?

Yazar Yorum Yap 379 views
Trafik Sigortası Nedir ve Neden Zorunludur?

Trafik Sigortası Nedir ve Neden Zorunludur?

Türkiye’de her araç sahibi olduktan sonra yapılması gereken sigorta türlerinden biri zorunlu trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası, adı üzerinde zorunlu olarak yapılması gerek trafik sigortasıdır. Bu sigorta ile birlikte insanlar, yaşanacak maddi ve bedeni tüm zararları güvence altına alırlar. Trafiğe çıkacak tüm araçların, her yıl yenileme koşulu ile zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre zorunludur.

Ana teminat ve ek teminat olarak 2’ye ayrılan zorunlu trafik sigortasında, ana teminatlar her sigorta poliçesinde olan teminatlar olurken, ek teminat olarak belirtilenler ise araç sahibinin talebi olması halinde yapabileceği teminatlardır.

Trafik Sigortası Kimin Hasarını Öder?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın en büyük faydası, karşı tarafa verilen hasarları ödemesidir. Yaşanacak herhangi bir kaza durumunda, muhatap olunan karşı taraf bulunmuyorsa bu durumda kazanızla ilgili hasarları trafik sigortanız ödemez. Trafik sigortasının önemi, kendiniz dışında üçüncü şahıslara verilen hasarları karşılamaktır.

Aracınız ile giderken yolda yaşadığınız ve sadece sizi etkileyen bir trafik kazasında, hasar sadece aracınıza aitse bu trafik sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Örneğin, duvara aracınızı çarpmanız durumunda aracınız hasar gördü. Trafik sigortasıyla bu hasarı karşılayamamaktasınız. Ek sigorta, kasko gibi güvenceniz varsa sadece yaptırdığınız zorunlu trafik sigortası haricindeki kasko güvencesiyle kendi aracınızı koruyabilirsiniz.

Trafik Sigortası Neden yaptırmak zorundayız?

Zorunlu trafik sigortaları yaptırmak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaptırma zorunluluğundadır. Bu zorunluluk, araç sahiplerinin haklarını koruma amaçlı yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde trafikte yaşanan araç kazalarında, araç sahibinin kendini korumaya alması ve karşı tarafa vereceği her türlü hasara karşı maddi ve bedeni zararların üstlenilmesi amaç edilerek trafik sigortası yapılır.

Bir araç sahibinin kusurlu olduğu bir trafik kazasında, zorunlu trafik sigortası olması halinde oluşacak maddi yükümlülüklerden kurtulması anlamına gelir. Trafik kazasında oluşacak tüm karşı tarafa ait maddi hasarlar, yolcularla ilgili bedeni zararlar trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Bu kazadan oluşacak herhangi bir hastane masrafı, ölüm durumunda şoför kusurlu olursa şoföre ait trafik sigortası tarafından maddi tazminatlar ödenmektedir.

Temel amacı belirtilen gibi olan zorunlu trafik sigortası, yapılmaması durumlarında cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası yapılmadığı yerlerde, poliçe yenilememesi olmaması halinde trafiğe çıkan araçlar için cezai işlem uygulanır. Tamamen sigortasız araçlarda ise trafik polisi yetkilileri tarafından aracın trafikte kullanımı önlenerek, trafikten uzaklaştırılması için bağlanması söz konusudur.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Kaza durumunda yaşanacak maddi zararları zorunlu trafik sigortanız karşılamaktadır. Trafik sigortası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanacak bir kazada suçlu olmanız halinde veya karşı tarafa verdiğiniz bir zarar durumunda karşılama sağlar. Ölüm dahil olmak üzere karşı aracın içinde bulunan şoför ve yolcu kişilerde de trafik sigortası geçerli olmaktadır. Ek olarak yaşanacak avukat, mahkeme giderleri vb. tüm giderlerde de zorunlu trafik sigortası bu masrafların tamamını ödemektedir.

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Kamu kurumları tarafından yakın zamanda e-Devlet ile birçok sorgulama yapılması sayesinde artık trafik sigortasına dair tüm sorgulamalarda online şekilde yapılabilir hale geldi. Böylelikle E-Devlet üzerinden araç trafik sigortası sorgulaması yapabiliyorsunuz. Hızlı ve pratik bir biçimde sorgulama için, www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresi üzerinden direkt e-Devlet sistemine girişinizi yaparak, aracınızın plakasını yazıp zorunlu trafik sigortası sorgulamasını yapabilir ve Sorgula butonu ile birlikte ilgili aracın trafik sigorta poliçesine ulaşabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden online sorgulamalarda sadece kendi üzerinize ait araçlarla ilgili sorgulamalar yapabilmektesiniz. Böylelikle zorunlu trafik sigorta sorgulama işlemlerinizde de kendi üzerinize ait aracınızın plakasını yazarak sorgulama yapabilir, başkasına ait bir araç sorgulaması yapamamaktasınız.

İnceleme Sonucu

Zorunlu Trafik Sigortası | Türkiye'de her araç sahibi olduktan sonra yapılması gereken sigorta türlerinden biri zorunlu trafik sigortasıdır.
9.2

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba