Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı

Yazar 3 Yorum 11.997 views
Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı

Birçok araç kullanıcısı, aracının aküsü bittiğinde eline geçen herhangi bir takviye kablosu ile hiç düşünmeden aracını çalıştırmaya uğraşır. Fakat akü takviyesi sebebi ile oluşan arızaların çoğu bu nedenden ötürü oluşur

Bu konumuzda Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalıdır araç marka ve modeline göre öğrenebilirsiniz.

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalıdır ?

Akü takviye kablosu, araç aküsünün değerlerine uygun olarak seçilmelidir. Her marka ve model araçta farklı amperlerde akü bulunduğu için kablo tercihleride farklıdır. Fakat biz marka marka model model bir liste yerine referans bilgi açısından genel olarak otomobil, kamyonet , kamyon otobüs gibi ana kategorilerde bilgileri aşağıda hazırladık

 • Motorsiklet : 300-600 Amperlik takviye kabloları yeterlidir. (Yüksek motor gücüne sahip yarış motorları vb bunun dışına çıkabilir
 • Otomobil : 700 – 1200 amper takviye kablosu yeterli bulunur.
 • Kamyonet : Hafif Ticari Kategorisinde 1200 amper takviye kablosu yeterlidir.
 • Otobüs , Kamyon : 1200 – 2400 Amper Takviye Kablosu Modele göre Değişir

Kablonun Kaliteside Önemlidir

Takviye kablolarında amper değerinden çok kablonun iletkenliği ve kaliteside önemlidir. Piyasada 1200 amper bir takviye kablosu 30 TL’ye de bulunabilirken 80-90 tl aralığına da bulunabilmektededir.

Bu nedenle sadece amper değerine bakarak kablo almakta yanlış olacaktır.

Amper Neden Önemlidir

Kablonun ana amacı, bir aküden aldığı voltaj değerini diğer aküye aktarabilmesidir. Araçlar ihtiyaç duydukları akımı bu sayede alabilirler. Kaliteli ve yüksek amper değerine sahip bir kablo, akımı daha kesin ve stabil şekilde aktaracağı için aracı çalıştırmak daha kolay olacaktır.

Kalitesiz ve amper değeri çok düşük bir kablo ile takviye yapmaya çalıştığınızda, takviye yapılan aracın marşı olması gerektiğinden daha yavaş dönecektir. Bu durumda da takviye yapılsa dahi aracın çalışmaması durumu ortaya çıkar. Özellikle de kış aylarında kalitesiz ve kötü takviye kabloları yüzünden sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Bir Ustaya Yaptırın!

Takviye kablosunun kalitesini ve üzerinde yazan amper değerini karşılayıp karşılamadığını sizin tespit etmeniz oldukça güçtür. Ayrıca aracınıza en uygun kablo tipini de bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle hemen hemen her mahallede bulunan elektirikçi yada aksesuarcılardan bu gibi durumlarda yardım talep edebilirsiniz.

Kendiniz yapmak istiyor iseniz bile yetkili servisten aracınıza uygun kablonun özelliklerini ve amper değerini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Otomobil olup 45 amper akü bulunan araç varken 72 amper akü bulunan araçta mevcuttur. Yukarıda yazan amper değeri referans değer olup her araca uyumlu olmayabilir.

Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınıza en uygun amper ve kablo tercihi ile takviye yapmak ile ilgili olarak merak ettiklerinizi ve aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorular günlük olarak editörlerimiz tarafından cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilir siniz.

Etiketler

3 Yorum

 1. en büyük akü 100 Amper iken diz 300 amper ile giril yapıyorsunuz. Bir de kablo direnç birimi ohm dur amper değil.

  • Avatar Oto Arıza

   Kablo direnç birimi diye birşey yazılmamış Ertuğrul Bey, eleştirilere açığız ne tür sorunlar varsa yerini tam olarak iletir misiniz?

 2. Avatar Erkan toprak

  Merhabalar hyundai i20 2013 jump model aracın var 72 alper akü takılı takviye kablosu olarak kaç amper kullanmalıyız. Teşekürler iyi aksamlar

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba