İlk Defa Otomobil Alacaklar İçin Kaskonun Önemi

Yazar 1 Yorum 356 views
İlk Defa Otomobil Alacaklar İçin Kaskonun Önemi

İlk Defa Otomobil Alacaklar İçin Kaskonun Önemi

 

Kasko, trafikte mal ve can kaybına yönelik hasarların karşılanabilmesi için önceden alınan önlemlerden biridir. Yaptırılması zorunlu olmayan fakat trafikte özellikle aracınızda meydana gelen zararları karşılayan bir sigorta alternatifidir. Sürekli trafikte kullanmış olduğunuz bir aracınız varsa kaskonun önemi bu noktada çok önemlidir. Kasko sigortasında yer alan poliçe teminatları devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası poliçe teminatlarına nazaran daha kapsamlıdır. Bu doğrultuda kaskonun araç sahiplerine sağlamış olduğu avantajları genel olarak sıralamak gerekirse:

  • Trafikte farklı sürücüden kaynaklı meydana gelen kazalarda ki hasarları karşıladığı gibi sizden kaynaklanan hasarların da kısmi ya da tamamının karşılanmasını sağlamaktadır. Kasko poliçesinde hangi hasarların karşılanacağına detaylı olarak yer verilir.
  • Birçok kazada ya da arıza oluştuğunda araç yerinden hareket edemez duruma gelir. Bu noktada çekicinin rolü çok büyüktür. Bu gibi durumlarda kasko, belirtilen durumlar ve belirli limitler doğrultusunda ücretsiz olarak çekici hizmeti verilir.
  • Aracınızın arıza yapması ya da ağır kazalı olması durumunda uzun süreli tamir ve onarıma alındıysa aracınızı kullanamadığınız için kasko yaptırdığınız şirket tarafından yedek araç tahsis edilmektedir.
  • Birçok sigorta şirketi, kasko ücretine ek bir ücret ödenmesi halinde hırsızlık, çalıntı gibi durumlarda zararın kısmi ya da tamamının karşılanmasını sağlar. Buna yönelik her durumda kaskonun önemi ortaya çıkmaktadır.

Kasko ve Trafik Sigortası Farkı Nedir?

 

Kasko ve trafik sigortası arasında belli başlı önemli farklar bulunmaktadır. Genel olarak bu farkları sıralarsak:

  • Kasko ile trafik sigortası arasında ki en önemli fark; kaskonun kişinin isteğine bağlı, trafik sigortasının ise zorunlu olmasıdır. Trafik sigortası yaptırmamanız halinde aracınızı kullanamazsanız fakat kasko da böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Kasko, kendi aracınıza yönelik hasarları karşılarken trafik sigortası karşı tarafında zararlarını karşılamaktadır.
  • Zorunlu trafik sigorta poliçesi devlet tarafından hazırlanmaktadır ve oluşturulan tüm sınırlar sabittir. Buna bağlı olarak kaza sırasında karşı tarafta meydana gelen maddi ve bedensel hasarlar belli limitler doğrultusunda karşılanmaktadır. Fakat kasko poliçesinde yer alan sınırlar genişletilebildiği için poliçe sınırları kasko yaptıran kişi tarafından belirlenir.
  • Trafik sigortası sadece yaralanma, belirli vefat durumlarını teminat almaktadır. Fakat kasko, sigorta şirketi tarafından belirlenen kapsam doğrultusunda farklı birçok teminatı kapsar. Bu doğrultuda kaskonun önemi ve gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

İlk defa kasko yaptıracaklar için Doğa Sigorta Kasko sayfasında sıkça sorulan sorulara da yanıt verilmiş. Sorulan soruların cevapları da ilgili birimler tarafından cevaplandırılmış. Eğer kasko yaptırıp yaptırmamakta tereddütleriniz varsa bu soruları ve cevaplarını okumak kararınızı verirken etkili olabilir.

Etiketler

1 Yorum

  1. İyi çalışmalar dilerim Aracım 2010 1.6 Düz Motor Benzin /Lpg li jetta Su bırıkıntısınden gectim araci sabah calistirdim araç vitese gecmiyor fakat stop ettiğimde geciyor ne yapabilirim araci ileri geri oynatıp vitese gecirmeye çalışsam teknik bir arızaya sebep olur mu ne yapmaliyım şimdiden cvbiniz icin tsk ederim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba