Motor arıza lambası sarı yanıyor ve motor arıza lambası söndürme

Yazar Yorum Yap 6.659 views
Motor arıza lambası sarı yanıyor ve motor arıza lambası söndürme

Motor arıza ışığı

Motor arıza ışığı neden yanar, sarı motor arıza ışığı neden yanar, motor arıza ışığını söndürme, motor arıza ışığını yanıp sönüyor, motor arıza ışığını ne yakar. Kafanızdaki bu soruların hepsini bir usta ağzından net olarak aşağıda cevapladık. Bu konuda varsa sorularınız yorum kısmından iletebilirsiniz. Ancak en başta size yaşadığım bir kesit diyalog aktarmalıyım ki motor arıza lambası sarı ışığı neden yanar onu tam olarak algılayın. 60 yaşlarında bir büyüğümüz geldi sanayiye ve motor arıza lambası sönmüyor dedi. Allah biliyor usta için sebebi belli olmayan arızalar biraz can sıkıcıdır. “Amcacım bir çok şeyden yanar bu ışık önce bir arıza tespit cihazına bağlamak lazım aracı dedim.” Başladı anlatmaya. Servise gitmiş, çeşitli sanayilerde bazı ustalara gitmiş. Çok parça değiştirmiş. Çok para harcamış. Amca her motor arıza ışığını söndürürüm diyenin söylediğini yapmış en son bir tanışı bize paslamış. Biz üzüldük ama kimse dolandırmamış herkes bir sensör bir parça değiştirmiş ve orjinal takmış 😀 Biz ne yaptık biliyor musunuz? ilk denememiz! Sadece motora giden uçtaki yakıt filtresini temizledik taktık ve motor arıza ışığını cihazdan söndürdük daha yanmadı. Yani arıza ışığını yakan şey yakıt ile filtreye gelmiş bir pislik. Bazı araçlarda bu eps yakar. Amcanın şirketi varmış telekomünikasyon ile alakalı sahada dolaşıyorlarmış o zamandan bu yana en sevdiğim müşterim o. 4 aracı düzenli bakımına gelir. Yani aşağıdaki yazıları okuyun anlayın ama şuna emin olun motor arıza lambasını çok basit bir şey bile yakabilir. Siz eğer aracınızı tanıyorsanız ve motor kabininde sizi rahatsız eden sürüşü etkileyen bir durum yoksa önceliğiniz her zaman hangi ustaya giderseniz gidin en ucuz yöntemlerden en maliyetli yöntemlere doğru denemek olmalı. O arıza tespit cihazları motor girişindeki yakıt hortumunun ucu kirlendi demez. Habire bir kod çıkarır. Motor arıza ışığını söndürmek için kod belki yol gösterir ama çözüm üretmez.

Motor arıza lambası sarı yanıyor

Motorda ve motora entegreli çalışan eko sistem içerisinde bir arıza meydana geldiğinde motor arıza sarı ışığı yanar ve bu şekilde sürücü motor kademesinde bir arıza olduğundan haberdar edilmiş olur. Araçlarda ilk aracınızı çalıştırırken sarı motor arıza ışığı her halükarda yanar ancak motoru çalıştırdıktan bir kaç saniye sonra söner. Bu standart bir durum ancak sönmüyorsa bu üstünde durulması gereken bir durumdur. Sarı arıza ışığı sönüyorsa veya gün içinde ara ara yanıyorsa ub durumda motor arızasını anlamanın tek yolu, arabanızı arıza teşhis cihazına (diyagnostik cihazı) bağlamak olacaktır. Sanayiye götürüp motor arıza ışıı sarı yanıyor derseniz eğer bazı ustalar sizin arızanızı tahmin etmeye çalışıp bazı önerilerde bulunarak parça değiştirmenize kadar giden onarımlar sunacaktır. Bu durumlara düşmenize gerek yok. Motor arıza tespit cihazına bağlanmadığı sürece önerileri değerlendirmeyin, parça değğiştirmeyin. Tahminlerle motor arıza ışığnı söndüremezsiniz.

Lpg takılı olan benzinli araçların motor arızası olmasa bile sarı ışığı yanabiliyor. Bunun sebebi de kötü afr ayarı yada artık motorun ateşleme sistemi ve bobin kısımlarında aşınmalar yıpranmalar olabiliyor. Çok fazla benzin/lpg kombinasyonu motorlu araç kullanıcıları motor arıza ışığı sarı yanıyor olmasına rağmen bunu biliyor ve önemsemeden kullanmaya devame ediyor. Aracınızın motorunda size yansıyan herhangi bir problem yoksa ama motor arıza ışığı sarı olarak yanıyorsa hiç panik yapmanıza gerek yok. Yüksek performsnlarda aracı kullanmayın ve en yakın servise gitmeniz en mantıklı hamle olacaktır. Bu konuda teknik açıklamaları farklı başlıklar altında sizlerle paylaşacağız.

Otomobilinizde çok nadir bile olsa motor arıza lambası hiç bir sebep yokken yanabilir. Hiç bir anormal durum sezmeseniz bile geçici bir problem veya performans anlamında bir durumdan yanabilir. Buna arıza demek doğru değil olsa olsa motor içerisindeki parçaların sistemsel iletişimsizliği diye adlandırılabilir.

Motor arıza ışığını söndürme

Motor arıza lambasını söndürmek için bazen hiç bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi otomobiliniz bazen yol durumu, hava durumu, yakıt durumu veya söylemiş olduğumuz gibi parçalar arası iletişimsizlik yüzünden motor arızası sarı ışığını yakabiliyor ve böyle bir sebepse (nadiren) zaten kendi kendine sebep olan durum normale döndüğünde motor arızası ışığı sönecektir. Diğer durumlarda arıza lambasını söndürmek için kesinlikle önce arıza tespit cihazına bağlamak gerekir. Işığın yanmasına sebep olan arıza tespit edilip giderildikten sonra cihazla müdahale ile resetlenerek motor arıza ışığı döndürülebilir. Bu durumda arıza doğru teşhis edilip onarım sağlandıysa ışık bir daha yanmayacaktır ancak eğer devam eden bir arıza varsa kısa süre sonra ışık tekrar yanacaktır. Yani cihaz vasıtası ile araç beynine müdahale edip motor arıza ışığını söndürmenin kalıcılığı yoktur.

Motor arıza lambasının yanıp sönmesi

Motor arıza lambasının yanıp sönmesi durumuda her şöförün karşılaşması muhtemel olduğu bir durumdur. Motor arıza ışığı sarı yanıyor ve zaman zaman sönüyorsa aracınızın motorunda veya motora entegreli çalışan diğer aksamlarda ciddi sayılabilecek bir problem var demektir. (gazlı olan araçlard bu durum sıklıkla görülebiliyor.) ECU yani motor kontrol ünitesi ışığı yakıp döndürürken motorunuzuda arıza moduna geçirecektir. ECU arıza modunu kullanmasa eğer motorunuz ciddi bir zarar görebilir. Arıza modu sizin motorunuzu kalıcı ve büyük maddi zararlardan koruyabilmek adına tasarlanmıştır. Sistemsel olarak motorun yaşadığı sıkıntıyı düzeltmek için ateşleme sisteminden avans ayarlarına kadar her şeyi değiştirme ihtimali vardır. Devir gücünü arttırabilir, motor gücünü indirgeyebilir bazen gazlı arabalarda gaz sistemini bile kapattığı görülmüştür. Bu moddan rahatsız olan ve arabasını kullanamadığını ifade eden bazı otomobil sahipleri aracı stop edip sonra çalıştırdığında bu durumdan kurtuldugunu söylüyor ama kısa süre sonra yine aynı durum oluşacaktır bu engellenemez Bu durumda en kısa sürede en yakın olan usta veya servisinize gitmeniz gerekir.

Motor arıza ışığını ne yakar

Motor arıza ışığını ne yakar diye bir soru var otomobil sahiplerinin dilinde ama bu soruya cevap vermek için aracın motor bloğunu olduu gibi saymak gerekebilir çünkü çok fazla sensör ve eko sistem içerisindeki parçadan yakıt tercihine kadar her detay motor arıza ışığının yanmasına yol açar. Şöyle cevap verilebilir. Motor arıza ışığı en çok sensörler yakar. Mesela lambda sensörü. Otomobilinizin motorunda hava yakıt denklemi ve enjeksiyon yakıt denklemi vardır. Sorunsuz çalışan bir motor için bu iki denklem çok önemlidir. Bunun haricinde ülkemizde lpg li araç çok sayıda olduğu için bir de ateşleme sistemi devreye giriyor yani bobin ve buji takımından bahsediyoruz. En çok bu 3 başlık altında motor arıza ışığı sarı olarak yanar veya yanıp söner.

Başlıklar halinde motor arıza ışığını yakan parçaları ele alalım.

Hava akış sensörü (maf sensörü) arızası motor arıza ışığını yakar

Hava akış sensörü yüzünden motor arıza ışığınız yanıyorsa eğer bu arızada hasar riskiniz düşüktür ve en yakın usta veya servise minimum hızda gitmenizde fayda vardır. Motora giden oksijen miktarını hava akış sensörü ölçmektedir ve bu sensör arızalandığında az veya çok aracınızda performans düşüklüğü olabilir. Aracınız boşta olduğunda vdüzgün çalışmayabilir ve hızlanmak istediğinizde gaz yemeyerek sizi mağdur edebilir. Hava akış sensörü motor için çok önemli bir parçadır. Hava akış sensörü neden bozulur derseniz eğer uzun süre tıkalı kalmımş bir hava filtresi bile buna sebebiyet verebilir.

Oksijen sensörü (lambda sensörü)arızası motor arıza ışığını yakar

Oksijen sensörü motor arıza ışığını yakar. Oksijen sensörü eski otomobillerde tek olsada modern yeni nesil otomobillerde 2 tane bulunuyor. Egzoz ekosisteminden dışa çıkan miktarı ölçme görevini yerine getirir bu miktarın az olması veya çok olması motorun çalışma prensibini direkt olarak etkiler ancak motorunuza zarar verme seviyesi düşüktür yani en yakın servise veya ustanıza yavaş sürmek suretiyle gidebilirsiniz.

EGR valfi arızası motor arıza ışığını yakar

 

EGR valfi arızası motor arıza ışığını yakar ama motorunuza zarar verme seviyesi düşüktür. Motorun tüm parçaları ile iletişim halinde sistematik çalışması için EGR valfi kritik öneme sahiptir. EGR valfi çalışmadığı zaman motor arıza ışığı anında yanar. Egzoz gazının beli yüzdelik dilimi dışarı aktarılırken bir kısmıda motora geri yönlendirilir ve bu seviye EGR valfi sayesinde doğru belirlenmezse eğer karbon birkintileri tıkamaya başlar. EGR valfi çalışmıyorsa eğer veya işlevini tam yerne getirmiyorsa hem motor arıza ışığınızı yakar hemde rolantide düzensiz çalışma, ilk çalıştırmada marş almama gibi sorunlar yaratır.

Vakum emiş hortumu arızası motor arıza ışığını yakar

Vakum hortumları motorun etrafındaki havayı düzenler ve en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Emisyon sistemindeki tahliyeyi sağlar. Vakum hortumları görevini yerine getirmiyorsa eğer motor arıza ışığı kesinlikle yanar. Motorun etrafındaki log içi ve dışı ısıyı degede tutmak için vakum hortumları çok önemli parçadır. Vakum hortumu parçalanır veya işlevini yerine getirmezse eğer bu durum sensörler tarafından farkedilir ve hemen motor arıza ışığının yanmasını sağlar. Vakum hortumları yüzünden yaşanan sorunlarda motora anında büyük zararlar verebilecek nitelikte değildir yine düşük hızda çok arabaya yüklenmeden ustanıza gitmenizde sakıncası yok.

Ateşleme sistemi arızası motor arıza ışığını yakar

Bobin arızası motor arıza ışığını yakar, buji arızası motor arıza ışığını yakar

Ateşleme sistemi dediğimiz zaman bobin ve bujiler aklımıza gelir ama bu tabi ki onlardan ibaret değildir. Ateşleme sisteminin yatakları bağlantılar vardır ve başrol parçalardır bunlar. Ateşleme sistemindeki bobin ve buji arızaları kesinlikle motor arıza ışığını yakar. Motorun ateşlemesi yakıt ve havanın en doğru şekilde birleşkesi ile olur dolayısı ile hatalı bir ateşleme sistemi motor arıza ışığnı yakmakla kalmaz ve aciliyeti olan parçalardır. Daha önce belirtiğimiz parçalara göre daha yüksek önemdedir. Motora maliyeti yüksek ve kalıcı zararlar vermemesi açısından. Özellikle benzinli bir motorda ateşleme sistemi mükemmel bir denklem ile çalışır. Yani ne zaman kıvılcım ateşlenecek ve bunu yaratan elektrik gücünü üretecek bileşenler yani bobinler ne zaman devreye girecek çok önemlidir. Bu şekilde bir hatada motor teklemesi, teklemeye bağlı olarak motorun üst kapak arızalarına bir adım yaklaşması muhtemel. Otomobilinizin sadece performansı düşmekle kalmaz aynı zamanda katalitik konvertör gibi bazı sistemler zarar görebilir. En yakın servise hiç zaman kaybetmeden gitmeniz gereken bir arızadır.

Tıkalı yakıt enjektörleri motor arıza ışığını yakar

Yakıt enjektörleri tıkanırsa görevini yapamaz hale gelirse motor arıza ışığını yakar. Görevi motora yakıtı püskürtmek olan bu önemli parça önem seviyesi yüksek bir göreve sahip. Her silindir için bir tane bulunur aracınızda ve birinin bile bozulması sizin aracınızda yakıt sarfiyatını, motor performansını, çalışma düzenini direkt olarak etkiler. Yakıt filtresi aralıklarından geçen bazı maddeler yüzünden tıkanma durumları oluşur ve aynı parçacıklar tıkanmanın dışındada zararlar verebilirler. Bazen enjektör temizliği ile bu durumdan kurtulabilirsiniz ve motor arıza ışığı söner ama bazı durumlarda enjektör değiştirmeniz gerekir ve buda cok maliyetlidir. Enjektör arızası motor ışığını yakar ve otomobilinizin performansında keskin bir düşüş yaşarsınız.

Yakıt pompası arızası motor arıza ışığını yakar

Yakıt pompası arızalandığı zaman motor arıza ışığnı yakar ve aracın çalışmasınıda direk olarak etkiler. Enjektörlere yüksek basınçta yakıt pompalaması asıl görevidir. Bu görev yerine gelmediğinde veya eksik geldiğinde aracın tepkimelerini kesinlikle farkedersiniz. Kendisini hissettiren arızaların başında gelir. Aracı çalıştıramamaktan düzensiz çalışmaya kadar, vuruntu yapmaktan sesli çalışmaya kadar her trlü belirtisi direk sürücüye etki eder.

Katalitik konvertör arızası motor arıza ışığını yakar

Katalitik konvertör motor arıza ışığının yanmasına sebebiyet veren bir başka ve en önemli parçarlardandır. Aracınızın egzoz emisyonlarını temizlemekle görevlidir ancak yanmamış yakıt sebebiyle veya farklı sebeplerle işlevini yerine getiremez ve arızalanabilir. Hem maliyetlidir hemde onsuz çalışan bir aracın motoru büyük risk altındadır. Yukarıda sayığımız motor arıza ışığını yakan hallerin en büyük öneme ship olanı budur. Aracınızın performansında bir deişiklik farketmeyebilirsiniz. En ivedi şekilde servise gitmeniz gereken arıza tipidir.

Motor arıza ışığı sarı yanan bir araç satılabilir mi?

Motor arıza ışığının yanması için o kadar çok neden var ki bu arabadan anlayan birisi için çözümü basit bir durum. Ancak bu durum alıcı için oldukça yüksek fiyat kıracağı bir durumdur. Haklı nedenleri olacaktır çünkü işi bilen birisi katalitik konvertör arızası olmadığı nereden belli dediği anda bu durum sizi zora sokar. Lpg li araçlarda bu motor arıza ışığı sorunu olduğu için çoğu kez düşük ücretlere satılmakta arabalar. Otomobilin ticaretini yaparken ücret kaybı yaşamak istemiyorsanız eğer onarım yapmanızda fayda var eğer yapmıyorsanız gelen kişi bakacaktır üst kapak veya motorda sorun yoksa kabul edecektir ama sizden bir motor parası kırar bilginiz olsun.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba