Muafiyetli Kasko Nedir Avantajları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 457 views
Muafiyetli Kasko Nedir Avantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko avantaj sağlayan bir sistemdir. Bu sistem ile sağlanabilecek avantajlar ve sistem hakkındaki ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 

Muafiyetli Kasko:

 

Muafiyetli kasko nedir? Muafiyetli kasko sigorta kapsamında olan aracın herhangi bir hasar yaşaması durumunda hasarın bir miktarının sigortayı yapan kişi tarafından karşılanmasıdır. Sigorta poliçenizde göre tutar değişebilmektedir. Kaskoda muafiyet ne demek? Yani kaskoda muafiyet hasar bedelinin belli bir miktar çerçevesinde bölüşülmesidir. Muafiyetli kasko adı altında iki seçeneğiniz bulunmaktadır.

 

Muafiyetli Kasko Türleri Nelerdir?

 

Muafiyetli kasko iki şekilde sigorta yapmak isteyenler ile buluşur.

 

  • Tenzili Muafiyet: Tenzili muafiyet nedir? Tenzili muafiyet uygulaması ile sigorta poliçe bedeli üzerinden bir oran sağlanmaktadır. Hasar gören aracın poliçe bedelinin hangi yüzdelik kısmında kaldığı önemlidir. Tenzili muafiyet kapsamında kasko yapmak isteyenlere sunulan oranlar %1, %2 ve %3 arasında değişmektedir. Örneğin; poliçenize göre hasarda %1’lik kısmın ödemesini üstleneceğinizi belirttiniz. Bir hasar olduğunda bu hasar sigorta bedelinin %1’i veya daha aşağındaysa sigortayı yapan kişi, %1’den yukardaysa sigorta firması hasarı karşılamaktadır.
  • Bedel Üzerinden Muafiyet: Bu muafiyet uygulamasına göre sigortada poliçesinde bir bedel üzerinden muafiyet uygulanmaktadır. Kişi belirleyeceği bedelde sorumlu olacaktır. Örneğin; Muafiyet bedeli olarak belirtilen ücret 750 TL olsun. Araçta bir hasar yaşandığında bu hasar 750 TL ve altındaysa sigortayı yapan kişi, 750 TL’nin üstündeyse sigorta firması ödemeyi üstlenecektir. Firmalar genelde bedel değerlerini 500 ile 1000 TL arasında tutmaktadır.

 

Hazırlanacak kasko muafiyet bedelleri sigorta şirketinize göre değişkenlik göstermektedir. Bazı sigorta şirketlerinde belirli araçlar için muafiyetli sigorta yapılmaktadır. Örneğin; Ak Sigorta muafiyetli kasko hizmetinde araç değeri 50.000 TL’den az olan hafif ticari araçlar muafiyetli sigorta yaptırabilmektedir. Kamyonet, minibüs ve midibüs gibi araçlar bu sigorta tipine uygundur. Ayrıca bazı teminatlar muafiyetli kasko kullanıcılarına sunulmamaktadır. Bu duruma da yine Ak Sigorta üzerinden örnek vermek gerekirse; Ak Sigorta’da yapılan muafiyetli kaskoda yanlış akaryakıt dolumu, kişisel eşya ve anahtar kaybolma durumları için teminatlar bulunmamaktadır. Her sigorta şirketine göre muafiyet uygulanma alanları da değişmektedir. Cam hasarları için muafiyet uygulanmayan sigorta poliçeleri de bulunmaktadır.

 

Muafiyetli kaskonu Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmaktadır. Sigorta yaptıracağınız şirket ile anlaşarak ve ek prim ödeyerek muafiyetli kasko hizmetiniz yurtdışı çıkışlarınızda da kullanabilirsiniz.

 

 

Muafiyetli Kaskonun Avantajları Nelerdir?

 

Muafiyetli sigorta yapanları birçok avantajlar beklemektedir. İşte muafiyetli kasko yapanlara sağlanan avantajlar şunlardır:

 

  • Poliçe bedelinde indirim sağlanmaktadır. Muafiyet bedelinin artmasıyla poliçe bedelinde indirimler sağlanmaktadır. Her iki muafiyetli kasko türünde de indirim sağlanmaktadır.
  • Beklemenize gerek kalmamaktadır. Yaşanan her ufak kazada bile sigorta şirketiniz arayıp prosedürlerle uğraşmanıza gerek yoktur. Belirlediğiniz bedeldeki ücretleri kendiniz karşılayınca bu tarz sorunlardan kurtulabilirsiniz.
  • Hasarsızlık indirimini etkilememektedir. Küçük hasarlar ile kaskonuzu bozmamanız hasarsızlık indiriminizi etkilememenizi sağlayacaktır.
Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba