Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri


Sponsorlu Bağlantılar
Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri
5 (100%) 3 vote[s]

Benzin Pompası Arızası Belirtileri, Oldukça belirgin olmasına rağmen çoğu zaman başka donanım ve parça arızaları ile sıklıkla karıştırılabilir. Benzin pompasında meydana gelebilecek olan her türlü aksaklık, Bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi durumunda yakıt sarfiyatını arttıracak ve birkaç ay içinde arıza tamir maliyeti kadar fazla yakıt harcamanıza neden olacaktır. Bu sebeple ekonomi açısından söz konusu belirtiler ortaya çıktığı andan itibaren tamiri gerçekleştirilmelidir.

Bu Yazımızda Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Anlamak için Benzin Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir detaylıca konumuzda listelenmiştir.

Benzin Pompası Neden Bozulur

Genellikle Az Yakıt ile kullanmak, çeyrek deponun altında benzin ile aracı kullanmak (Özellikle LPG’li araçlarda), Benzin pompasının eskimeye bağlı bozulması, Araç İhtiyacından düşük yada fazla bar dereceli pompalar kullanılması, Seyrek kullanıma bağlı bozulmalar ve elektrik aksam sebebi ile meydana gelen bozulmalar söz konusu olabilir. Fakat en sık görülen benzin pompası neden bozulur sorusuna cevabımız, Az Yakıt ile aracı kullanmak diyebiliriz. Benzin Pompası, Depodaki Benzin ile soğutma yapmakta, benzin miktarı azaldığında pompanın ömrünü azaltmaktadır.

Benzin Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir.

Benzin pompası arızası belirtileri şu şekildedir;

• Araç Hızlanma Esnasında zorlanıyor ve Tutma Hissi Veriyor İse
• Araç sür’atli İken Anlık Gaz Yememe Sorunları Var İse
• Kontağı Açıp Marşa basmadan önce pompadan duyulabilecek kadar yüksek bir ses gelmeye başladı ise
• Yakıt Sarfiyatı Nedensiz Şekilde Artma eğiliminde ise,
• Yüksek Devirlerde Tekleme Başlamış İse,
• Araç Çalıştıktan sonra devirlenmede sorun yaşıyor ise
• Araç Marş Dönüyor Ama Çalışmıyor İse


Sponsorlu Bağlantılar

Örnek Benzin pompası Arızası Videoda Görünmektedir.

Bu arıza belirtileri, yakıt pompası kaynaklı olabileceği gibi, ateşleme sistemi kaynaklı da olabilir. Bunları birbirinden ayırmak için birkaç yol ve yöntem mevcuttur. Söz konusu arızaların tam olarak hangi parça kaynaklı meydana geldiği kimi zaman araç sahipleri tarafından anlaşılamayabilir.

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır

Benzin Pompası Arızası Nasıl Belli Olur Sorusuna Aşağıdaki Yöntemleri Önerebiliriz.

Araç LPG’li İse;

• LPG’de tekleme ve çalışma, hızlanma ve devirlenme durumları normal ise benzin pompasından şüphe edilebilir. Fakat yine tam olarak emin olmak için bilgisayarlı kontrol şarttır.
• Araç Benzinde Çalışmadığında Direkt Olarak LPG’de çalışıyor ise benzin pompasından şüphe edilebilir.

Araç LPG’li Değil İse;

• Araç Bir OBD Cihazına bağlanarak arıza kayıtları okunarak arıza yeri tespit edilebilir.
• Benzin pompasının bar ölçümü yapılarak basınç gücü test edilerek arıza olup olmadığı anlaşılabilir.
• Benzin Pompasının Soket, Müşür ve Elektrik Aksamı Bir Usta Tarafından Kontrol Edilerek Çalışıp Çalışmadığı Test Edilebilir

Bunlar haricinde araç durumu ve arıza boyutuna göre söz konusu sorunun tespitine yönelik onlarca farklı yöntem ve gerek kullanılabilir. Fakat genellikle sorunun kaynağının çözülmesi için merci bir servis olmalıdır. Benzin pompası, basınçlı çalıştığı ve söz konusu yakıtın son derece yanıcı olması sebebi ile araç sahipleriniz hiçbir parçayı sökmeden bir uzman servise götürmesi daha güvenli olacaktır.

Bize Sorun!

Benzin Pompası Neden Bozulur, Yakıt Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır , Belirtileri Nelerdir ve tamiri konusunda tüm aklınıza takılan sorulara ait konular sitemizde mevcuttur. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorulara Editörler tarafından cevap verilmektedir. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.Sayfa Özeti
Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri
Konu Adı
Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri
Konu Açıklaması
Benzin pompası arıza belirtileri nelerdir bilmek, siz araç kullanıcılarına Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır öğrenebilmenizi sağlayacaktır
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri” için 29 yorum

 • 22 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:39
  Permalink

  benzin pompası arızaları nelerdir konumuza sorularınızı bu bölümü kullanarak iletebilir ve aynı gün içinde arızanız ve çözümü ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  Yanıtla
  • 2 Nisan 2018 tarihinde, saat 22:32
   Permalink

   Muhittin bey merhaba. Aracım 2007 corolla benzin + lpg. Sorunum aracın marş bastığı halde geç çalışması. Sabah ilk çalıştırmada ve motor sıcakken yarım marşta çalışıyor. Fakat gün içinde bir iki saat süreyle parkedip tekrar çalıştırmaya çalıştığımda ilk marşta almıyor bazen iki üç marş sonra araba çalışıyor. LPG sistemini kontrol ettirdim sorun yok. Benzin pompasından şüpheliniyorum ne tavsiye edersiniz.

   Yanıtla
   • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 16:48
    Permalink

    Kerim bey bendede aynı sorun var nasıl çözdünüz acaba

    Yanıtla
 • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  muhuttin bey aracım fiat siena 1.6 1999 model aracım benzinde gaz yemiyor lpgde ise tekleme yapıyor sorunu nedir yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:28
   Permalink

   gaz kelebeği gibi ortak sorunlar ok ise benzin pompası bar ölçümü ile pompanın sağlıklı çalışığ çalışmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

   fakat lpg’de de tekleme var ise başka bir sorundan kaynaklı da olabilir. Detaylı kontrol edilmesi gerek.

   Yanıtla
   • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:06
    Permalink

    benzin pompası 3.5 basıncı iyidir ama lpgde düşük devirlerde tekleme yapıyor servis dedi motor beyindedır çaresiz kalmışım

    Yanıtla
 • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 16:16
  Permalink

  Iki hafta once aracimin benzin pompasini degistirdim 10 gun sonra yine bozuldu bi daha yenisi taktim 10 dk sonra gene pompanin ust kapagindan atti icinde yaklasik 100 tl lik benzin var neden kaynaklaniyor olabilir aracim 98 audi a6 1.8t

  Yanıtla
  • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:23
   Permalink

   Aracın öncelikle devir kablolarını kontrol etmenizde fayda var, şuan buna sebep olabilecek şeyleri aracı kontrol etmeden sizi yanıltıcı ifade veremeyiz, fakat elektrik gitmiyor da olabilir. Dediğim gibi sebepler farklı olabilir.

   Yanıtla
 • 11 Ocak 2018 tarihinde, saat 09:22
  Permalink

  R9 Broadway 1994 aracımın geçenlerde çalışmayınca benzin yakıt filtresinde benzinin az olduğunu gördüm inceleme sonrası yakıt hortumlarında çatlaklar olduğunu farkettim sonra yenisi alıp bunları evde değişimini yaptım. Ancak arabayı benzinde çalıştıramadım. Bende karbüratörü söküp 404 Balata temizleyici ile tüm parçalarını temizledim ve benzinde çalıştırdım ancak araç boğulur gibi yüksek gaz veya yüksek gazda ayağını tutmayınca stop ediyor. Sorun yakıt pompasımıdır yoksa karbüratör kaynaklımıdır.

  Yanıtla
  • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:42
   Permalink

   Sorun karbüratör gibi görünüyor.

   Yanıtla
 • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 09:35
  Permalink

  Peki sizce arıza karbüratör diyaframı veya benzin otomatiği diyaframı olabilirmi? Çünkü ayağını gazda 2.000 devirden yukarıda tutman gerekiyor yoksa stop ediyor.
  Bu nedenle benzin otomatiği diyaframı patlak ise yakıt basınç azlığı, karbüratörde meme, diyafram ve şamandra arızası sebebiyle yakıt taşması veya fazlalığı olabilirmi?

  Yanıtla
  • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:27
   Permalink

   Bu sorun için aracı denemek gerekiyor. Bedirhan Bey

   Yanıtla
 • 13 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  Araçım benzinde titreme gaz yememe istop etmek üzere lpg geçince o sorun bitiyor yani lpg yapmıyor sadece benzinde yapıyor neyden olabilir

  Yanıtla
  • 14 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:19
   Permalink

   Bir süre benzinde binmenizi öneriyorum. Baktınız geçmiyor, enjektörleri, bujileri ve benzin pompasını kontrol ettirmelisiniz.

   Yanıtla
 • 15 Ocak 2018 tarihinde, saat 09:07
  Permalink

  Teşekkür ederim. Dün benzinde 10-15 kullandım zira jikleyi açık konumunda (en az 2000 devir) veya jikleyi kapatıp yüksek devirle ancak kullanabildim yoksa stop ediyordu.
  En baştan yapılan İşlemler;
  1. Benzin Pompası – Benzin Filtresi – Degazör – Benzin Kesici ile Karbüratör arası ara yakıt hortumları değişti.
  2. Karbüratör 2 kez temizlendi ve bakım yapıldı, jikle harici diğer diyaframlar sağlam.
  3. Benzin filtresi 2. kez değişti.
  Benzin mi yetersiz geliyor, yoksa tıkanıklı mı var, basınçmı yetersiz yoksa havamı alıyor yoksa lpg ayarından dolayı bantlama var filtre girişinde bundan mıdır çözemedim gitti 🙁 🙁 🙁 🙁

  Yanıtla
  • 15 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:11
   Permalink

   Bedirhan bey, olası arızayla ilgili tüm ihtimaller denenmiş. Yani artık bu durumdan sonra aracı görmeden bir açıklama yapmam doğru olmaz.

   Yanıtla
 • 16 Mart 2018 tarihinde, saat 21:01
  Permalink

  99 model tipo 1.6 slx ie ac aracımda benzinde ve lpg de yakıt tüketimi fazla.ayrıca egzozdan yoğun benzin kokusu gelmekte.ateşleme bobini,buji,buji kablosu değişti.2 hafta önce oksijen sensörü değişti fakat düzelme olmadı.oksijen sensörü değiştikten sonra enjeksiyon lambası arada yanıp sönüyor.bazen kontağı açtığımda aracın arka tarafında homurtu oluyor sonra geçiyor.son zamanlarda araç hareket halindeyken debrija bastığımda rölanti düşmesi meydana gelmeye başladı.acaba sorunlardan birisi yada bir kaçı benzin pompası olabilir mi?

  Yanıtla
 • 26 Mart 2018 tarihinde, saat 13:41
  Permalink

  Merhaba üstadım 2000 model crv var benzinli .arabam gayet güzel çalışıyor.lakin tüpte giderken benzinde tükediyor.benzin pompsına role taktırdım .benzin tüketmesi kesildi.ama es kaza tüpüm bitipte benzine geçerse
  araba kilometrede 1.400 kuruş yakıyor.acaba enjektörler benzinmi kaçırıyor diye dışarıya aldım. Ve marşa bastım güzel püskürtüyor.kondak açık benzin pompası çalışırken baktım enjektörlerin benzin kaçırmadıgını gördüm .daha sonra enjektör kablosuna manüel ölçü aleti bagladım .benzin deyken aldığım sinyalin tüpe geçince % 30 sinyel verdiğinini gördüm acaba bu sinyal benzin enjektörünün kaçırmasına sebeb olurmu.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Yanıtla
 • 7 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:56
  Permalink

  arac benzinde calismiyor gas dugmesine basili tutrak calistiriyorum sabhlari ilk marsta boyle yapiyor ancak gun icinde tek seferde calisiyor 98 polo sirali sistem lpg var aracta neden olabilir yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2018 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  Bende 2002 brava sx var araba gaz yemiyor tekliyor.hem benzinde hem lpg de yakıt sarfiyatı çok fazla.bujileri yeni drgisti.

  Yanıtla
 • 8 Mayıs 2018 tarihinde, saat 09:43
  Permalink

  muhittin bey aracım 2010 model mondeo 1.6 benzın+lpg lı…aracımda sabah calıstırdıgımda hır hır hır edıp calısıyo…ama 2. sefer basarsam tık dıye alıyo..gun ıcınde cok beklemedıgı zaman tık dıye alıyor ama sabaha kadar bekleyip sabah bastığımda 2. marsta hemen alıyo…yakıt pompasından olabılırmı degıstırmelımıyım yada bu sekılde devam etse araca zararı var mı…

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  Merhaba bende zafira opc 2.0 turbo benzen arabam var 3 viteste 4 5 tur arasinda tekliyo arabam benzinli bobin degisti enjektorler degisti ama sorun ayni kaldi

  Yanıtla
 • 20 Mayıs 2018 tarihinde, saat 03:15
  Permalink

  S.a hayitli ramazanlar . Aracim 2004 fiat palio . Sirali sistem lpg takili . Herneyse gecen gun benzinim dibi gordu ve yolda istop etti . Sonra gaz dugmesiyle soklayarak calistirdim ve benzinlige(opet) gidip yarim depo benzin aldim fakat daha benzini alir almaz aracim benzinlikte mars dondugu halde benzin yokmuscasina calismamaya basladi. Sonra bende yine gaz dugmesiyle soklayarak zor sekilde calistirdim. Sorun 3 gundur var ve soklayarak calistrsamda benzinle gidiyor ilk basta ve hizlanmasida cok yavas oluyor. Bizim teshisimiz benzin otomatigi yada benzin pompasi yanmis olabilecegi oldu sizce sorun nedir ?

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:20
  Permalink

  Bmw1997 520/aracim bugun petrolden benzin aldim aracim lpg ve benzin araci calistirdim istop etti gaz yemedi bogula bogula calisti istop etti eksozdan bayag bi duman atti kokuyla sonra tupte calistirdim sonra benzine aldimn hizli bir sekilde surdum biraz bosa atinca yine istop ediyor duman yine atiyor neden olabilir tesekur ederim

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:24
  Permalink

  Bmw1997 520/aracim bugun petrolden benzin aldim aracim lpg ve benzin araci calistirdim istop etti gaz yemedi bogula bogula calisti istop etti eksozdan bayag bi duman atti kokuyla sonra tupte calistirdim sonra benzine aldimn hizli bir sekilde surdum biraz bosa atinca yine istop ediyor duman yine atiyor neden olabilir tesekur ederim 05306044538 a

  Yanıtla
 • 25 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  Merhaba woswogen golf 5 1.6 fsı aracım düz yolda cok zorlanıyor ama yokuşta hiç cekmiyo 1inci viteste bagırıyor vites atamıyor bire kadar düşüyor düz yolda 50 60 kilometrede 6ıncı vitesi görüyor

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 16:59
  Permalink

  Aracım 2010 opel zafira benzin + lpg. Sorunum aracın marş bastığı halde geç çalışması. Sabah ilk marşta almıyor bazen iki üç marş sonra araba çalışıyor. Parkedip araç soğuyuncada aynı durum oluşuyor..LPG sistemini kontrol ettirdim sorun yok… Diğer Usta hiç bir test yapmadan Benzin pompası değişecek dedi ne basınca bakıyor nede başka birşeye tecrübeyle sabitmidir bu durum… yeni pompa fiyatı biraz pahalıda… siz ne dersiniz.

  Yanıtla
 • 7 Mart 2019 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  S. A. 2004 Honda civic otomatik vites var 2 gündür yolda gittiğim yerde birden stop ediyor tekrar Maria basınca çalışıyor bazen 100 metre gitmeden stop ediyor bazende 10 km gidince stop ediyor bu arıza neden kaynaklanıyor bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla.
  Not : uzun yoldan gelirken v kayışı orası gevşemişti tekrar ayarlayıp sıktım ondan sonra bu sorun cıktı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir