Kaza Yapınca Aracın Sigorta Primi Ne Kadar Artar?

Yazar Yorum Yap 3.445 views
Kaza Yapınca Aracın Sigorta Primi Ne Kadar Artar?

Trafik kazası sonrası araç sigorta primi artışı kademe sisteminin getirilmesi sonrası bütçelerimizde epey bir değişiklik yaşanmasına sebep olan bir gelişme olarak hayatımızda yer almaya başladı. Yıllık bazda zorunlu olarak yapılan trafik sigortasında getirilen kademe sistemiyle her ne kadar dikkatli araç sürücülerinin ödüllendirilmesi amaçlansa da trafik kazası yaşanması sonrası yaşanan kademe değişikliği ile zorunlu trafik sigortası maliyetlerinde büyük artışlar yaşanmaya başladı. Yaşanan bir trafik kazası sonrası sigorta primi cephesinde araç sürücülerini nelerin beklediğinin anlaşılabilmesi için zorunlu trafik sigortası ile ilgili gerekli detayların aydınlatılması gereklidir.

Trafik Sigortasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasına ne kadar prim ücretinin ödeneceğinin hesaplanabilmesi için trafik sigortasını etkileyen faktörler hakkında fikir sahibi olunması gereklidir. Etkileyen bu faktörlerden bir kısmına müdahale ederek trafik sigortası prim maliyetini düşürmek mümkün olduğu gibi neden aynı şartlara sahip iki farklı kişi için farklı sigorta prim ücretlendirmesi yapıldığı sorusuna da yanıt alınabilecektir.

  • Aracın trafiğe kayıtlı olduğu il,
  • Sürücünün herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmaması,
  • Zorunlu trafik sigortası için seçilen sigorta şirketi

Araç sürücülerinin ödemesi gerekli sigorta primine doğrudan etkileyen faktörler olarak ön plana çıkmaktadır.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Araç Hasarlarını Kim Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası primlerinin sürücülerin karıştığı maddi hasarlı trafik kazasından etkileniyor olması, poliçe yaptıracak vatandaşlarımız tarafından maddi hasarlı trafik kazasında hasarı kim karşılar sorusunun sorulmasına neden olmaktadır. Kaskodan farklı olarak zorunlu trafik sigortasında, karışılan kaza sonrası oluşan maddi hasarlarda;

  • Karşı tarafın trafik sigortası sizin aracınızın,
  • Sizin trafik sigortanız karşı aracın

Maddi hasarını karşılamaktadır. Her ne kadar maddi hasarlar trafik sigortası tarafından karşılanıyor görünse de karşılanma oranı sürücülerin kusur oranına göre belirlenmektedir. Her sigorta şirketi karşıladığı aracın hasarının kusur oranından geriye kalan kısmını karşılamakta, kalan kusur oranındaki kısım ise araç sürücüleri tarafından karşılanmaktadır.

Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırılmak istendiğinde farklı sigorta şirketlerinin hasarsızlık indirimi kampanyalarına rastlanmakta ve hasarsızlık indirimi nedir sorusuna yanıt aranmaktadır. Hasarsızlık indirimi zorunlu trafik sigortası boyunca maddi hasarlı trafik kazasına karışmamış sürücülere belirli oranlarda poliçe primine verilen indirimdir. Bir yıl olarak yapılan bir zorunlu trafik sigortası döneminde poliçe sahibi, herhangi bir trafik kazasına karışmaması halinde zorunlu trafik sigortası yenileme döneminde hasarsızlık indiriminden faydalanabilmektedir.

Trafik Kazası Sonrası Sigorta Primi Nasıl Etkilenir?

Kazadan sonra sigorta ne kadar artar 2018 sorusuna yanıt verilebilmesi için zorunlu trafik sigortasını ilk kez yaptırmış yeni araç sahipleri üzerinden örnekle hesaplamak fikir sahibi olunmasına katkı sağlayacaktır.

  • İlk kez araç sahibi olarak trafik sigortası yaptıran kişiler 4. Basamaktan giriş yapacaklar ve ortalama ödemeleri gerekli tavan sigorta prim ücreti 1.085 TL olarak hesaplanacaktır.
  • İlk yıl kaza yapmaları halinde poliçe bedellerine %50 artış uygulanacaktır.
  • İkinci yılı da kazalı geçirmeleri halinde poliçe bedellerine %100 artış uygulanacaktır.
  • Üçüncü yılı da kazalı geçirmeleri halinde poliçe bedellerine %150 artış uygulanacaktır.
Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba