Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır
5 (100%) 6 votes

Benzinli , LPG’li ve Dizel Araçlarda hava filtre kutusundan emme malinoftuna kadar olan kısmında yer alan sensöre maf sensörü denmektedir. Araç sahipleri ve mekanik ustalarında birkaç farklı isim ile telaffuz edilebilmektedir. Hava Akış Sensörü, Debimetre, Maf Sensörü, Hava Akış Sensörü, bunların her biri, araçtaki aynı parçanın farklı adlarıdır. Bu yazımızda hava akışmetre arıza belirtisi nelerdir ve arızası nasıl anlaşılır bulabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Maf Sensörü – Hava Akışmetre Arıza Belirtisi

Maf Sensörü, motor kontrol ünitesine edindiği tüm verileri iletir. Motor ECU’su bu veriler ışığında ateşleme, rolanti ve yakıt miktarını ayarlar. Söz konusu parçada arıza olması durumunda motorun stabil çalışmasında radikal değişimler olur. Bu değişimleri takip ederek hava akış sensörü arızasını anlayabilirsiniz. En sık görülen maf sensörü arıza belirtisi ise;

• Araç Rolantide Çalışamaz ve Stop Eder
• Rolantide Dalgalanmalar Yaşabiliir.
• Araç Devirlenmesinde Zorluklar Baş Gösterir
• Araç Hızlanırken Boğulmalar Olabilir
• İlk Marş Esnasında Çalışmama yada Geç Çalışma Sorunları Olabilir.
• Performans Düşer
• Yakıt Tüketimi Artar
• Motorda Sarsıntılı Çalışma Gözlenebilir.
• Motor Arıza Lambası Yanarak bilgi Verecektir.
• Araç OBD cihazına bağlandığında zengin yada fakir karışım hataları verebilir.

Tüm bu belirtiler, başka arızaların da ortak belirtisi olabilir. Bu sebeple maf sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusuna sadece belirtiler ile karar vermek son derece zordur. Ekstra olarak kontrol edilmesi gereken noktalar ve parçalar bulunur. Tam olarak sensör arızası olup olmadığını anlamak adına kullanılabilecek yöntemler alt başlığımızda incelenmiştir.

Maf Sensörü – Hava Akışmetre Arızası Nasıl Anlaşılır

Hava akışmetre, araca alınan havanın miktarını ve ısısını ölçen bir sensördür. Bu sensörden alınan bilgi ile araç çalışması düzeninde stabilize ECU’ tarafından kontrol edilir. Bu arıza ile karıştırılan durumlar aşağıda listelenmiştir.


Sponsorlu Bağlantılar
 1. Genellikle hava akış metre ile manifolta kadar olan hava hortumunda yırtık, çatlak hava kaçağı yada girişi olabilecek bölğeler var ise, hava akış metre sağlam olsa bile arızalı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.
 2. Maf Sensörü soketleri ve elektrik beslemesinde sorunlar var ise bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 3. Sensör uç kısmında tıkanma, pislenme gibi sorunlar ortaya çıkmış ise bu sorunlar yaşanabilmektedir.
 4. Ateşleme (bobin, Buji, buji kablosu) yada yakıt besleme (Pompa, Enjektör vs) parçalarında yaşanabilecek sorunlar da maf sensörü arızasına benzer etkiler ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hava Akış Sensörü Arızası Nelere Yol Açar

Söz konusu arızanın tamirinin gerçekleştirilmemesi ve bu halde kullanılmaya devam edilmesi, araç sürüş güvenliği ve etkileşimli parçalar üzerinde olumsuz etkiler gösterecektir. Bu etkiler arasında en önemli olanları ise

 1. Katalitik Konvektör Arızasına Yol Açabilir : Yanma odasına yanlış sensör bilgisi sebebi ile alınan fazla yakıt, yakılamadan egzoz sistemine aktarılır. Bu durum yakıtın yüksek ısıda çalışan katalizör içerisinde yanmasına neden olur. Katalizör içinde meydana gelen yanma, basınç ve ısı, söz konusu parçanın zamanla bozulmasına neden olacaktır.
 2. Motor Takozlarına Zararlıdır : Aracın sürekli sarsıntılı çalışması, motor kulaklarının aşınarak kopmasına neden olabilir.
 3. Sürüş Güvenliğini Riske Atar : Aracın yüksek hızlarda stop etmesi, motor devri ile çalışan direksiyon powerı, fren mekanizması gibi ciddi öneme haiz parçaların yüksek hızlarda kullanım dışı kalmasına neden olabilir. Bu durum kazalara sıklıkla sebebiyet vermektedir.

Bize Sorun!

Maf sensörü arıza belirtileri ve araç hava akışmetre arızaı nasıl anlaşılır konusunda aracınızda fark ettiğiniz belirtiler, tamiri ve çözümü ile ilgili olarak soru sormak isterseniz sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını araç marka ve modelini belirterek sorularını iletebilirler. Sorularınız günlük olarak cevaplanır.

Sayfa Özeti
Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Konu Adı
Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Konu Açıklaması
Hava akışmetre arızası belirtileri nelerdir? maf sensörü arızası nasıl anlaşılır gibi sorulara cevap olan map sensör ve hava akış sensörü sayfası
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır” için 74 yorum

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Kolay gelsin iyi çalışmalar.benim 1.4 lpg&benzinli fiat siena sahibiyim.maf sensörü iptal ettim.arıza yaptı .aracımda ne kadar fazla yakıt sarfiyatı olur.aracıma cok zararı olurmu

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:55
  Permalink

  lpg’nin maf sensörü mü yoksa aracın maf sensörü mü? bunu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz

  Yanıtla
 • 10 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  Ustam 1993 model bmw 320i
  Gazlı benzinli araç çalışırken gazda dalgalanma yapıyor ve gaza bastığımız tekleme yapıp geç devir alıyor benzinde çiğ koku yapıyor performansı düşük araç çekişten düşük gidiyor tskler

  Yanıtla
  • 18 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:30
   Permalink

   Sorun hem gaz hemde benzinde ise bobin , gaz kelebeği , buji gibi parçalar ilk akla gelen parçalar oluyor fakat söz konusu sorun meydana gelirken motorun verdiği tepkilere göre daha iyi bi tespit yapılabilir. Yani aracı görmeden kimse birşey söyleyemez. Biraz daha detay bilgi verirseniz belki daha iyi yardımcı oluruz.

   Yanıtla
 • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  Merhaba aracım 1.6 16v megane 2 lpg li aracım ilk çalıştığında çiğ yakıt kokusu geliyor sabahları oluyor genelde ve motor sıcak soguk farketmeksizin rölanti de dalganma oluyor geçen yıl bu arıza üzerine yoğunlaştım gaz kelebeğini ön oksijen sensörünü bobinler platin bujiler tamamını değiştirdim beyine yazılım yüklendi adaptasyon için benzinde 200-300 km belki de daha fazla yol yaptım lpg ayarına gittim bir hafta sonra yine dalganma başladı.bu arada benzinde de lpg de de aynı sorunu yapıyor beyini sıfırlayıp benzinde kullanırsam bi sıkıntı yok sadece cebimi yakıyor o da günümüzde benzin fiyatları malum.sorun map sensörü olabilirmi çünkü bu şekilde kullanıyorum ve can sıkıcı bi hal aldı durum teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 11:46
   Permalink

   MAP SENSÖRÜ DE RÖLANTİDE DALGALANMALARA TEKLEMELERİNE NEDEN OLABİLİR FAKAT SİZİN SORUNUNUZ İÇİN DİREKT OLARAK SORUN BUNDANDIR DEMEK İMKANSIZ. ARACINIZIN DETAYLI KONTROLLERİNİN YAPILDIKTAN SONRA NET BİR KANIYA VARILABİLİR. CAN SIKICI BİR PROBLEM GEÇMİŞ OLSUN

   Yanıtla
 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  2015 fiorino 58 bin km sahibiyim. Aracım sehirler arası100 -110 ortalama ile 30 -35 krs yakiyor ve performansı düşük.eksozda duman yok, mazot filtresi yeni, yakiti hep shell opetten aliyorum, arac saat gibi calisiyor, enjektorler de temiz,map sensorunden suphelendim ama ariza gostermiyo. Ariza kodu gostermeden arizali olma durumu varmidir yada baska bir tavsiyeniz??

  Yanıtla
  • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:05
   Permalink

   şehir içi için düşünüldüğünde son yakıt fiyatlarına göre normal fakat dediğiniz gibi şehirlerarası tüketimi fazla. Araçta yük taşıyor musunuz ? eğer yük taşıyor iseniz o da normal olarak düşünülebilir.

   Yanıtla
 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Hususi kullaniyorum.arkadasiminda fiorinosu var . Ben ceyrek depoyla bulundugum yerden sehir merkezine giderken o ceyrek depoyla gidip yolun yarisindan fazlasinida geri geliyor. % 50 daha fazla yaktigini dusunuyorum. O aracida surdum. Gozle gorulur performans farki var.

  Yanıtla
 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Map sensorunun arizali oldugu halde ariza kodu gostermeme sansi varmi? Bide bi forumda okumustum ve denedim. Map in fisini cekip 1.5 km yol yaptim ve araç sanki güç kazandi,buradan arizali oldugunu anlarmiyiz.arizali degilse baska neden olabilir?

  Yanıtla
  • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:49
   Permalink

   Map sensörü rölantisel ve çekişsel problemler yaratabilir. EGR valfi, turbo, intercooler, yani kısaca o kadar fazla noktadan çekiş düşüklüğü ve fazla yakıt tüketimi yapar ki bakılmadan şundandır demek çok zor. Sensörler, egr, turbo sistemi gibi parçalara bir baktırmanızı tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Merabalar 1.6 multijet 2010 doblo 3 aracımda bazen yokusta 1 viteste kalkmkalkmaya calistigimda aracim gaz yemiyor ve kalkamiyorum stop ediyor ve yag basinci düşük gibi bisey diyor stop edin dyor stop edip calistirdigimda ariza vermiyor ve yokusta 1 viteste yuklenip 2 vitese attığında aracim rahat gaz yemiyor yani biraz baygin cikiyor bayilcak gibi oluyor baska arkadasimdada 1.6 doblo var onunki yokusta 2 viteste guzel gaz yiyor bayilma olmuyor sebebi neydir yardimci olursaniz sevinirim hayirli gunler

  Yanıtla
  • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:35
   Permalink

   stop yazısı genelde devir anormal değerlere düştüğünde yağlama azaldığı için yanar, çekiş konusunda ise öncelikle turbo kontrolü yaptırmanız gerekir diye düşünüyorum, gaza yüklenip 2 ye atıyorum demişsiniz. Yani araç turbo devrinde iken gaz yemiyor durumunda. Tabi bakılmadan da bir şey söylemek çok güç Geçiş olsun

   Yanıtla
 • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:41
  Permalink

  2005 Albea 1.3 muljet maf sensörün soketini çıkardığımda araç çok iyi gidiyor tekleme yapmıyor çok güzel gidiyor ayrıca o sensor fişi çektiğinizde normalde aracın hiç çalışmaması gerekirken ikaz göstermesi gerekirken motor çalışıyor ve ikaz lanmabası yanmıyor. Maf sensörünün fişi taktığımda özellikle sabah eksozdan beyaz duman geliyor, araç devrini almıyor,ve çok zor hızlanıyor fakat stop etme olmuyor ve araçta sabah ilk marşta zor çalışma gibi bir durum yok. Aracın 212 bin km.

  Yanıtla
  • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:01
   Permalink

   Aracın bilgisayara bağlanarak map sensörünün okuduğu değerler kontrol edilerek map sensörü arızası belirtileri var mı kontrol edilmesini öneririm. Bilgisayardan verilere bakmak ilk seçenek gibi duruyor,, yanlış ölçmemesi gibi sorunlar olabilir.

   Yanıtla
 • 16 Kasım 2017 tarihinde, saat 03:34
  Permalink

  SELAM. BEN BMW 320 D 150HP M1 PAKET 2004 MODEL ARAÇ KULLANICISIYIM ARABA HIZLANMASINDA BAYILMA YAPTI ARIZA IŞIĞI YANDI USTAYA GİTTİM BİLGİSAYARA BAĞLANDI DEBİMETRE VE OKSİJEN SENSÖRÜ DENİLDİ 2 SİNİDE B..CH MARKA ALDIM TAKTIRDIM 4 KIZDIRMA BUJİSİNİ DE DEĞİŞTİRDİM FAKAT ARACIM HALA AYNI ARIZAYI YAPIYOR VE HIZLANMADA KESİYO (BAYILIYO) YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  Yanıtla
 • 18 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:55
  Permalink

  Hayırlı akşamlar öncelikle hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederim.
  1.3 dizel multijet albea aracımın hava akışmetre arızası olduğunu biliyorum. Çünkü turbo iyi durumda. Benden önceki sahibi EGR yi söktürmüş zaten EGR yok araçta.
  Akışmetre soketi takılıyken araç çok hantal kalıyor.
  Soketi söktüğümde araç adeta canlanıyor.
  Diğer albea kullanan herkes zaten akışmetre yi iptal şekilde kullanıyor.
  Ben iptal den yana değilim. Parçanın sprey temizliği işe yaramadı. Dolayısıyla değiştirmem gerekiyor da . Değiştirene kadar arızalı da olsa soket takılı vaziyettemi yoksa çekip temi kullanmam konusunda kararsızım. Çekip te kullanmak istiyorum tedirginim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 19 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:32
   Permalink

   bunun kararını verirken, srensörün hangi değerleri okuduğunu öğrenmeniz gerekir. Aracı OBD’ye bağlayın, sensörün hangi devirlerde ne verileri okuduğunu kontrol edin. Veriler tutarlı ise farklı tutarız ise farklı bir yol izlemeniz gerekir. İlk olarak aracın OBD’de kontrolü şart.

   Yanıtla
 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:35
  Permalink

  Slm 1.3 mjet 2010 125.binde fiorino aracım var bir hafta önce aracı ilk çalıştırdığında devir saatinde dalgalanma olmuştu ve düzeldi bugün ise seyir halinde iken araba birden gaz kesti ve arıza lambası yandı motoru kontrol ettir ikazı verdi çekiş düştü gaza bastığım halde 3000 devire çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar
  Birde 20 gün önce yolda giderken logar kapağı arabanın altına vurdu basınçla egzozu katalizatör hariç komle değiştirdim depoda eğilmişti onuda değiştirdim bunların etkiside olabilirmi

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:28
   Permalink

   aracın 3000 deviri geçmemesi, motor ECU’nun aracı korumaya almasından kaynaklıdır muhtemelen, detaylı bakılması gerek, direk şundadur deme şansım maalesef ki yok. Alttan alınan darbe ile alakası da olabilir.

   Yanıtla
 • 27 Kasım 2017 tarihinde, saat 18:57
  Permalink

  merhabalar.2005 opel combo 1.3 cdti aracım var.aracım sıyah duman atıyordu bol mıktarda.enjektorler arızalı dedıler değiştirdim.duman kesılmedı.emme manıfoldu kurum dolmustur dedıler sokup iyice temizledik.arac bıraz toparladı dumanda bıraz da olsa azaldı.egr valfı map sen sonsoru maf sensoru temızlendı.fıltreler yenilendi.simdi aracım bazen cok keyıf verıyor gaz tepkısı guzel oluyor ama genelde de cekıs dusuyor duman atıyor.cozum bulamadım.suan aracda herhangı bır ısıkda yanmıyor.yakıtım yuksek.MAF sensörü arıza ısıgı yakmadanda arızalı olabılır mı? ve ya baska onerınız var mı? tesekkurler

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:03
   Permalink

   Turboya baktırdınız mı herhangi bir sorun gözüküyor mu?

   Yanıtla
   • 2 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:34
    Permalink

    turbodan olabilir dediler yenisini aldim.ama yine ayni.

    Yanıtla
    • 2 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:18
     Permalink

     1. Benzin pompasının içerisinde ki geri dönüş hortumlarının çatlak yırtık ya da kopuk olma ihtimali oldukça yüksek ayrıca şamandıraya bakın arka koltuğun altında içerisindeki hortumların sağlam olduğuna dikkat edin. Zaten cevabı yazmışsınız. Aracınız gazda çalışırken sıkıntı yok.

     Yanıtla
 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:56
  Permalink

  MRB PEJO 206 ARACIM SABAH SOĞUKKEN VEYA 3, 4 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA MARŞ ALIP STOP EDİYOR. BUNU SOĞUK HAVALARDA 10 , 11 KEZ KADAR SONRA LIYOR SICAKLARDA 3,4 KEREDE ALIYOR. SON ZAMANLARDA 10 SEFERDE ALDIKTAN SONRA SARSINTILI CALISIYOR VE GAZ VERİNCE STOP EDİYOR TAKİ ARAÇ ISINIANA KADAR BU DA 5,6 DAKIKAYI BULUYOR USTALAR BENZİN POMPASI DEDİ O SAĞLAM CIKTI BUJİ DEDİ ONLAR ORJİNAL BİLGİSAYAR SÜREKLİ TERMİSTAD DEDİ ODA DEĞİŞTİ OLMADI EKSOZ MANİFOLD UST SENSÖR DEDİLER DENENDİ OLMADI SUAN ROLANTİ MOTORU SANIYORUZ SİPARİŞ VERİLDİ O DA 2 GÜN SONRA DENENCEK . ARAÇ GAZ DÜĞMESİ BASILI ÇALIŞTIĞINDA TEK MARŞ CALISIYOR. BAŞKA Bİ USTA GAZ BEYNİ MANİFOLTA GERİ GAZ BIRAKIYOR DEDİ ODA SIFIR TAKILDI AMA SONUÇ HALA YOK. SİZCE NE OLABİLİR KRANK SENSÖRÜ YENİ BOBİN YENİ SAYILIR. BOĞAZ KELEBEGİ TEMİZLENDİ ADAPTASYON YAPILDI BEYİNE YAZILIM ATILDI.

  Yanıtla
 • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  Merhaba 1.3 multijet doblo arabam var araba çalıştıktan 2sn sonra stop ediyor anahtarı tekrar çevirdim de normal çalışıyor bilgisayara bağlattımda hava akış metre arızası çıktı fakat oda yeni değişmiş başka bir şey olabilir mi

  Yanıtla
  • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 16:29
   Permalink

   bu tip arızalar genel bir kontrol sonrası cevaplanabilecek ve kaynağı bulunabilecek arızalardan bu nedenle net bir cevap vermemiz mümkün değil. Geçmiş olsun

   Yanıtla
 • 24 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  2000 model volvo s40 16 lpgeli aracımın devardaim arızlandı bu arada tirger eve baskı değişti değiştikten sonra aracımın performnsı düştü ustaya götürdüm sente ayarını yaptı yeniden ama pefformans düşük bilgisayara bağladı hava akış metresi yanıyor dedi ama yaptırmadan öncede zaten yanıyordu sorun ne bulamadık ama hiç memnun olmadım bakımdan

  Yanıtla
  • 24 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:30
   Permalink

   Oksijen sensörünü kontrol eder misiniz?

   Yanıtla
 • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  merhaba
  audi a4 b7 kasa 2006 2.0 tdi. cvt şanzıman araç yoku aşşağı bir süre durduktan sonra motor kompresöre giriyor burası normal olağan durum fakat düz yola gelince motor kompresörden çıkmıyor istop edip çalıştırdıktan sonra normale dönüyor yalnız sadece yokuşta durur ise yapıyor hareket halinde yokuş inip çıktığında sorun yok bunun nedeni ne olabilir.

  iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:25
   Permalink

   Bunun nedeni muhtemelen elektriksel bir problem gibi gözüküyor. Aynı zamanda makinaya soktuğunuzda herhangi bir sensör arızası gösteriyor mu ?

   Yanıtla
 • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:25
  Permalink

  Öncelikle sayfada paylastiginiz bilgiler için teşekkürler
  Benim aracım 2009 model Opel Corsa 1.3 CDTI 90 beygir 6 ,vites
  Sorunum ise son 1.5 aydır baş gösterdi Aracım sabah hava şartları ne olursa olsun tek marsta çalışıyor ama hareket Edip 500 metre 1 km gittikten sonra biyerde durmak için stop ettikten sonra çalıştırmak imkansıza yakın bir hal alıyor
  Tekrar çalıştırmak istediğimde araba marş alıyor lakin çalışmıyor belki 20-30 marş yaptıktan sonra araba çalışıyor rölanti seviyesi 0.5 seviyelerde araç son derece sarsıntılı bi halde ve gaz yemiyor.
  Tekrar kontak kapatıp açıyorum ve çalışıyor araç biraz tekleme yaptıktan sonra hareket edebiliyorum.Son 1 ayda yakıtta ciddi artış yasamaya başladım eskiden bir depoya ortalama 800-850 km gidebilen aracım şu an 700 km yi anca görebiliyor.Yardimci olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 23:20
   Permalink

   Merhaba,
   1. olarak hava akışmetresi veya hava debimetresi
   2 Benzin pompası
   3 En önemlilerinden biride oksijen sensörü veya katalizör konvektör.

   Yanıtla
 • 8 Ocak 2018 tarihinde, saat 08:32
  Permalink

  kolay gelsin

  Benin opel astra 1.3 dizel araçımın sıkıntısı

  araç birinci viteste iken devir alıyor ikinci vitese attığımda hızlanarak gitmiyor yavaş yavaş açılıyor yokuş yukarı ise tekrar birinci vitese düşüyorum.

  Bu hatanın üzerine hava akış sensörü (debimetre) değiştirdim

  Küçük vitesteki sorunu yapmıyor ama 3000 devir 4. vites ile giderken 5.vitese geçtiğimde devir 2000 nin altına düşüyor ve araba aynı hızda seyrediyor . Ne yapmam lazım

  şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 9 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:22
   Permalink

   Ahmet bey, farklı bir arıza aracı denemeden buradan yanıt vermemiz doğru olmaz. Küçük viteslerdeki bu durumun düzelip büyük viteslerde yapması ilginç

   Yanıtla
 • 8 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Merhaba 94 Mode bmw e34 520i kullanıcısıyım.aracım rolantide aşırı dalgalanma yapıyor hem benzinde hem lpg de.tamirciye götürdüm hava akış metresi değişecek dedi.başka tamirciye götürdüm rolanti valfi değişecek dedi.başka tamirciye götürdüm benzinde bin düzelir dedi 30 km benzinde bindim şimdilik düzeldi gibi tekrar aynı sorun olur ise sizce ne yapmak lazım hangi parçanın değişmesi gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • 9 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:18
   Permalink

   Eğer benzinde sorun yaşanmıyorsa. Tüpün enjektörlerini kontrol ettirin.

   Yanıtla
 • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 19:35
  Permalink

  Aracım 1.6 tdci focus aracım bütün bakımları tamam yanlız hava akışmetre arızası veriyor 3 defa maf sensörü degişti sonuç aynı araç yolda giderken aniden güç kayboluyor araç yavaşlıyor gaza sonuna kadar basıyorum 3 4 saniye sonra aniden gaz yiyor bunu belirli aralıklarla yapıyor. Partükülde temizlendisensörler degişti acaba sesörle bogaz kelebegi arasında bir sorun olabilirmi yoksa maf sensör sigorta yada kablosundamı sılıntı var teşekkürler

  Yanıtla
  • 13 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:02
   Permalink

   Sizin söylediğiniz işlemleri kontrol ettirmenizde fayda var. Söyledikleriniz arızaya sebepler arasında. Ben sizden birde oksijen sensörünü temizletip denemenizi rica edeceğim.

   Yanıtla
 • 19 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:41
  Permalink

  Merhabalar size çalışma hayatında başarılar dilerim.Benim bir türlü çözemediğim bir sorunum var.2007 model bjb motorlu 1.9 tdı caddy’im var.Sorunum araç 140 tan sonra hızlanamıyor.Bu sebepten dolayı baskı balata volant değişti düzelmedi.Enjektörler yapıldı yine düzelmedi.Turbo temizlendi bakımı yapıldı yine düzelmedi.Arıza lambası yanmıyor.Ayrıca araç ilk hızlanmalarda bazen fırlatıyor kendini ileriye bazen devir saati yükseliyor ama fırlatmıyor.Ölü eşşek gibi oluyor.Artık yordu beni yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:58
   Permalink

   Hasan Bey, arızaya belirgin olacak işlemler oksijen sensörürü, turbo veya beyin ile ilgili bir durum olabilir. Araçta tekleme vb. gibi sorunlar var mı?

   Yanıtla
 • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:42
  Permalink

  Mrb admin bnm aracim pejo bipper 2011 aracim 3000 bin devri geciyor bide cekiş dusdu bilgisayara bagladim akişmetre arzasi verdi sizce ne yapmaliyim

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  2010 model 1.6 fiat maxi doblo. Sorun, hafif rampa aşağı bile hızı 135 km den yukarı çıkmıyor. Sorun ne olabilir.

  Turbo yeni yapıldı
  Selenoid valfi kontrol edildi. Bir şey gözükmüyor. Ayrıca arıza lambası da yanmıyor.

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:15
   Permalink

   Ali Bey, bu tip arızalarda bir şey söylemeyi doğru bulmuyoruz. Aracı denemeden bir şey söyleyemem.

   Yanıtla
 • 24 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  Merhaba, aracım 2009 model Ford connect 1750/2000 devir arası hızlanırken araçta anlık kerkinme gaza sonradan tepki verme oluşuyor arada bir motor soğukken ilk çalıştırmada 1 dakika kadar öksürür tarzda çalışıyor ve egzozdan beyaz duman çıkıyor 1 dakika sonra düzeliyor bilgisayara bağladığımızda P0490: Egzoz Gazı Devridaim A Kontrol Devresi Yüksek. Uyarısı veriyor maf sensör sökenini çıkarıp denedim arabada arıza lambası yanmasına rağmen sürüş te herhangi bir değişiklik olmadı maf sensörünü değiştirmelimiyim Önerinizi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 25 Ocak 2018 tarihinde, saat 04:07
   Permalink

   Paritkül filtresi tıkanmış olabilir mi ?

   Yanıtla
   • 25 Ocak 2018 tarihinde, saat 09:46
    Permalink

    Dışarıdan anlaşılabilir mi ? Gaza abanınca egzozdan partikül atılıyor bunun için yakıta enjektör temizleyici koyduruyorum 3 bin km de bir

    Yanıtla
    • 26 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:19
     Permalink

     Ustaya götürürseniz partikül ile ilgili durum ise size yardımcı olacaklardır. Egzos kısmında ustanın görmesi daha iyi olur.

     Yanıtla
 • 29 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  Merhabalar aracım 2004 model Opel Astra g kasa.
  Lambalara yaklaşırken boş atınca bazen stop ediyor ve devir saatinde dalgalanmalar var dur kalk yaptığımda da dalgalanma çok oluyor şuan arıza lambası da yandı arasta acaba benimdemi maf sensör arizali

  Yanıtla
  • 30 Ocak 2018 tarihinde, saat 05:50
   Permalink

   Ali bey, birçok sebepten kaynaklanacağı için öncelikle bilgisayara bağlatarak arızaya ulaşılabilir.

   Yanıtla
 • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:15
  Permalink

  Selamun aleyküm ustam aracim 2004 astira haş ve üzerinde pervane resmi olan bir ariza isiği yakti yolda giderken ve arac hafif silkelemeye basladi sonrasinda araci sağa çektim araç çalışır durumda motar biraz iştahsız gibi eksozdan çiğ benzin kokusu geliyor ve göstergedeki anlık yakıt oranı 0.7 lerden 1.8 ve üstü ne yükseldi sonrasında eve vardığımda herşey normale döndüğünü gördüm motor sarsılmıyor eksozdan çiğ benzin kokusu gelmiyor anlık yakıt tüketimini 0.6 ve7 lerde olduğunu gördüm bir anlam vermedim bu duruma sizce sorun neden olabilir ustam saygilar

  Yanıtla
 • 3 Şubat 2018 tarihinde, saat 20:23
  Permalink

  Selamünaleyküm
  Aracım 2011 grand scenic 3
  Ortalama 100 km hızla (bazen 110 , bazen 120 de olabiliyor) giderken hafif rampaya geldiğinde araca gaz verdiğinde sağ ön taraftan titreme başlıyor.
  Gaz kesip frené hafif dokunduğunda anında kesiliyor.
  Veya hız sabitlemede giderken araç rampada gaz verdiğinde titreme oluşuyor
  Hız sabitlemeyi iptal ettiğinde titreme anında kesiliyor.
  Rot banals servislerinde ön takımda herhangibir sıkıntı yok dediler.
  Sizce ne olabilir?
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:03
   Permalink

   İsmail bey şu sağ taraftan gelen sesi anlayamadım?

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:28
  Permalink

  Kolay gelsin Kıbrıs’tan yazıyorum buradaki hiç bir usta çözüm bulamıyor hepsi farklı yorum yapıyor bu olay oldukça canımı sıktı. Aracım 2000 model c220 cdi otomatik vites sabah ları ve motor soğukken aracı çalıştırıyorum parktayken sıkıntı yok vitese aldığımda motor aşırı sarsıntı yaparak stop ediyor eğer vitese alıp direk gaza yüklenirsem sarsıntı yapıyor ilk etapta ama stop etmiyor devam ediyorum o şekilde acaba neyden kaynaklanır cevabınızı bekliyorum. Bu arada bu olay olmadan önceki akşam 4 ve 30 numaralı sigortaları kontak açıkken söküp geri taktım ve akü kutup başlarını söküp taktımo sabah yaptı ama ustalar tesadüf diyor

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:32
   Permalink

   Motor kulakları ve şanzuman takozları gibi duruyor Yusuf bey, eskimiş veya yıpranmış olabilir.

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  Aracım cruze 2.0 araç rampa yukarı sıkıştırınca Code 84 arızası verip motor gücünü düşüyor ve turbo devre dışı kalıyor, çekişten düşüyor, stop edip çalıştırınca veya bir süre sonra düzeliyor. Obd2 ile bakınca p0101 maf sensör arızası veriyor. Sensör değişti anca yine yaptı, turbo basınç ventili değişti ama yine yapıyor. Sebep hortumlar veya emme manifoldu olabilirmiş, bunlar harici sebep ne olabilir?

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 02:25
   Permalink

   Eren Bey, motor gücü azaldı hatası veriyor. Fakat buna bağlı bir çok sebep bulunuyor. Bu durumu akü, turbo ve hava akımıyla ilgilide yapabilir.

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  Selamünaleyküm ustam aracım Opel Astra H kasa araca 2004 model hiç tüp takılmadı şu an 114 binde 4 ay önce almış olduğum aracımda göstergede üzerinde Pervane resmi olan Işık yakmıştı o an araçta hafif bir silkeleme oldu kenara çekip gözlemledim motor iştahsız çalışıyordu Ve egzozdan çiğ benzin kokusu geliyor yoluma devam ettim aracın çekişi hafif zayıftı bu olayı zamanla tekrar tekrar yaşadım kısa bir süreliğine ama sonrasında her şey normale dönüyordu bu duruma bir anlam veremedim sizce ne olabilir Saygılar teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:31
   Permalink

   Aracınız otomatik mi ?

   Yanıtla
  • 8 Şubat 2018 tarihinde, saat 08:28
   Permalink

   Manuel otamatik değil

   Yanıtla
 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:37
  Permalink

  Öncelikle kolay gelsin aracım 2012 volvo s40 d2 aracımda gaz pedalına bastığımda tepkiyi iki saniye sonra veriyor gaza bastığımda hafiften hava sesi veya çok ince şıkırtı sesi geliyor ve aracım çekişten düşüyor ikinci vites haricinde tüm viteslerde zor hızlanma oluyor ve yakıt sarfiyatımda arttı dört farklı servise götürdüm enjektör ve turbonun sağlam olduğunu söylediler ( yetkili servis dahil) ancak havanın sıcak olduğu zamanlarda bu durum aracın çekişine biraz daha olumlu yansıyor yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar dilerim

  Yanıtla
 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:12
  Permalink

  Ustacım Selamlar öğlen size yazdım fakat bir cevap gelmedi

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  hocam merhaba astra j 1.4t manuel vites aracımda motor sıcakken rölantide bazen titreme ve stop etme hafif gaz yememe durumu var arıza kodu p0172 bank1 zengin karışım başka arıza yok ateşleme bobini bujiler külbütor kapağı yakıt havalandırma valfi o2 sondalarının 2side değişti maf sensörü temizlendi gaz kelebeği temizlendi ısı müşürü değişti sorun halen devam ediyor bi fikriniz varmı araç benzinli lpg yok

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 09:29
  Permalink

  Ustacım sorunu bu sabah çözdüm motor sesi de azaldı normale döndü herşeyin sebebi şanzıman yağı imiş kalın yağ konulmuş 75 w tam sentetik yağ ile değişti aracın çekişide yakıt sarfiyatı da normale döndü tüm milletime önerim hiçbir servise güvenmemeleri dir ahlak sıfır şanzıman yağının çekişe bir etkisi yok diyen herkes yalan atıyor var arkadaş var hemide nasıl var hayırlı günler dilerim herkese

  Yanıtla
 • 12 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  Merhaba aracim lpgdeyken dit dit sesi veriyor bazen cekisten dusuyor tekrar düzeliyor motor isininca fan devreye girince bi gaza bi benzine geçip geçip duruyor benzine aldigimda sikinti kalmiyor ne yapmam lazım hocam

  Yanıtla
  • 12 Şubat 2018 tarihinde, saat 17:00
   Permalink

   Tüpünüzle ilgili ayarlar bozulmuş olabilir, adaptasyon sorunu gözüküyor.

   Yanıtla
 • 13 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:43
  Permalink

  Merhabalar aracım e30 3.28 rolantide arac soğukken sarsintili çalışma var isindiktan sonra arac dururken kesiciye dusuyor bi sıkıntı yok ama 1inci viteste kesiciye dusurup ikiye cektigimde arac gaz yemeyip boğuluyor sonra tekrar duzeliyor yuksek devirlerde bazen anlık gaz kesiyor nedeni hava akis sensorunden dolayı olabilirmi

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 07:21
  Permalink

  Merhabalar aracim 1998 opel vectra 2.0 motor arada bi arac hizlanirken bogulma gaz yememe gibi sikinti cikariyo bunu yaptiginda ise agriza lambasi yakiyo bir ikikez bilgisayara baglattim hava akis metresi agrizasi diyo .sonra kendiliginde bu agriza geciyo yani bi yapiyo bu agrizayi bi yapmiyor birtürlü bulamadilar agrizayi ne yapmam gerekiyor iyi calismalar kolay gelsin

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2018 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  audi a4 b7 2000 tfsi kullanıcısıyım araçla normal seyir halindeyken sıkıntı yok fakat gaza yüklendiğimde araç hızlanamıyor bir atın koşması gibi gaz verip verip bırakıyor haan haan haan gibi yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:15
  Permalink

  Merhabalar 99 model 1.6 Bora araç rampa çıkarken gaz yemiyor Hatta rampada kalıyor çıkamıyor geri dönmek zorunda kalıyorum debimetre ile bir alakası var mıdır Bir de çiğ benzin kokusu geliyor ilk çalışmada çok zor çalışıyor Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 3 Mart 2018 tarihinde, saat 17:53
  Permalink

  Slm benim aracım 2004 clio1.5 dizel aracımın maf sensör soketi yerinde var ama koblosu yok arac 140 km gecmiyor bu kabloyu neden iptal etmiş olabilirler ve ne gibi bir etkisi olabilir

  Yanıtla
  • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 00:21
   Permalink

   Aracınız yazılımlı mı?

   Yanıtla
 • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  Hundai i20 75 hp dizel aracīm var.Motor arıza lambası aralıklı olarak bazen yanıyor bazen sönüyor.Cihaza bağlattım hava akış metre hatası verdi.Orjinal parça ile değiştirdin fakat hata ışığı yine gidip geliyor.Beyinciye baktırmamı tavsiye ettiler soketlerde oksit olabilir dediler.Doğrumu yapıyorum bilmiyorum.Bu araçlarla ilgili daha önce yaşadığınız bir tecrübeniz varmı bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz.Selamlar.

  Yanıtla
 • 12 Mart 2018 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  Selamünaleyküm.. Araç 1990model 520iA akışmetre tamir edilebilir mi..çıkmaları denedim ama sonuç vermedi.araç rolantide resmen kafa sallıyor.tamir için bir tavsiye istiyorum.. Yer İstanbul Avrupa yakası.Şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir