P0136 Arızası Neden Olur Çözümü Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 5.802 views
P0136 Arızası Neden Olur Çözümü Nasıl Yapılır?

P0136 arızası bir Lambda (Oksijen) sensörü arızasıdır. Bu arızaya sebep olan birçok unsur bulunmaktadır. Bununla beraber çözümü de aslında hızlı ve kolaydır. Yaşanan P0136 arızasının nedenleri ve çözümleri hakkındaki bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

 

Oksijen Sensörü (Lambda) Nedir?

 

Oksijen sensörü; Lambda sensörü olarak da bilinmektedir. Egzozun üst kısmında yer almaktadır. Yeni model araçlarda ise iki tane bulunmaktadır. Biri egzozun üstünde diğeri ise katalitik konvektörün bitimindedir. Yakıt ve hava akışı hakkındaki bilgileri ekrana yansıtmaktadır. Bununla kalmayıp egzoz içerisinde dağılıma geçen oksijen miktarını belirleyip voltajını da ona göre ayarlamaktadır. Tüm bu toplanan bilgileri ECU’ya (Elektronik Kontrol Sistemi) iletmektedir. Böylece oksijen ve yakıt hakkındaki bilgileri kontrol edebilmekteyiz. Ayrıca ECU sistemiyle yaşanan sıkıntıları düzeltebilmekteyiz.

 

 

Oksijen Sensörü Arızası:

 

Oksijen sensörü arızası, sensörün bulunduğu egzoz borusu yüzünden kaynaklanabilir. Sensörün fazla ısıya maruz kalması arızayı tetikleyebilir. Oksijen sensöründe arıza yaşandığında ECU’ya yanlış komutlar gönderebilir ya da hiç komut göndermeyebilir. Örneğin; zengin karışım hatası yaşanan bir araç için sensör fakir karışım hatası gönderirse, ECU yakıt ihtiyacı olduğunu düşünüp daha fazla yakıt alımı isteyecektir. Bu da zengin karışımda bulunan ve zaten yüksek olan yakıt oranını daha da fazla arttıracaktır.

 

LPG’li araçta oksijen sensörü arızası neden yaşanmaktadır? LPG’li araçlarda oksijen sensörü arızası genelde bağlantıda yaşanan aksilikler sebebiyle oluşmaktadır. Yani LPG’li araca oksijen sensörünün yanlış bağlanması sebebiyle oluşmaktadır. Bu sensör bağlantı hatası nedeniyle ECU ekranına hava ve yakıt akışı hakkında bilgilendirme gitmemektedir. Bu da arızaya sebep olmaktadır.

 

P0136 arızasının nedenleri:

 

 • Oksijen sensöründe arıza yaşanması ve oksijen sensörü bağlantısında hata yapılması,
 • Katalitik konvektörde arıza yaşaması,
 • Egzoz bölümünde arızanın yaşanması
 • Oksijen sensörünün fazla ısıya maruz kalmasıdır.

P0137 arıza kodu da aynı özellikleri taşımaktadır.

 

P0136 arızasının zararları ise: hatalı çıkış voltajı vermesi nedeniyle motor ve egzoz problemlerine, hataları doğru iletmemeye ve oksijen sensörü onarılana kadar açık döngüde kalabilir bu da motor bileşenlerin zararına yol açabilir.

 

 

Oksijen Sensörü Arızasını Anlamak:

 

Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır? Oksijen sensörü arızasını anlamanızı sağlayacak belirtiler şunlardır:

 

 • Egzozdan gelen çiğ mazot kokusu almaktır.
 • Çekiş gücünde düşüş yaşanmasıdır.
 • Rolantide (motor çalışırken aracın durma hali) bozulma durumudur.
 • Motor zengin karışım ile çalışabilir.
 • Yakıt tüketimi artabilir.
 • Oksijen sensörü arızası teklemeye de yol açmaktadır. Hızlanma sırasında aracınızda teklemeler yaşanabilir.
 • OBD’de (Motor Arıza Lambası) bulunan sabit ışık oksijen sensörü arızasını belirtiyor olabilir.
 • Hızlanmada sorunlar yaşanabilir ve aracın performansı düşebilir.

 

 

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Çözülür?

 

P0136 arıza çözümü yani oksijen sensörü arızasının çözümü için bilgisayar destekli kontrol yapılmalıdır. Bu kontrol sırasında aracınız bilgisayara bağlanmaktadır. Bilgisayara bağlanan aracın yazılım sistemleri kontrol edilmektedir. Yaşanan sorunlar bu bilgisayar bağlantısı aracılığıyla düzeltilebilmektedir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba