Dizel Araç Neden Siyah Duman Atar

Yazar 10 Yorum 10.929 views
Dizel Araç Neden Siyah Duman Atar

Egzozdan Siyah Duman Çıkması Nedenleri : Egzozdan Siyah duman atması sebepleri birbirinden farklı olgulara dayanıyor olabilir. Bunun teyit’i için egzozdan atılan siyah dumanın nasıl ve ne şekilde atıldığına göre değişir.

Aşağıda farklı sebeplerden kaynaklanan siyah duman atma sorunları hakkında bilgiler verilmiştir. Kendi aracınıza en uygun olanını seçerek nedenlerini ve nasıl düzeltileceğini öğrenebilirsiniz. Dizel ve Benzinli / LPG’li Araç Olarak İki Farklı Başlıkta İncelenmiştir.

Dizel Araç Neden Siyah Duman Atar

 • Neden 1 : Ani Hızlanma ve Yüksek Devirlerde Siyah Duman Atması : Bu tip siyah duman sorunları aracın fazlaca zorlanması ile alakalı olabilir. Araç gaz pedalından aldığı tepkiler ile hava yakıt karışımını ayarlar. Ani hızlanlamalar veya gaza basınca egzozdan duman gelmesi durumu tipik bir yakıt yanma problemidir. Aniden gönderilen fazlaca yakı ve havanın bir kısmı tam olarak yakılmadan atılır ve bu durum siyah duman olarak açığa çıkacaktır. Yakıt yada arıza ile ilgisi yoktur fakat fazla miktarlarda ise yine de bir servise gösterilmelidir.
 • Neden 2 : Egr Arızaları : Bu parçada gelişebilecek bir arıza durumunda araçlarda siyah duman atma artışları ve dengesiz çalışma durumları görülebilir.
 • Neden 3 : Yakıt Sistemi Arızaları : Aracın pompa elemanları ve enjeksiyonları gibi yakıt sistemi parçalarında oluşabilecek olası arızalar, aracın yakıt yanma kalitesini düşürecektir. Bu durumda araçta performans kaybı, tekleme, rolantide bozulmalar ile bilikte duman problemini de beraberinde getirir. Tüm yakıt sistemi parçalarının kontrol edilmesi sorununuzun düzelmesini sağlayabilir.
 • Neden 4 : Hava Durumu : Sabahları siyah duman özellikle motor sogukken sabahları ilk çalıştırmalarda daha sık görülür. Kış aylarında siyah duman atma zirve yapar. Bunun nedeni hem hava hem de araçla alakalıdır. Araç sabahları soguk havada araç rolantisini düzenlemek adına yakıt ve kara karışımını daha zengin olarak yanma odasına yollar. Bu durum yakıt yanma kalitesini düşürerek siyah duman çıkma sorunlarına neden olabilmektedir. Araç ısındığında yada sıcak havalarda sorun az kışın fazla ise sorun bundan kaynaklı olabilir.
 • Neden 5 : Kullanılan Yakıt : Dizel yakıt yani halk arası değimi ile mazot, kalitesiz olması ve içinde bazı katkılar olması durumunda duman atma problemleri artabilir. Yakıt aldığınız yeri değiştirerek durumu tekrar değerlendirmeniz önerilir. Dizel Motor Siyah Duman Atarsa Mutlaka kontrol ettirin.

Benzinli Araç Neden Siyah Duman Atar

Benzinli araçlarda siyah duman genellikle çok nadir görülür. Genellikle mavi yada veya Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Nedenleri sorunu daha sık görülebilir. Siyah duman benzinli araçlarda ateşleme ve yakıt yanma sistemlerinde bir problem olduğunun göstergesidir. Enjektör, buji ve ateşleme kontrol edilmelidir.

İpucu

Siyah duman atmanın çözümü, azaltılması veya tam olarak kesilmesi açısından yapılabilecek önlemler ile ilgili detaylı yazımız mevcuttur. Bu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

 

Dizel araçlarla ilgili makaleler;

Dizel Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Dizel Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur?

Dizel Araba Sabahları Neden Geç Çalışır

Dizel Araba Nasıl Kullanılır. Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bize Sorun!

Duman atma, tekleme ve çalıştırma sorunlarına ek olarak, Motor, mekanik, elektirik ve ön takım arızaları, bakım ve onarımları gibi konularda aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından genellikle aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

10 Yorum

 1. Sadece rölantide gaza basinca neden siyah duman atıyor aracim dizel 1.5 clio sadece rölantide yapıyor gaza yuklenince bilgi verirseniz memnun olurum saygilar

  • Avatar Muhittin SERDAR

   her dizel araç dip gazda br miktar siyah duman atabilir. eğer dip gaz yapmadan yada yüksek miktarda atıyor ise o zaman sorun var demektir.

 2. Erdal bey sorunu çözdünüzmü bende pejo partner var boşta iken gaza aniden yüklenince ve vides geçişlerinde gaza yüklenince hafifden siyah duman atıyor

 3. Aracım boşta gaza bastımı siyah duman az atıyor ama ısındıkça daha çok duman atıyor yani yerde leke yapıyor kurum gibi aracım fort fiesta 1.5 dizel bilgi verirseniz sevinirim

 4. Avatar Ismet çoban

  Pejo biper suya vurdum sonrası hafif tekleme ve siyah duman atiyor bunun nedeni nedir acaba saygılar

 5. volvo s60 130000 km aracım ani hızlanma e dio gazda 2 sn gibi duman afıo huzınu alınca kesiliyor normalmi

 6. Aracım Renault Clio grandour 1.5.dïzel araçta kaçak yok ama yağ eksiltme 800 1000 km de 1.lt eksozdanda siyah duman atmıyor sebep nedir ama 2 gün önce futboldan hava filtresi ne giden hortumun yaglandıgını gördüm neden kaynaklanır sorun nedir bir kaç ustaya sordum değişik cevap aldım

 7. Aracım Renault Clio grandour 1.5.dïzel araçta kaçak yok ama yağ eksiltme 800 1000 km de 1.lt eksozdanda siyah duman atmıyor sebep nedir ama 2 gün önce turbo dan hava filtresi ne giden hortumun yaglandıgını gördüm neden kaynaklanır sorun nedir bir kaç ustaya sordum değişik cevap aldım

 8. 97 l300 aracım sabah garajda tek marşta çalışıyor fakat sabahtan akşama kadar dükkan önünde duran aracim soğuk havada çalışmıyor akü marş yeni aldım yardımcı olursanız sevinirim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba