Kaza Sonrası Sigorta Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.390 views
Kaza Sonrası Sigorta Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Trafik kazası sonrası sigorta ödemelerinin yapılışı araç sürücüleri tarafından büyük merak konusudur. Özellikle karışılan trafik kazası sonrası araçta oluşan maddi hasarların tamiratı sırasında merak konusu olan bu uygulamada dikkat edilmesi gerekli üç nokta bulunmaktadır:

  • Karışılan trafik kazasında kusur oranı,
  • Karşı taraftaki aracın zorunlu trafik sigortası sahip olup olmaması,
  • Mevcut trafik sigortasının karşı tarafta oluşan maddi hasarı karşılıyor olması

Yukarıda bahsedilen noktalardan da anlaşılacağı üzere sizin aracınızda meydana gelen hasarın kusur oranınız az olması halinde karşı tarafın sigorta şirketi tarafından ödeneceği ve karşı tarafın sigortasının bulunmaması halinde polise bu durumu ihbar ederek kendinizi güvence altına almanız gerekliliğidir. Belirlenen hasar karşılama limitleri ve kusur oranınıza bağlı olarak gerekli ödemeler gerçekleştirilecektir.

Trafik Sigortası Hasar Karşılama Limitleri Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası hasar karşılama limiti 2018 yılı için yaptırmış olduğunuz zorunlu trafik sigortası poliçesinde ayrıntılı olarak yer almasına karşın bu limitlerin belirlenme işlemi Hazine Müsteşarlığı tarafından yıllık olarak gerçekleştirilmektedir. 2018 yılı için belirlenen limitler ise;

  • Maddi hasar kapsamında araç başına 36.000 TL, kaza başına 72.000 TL,
  • Sağlık giderleri kapsamında kişi başına 360.000 TL, kaza başına 1.800.000 TL,
  • Ölüm ve sakatlanma kapsamında kişi başına 360.000 TL, kaza başına 1.800.000 TL

Olarak belirlenmiştir.

Trafik Sigortası Maddi Hasarın Ne Kadarını Öder?

Trafik sigortası ne kadar hasar öder 2018 yılı için karışılan trafik kazasında kusur oranlarına göre bakılarak karar verilmektedir. Bir kazaya karıştığınız ve aracınızda zorunlu trafik sigortası dışında kasko gibi herhangi bir sigorta bulunmaması durumunda;

  • Hatalı taraf siz iseniz karşı taraftaki aracın hasarı sizin sigortanız tarafından ödenir ve sizin aracınızdaki hasarlar için herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez.
  • Hatalı taraf karşı taraf ise karşı tarafın sigorta şirketi, sizin aracınızın maddi hasarını karşılar.

Trafik Kazası Sonrası Sigorta Hasar Ödemesi Kime Yapılır?

Karışılan trafik kazası sonrası gerekli kaza tutanakları tutularak çekilen kaza fotoğrafları ile birlikte sigorta şirketine teslim edilir. Sigorta şirketi trafik ile gerekli irtibata geçerek kaza kusur oranlarının belirlenmesinin ardından eksper görevlendirilerek araçlarda oluşan maddi hasar hakkında fizibilite yapar. Yapılan fizibilite doğrultusunda yapılan tamirat işlemi ardından trafik sigortası hasar ödemesi kime yapılır sorusuna da yanıt olacak şekilde gerekli sigorta ödemesi araç tamirini gerçekleştiren yetkili servise yapılır. Araç sürücülerine araç hasarı ile ilgili herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez.

Trafik Sigortası Ne Kadar Süre İçerisinde Hasar Ödemesi Yapmak Zorundadır?

Yapılan düzenleme ile birlikte karışılan trafik kazası sonrası oluşan maddi hasar nedeniyle trafik sigortası hasar bedeli ödeme süresi belirlenmiş olup bu sürenin maksimum 8 iş günü olması konusunda karar kılınmıştır. Araç sahipleri sigorta şirketleri tarafından 8 iş günü içerisinde bir ödeme yapılmaması durumunda sigorta şirketine dava açma hakkına sahiptirler.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba