Darbe Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazar Yorum Yap 5.376 views
Darbe Sensörü Nedir?  Nasıl Çalışır?

Darbe sensörü adını vermiş olduğumuz aksam bir araç parçasıdır. Bu aksam yeni nesil olarak nitelendirilen tüm araçların hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Halk arasında şok şalteri olarak da bilinen darbe sensörü araçlar için çok büyük öneme sahiptir. Örnek vermek gerekirse aracınızla bir trafik kazası geçirmeniz durumunda arabanızın hasar alması kaçınılmazdır. Bir diğer kaçınılmaz şey ise kaza sonrasında aracınızın yakıt kaçırma ihtimalinin bir hayli fazla yüksek oranda olmasıdır. İşte tam bu noktada darbe sensörü araçtan motora iletilen yakıt ve ateşleme sisteminin araçla olan iletişimini keser ve böylelikle kaza esnasında aracın herhangi bir şekilde anmasını ve patlamasını engeller.

Darbe sensörleri sadece kaza esnasında işlevsellik göstermez. Siz aracınız ile seyir halindeyken aniden bir tümsekten geçmeniz ya da çukura sağlanmanız ile de işlevsellik gösterebilir. Tabi bu darbe sensörlerinin istenmeyen işlevselliği arasında sayılır. Bu sebeple darbe sensörlerini devre dışı bırakma gibi bir seçenek yer almaktadır.

Darbe sensörleri çoğu araçta genellikle akülerin sağında veya solunda yer almaktadır. Ve genellikle kırmızı olarak yapılmış bu kısımlardaki butonlara kuvvetlice basarak darbe sönsörünü rahatlıkla devre dışı bırakabilirsiniz. Tabi gelişen teknoloji ile birlikte darbe sensörlerini çalıştırma ve devre dışı bırakma olanakları otomatik olarak yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husus darbe sensörünü keyfi olarak açıp kapatılmamasında dikkat etmektir. Çünkü darbe sensörü genellikle kaza riskinin çok az hatta hiç olmadığı, çukur ve engebelerin az olduğu seyirlerde kapatılabilir aksi takdirde olası bir kaza esnasında can ve mal kaybının oluşması kaçınılmaz bir gerçektir.

Darbe sensörünün çalışması ise bazı bazı prensiplere göre oluşmaktadır. Darbe sensörünün içerisinde elektrik akımına normal şartlarda da katkı sağlayan demir bir bilye yerleştirilmiştir. Bu bilyeyi darbe sensörü içerisinde güçlü bir mıknatıs tutmaktadır. Herhangi bir kaza esnasında ise sensör içerisinde yer alan demir bilye bulunduğu kısımdan çıkarak sensörün karşı tarafında yer alan kontak uçlarına gider ve burada kontak uçlarını kapatarak devre dışı bırakır. Böylelikle yakıt pompasında gitmekte olan şasinin yakıt alması engellenmiş olur. bu işlemler sayesinde de elektrik kesilmesi yaşanır ve pompa çalışmaz. Pompanın çalışmaması sonucunda da herhangi bir yangın oluşumu engellenir. Yangın ve patlamanın yaşanmadığı araçta ölüm riski ve yaralanmalar daha az oranlara düşer.

Neredeyse tüm araçlarsa hayati öneme sahip olan darbe sensörlerinin kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Çünkü tüm araba aksamlarında olduğu gibi darbe sensörleri de hassas yapılardandır. Haftada en az bir kez darbe sensörü kontrollerinin yapılması önerilir. Kontrolü işin ehli uzmanlar tarafından yapılması tercih edilir. Ayrıca daha önce herhangi bir kaza geçirmemiş olabilir ve darbe sensörünü kullanmamış olabilirsiniz. Bu sebeple aracınızda bulunan sensörün çalışıp çalışmadığını yine uzmanlarca mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba