Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır


Sponsorlu Bağlantılar
Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır
4.5 (90%) 10 votes

Benzinli , LPG’li ve Dizel Araçlarda hava filtre kutusundan emme malinoftuna kadar olan kısmında yer alan sensöre maf sensörü denmektedir. Araç sahipleri ve mekanik ustalarında birkaç farklı isim ile telaffuz edilebilmektedir. Hava Akış Sensörü, Debimetre, Maf Sensörü, Hava Akış Sensörü, bunların her biri, araçtaki aynı parçanın farklı adlarıdır. Bu yazımızda hava akışmetre arıza belirtisi nelerdir ve arızası nasıl anlaşılır bulabilirsiniz.

Maf Sensörü – Hava Akışmetre Arıza Belirtisi

Maf Sensörü, motor kontrol ünitesine edindiği tüm verileri iletir. Motor ECU’su bu veriler ışığında ateşleme, rolanti ve yakıt miktarını ayarlar. Söz konusu parçada arıza olması durumunda motorun stabil çalışmasında radikal değişimler olur. Bu değişimleri takip ederek hava akış sensörü arızasını anlayabilirsiniz. En sık görülen maf sensörü arıza belirtisi ise;

• Araç Rolantide Çalışamaz ve Stop Eder
• Rolantide Dalgalanmalar Yaşabiliir.
• Araç Devirlenmesinde Zorluklar Baş Gösterir
• Araç Hızlanırken Boğulmalar Olabilir
• İlk Marş Esnasında Çalışmama yada Geç Çalışma Sorunları Olabilir.
• Performans Düşer
• Yakıt Tüketimi Artar
• Motorda Sarsıntılı Çalışma Gözlenebilir.
• Motor Arıza Lambası Yanarak bilgi Verecektir.
• Araç OBD cihazına bağlandığında zengin yada fakir karışım hataları verebilir.

Tüm bu belirtiler, başka arızaların da ortak belirtisi olabilir. Bu sebeple maf sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusuna sadece belirtiler ile karar vermek son derece zordur. Ekstra olarak kontrol edilmesi gereken noktalar ve parçalar bulunur. Tam olarak sensör arızası olup olmadığını anlamak adına kullanılabilecek yöntemler alt başlığımızda incelenmiştir.

Maf Sensörü – Hava Akışmetre Arızası Nasıl Anlaşılır

Hava akışmetre, araca alınan havanın miktarını ve ısısını ölçen bir sensördür. Bu sensörden alınan bilgi ile araç çalışması düzeninde stabilize ECU’ tarafından kontrol edilir. Bu arıza ile karıştırılan durumlar aşağıda listelenmiştir.


Sponsorlu Bağlantılar
 1. Genellikle hava akış metre ile manifolta kadar olan hava hortumunda yırtık, çatlak hava kaçağı yada girişi olabilecek bölğeler var ise, hava akış metre sağlam olsa bile arızalı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.
 2. Maf Sensörü soketleri ve elektrik beslemesinde sorunlar var ise bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 3. Sensör uç kısmında tıkanma, pislenme gibi sorunlar ortaya çıkmış ise bu sorunlar yaşanabilmektedir.
 4. Ateşleme (bobin, Buji, buji kablosu) yada yakıt besleme (Pompa, Enjektör vs) parçalarında yaşanabilecek sorunlar da maf sensörü arızasına benzer etkiler ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hava Akış Sensörü Arızası Nelere Yol Açar

Söz konusu arızanın tamirinin gerçekleştirilmemesi ve bu halde kullanılmaya devam edilmesi, araç sürüş güvenliği ve etkileşimli parçalar üzerinde olumsuz etkiler gösterecektir. Bu etkiler arasında en önemli olanları ise

 1. Katalitik Konvektör Arızasına Yol Açabilir : Yanma odasına yanlış sensör bilgisi sebebi ile alınan fazla yakıt, yakılamadan egzoz sistemine aktarılır. Bu durum yakıtın yüksek ısıda çalışan katalizör içerisinde yanmasına neden olur. Katalizör içinde meydana gelen yanma, basınç ve ısı, söz konusu parçanın zamanla bozulmasına neden olacaktır.
 2. Motor Takozlarına Zararlıdır : Aracın sürekli sarsıntılı çalışması, motor kulaklarının aşınarak kopmasına neden olabilir.
 3. Sürüş Güvenliğini Riske Atar : Aracın yüksek hızlarda stop etmesi, motor devri ile çalışan direksiyon powerı, fren mekanizması gibi ciddi öneme haiz parçaların yüksek hızlarda kullanım dışı kalmasına neden olabilir. Bu durum kazalara sıklıkla sebebiyet vermektedir.

Bize Sorun!

Maf sensörü arıza belirtileri ve araç hava akışmetre arızaı nasıl anlaşılır konusunda aracınızda fark ettiğiniz belirtiler, tamiri ve çözümü ile ilgili olarak soru sormak isterseniz sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını araç marka ve modelini belirterek sorularını iletebilirler. Sorularınız günlük olarak cevaplanır.

Sayfa Özeti
Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Konu Adı
Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Konu Açıklaması
Hava akışmetre arızası belirtileri nelerdir? maf sensörü arızası nasıl anlaşılır gibi sorulara cevap olan map sensör ve hava akış sensörü sayfası
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır” için 116 yorum

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Kolay gelsin iyi çalışmalar.benim 1.4 lpg&benzinli fiat siena sahibiyim.maf sensörü iptal ettim.arıza yaptı .aracımda ne kadar fazla yakıt sarfiyatı olur.aracıma cok zararı olurmu

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:55
  Permalink

  lpg’nin maf sensörü mü yoksa aracın maf sensörü mü? bunu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz

  Yanıtla
 • 10 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  Ustam 1993 model bmw 320i
  Gazlı benzinli araç çalışırken gazda dalgalanma yapıyor ve gaza bastığımız tekleme yapıp geç devir alıyor benzinde çiğ koku yapıyor performansı düşük araç çekişten düşük gidiyor tskler

  Yanıtla
  • 18 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:30
   Permalink

   Sorun hem gaz hemde benzinde ise bobin , gaz kelebeği , buji gibi parçalar ilk akla gelen parçalar oluyor fakat söz konusu sorun meydana gelirken motorun verdiği tepkilere göre daha iyi bi tespit yapılabilir. Yani aracı görmeden kimse birşey söyleyemez. Biraz daha detay bilgi verirseniz belki daha iyi yardımcı oluruz.

   Yanıtla
 • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  Merhaba aracım 1.6 16v megane 2 lpg li aracım ilk çalıştığında çiğ yakıt kokusu geliyor sabahları oluyor genelde ve motor sıcak soguk farketmeksizin rölanti de dalganma oluyor geçen yıl bu arıza üzerine yoğunlaştım gaz kelebeğini ön oksijen sensörünü bobinler platin bujiler tamamını değiştirdim beyine yazılım yüklendi adaptasyon için benzinde 200-300 km belki de daha fazla yol yaptım lpg ayarına gittim bir hafta sonra yine dalganma başladı.bu arada benzinde de lpg de de aynı sorunu yapıyor beyini sıfırlayıp benzinde kullanırsam bi sıkıntı yok sadece cebimi yakıyor o da günümüzde benzin fiyatları malum.sorun map sensörü olabilirmi çünkü bu şekilde kullanıyorum ve can sıkıcı bi hal aldı durum teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 11:46
   Permalink

   MAP SENSÖRÜ DE RÖLANTİDE DALGALANMALARA TEKLEMELERİNE NEDEN OLABİLİR FAKAT SİZİN SORUNUNUZ İÇİN DİREKT OLARAK SORUN BUNDANDIR DEMEK İMKANSIZ. ARACINIZIN DETAYLI KONTROLLERİNİN YAPILDIKTAN SONRA NET BİR KANIYA VARILABİLİR. CAN SIKICI BİR PROBLEM GEÇMİŞ OLSUN

   Yanıtla
   • 18 Ekim 2018 tarihinde, saat 09:50
    Permalink

    Aracım 2005 model 1.6 ford benzinde ve lpg de farketmiyor hareket halinde iken birden motor boğuluyor ve araç yavaşlayıp stop ediyor.sizce arızası neden kaynaklı olabilir yarıdmcı olabilirmisiz ?

    Yanıtla
 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  2015 fiorino 58 bin km sahibiyim. Aracım sehirler arası100 -110 ortalama ile 30 -35 krs yakiyor ve performansı düşük.eksozda duman yok, mazot filtresi yeni, yakiti hep shell opetten aliyorum, arac saat gibi calisiyor, enjektorler de temiz,map sensorunden suphelendim ama ariza gostermiyo. Ariza kodu gostermeden arizali olma durumu varmidir yada baska bir tavsiyeniz??

  Yanıtla
  • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:05
   Permalink

   şehir içi için düşünüldüğünde son yakıt fiyatlarına göre normal fakat dediğiniz gibi şehirlerarası tüketimi fazla. Araçta yük taşıyor musunuz ? eğer yük taşıyor iseniz o da normal olarak düşünülebilir.

   Yanıtla
 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Hususi kullaniyorum.arkadasiminda fiorinosu var . Ben ceyrek depoyla bulundugum yerden sehir merkezine giderken o ceyrek depoyla gidip yolun yarisindan fazlasinida geri geliyor. % 50 daha fazla yaktigini dusunuyorum. O aracida surdum. Gozle gorulur performans farki var.

  Yanıtla
 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Map sensorunun arizali oldugu halde ariza kodu gostermeme sansi varmi? Bide bi forumda okumustum ve denedim. Map in fisini cekip 1.5 km yol yaptim ve araç sanki güç kazandi,buradan arizali oldugunu anlarmiyiz.arizali degilse baska neden olabilir?

  Yanıtla
  • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:49
   Permalink

   Map sensörü rölantisel ve çekişsel problemler yaratabilir. EGR valfi, turbo, intercooler, yani kısaca o kadar fazla noktadan çekiş düşüklüğü ve fazla yakıt tüketimi yapar ki bakılmadan şundandır demek çok zor. Sensörler, egr, turbo sistemi gibi parçalara bir baktırmanızı tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Merabalar 1.6 multijet 2010 doblo 3 aracımda bazen yokusta 1 viteste kalkmkalkmaya calistigimda aracim gaz yemiyor ve kalkamiyorum stop ediyor ve yag basinci düşük gibi bisey diyor stop edin dyor stop edip calistirdigimda ariza vermiyor ve yokusta 1 viteste yuklenip 2 vitese attığında aracim rahat gaz yemiyor yani biraz baygin cikiyor bayilcak gibi oluyor baska arkadasimdada 1.6 doblo var onunki yokusta 2 viteste guzel gaz yiyor bayilma olmuyor sebebi neydir yardimci olursaniz sevinirim hayirli gunler

  Yanıtla
  • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:35
   Permalink

   stop yazısı genelde devir anormal değerlere düştüğünde yağlama azaldığı için yanar, çekiş konusunda ise öncelikle turbo kontrolü yaptırmanız gerekir diye düşünüyorum, gaza yüklenip 2 ye atıyorum demişsiniz. Yani araç turbo devrinde iken gaz yemiyor durumunda. Tabi bakılmadan da bir şey söylemek çok güç Geçiş olsun

   Yanıtla
  • 23 Mayıs 2018 tarihinde, saat 13:06
   Permalink

   problemi çözdünmü kardeşim

   Yanıtla
 • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:41
  Permalink

  2005 Albea 1.3 muljet maf sensörün soketini çıkardığımda araç çok iyi gidiyor tekleme yapmıyor çok güzel gidiyor ayrıca o sensor fişi çektiğinizde normalde aracın hiç çalışmaması gerekirken ikaz göstermesi gerekirken motor çalışıyor ve ikaz lanmabası yanmıyor. Maf sensörünün fişi taktığımda özellikle sabah eksozdan beyaz duman geliyor, araç devrini almıyor,ve çok zor hızlanıyor fakat stop etme olmuyor ve araçta sabah ilk marşta zor çalışma gibi bir durum yok. Aracın 212 bin km.

  Yanıtla
  • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:01
   Permalink

   Aracın bilgisayara bağlanarak map sensörünün okuduğu değerler kontrol edilerek map sensörü arızası belirtileri var mı kontrol edilmesini öneririm. Bilgisayardan verilere bakmak ilk seçenek gibi duruyor,, yanlış ölçmemesi gibi sorunlar olabilir.

   Yanıtla
 • 16 Kasım 2017 tarihinde, saat 03:34
  Permalink

  SELAM. BEN BMW 320 D 150HP M1 PAKET 2004 MODEL ARAÇ KULLANICISIYIM ARABA HIZLANMASINDA BAYILMA YAPTI ARIZA IŞIĞI YANDI USTAYA GİTTİM BİLGİSAYARA BAĞLANDI DEBİMETRE VE OKSİJEN SENSÖRÜ DENİLDİ 2 SİNİDE B..CH MARKA ALDIM TAKTIRDIM 4 KIZDIRMA BUJİSİNİ DE DEĞİŞTİRDİM FAKAT ARACIM HALA AYNI ARIZAYI YAPIYOR VE HIZLANMADA KESİYO (BAYILIYO) YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  Yanıtla
 • 18 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:55
  Permalink

  Hayırlı akşamlar öncelikle hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederim.
  1.3 dizel multijet albea aracımın hava akışmetre arızası olduğunu biliyorum. Çünkü turbo iyi durumda. Benden önceki sahibi EGR yi söktürmüş zaten EGR yok araçta.
  Akışmetre soketi takılıyken araç çok hantal kalıyor.
  Soketi söktüğümde araç adeta canlanıyor.
  Diğer albea kullanan herkes zaten akışmetre yi iptal şekilde kullanıyor.
  Ben iptal den yana değilim. Parçanın sprey temizliği işe yaramadı. Dolayısıyla değiştirmem gerekiyor da . Değiştirene kadar arızalı da olsa soket takılı vaziyettemi yoksa çekip temi kullanmam konusunda kararsızım. Çekip te kullanmak istiyorum tedirginim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 19 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:32
   Permalink

   bunun kararını verirken, srensörün hangi değerleri okuduğunu öğrenmeniz gerekir. Aracı OBD’ye bağlayın, sensörün hangi devirlerde ne verileri okuduğunu kontrol edin. Veriler tutarlı ise farklı tutarız ise farklı bir yol izlemeniz gerekir. İlk olarak aracın OBD’de kontrolü şart.

   Yanıtla
 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:35
  Permalink

  Slm 1.3 mjet 2010 125.binde fiorino aracım var bir hafta önce aracı ilk çalıştırdığında devir saatinde dalgalanma olmuştu ve düzeldi bugün ise seyir halinde iken araba birden gaz kesti ve arıza lambası yandı motoru kontrol ettir ikazı verdi çekiş düştü gaza bastığım halde 3000 devire çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar
  Birde 20 gün önce yolda giderken logar kapağı arabanın altına vurdu basınçla egzozu katalizatör hariç komle değiştirdim depoda eğilmişti onuda değiştirdim bunların etkiside olabilirmi

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:28
   Permalink

   aracın 3000 deviri geçmemesi, motor ECU’nun aracı korumaya almasından kaynaklıdır muhtemelen, detaylı bakılması gerek, direk şundadur deme şansım maalesef ki yok. Alttan alınan darbe ile alakası da olabilir.

   Yanıtla
 • 27 Kasım 2017 tarihinde, saat 18:57
  Permalink

  merhabalar.2005 opel combo 1.3 cdti aracım var.aracım sıyah duman atıyordu bol mıktarda.enjektorler arızalı dedıler değiştirdim.duman kesılmedı.emme manıfoldu kurum dolmustur dedıler sokup iyice temizledik.arac bıraz toparladı dumanda bıraz da olsa azaldı.egr valfı map sen sonsoru maf sensoru temızlendı.fıltreler yenilendi.simdi aracım bazen cok keyıf verıyor gaz tepkısı guzel oluyor ama genelde de cekıs dusuyor duman atıyor.cozum bulamadım.suan aracda herhangı bır ısıkda yanmıyor.yakıtım yuksek.MAF sensörü arıza ısıgı yakmadanda arızalı olabılır mı? ve ya baska onerınız var mı? tesekkurler

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:03
   Permalink

   Turboya baktırdınız mı herhangi bir sorun gözüküyor mu?

   Yanıtla
   • 2 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:34
    Permalink

    turbodan olabilir dediler yenisini aldim.ama yine ayni.

    Yanıtla
    • 2 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:18
     Permalink

     1. Benzin pompasının içerisinde ki geri dönüş hortumlarının çatlak yırtık ya da kopuk olma ihtimali oldukça yüksek ayrıca şamandıraya bakın arka koltuğun altında içerisindeki hortumların sağlam olduğuna dikkat edin. Zaten cevabı yazmışsınız. Aracınız gazda çalışırken sıkıntı yok.

     Yanıtla
 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:56
  Permalink

  MRB PEJO 206 ARACIM SABAH SOĞUKKEN VEYA 3, 4 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA MARŞ ALIP STOP EDİYOR. BUNU SOĞUK HAVALARDA 10 , 11 KEZ KADAR SONRA LIYOR SICAKLARDA 3,4 KEREDE ALIYOR. SON ZAMANLARDA 10 SEFERDE ALDIKTAN SONRA SARSINTILI CALISIYOR VE GAZ VERİNCE STOP EDİYOR TAKİ ARAÇ ISINIANA KADAR BU DA 5,6 DAKIKAYI BULUYOR USTALAR BENZİN POMPASI DEDİ O SAĞLAM CIKTI BUJİ DEDİ ONLAR ORJİNAL BİLGİSAYAR SÜREKLİ TERMİSTAD DEDİ ODA DEĞİŞTİ OLMADI EKSOZ MANİFOLD UST SENSÖR DEDİLER DENENDİ OLMADI SUAN ROLANTİ MOTORU SANIYORUZ SİPARİŞ VERİLDİ O DA 2 GÜN SONRA DENENCEK . ARAÇ GAZ DÜĞMESİ BASILI ÇALIŞTIĞINDA TEK MARŞ CALISIYOR. BAŞKA Bİ USTA GAZ BEYNİ MANİFOLTA GERİ GAZ BIRAKIYOR DEDİ ODA SIFIR TAKILDI AMA SONUÇ HALA YOK. SİZCE NE OLABİLİR KRANK SENSÖRÜ YENİ BOBİN YENİ SAYILIR. BOĞAZ KELEBEGİ TEMİZLENDİ ADAPTASYON YAPILDI BEYİNE YAZILIM ATILDI.

  Yanıtla
 • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  Merhaba 1.3 multijet doblo arabam var araba çalıştıktan 2sn sonra stop ediyor anahtarı tekrar çevirdim de normal çalışıyor bilgisayara bağlattımda hava akış metre arızası çıktı fakat oda yeni değişmiş başka bir şey olabilir mi

  Yanıtla
  • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 16:29
   Permalink

   bu tip arızalar genel bir kontrol sonrası cevaplanabilecek ve kaynağı bulunabilecek arızalardan bu nedenle net bir cevap vermemiz mümkün değil. Geçmiş olsun

   Yanıtla
 • 24 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  2000 model volvo s40 16 lpgeli aracımın devardaim arızlandı bu arada tirger eve baskı değişti değiştikten sonra aracımın performnsı düştü ustaya götürdüm sente ayarını yaptı yeniden ama pefformans düşük bilgisayara bağladı hava akış metresi yanıyor dedi ama yaptırmadan öncede zaten yanıyordu sorun ne bulamadık ama hiç memnun olmadım bakımdan

  Yanıtla
  • 24 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:30
   Permalink

   Oksijen sensörünü kontrol eder misiniz?

   Yanıtla
 • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  merhaba
  audi a4 b7 kasa 2006 2.0 tdi. cvt şanzıman araç yoku aşşağı bir süre durduktan sonra motor kompresöre giriyor burası normal olağan durum fakat düz yola gelince motor kompresörden çıkmıyor istop edip çalıştırdıktan sonra normale dönüyor yalnız sadece yokuşta durur ise yapıyor hareket halinde yokuş inip çıktığında sorun yok bunun nedeni ne olabilir.

  iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:25
   Permalink

   Bunun nedeni muhtemelen elektriksel bir problem gibi gözüküyor. Aynı zamanda makinaya soktuğunuzda herhangi bir sensör arızası gösteriyor mu ?

   Yanıtla
 • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:25
  Permalink

  Öncelikle sayfada paylastiginiz bilgiler için teşekkürler
  Benim aracım 2009 model Opel Corsa 1.3 CDTI 90 beygir 6 ,vites
  Sorunum ise son 1.5 aydır baş gösterdi Aracım sabah hava şartları ne olursa olsun tek marsta çalışıyor ama hareket Edip 500 metre 1 km gittikten sonra biyerde durmak için stop ettikten sonra çalıştırmak imkansıza yakın bir hal alıyor
  Tekrar çalıştırmak istediğimde araba marş alıyor lakin çalışmıyor belki 20-30 marş yaptıktan sonra araba çalışıyor rölanti seviyesi 0.5 seviyelerde araç son derece sarsıntılı bi halde ve gaz yemiyor.
  Tekrar kontak kapatıp açıyorum ve çalışıyor araç biraz tekleme yaptıktan sonra hareket edebiliyorum.Son 1 ayda yakıtta ciddi artış yasamaya başladım eskiden bir depoya ortalama 800-850 km gidebilen aracım şu an 700 km yi anca görebiliyor.Yardimci olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 23:20
   Permalink

   Merhaba,
   1. olarak hava akışmetresi veya hava debimetresi
   2 Benzin pompası
   3 En önemlilerinden biride oksijen sensörü veya katalizör konvektör.

   Yanıtla
 • 8 Ocak 2018 tarihinde, saat 08:32
  Permalink

  kolay gelsin

  Benin opel astra 1.3 dizel araçımın sıkıntısı

  araç birinci viteste iken devir alıyor ikinci vitese attığımda hızlanarak gitmiyor yavaş yavaş açılıyor yokuş yukarı ise tekrar birinci vitese düşüyorum.

  Bu hatanın üzerine hava akış sensörü (debimetre) değiştirdim

  Küçük vitesteki sorunu yapmıyor ama 3000 devir 4. vites ile giderken 5.vitese geçtiğimde devir 2000 nin altına düşüyor ve araba aynı hızda seyrediyor . Ne yapmam lazım

  şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 9 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:22
   Permalink

   Ahmet bey, farklı bir arıza aracı denemeden buradan yanıt vermemiz doğru olmaz. Küçük viteslerdeki bu durumun düzelip büyük viteslerde yapması ilginç

   Yanıtla
 • 8 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Merhaba 94 Mode bmw e34 520i kullanıcısıyım.aracım rolantide aşırı dalgalanma yapıyor hem benzinde hem lpg de.tamirciye götürdüm hava akış metresi değişecek dedi.başka tamirciye götürdüm rolanti valfi değişecek dedi.başka tamirciye götürdüm benzinde bin düzelir dedi 30 km benzinde bindim şimdilik düzeldi gibi tekrar aynı sorun olur ise sizce ne yapmak lazım hangi parçanın değişmesi gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • 9 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:18
   Permalink

   Eğer benzinde sorun yaşanmıyorsa. Tüpün enjektörlerini kontrol ettirin.

   Yanıtla
  • 13 Kasım 2018 tarihinde, saat 08:00
   Permalink

   sorunu çözebildinizmi aynısı bendede mevcut .

   Yanıtla
 • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 19:35
  Permalink

  Aracım 1.6 tdci focus aracım bütün bakımları tamam yanlız hava akışmetre arızası veriyor 3 defa maf sensörü degişti sonuç aynı araç yolda giderken aniden güç kayboluyor araç yavaşlıyor gaza sonuna kadar basıyorum 3 4 saniye sonra aniden gaz yiyor bunu belirli aralıklarla yapıyor. Partükülde temizlendisensörler degişti acaba sesörle bogaz kelebegi arasında bir sorun olabilirmi yoksa maf sensör sigorta yada kablosundamı sılıntı var teşekkürler

  Yanıtla
  • 13 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:02
   Permalink

   Sizin söylediğiniz işlemleri kontrol ettirmenizde fayda var. Söyledikleriniz arızaya sebepler arasında. Ben sizden birde oksijen sensörünü temizletip denemenizi rica edeceğim.

   Yanıtla
 • 19 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:41
  Permalink

  Merhabalar size çalışma hayatında başarılar dilerim.Benim bir türlü çözemediğim bir sorunum var.2007 model bjb motorlu 1.9 tdı caddy’im var.Sorunum araç 140 tan sonra hızlanamıyor.Bu sebepten dolayı baskı balata volant değişti düzelmedi.Enjektörler yapıldı yine düzelmedi.Turbo temizlendi bakımı yapıldı yine düzelmedi.Arıza lambası yanmıyor.Ayrıca araç ilk hızlanmalarda bazen fırlatıyor kendini ileriye bazen devir saati yükseliyor ama fırlatmıyor.Ölü eşşek gibi oluyor.Artık yordu beni yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:58
   Permalink

   Hasan Bey, arızaya belirgin olacak işlemler oksijen sensörürü, turbo veya beyin ile ilgili bir durum olabilir. Araçta tekleme vb. gibi sorunlar var mı?

   Yanıtla
 • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:42
  Permalink

  Mrb admin bnm aracim pejo bipper 2011 aracim 3000 bin devri geciyor bide cekiş dusdu bilgisayara bagladim akişmetre arzasi verdi sizce ne yapmaliyim

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  2010 model 1.6 fiat maxi doblo. Sorun, hafif rampa aşağı bile hızı 135 km den yukarı çıkmıyor. Sorun ne olabilir.

  Turbo yeni yapıldı
  Selenoid valfi kontrol edildi. Bir şey gözükmüyor. Ayrıca arıza lambası da yanmıyor.

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:15
   Permalink

   Ali Bey, bu tip arızalarda bir şey söylemeyi doğru bulmuyoruz. Aracı denemeden bir şey söyleyemem.

   Yanıtla
 • 24 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  Merhaba, aracım 2009 model Ford connect 1750/2000 devir arası hızlanırken araçta anlık kerkinme gaza sonradan tepki verme oluşuyor arada bir motor soğukken ilk çalıştırmada 1 dakika kadar öksürür tarzda çalışıyor ve egzozdan beyaz duman çıkıyor 1 dakika sonra düzeliyor bilgisayara bağladığımızda P0490: Egzoz Gazı Devridaim A Kontrol Devresi Yüksek. Uyarısı veriyor maf sensör sökenini çıkarıp denedim arabada arıza lambası yanmasına rağmen sürüş te herhangi bir değişiklik olmadı maf sensörünü değiştirmelimiyim Önerinizi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 25 Ocak 2018 tarihinde, saat 04:07
   Permalink

   Paritkül filtresi tıkanmış olabilir mi ?

   Yanıtla
   • 25 Ocak 2018 tarihinde, saat 09:46
    Permalink

    Dışarıdan anlaşılabilir mi ? Gaza abanınca egzozdan partikül atılıyor bunun için yakıta enjektör temizleyici koyduruyorum 3 bin km de bir

    Yanıtla
    • 26 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:19
     Permalink

     Ustaya götürürseniz partikül ile ilgili durum ise size yardımcı olacaklardır. Egzos kısmında ustanın görmesi daha iyi olur.

     Yanıtla
 • 29 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  Merhabalar aracım 2004 model Opel Astra g kasa.
  Lambalara yaklaşırken boş atınca bazen stop ediyor ve devir saatinde dalgalanmalar var dur kalk yaptığımda da dalgalanma çok oluyor şuan arıza lambası da yandı arasta acaba benimdemi maf sensör arizali

  Yanıtla
  • 30 Ocak 2018 tarihinde, saat 05:50
   Permalink

   Ali bey, birçok sebepten kaynaklanacağı için öncelikle bilgisayara bağlatarak arızaya ulaşılabilir.

   Yanıtla
 • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:15
  Permalink

  Selamun aleyküm ustam aracim 2004 astira haş ve üzerinde pervane resmi olan bir ariza isiği yakti yolda giderken ve arac hafif silkelemeye basladi sonrasinda araci sağa çektim araç çalışır durumda motar biraz iştahsız gibi eksozdan çiğ benzin kokusu geliyor ve göstergedeki anlık yakıt oranı 0.7 lerden 1.8 ve üstü ne yükseldi sonrasında eve vardığımda herşey normale döndüğünü gördüm motor sarsılmıyor eksozdan çiğ benzin kokusu gelmiyor anlık yakıt tüketimini 0.6 ve7 lerde olduğunu gördüm bir anlam vermedim bu duruma sizce sorun neden olabilir ustam saygilar

  Yanıtla
 • 3 Şubat 2018 tarihinde, saat 20:23
  Permalink

  Selamünaleyküm
  Aracım 2011 grand scenic 3
  Ortalama 100 km hızla (bazen 110 , bazen 120 de olabiliyor) giderken hafif rampaya geldiğinde araca gaz verdiğinde sağ ön taraftan titreme başlıyor.
  Gaz kesip frené hafif dokunduğunda anında kesiliyor.
  Veya hız sabitlemede giderken araç rampada gaz verdiğinde titreme oluşuyor
  Hız sabitlemeyi iptal ettiğinde titreme anında kesiliyor.
  Rot banals servislerinde ön takımda herhangibir sıkıntı yok dediler.
  Sizce ne olabilir?
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:03
   Permalink

   İsmail bey şu sağ taraftan gelen sesi anlayamadım?

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:28
  Permalink

  Kolay gelsin Kıbrıs’tan yazıyorum buradaki hiç bir usta çözüm bulamıyor hepsi farklı yorum yapıyor bu olay oldukça canımı sıktı. Aracım 2000 model c220 cdi otomatik vites sabah ları ve motor soğukken aracı çalıştırıyorum parktayken sıkıntı yok vitese aldığımda motor aşırı sarsıntı yaparak stop ediyor eğer vitese alıp direk gaza yüklenirsem sarsıntı yapıyor ilk etapta ama stop etmiyor devam ediyorum o şekilde acaba neyden kaynaklanır cevabınızı bekliyorum. Bu arada bu olay olmadan önceki akşam 4 ve 30 numaralı sigortaları kontak açıkken söküp geri taktım ve akü kutup başlarını söküp taktımo sabah yaptı ama ustalar tesadüf diyor

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:32
   Permalink

   Motor kulakları ve şanzuman takozları gibi duruyor Yusuf bey, eskimiş veya yıpranmış olabilir.

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  Aracım cruze 2.0 araç rampa yukarı sıkıştırınca Code 84 arızası verip motor gücünü düşüyor ve turbo devre dışı kalıyor, çekişten düşüyor, stop edip çalıştırınca veya bir süre sonra düzeliyor. Obd2 ile bakınca p0101 maf sensör arızası veriyor. Sensör değişti anca yine yaptı, turbo basınç ventili değişti ama yine yapıyor. Sebep hortumlar veya emme manifoldu olabilirmiş, bunlar harici sebep ne olabilir?

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 02:25
   Permalink

   Eren Bey, motor gücü azaldı hatası veriyor. Fakat buna bağlı bir çok sebep bulunuyor. Bu durumu akü, turbo ve hava akımıyla ilgilide yapabilir.

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  Selamünaleyküm ustam aracım Opel Astra H kasa araca 2004 model hiç tüp takılmadı şu an 114 binde 4 ay önce almış olduğum aracımda göstergede üzerinde Pervane resmi olan Işık yakmıştı o an araçta hafif bir silkeleme oldu kenara çekip gözlemledim motor iştahsız çalışıyordu Ve egzozdan çiğ benzin kokusu geliyor yoluma devam ettim aracın çekişi hafif zayıftı bu olayı zamanla tekrar tekrar yaşadım kısa bir süreliğine ama sonrasında her şey normale dönüyordu bu duruma bir anlam veremedim sizce ne olabilir Saygılar teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:31
   Permalink

   Aracınız otomatik mi ?

   Yanıtla
  • 8 Şubat 2018 tarihinde, saat 08:28
   Permalink

   Manuel otamatik değil

   Yanıtla
 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:37
  Permalink

  Öncelikle kolay gelsin aracım 2012 volvo s40 d2 aracımda gaz pedalına bastığımda tepkiyi iki saniye sonra veriyor gaza bastığımda hafiften hava sesi veya çok ince şıkırtı sesi geliyor ve aracım çekişten düşüyor ikinci vites haricinde tüm viteslerde zor hızlanma oluyor ve yakıt sarfiyatımda arttı dört farklı servise götürdüm enjektör ve turbonun sağlam olduğunu söylediler ( yetkili servis dahil) ancak havanın sıcak olduğu zamanlarda bu durum aracın çekişine biraz daha olumlu yansıyor yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar dilerim

  Yanıtla
 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:12
  Permalink

  Ustacım Selamlar öğlen size yazdım fakat bir cevap gelmedi

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  hocam merhaba astra j 1.4t manuel vites aracımda motor sıcakken rölantide bazen titreme ve stop etme hafif gaz yememe durumu var arıza kodu p0172 bank1 zengin karışım başka arıza yok ateşleme bobini bujiler külbütor kapağı yakıt havalandırma valfi o2 sondalarının 2side değişti maf sensörü temizlendi gaz kelebeği temizlendi ısı müşürü değişti sorun halen devam ediyor bi fikriniz varmı araç benzinli lpg yok

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 09:29
  Permalink

  Ustacım sorunu bu sabah çözdüm motor sesi de azaldı normale döndü herşeyin sebebi şanzıman yağı imiş kalın yağ konulmuş 75 w tam sentetik yağ ile değişti aracın çekişide yakıt sarfiyatı da normale döndü tüm milletime önerim hiçbir servise güvenmemeleri dir ahlak sıfır şanzıman yağının çekişe bir etkisi yok diyen herkes yalan atıyor var arkadaş var hemide nasıl var hayırlı günler dilerim herkese

  Yanıtla
 • 12 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  Merhaba aracim lpgdeyken dit dit sesi veriyor bazen cekisten dusuyor tekrar düzeliyor motor isininca fan devreye girince bi gaza bi benzine geçip geçip duruyor benzine aldigimda sikinti kalmiyor ne yapmam lazım hocam

  Yanıtla
  • 12 Şubat 2018 tarihinde, saat 17:00
   Permalink

   Tüpünüzle ilgili ayarlar bozulmuş olabilir, adaptasyon sorunu gözüküyor.

   Yanıtla
 • 13 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:43
  Permalink

  Merhabalar aracım e30 3.28 rolantide arac soğukken sarsintili çalışma var isindiktan sonra arac dururken kesiciye dusuyor bi sıkıntı yok ama 1inci viteste kesiciye dusurup ikiye cektigimde arac gaz yemeyip boğuluyor sonra tekrar duzeliyor yuksek devirlerde bazen anlık gaz kesiyor nedeni hava akis sensorunden dolayı olabilirmi

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 07:21
  Permalink

  Merhabalar aracim 1998 opel vectra 2.0 motor arada bi arac hizlanirken bogulma gaz yememe gibi sikinti cikariyo bunu yaptiginda ise agriza lambasi yakiyo bir ikikez bilgisayara baglattim hava akis metresi agrizasi diyo .sonra kendiliginde bu agriza geciyo yani bi yapiyo bu agrizayi bi yapmiyor birtürlü bulamadilar agrizayi ne yapmam gerekiyor iyi calismalar kolay gelsin

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2018 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  audi a4 b7 2000 tfsi kullanıcısıyım araçla normal seyir halindeyken sıkıntı yok fakat gaza yüklendiğimde araç hızlanamıyor bir atın koşması gibi gaz verip verip bırakıyor haan haan haan gibi yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:15
  Permalink

  Merhabalar 99 model 1.6 Bora araç rampa çıkarken gaz yemiyor Hatta rampada kalıyor çıkamıyor geri dönmek zorunda kalıyorum debimetre ile bir alakası var mıdır Bir de çiğ benzin kokusu geliyor ilk çalışmada çok zor çalışıyor Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 3 Mart 2018 tarihinde, saat 17:53
  Permalink

  Slm benim aracım 2004 clio1.5 dizel aracımın maf sensör soketi yerinde var ama koblosu yok arac 140 km gecmiyor bu kabloyu neden iptal etmiş olabilirler ve ne gibi bir etkisi olabilir

  Yanıtla
  • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 00:21
   Permalink

   Aracınız yazılımlı mı?

   Yanıtla
 • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  Hundai i20 75 hp dizel aracīm var.Motor arıza lambası aralıklı olarak bazen yanıyor bazen sönüyor.Cihaza bağlattım hava akış metre hatası verdi.Orjinal parça ile değiştirdin fakat hata ışığı yine gidip geliyor.Beyinciye baktırmamı tavsiye ettiler soketlerde oksit olabilir dediler.Doğrumu yapıyorum bilmiyorum.Bu araçlarla ilgili daha önce yaşadığınız bir tecrübeniz varmı bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz.Selamlar.

  Yanıtla
 • 12 Mart 2018 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  Selamünaleyküm.. Araç 1990model 520iA akışmetre tamir edilebilir mi..çıkmaları denedim ama sonuç vermedi.araç rolantide resmen kafa sallıyor.tamir için bir tavsiye istiyorum.. Yer İstanbul Avrupa yakası.Şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
 • 18 Mart 2018 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  Aracın ani gaza yuklenmelerde çekisten düştüğü gibi tekleme yapıyo gaz kesiyor aracım dizel hyundai i20
  Birde ani soğuyan ve ısınan havalarda arıza ışığı yaniyo ve ışık yanınca daha sık oluyo 2.ve 3. Vites te 3 devire yaklaşırken çok yapıyo acaba map sensorundenmidir ve illa parça degismelimiyim yoksa temizletsem olurmu

  Yanıtla
 • 25 Mart 2018 tarihinde, saat 00:59
  Permalink

  Merhaba 2008 pegault 1.6 vti motor bir aracım var araba 25-30 bin km dir arasıra sarsıntılı çalışıyor, devir saati rolantiyi ayarlayamıyor ve tekliyor stop edip tekrar çalıştırdığımda sorun kalmıyor, çiğ benİn atıyor ve katalirik konvektor arızası veriyor, 40 bindeyken tup taktırmıştım 115 binde tupu sokturdum ama arızayı gideremediler, egzozcum katalizörde bir sıkıntı olmadığını çiğ benzin atmasının bu konuyla ilgisi olmadığını söylüyor, ustam ise katalizör ü değiştirmeliyiz diyor, araç performan sorunu da yaşıyor sorunumu çözemedim, bu şekilde satmakta istemiyorum, problem ne olabilir?

  Yanıtla
 • 2 Nisan 2018 tarihinde, saat 03:09
  Permalink

  Slm aracim 1996 bmw 3.16i m43 aracim motor sesi bir yukseliyor bir alcaliyor devir satinde ufak kipirdaniyor akismetreyi cikardim altini balata spreyiyle temizledim ayni sekilde bogaz kelebeginide sorunu cozemedim arac belli sure iceriye benzin ve lpg kokusu veriyor klima kalorofer acinca bayagi bir veriyor ve 7 litre lpg de 46 km yapiyorum sehir ici sizce sorun nedir tsklr

  Yanıtla
  • 2 Nisan 2018 tarihinde, saat 14:00
   Permalink

   Hava filtrelerini yenisiyle değiştirebilirseniz sorun çözülebilir diye düşünüyorum.

   Yanıtla
   • 2 Nisan 2018 tarihinde, saat 21:15
    Permalink

    Slm ustam hava filtresi deyiseli 3000km du yanliz bir ayrintiyi atlamisim motorun silecek kismina dogru olan yerde bir ciftli boru vardi su ve hava giden o boru araci aldigimda erimis gibiydi yada eritmis daraltmislar ben onu deyistirdim ondandir diye arac bayagi bi yuksek islik sesi cikarmaya basladi usta hava gecen boruyu ortadan kesti t boru atti fazla hava giriyo fazlasini burdan atsin dedi lpg sisteminden dolayi boyle falan dedi

    Yanıtla
 • 13 Nisan 2018 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  Kolay gelsin usta 1990 model Suzuki swift 1.3 gti aracım var benim sıkıntım akışmetre arızası beyni resetliyorum arızayı siliyor sonra iki üç gün sonra yine arızaya düşüyor bir türlü anlam veremedim bu arada LPG yok hiç takilmadı şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
 • 18 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:12
  Permalink

  2004s40 1.6 benzili aracim var . yaklaşık beş yıldır deniz seviyesinde ve hava sıcaklığı 17,18 derece üzerine ciktığinda rolantideyken stop ediyor tekrar calıştırıp yoluma devam ediyorum,ancak yarım saat veya bir saat sonra arıza kayboluyor ,defalarca yetkili ve özel servislere gittim bilgisayarda herşey normal gözüküyor.tamircide tekrar çalıştırdiğimda herşey normale dönüyor.Ayrıca bu arızayı deniz seviyesinden 500,600 m den sonra da yapmıyor,bu arada arıza yaptığı zaman ciğ benzin de atıyor, şaka gibi ama şaşırdım artık,lütfen yardım ediniz .tel 5442995284

  Yanıtla
 • 19 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:30
  Permalink

  Kolay gelsin ustam.Bende 2000 model volvo s70 t5 araç var.Geçen günlerde aracı yıkamak için benzinliğe götürdüm.Araç çalışır vaziyette iken birden istop etti.Ettiği sıra tüpteydi.Benzinde çalıltırayım dedim çalışmadı.Tüpte denedim çalıştı ama birkaç saniye sonra yine istop etti.Tüp deposu doluydu,benzin deposu ışık yanma derecesindeydi.Benzin koydum çalıştı.Ama bu sefer motor arıza ışığı yandı ve motor sarsıntılı çalışmaya başladı.Sebebi ne olabilir.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 • 20 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:49
  Permalink

  Selamun aleykum ustam 2009 titanium focus aracim seyir halinde vites degisimlerinde stop ediyor hem lpg hem benzinde ayni sorun var bilgisayarda arza kodu da gostermiyor bogaz kelebegi temizlendi sorun hala mevcut yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2018 tarihinde, saat 23:20
  Permalink

  S.aleyküm
  Benim 2010 model doblo aracım var. 1.6 dizel geniş aile
  Aracta uzun suredir kesik kesik bi hızlanma sorunu var. Rampalarda 2000 devirde kalıyor ve kesik kesik dalgalanıyor.debi metrenin soketini çekince o sorun gidiyor. Bir cok ustaya gittim 3 defa debimetre degiştim. Orjinal olmaması şüphesiyle. En sonunda yetkili servise getirttik parcayı ama yine düzelmedi. Benim sıkıntım ne olabilir.

  Yanıtla
 • 2 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:49
  Permalink

  Merhaba benim 2012 1.3 doblom var motor arıza lanbasi yandı ustam bilgisayara bağladığı da hava akış sensörü arızalı yenisi 250 civarı dediler emin olmak için ne yapmam lazım

  Yanıtla
 • 9 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:23
  Permalink

  Hyundai i20 2013 model 1.4 turbo dizel motor aracımın. Aracımı alırken Motor arıza ışığı yanıyordu makinede bağladılar bir şey yok dendi. sahibide yakıtı başka yerden alınca yakıyor dediler dedi. Sonra başka yerde bağlattım makinaya orda hava akış metre hatası verdi ve hava akış sensörünü değiştirdim komple. hata kodunu sildirdim bir 40 km gittikten sonra yeniden yaktı. Ne bir titreme var ne bir yakıtta fazla yakma durumu var. Aracım ş.içi dışı karma 28 krş yakmakta. Neden aynı hatayı bir daha vermiş olabilir.

  Yanıtla
 • 10 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:29
  Permalink

  Merhaba,Aracım peugeot 307 1,6 benzin 5. vitese kadar sorun yok 5. viteste 100 km hızda 3500 devir saat 130 km hızda 4200 devir saat bastıkça araç bağırıyor.Haliyle devir yükseldiğinden yavaşlıyorum.1 ay öncesine kadar böyle bir sorun yoktu.Hiç sessiz 3000 devir gibi gidiyordum.Debriyaj baskı balata 1 yıl önce değişti daha 4000 km oldu.Bazı ustalar baskı balata bitmiş diyor.Bazıları hayır bitmemiş bu oranlar normal diyor.Çözemedim.En son maf sensörü olabilirmi diye düşünüyorum. Aracımda rölanti dalgalanması,zor çalışma vs yok.

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 12 Mayıs 2018 tarihinde, saat 08:10
  Permalink

  Selamlar kolay gelsin. 2001 brava 1.6 16v aracımda özellikle ısındıktan sonra stop edince çalışmama sorunu var. Buji ve kabloları değişti hararet müşteri değişti benzin pompası değişti triger aparat ile kontrol edildi lpg ecu tamir edildi mal sensörü çok kirlenmiş temizlendi ama problem çözülmedi. İlk çalıştırdığımda hafif sarsıntılı çalışıyor 1 dk sonra düzene giriyor.eğer beklemeden kalkarsam ilk kırmızı ışıkta stop.bir de biraz yol yapıp stop edip tekrar marşa basınca hafif çalışıp stop ediyor, gaz vererek çalıştırırsam çalışıyor ama. Volan sensörü ile maf sensörü arasında kaldım sanki motor boğuluyor fazla yakıt geliyor gibi biraz bekleyince fazla yakıtı yakınca düzeliyor.son çare ikisini de değiştircem ama malum orjinal yok. Öneriniz var mıdır hangi sorun sadece ısınınca olur ya da ilk çalışmada düzensizlik yapıp az sonra düzelir???

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  Aracım 2008 1,5 dci symbol. Geçen sene rölanti dengesizliği sorunundan dolayı pompacıya götürdüm bilgisayara bağlandı pompa basıncında ve basınç regülatöründe arıza gözüktü. yakıt pompasının iç basınç elemanları ve basınç regülatörü değişt. Rölanti dengesizliği sorunu halloldu. Fakat usta maf sensöründe arıza gözüktüğünü test sürüşü yaparken çalışır durumda aynı model maf sensörü takp denediklerini yine arıza verdiğini maf sensörünün soketini söküp denediklerinde arıza vermediğini bundan dolayı ensörün jakını çıkardıklarını söyledi turbocuya danıştıklarını bu durumun turboya zarar vermeyeceğini söylemiş. Ben de her ihtimale karşı jakı tekrar taktım öyle kulkanıyorum. Pompacı usta işinin ehli bir elektrikçiye götürmemi söyledi bir kaç ustaya durumu sordum anlayan çıkmadı. Arıza ışığı 130 km ve üzerine çıkıldığında 5-10 km ara ile 150-155 km ye kadar terarlıyor. Şehir içi ve 130km nin altında arıza ışığı yanmıyor rölanti dengesizliği olmuyor göreceli olarak 130 km altında çekiş düşüklüğü olmuyor. 130 km hıza ulaşınca ve sonrasındaki 5-10 km lik periyotlarda arıza ışığı 1-2 sniye yanıyor 1-2 snye yandığı an aracın hızında anlık tutulma oluyor ışık sönünce araç deparlanmaya sorunsuz devam ediyor
  Bu sorun maf sensörünün tesisatından mı yoksa beyinden mi olabilir usta elektrikçiye götür demişti sadece tesisatından dolayı mı
  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 18 Mayıs 2018 tarihinde, saat 08:17
  Permalink

  Merhaba ustam golf 4 1.9 tdi 90 ŞOW 2001 model araba çekiden düştü yakıt arttı ve hava akis yani debimetre soketini çıkarıyorum takıyorum arabada aynı değişim olmuyor elektirik gelmiyor sanki çalışması normal stop etme yok çalıştığında hafif bir sallantı var gibi ve ve abs esp egirbek lambası yanıyor arabaya obd bağlıyorum tanımıyor okumuyor yani gaza bastığımda bazen güzel çekiyor bazende hiç asılmiyor bazen 120 geçmiyor bazende güzel 200 basıyorum hortumlara baktım hiç bi kacak yırtık yok sizce ariza nereden olabilir ustam?SAYGILAR

  Yanıtla
 • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 03:56
  Permalink

  Selamlar
  2011 linea 1.3 multijet 90bg yarı otomatik aracımda son zamanda siyah duman atmaya başladı.Vitesi düşürüp mesela 6’dan 5’e aldığımda dip gaz yaptığımda kesinceye kadar siyah duman sürekli olarak devam ediyor ama hafif yapıyor.Buna eş değer olarak da araçla mesela 2. vitesde giderken saniyenin yarısından da az bir sürede sanki aracı o anda birşey durduruyormuş gibi bir kesme oluyor bazende 100km ile giderkende bunu yapabiliyor.Ama dediğim gibi saliselik bir kesilme/durma oluşuyor.Bazen yapıyor.
  Bu sorunlar sizce neden kaynaklanmaktadır acaba?Siyah duman ve bu kesilme eş zamanlı olarak oluştuğunuda belirtmek isterim. Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 8 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:51
  Permalink

  Merhabalar aracım opel vectra b 1.6 araç lpg li araba kalkış esnasında 2000 devire kadar çok titremesi kalkıyo ve hizlanirlen aşırı zorlanıyor tekleme yaparak hızlanıyor dip gaz basıyorum anca hızlanıyor ve hizlanirken tuhaf bi hava sesi gelmekte fakat araç vites boşta durduğumda hava sesi veya gaz verirken devir saati tekleme yapmıyor

  Yanıtla
 • 13 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  Slm.fiat fiorina 2011 model
  .motor ariza ışığı yandı.bilgisayarda hava akis debimetre arizasi çıktı.iki tane boch marka taktik gene hata devam etti.yani ariza giderilmedi.usta birde elektrikçi baksın dedi.yeni parçalar arızalı olabilirmi.yada sebep ne olabilir

  Yanıtla
 • 18 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:21
  Permalink

  aracim zor devire kalkiyo arada bir titreme yapiyo 2000 devirlerde biraz yuklenince gaza aniden zor devirleniyo bazende motor ariza lambasi yanip 3000 devirin istune cikamiyorum kontagi kapatip acinca sonuyo isik normale donuyo 100 107 110 115 180 ve 243 ariza kodlarini cikardim aractan

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2018 tarihinde, saat 13:52
  Permalink

  Slm usta Fiat marea 1.6 16w aracım var 2006 model aracım rolentide stop ediyor boğaz kelebeği temizlendi soketler temizlendi marş dinamosu kontrol edildi sente ayarı yapıldı bujiler kontrol edildi arıza lambasıda yanmıyor ama yinede motor rolentide sarsıntılı çalışıyor bir süre sonra ya stop ediyor yada normale dönüyor bilgi verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • 22 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:43
  Permalink

  2005 model 1.3 lpg maf senaör nekadar

  Yanıtla
 • 23 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:11
  Permalink

  Slm 2008 Ford connect 11oluk aracımla km 80 ilerde ünlem lambası yanıyor gazı kesince az sonra sönüyor makinaya bağlandığında kızdırma bujilerinde ve hava akış metresinde arıza gösteriyor bu durum hangisiyle aşamalıdır

  Yanıtla
 • 23 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:12
  Permalink

  Slm 2008 Ford connect 11oluk aracımla km 80 ilerde ünlem lambası yanıyor gazı kesince az sonra sönüyor makinaya bağlandığında kızdırma bujilerinde ve hava akış metresinde arıza gösteriyor bu durum hangisiyle alakalıdır

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:42
  Permalink

  slm arkadaşlar aracım opel insignia 2009 model aracımın map sensörü değişti yalnız aracımda hala gaz yememe ve gaz kesikliği devam ediyor arıza kodunu silmemize ramen cihaza baglandıgında yine map sensör arızası vermekte ne sebepten böyle olduğu konusunda yardım eder iseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2018 tarihinde, saat 13:16
  Permalink

  Merhaba aracım 2005 corolla lpg li. Işıklarda durduğum zaman stop ediyor. 3. vitesle çıktığım yolları 2 ile zor çıkıyorum. Özellikle kalkış esnasında ve 2. viteste motordan tak tak diye vuruntu sesleri geliyor. Devir saati kendi kendine oynuyor ve egzostan dumanı pat pat diye aralıklar ile atıyor , eskiden daha düzenli atardı şimdi durup durup pat pat yapıyor. Sizce ne ile alakalıdır

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:30
  Permalink

  Slmlar aracim 2015 15 diesel euro 6 motoru servis ikazi veriyo mad sensoru degistirtim yine ayni arac bir sure yagmurda kaldi sonra problem yasadim

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  Merhabalar opel vectra b kasa 2001 model cdx otomatik vites aracım var araç 4.500 deviri geçmiyor nedeni ne olabilir bunu ara ara yapmaya basladi

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  Slm 2010 1.3 dizel Doblo aktiv aracımda siyah duman atma var çekiş problemi yaşıyorum 3500 devirde 150 yi geçmiyor yakıt olarak şehir dışı 200 mazotla 700 km yaptım yol esnasında gaza yüklendikçe sanki araçtutan bişey var şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:22
  Permalink

  Hayırlı günler hocam benim sıkıntım var golf4 var ön panel değiştirdim sonra usta Fan fişini unutmuş takmayı herşey orda başladı 90nı biraz geçince baktık fan fişi takmamış usta bende ora firencideyim usta taktı firen ustası dediği bunu göster elektrik ciye götürdüm usta baktı fan işini halletti son ra bençıktım ordan gaz kesmeler başladı yokuşu zor çıktım geri geldim usta arabada birşey yoktu sen elledin roranti yükseldi zor çalışıyor devir almıyor yokuş çıkmıyor nayaptın usta dedim siz bakmadan önce hiç birşey yoktu hocam cihaz getirdiler baktılar bana dedilerki Boğaz kelebeği tamam dedim hemen getirtirdim 1000.tl taktılar aynı sorun gine var usta dediği eksantrik sensör dedi getirtim 500 tl ve harek Mansuru getirtim 42 tl usta taktı gine aynı ben isyan sonra usta dediki motor kablosu tesisatı dedi kablo alındı tamir oldu kablolar iki saat sürdü kablolar sonra gine zor çalıştı boğulma var yüksek devir çalışıyor bura ya gelirken 50 tl bezin aldım benzin lambası yandı çok yakıyor ve yokuşu çıkmıyor hacam bana dediki usta beyinden ozaman parçaları niye deyişti bu usta hocam ne yapmamlazım hocam bana yardımcı olurmusum böyle kaldım neyapayım hocam

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2018 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  slm kolay gelsin ustam bende 2011 geely emgrand var arabayi calistirip hareket ettigim zaman gaz yemiyor tekleme yapiyor benzinden gaza gecerken bir defaligina stop ediyor tekrar calistirip hareket ettikten sonra stop etmiyor bazende ariza isigi yaniyor kendiliginden tekrar sönüyor kendim kendim obd ye bagladim gaz kelebegi sensorü düsük voltaj bide gaz petali sensoru diye cikiyor hatalar burdada anlayan usta olmadigi icin gösteremiyorum bunu ana sebebi nedir yardimci olursaniz sevinirim tesekürler

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2018 tarihinde, saat 10:44
  Permalink

  Merhaba,2012 model Fiat Linea aracım 2500 / 3000 devire kadar gayet normal,ancak bu devir yani turbo ya geçme esnasında araç anlık olarak bir kaç kez kesiklik yapmakta.kesiklik sonrası ise siyah duman atmaktadır.aracım euro4 motor olup bilgi vermenizi istirham ederiz.

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:45
  Permalink

  Merhaba 2014 model 1.6 multijet premio black aracımda aşırı yakıt sarfiyatı var ilk çalıştırmada bazen mars almıyor alması için marşın suresini uzatmak zorunda kalıyorum çalıştıktan sonra rölantide hafif dalgalanma sarsıntılı çalışma ve egzozdan aşırı çiğ mazot kokusu geliyor 3,4,5 ve 6.viteslerde araç 4000 devi ri geçmiyor ben araştırmalarım sonucu enson maf sensoru ( debimetre ) arızası olduğuna kanaat getirdim sizce dogrumudur temizledim fakat temizledikten sonra sarsıntılı çalışması biraz daha arttı acaba kesin ariza bu mudur

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:35
  Permalink

  merhaba mazda 323 1997 model aracım benzinde calışyor fakat tupde ilk calıştırdıgım zaman bir kac dk ısnana kadar rolantı düşüyor ve istop ediyor araç ısındıktan sonra stabil çalışıyor.
  ( araç soğuk iken calıştırdıgımda ralontı toparlamıyor) nasıl bir yol izlemeliyim

  Yanıtla
 • 13 Ekim 2018 tarihinde, saat 18:02
  Permalink

  selamun aleyküm hayırlı günler benim sorum 2015 model dukato okul servisim var servis yaparken devir saati 3 ü veya 4 ü ile giderken bir anda performans düşüyor o kadar basıyorum devir ssati 3 ü geçmiyor bir müddet sonra tekrar toparlıyor eski gücüne kavuşuyor bilgisayara bakıldı hava akış metresi gösteriyor temizlendi birazdaha iyi oldu siz ne önerirsiniz saygılar

  Yanıtla
 • 16 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:38
  Permalink

  Aracım 2018 1.0tsi otomatik ibiza.aracim 5000km de.aldigim günden beri araç stop ettikten 1 – 2 saat sonra çalıştırılmak istendiğinde çok zor çalışıyor.araci her çalıştırdığımda benzin kokusu geliyo egzozdan.sabahlari çalıştırmamda sorun yok ama çok benzin? kokusu geliyo.servise görürdüm birşey yok diyip gönderiyorlar.acil yardim

  Yanıtla
 • 30 Ekim 2018 tarihinde, saat 11:42
  Permalink

  HOCAM İYİ GÜNLER BİRAZ AYRINTILI ANLATACAĞIM. ARACIM 1,9 JTD DOBLO 2003 HAVA AKIŞMETRE ARIZASI MOTOR TAMİRİNDEN SONRA OLDU SENSÖR ARIZALI DİYE BANA DEĞİŞTİRTTİLER FAKAT SORUNUM DÜZELMEDİ HATA KAYDINI SİLDİRDİM TEKRAR VERDİ YENİ SENSÖRDE HATALI DENDİ TEKRAR DEĞİŞTİRDİM İKİSİDE BOSCH MARKA KABLOLARDA SIKINTI VAR DENDİ ELEKTRİKÇİDE EK OLAN YERLERİ LEHİMLETTİRİP SOKETİ DEĞİŞTİRDİM OLMADI(BİRAZ DÜZELME OLDU ŞUANDA MOTOR ISININCA BİRAZ GAZ YİYOR) ARABADAKİ SIKINTI SOĞUKKEN GAZA BASTIĞIMDA YAKLAŞIK 2 SANİYE SONRA VE YAVAŞ YAVAŞ GAZ VERİYOR. ISINDIĞINDA BU 1 SANİYELERE DÜŞÜYOR VE ARACIN GİDİŞİ BİRAZDA OLSA DÜZELİYOR. BU SORUN İÇİN TAVSİYELERİNİZ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM

  Yanıtla
 • 9 Kasım 2018 tarihinde, saat 21:26
  Permalink

  Merhaba

  Bmw 1.16 ed dizel 2013 model aracımda motor sıcak veya soğuk fark etmiyor rolantide çalışırken aşırı sarsıntı yapıyor ve stop edip çalıstırınca düzeliyor bu enjektörlerden mi maf sensöründen mi obd cihazla anlasılır mı baktı servis bulamadı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir