Motor Bloğu Neden Çatlar, Çatlarsa Ne Olur?

Yazar 94 Yorum 46.046 views
Motor Bloğu Neden Çatlar, Çatlarsa Ne Olur?

Motor silindir bloğu, iki dış katman ve bir iç katmandan oluşan dökme metal bir alaşımdan yapılan malzemedir. Normal şartlarda motorun ısısına, basıncına ve dış etmenlere oldukça dayanıklıdır. Fakat kimi zaman çatlamalar olduğu sıkça gözlemlenebilir. Motor bloğu çatlamalarının nedenleri ve çatlaması durumunda neler olacağına dair bilgiler konumuzda listelenmiştir.

Motor Bloğu Neden Çatlar

Motor bloğu çatlamaların çok büyük bir bölümü ısı yada dış etkenlerden kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. En Sık Görülen motor bloğu çatlaması nedenleri ise;

• Hararete Bağlı olarak motor bloğunun çatlaması
• Sıcak motorun ani soğuk sıvılar ile temas etmesi (Ani Genleşme)
• Kış Aylarında Motor Soğutma Suyunun Motor Blogu İçerisinde Donarak Genleşmesi,
• Termostat Çalışma Şekli sorunları
• Devirdaim Pompası Arızası Nedeni İle Suyun Motor Blogu İçerisinden Sürkülasyonunun Bozulması
• Piston Kol ve Yataklarının Yerinden Oynaması, Kırılmalar
• Dış Etkenlere Bağlı Darbeler

Bu nedenler haricinde birkaç nadir görülen neden de sıralanabilir. En Sık Görülen ve Motor Bloğu Neden Çatlar sorusuna verilecek ilk cevap aracın hararet yapmasına bağlı olarak gerçekleşen çatlamalar ve motor sogutma suyunda antifiriz olmaması sebebi ile kış aylarında motor suyunun motor içerisinde donmasına bağlı çatlamalar gösterilebilir. Bilindiği üzere suyun sıvı hali, gaz hali ve kat hali arasında hacim farklılıkları oluşur. Su donduğu zaman genleşir ve bulunduğu hacmi zorlayarak motor bloğuna yüksek bir basınç uygular. Bu basınç blok üzerinde çatlamaların en sık görülen nedeni sayılabilir.

Motor Bloğu Çatlarsa Ne Olur

Söz konusu parçadaki çatlak durumuna göre neler olabileceği de değişir. Motor Bloğunda Çatlamanın hangi kısımdan olduğu da yapacağı etkiyi belirleyen bir diğer değişkendir. Sadece Dış Kısmında Çatlak oluşması ile iç kısmında yada üst subap kısmında oluşan bir çatlağın araç çalışmasına farklı farklı etkileri olacaktır. Bu nedenle aşağıda yazan etkilerin her biri tüm çatlak blok olan araçlarda yaşanmayabilir. En sık görülen etkiler ise

• Motor Soğutma Suyu Çatlaktan Akarak Araç Susuz Kalabilir
• Motor Soğutma suyu Yağa Karışarak Motor iç Aşınmasını Hızlandırabilir
• Antifriz Eksikliğine Bağlı hararete ve hararete bağlıda motorun hasar almasına neden olabilir
• Kompresör kaçakları meydana getirir
• Araç Çekişten düşer,
• Ateşleme Bobini, Buji Gibi ateşleme sistemi Düzenli Çalışamaz
• Yanma odalarına nem ve su girmesi ile araçta teklemeler yada hiç çalışmama sorunları Yaşanabilir
• Araç suyuna Motor yağı karışarak radyatör ve devirdaim pompası gibi parçaların bozulmasına neden olabilir.
• Egzozdan su damlaması ve püskürmesi görülebilir.

Bunlar haricinde çatlağın konumu, büyüklüğü gibi değişkenlere bağlı olarak daha farklı nedenlerle motor çalışmasına etkileri söz konusu olabilir.

Motor Blok Çatlaması Fark Edilmezse

Söz konusu arızanın fark edilememesi, daha farklı ve maliyeti yüksek başka arızaların çıkmasına neden olacaktır. Örnek vermek gerekir ise motorun hararete bağlı olarak sekman ve pistonların kaynaması, yağın özelliğini yitirmesine bağlı yatak sarma ve motor içi aşınmalar gibi etkiler görülebilir. Bu nedenle herhangi bir çatlak durumunda araç hareket ettirilmemeli, çalıştırmamalı ve bir usta yardımı ve tavsiyesi ile servise nakledilmelidir. Aksi halde farklı arızalar yaşamanız son derece muhtemel bir sonuç olarak görünüyor.

Bize Sorun Cevaplayalım

Motor Bloku Neden Çatlar, Motor Bloku Çatlarsa ne olur konusuna istinaden silindir bloğu çatlaması ile ilgili yaşadığınız sorunlar, onarımı, maliyeti gibi tüm konularda aklınıza takılan sorular var ise, araç marka ve modelini de belirterek aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Günlük olarak sorulan tüm sorulan kontrol edilir ve özenle cevaplanır. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.

Etiketler

94 Yorum

 1. Avatar Mücahit güder

  Merhaba. 2004 model pasaat 1.8 t aracım var. Araç son 1 aydır su eksiltiyor. Araç harerete maruz kalmadı. Motor yağı ve suyu temiz bi karışma söz konusu değil. Performans kaybı yok yağ yakması eksilmesi yok. Ustaya götürdüm hava verdim baktım kaçak yok kapak açılacak dedi. Başka bir ustaya götürdüm radyatör kaçırıyor dedi söktürüp baktırdık radyatörcü bozuk dedi değiştirdik. Anlamadığım şey şu usta diyor ki 4000 kadar yolu var çatlak olabilir dedi. Bu kadar ağırbir hasar kendini belli etmez mi. Usta etmez diyor. Araba hararet bile yapmıyor yani. Bide kapak açılacak diyen usta sabah baktım tekleme yok dedi arabada. Araban sorunsuz dedi. İkinci gidişimde kapak açılacak dedi. Yardımcı olabilir misiniz.

  • bazı durumlarda kaçak oldukça küçük olabiliyor. motor bloğu oldukça sıcak olduğu için de su aşağıya damlayamadan buharlaşıyor. Ama bu gibi durumlar oldukça nadir görülür.
   Tavsiyem blok, conta, devirdaim pompası, termostat gibi paçalar tek tek kontrol edilmeli fakat kesin emin olmadan işlem yaptırmayın boşa para harcamış olusunuz.

   • Ayni sorun bendede vardi servise goturdum bulamadilar her usta motor sokulcek dedi sonunda motoeun on ve arka su kursaji var benim arka su kursaginin ici kirilmis disari famlatiyor oda buhar olup gidiyor 2 yil su ekledim azar azar son ustaya goturdugumde buldular sorunu hava vererek arka su kursagindan onlara baktirin .

    • Merhabalar bende arkadaşların yazılarını okudum hemen hemen benim de sorunlar böyle pejo 206 var havalar soğuk malum antifiriz koydum şanzıman üstüne antifiriz damlıyor getiridm gaz beyni kaçırıyor hortumlar kaçırıyor die değişti sonra radyatör yatağı kaçırıyor denildi oda değişti yine kaçırma devam ediyo termostat değişti kaçıracak yeri kalmadı sanırım motorun kenarından biyerden atmaya başladı heryer onarılinca değişti termostat sonra teklemme başladı egzozdan acayip şekilde beyaz duman atti ve bi gun sonra hararet ibre gibi yükselme başladı sabah bakıyorum su yok sanayiye gidene kadar su ilave ettim durdum soğudu gittim açıldı kapak baktılar conta kalmamış değişti dediler kapak değişmesi lazım dediler durumum el vermiyor dddim buna 6 ay 1 sene daha binersin dediler o kapak nasil yapabilirim değiştirim mi yoksa beni idare eder mi akil verin gerçekten kafam karıştı napcam bilmiyorum görüşmek üzere.

   • Benim aracım clio 2000 model 800 km önce aracımın yağını suyunu değiştirdim ve 2 gün önce kaputu acdim su tankına baktım ici tahin helvası gibi olmuş kapak etrafıda dahil.yanlız bu tabakanın altı antifiriz üstü yarım santım tahinlesme vardı dün bu su kabını temizlettim yeniden su koyup havasını aldılar tamirciler.bugün 200 km yaptım motor sogudu su tankına actım tekrar baktım ici cok az sıvı seklinde tahinlesme var.ustaya bakarsan conta gidik diyor yanliz arac suda yağda eksiltmiyor sıcaklık seviyesi geldiyinde fan acıyor ve düsüyor.contaysa korkum yok eğer bilog catlaksa ondan korkuyorum.yanlız bilog catlaksa başka sorunlar olması gerekmiyormu mesela hararet yağ eksiltmesi egsozdan negibi şeyler cıkabilir.motor gayet sağlıklı calısırken motor yağ kapağını actım el ile gaz verdim avuc icine yağ bile atmuyor yani anlayamadım acaba bilog mu catlak sadece contamı gidik

    • Merhaba, yağ ve su eksiltmemesine rağmen motor bloguda çatlamış olabilir contada olabilir. Tahinleşme diye tabir ettiğin durumu anlıyorum ben o durum varken contada motor blguda sağlam olabilir. Senin arabanda ateşleme sistemi düzgn çalışıyormu. Yani bobin kaynaklı bir titreme. rolantide bozuk çalışma gibi bir durum var mı? Usta conta diyorsa bakmıştır tespit etmiştir dicem ama seni tatmin edememiş o yüzden ateşleme istemi üzerinden fikir yürütmek istiyorum. Bir arabanın conta yakıpta bobin buji takımı gibi ateşleme sisteminin sağlam oolduğunu görmedim ben.

 2. benim arabam renault brodvay rn 99 model arabayı çalıştırınca durduğu yerde sorun yok hareket halindeyken motordan çat çat çat vuruyor bazen var bazenyok ses ustaya götürdüm motor indirmesi lazım dedi 3bın 4 bın tl gider dedi motorda üfleme yok duman yok çekişten düşmedi bunu nasıl yapmalıyım

  • motordaki sorunun ne olduğunu da söyledi mi ? blok çatlak olduğunda genelde su vs eksiltir. tak tak ses nadir görülür

   • su eksiltiyor doğrudur motoru açmadan anlayabilir miki

    • motor bloğundaki çatlak 2 türlü olabilir. Biri dış kısımda birisi ise iç kısımdadır. Bilindiği üzere motor bloğu 2 katmandır (soğutma suyunun içeride dolaşabildiği bir katman bulunur) bu nedenle iç kısımda çatlak var ise sökmeden görülmez, dış kısımda bir çatlak var ise siz değil ama usta nereden olduğunu anlayacaktır. Geçmiş olsun

 3. Hocam öncelikle kolay gelsin 2004 model nissan x trail im var aracın sag altının yaglandıgını fark ettim ama her hangi bir damlama felan yok sadece sağ tarafta bulunan parçalar yaglanıyor ve ne şanjuman nede motor yangında bir eksilme yok şuan aracı büyük bir şehirde gösteremedim işim dolayısıyla elazığ da bir usta baktı ve blok çatlağından şüpheleniyorum dedi yaptırmana gerek yok yagını kontrol ederek binebilirsin çok maliyet li olur dedi ve aklım iyice karıştı bu konuda bir aydınlatabilirmisiniz acım bakımı yaptırdım 2000 km yaptım ve yagda herhangi bir eksilme görmedim teşekkür ederim kolay gelsin

  • Avatar Muhittin SERDAR

   blok çatlağı durumunda genelde su kaçakları daha sık görülür. Yağ kaçağı çok az ise eksiltme olmayabilir, öncelikle kartel contası, yağ filtre şevresi, yağ tapası çevresi direksiyon power gibi yağ kaçırabilecek parçaları kontrol etmenizi tavsiye ederim. son ihtimal blok çatlağı olsun. Geçmiş olsun

 4. bende hocam 1999 opel vectra b kasa var .sorunum su koyulan su deposunda yağ var ustalar motoru açmadan motor bloğu çatlak diyor conta yanmış olsa fiyatı ucuz blok çatlaksa fiyatı pahalı sizce hocam sorun hangisınde teşekürler.

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Conta yanmasında ekstra belirtiler ortaya çıkar, araçta patırtılı çalışma, motor yağında su olması, gibi ekstra belirtiler göremedi iseler bu nedenle direkt blok çatlak demiş olabilirler. Eğer tam olarak güvenemedi iseniz içinizin rahat etmesi açısından başka bir ustaya daha gösterin.

 5. Merhabalar.Benim 2000 model reno 19 aracimda motor soğutma suyunda bazen yağlanma oluyor.Birkac kere suyu degistirdim sorun gorememistim,uzun yola cikip yol yaptim.yine yaglanma gordum.sizce once den kalma bir yagmidir Kimi usta sorun yok diyor,kimiside blokta çatlak olabilir diyor.Motor yaginda herhangi bir karışım yok.Bosu bosuna masraf yapmakta istemiyorum.Blogun çatlak olup olmadığını nasıl anlayabilirim.Saygilar

  • Avatar Muhittin SERDAR

   daha önce araç hararet yaptır mı yada conta sorunu oldu mu?
   motor yağında da su oluyor mu
   araçta yağ yada su eksiltmesi var mı

   bunlara da cevap verir iseniz ona göre bir şey söyleyelim. Daha net cevap olsun

   • 2000 model 1.6 tempra motor araçda motor yagı yok zannettim normal yag seviyesinde olmasına ragmen fazladan 3 litre daha yag koydum motorun çalışma düzeni degişti tekleme yapmaya başladı egsozdan duman atmaya başladı ustaya götürdüm motor basınçfan dolayı silindir kapagını çatlatmış diyor komple motor yapılması getekli diyor fazla yag silindir kapagı çatlatır mı teşekkürler

 6. Merhaba usta 98 golf3 var egzostan yoğun bi şekilde duman çıkıyor sebebi çatlak olabilir mi?

  • Avatar Muhittin SERDAR

   dumanın ne zaman ve hangi renk çıktığı önemli, örneğin dip gaz verince mi çıkıyor, beyaz duman mı, siyah duman mı, yoksa sadece soğukları buhar mı çıkıyor. Biraz daha detaylı alatın ona göre cevap verelim.

 7. Arac isuzu aracta su vardi ama donup donmadigini bilmiyodum sabah araca kontak vurdugumda motordan duman atti acip baktigimda fan kayisi yanmisti soguklarda bi kac gun yatti araci sanayiye goturmeye gittigimizde bi kapak birakmisti altina kapagi caktirdik antifiriz koyduk usta gomlegin hasar gordugunu soyledi nekadar bi masraf verir hocam sizce

  • Avatar Muhittin SERDAR

   hasarın boyutunu bilmeden birşey denemez ama gerçekten gömleklerde sorun var ise motor tamamen parçalanarak tekrar rektefe edilmesi gerekir ki bu da oldukça maliyetli olacaktır.

 8. S.a benim 1.6 caddy 2013 45000 de aracim su eksiltme sikayeti ile servise basvurdum bana egr bozuk oldugunu ve degisince hallolacagi soylendi fakat egr yetkili servisten degistirilip alindiktan sinra 1.5 litre su eksiltti servise tekrar gittim bana egr sistem suyunu ancak tamam lamistir bir sorun gozukmuyor bilgisi verildi eger su eksiltme devam ederse bu neye isarettir. (Devirdaim radyator borularinda kontrol edildigi soylendi)

  • Su eksilme aynen parentez içerisinde yazdıklarınızdan kaynaklanır. Madem öyle dedi servis tekrar ekleme yapıp kontrol edin. Sonuçta servis yaptığı işin arkasında olur.

   • Sayın ustam aracimi alali bir hafta oldu hala eksiltiyor disarda bir ustaya getirdim motorun arka tarafina dogru bir boru cikardi ve borunun ici beyaz kati birsey cikti usta bu arab blok kirmis dedi ayni kati sivi yag haznesinin icindede var. Sizce blokmu bloksa egr niye degisti servisler bunu bulamayabilirlermi sagolun simdiden

    • Servise neden gitmediniz? Zaten belli idi böyle olacağı. Tekrar eksiltiyorsa servise bunu soracaktınız.

     • Gitmeden emin olmak istedim ama elletmeden servise gittim simdi motoru inceliyorlar anlamadigim egr diye teshis koydular neden diger seyleri kontrol etmediler.ustam size soracagim 45000 de aracin blok catlatmasi nwden olur birde bu serviste yapildiktan sonra bi r sorun yasarmiyim sizce ustam

 9. Bu konu sizin vicdanınıza kalmış bir durum. Ama bile bile satılması hoş bir durum olmaz. Randuman konusuna gelince iyi bir şekilde yapırlırsa bu neden olmasın.

 10. Ustam araci tekrar servise getirdim ve blok kapagi degisecekmis bu kapak degistikten sonra bir sorun yasarmiyim sizce

  • Mustafa Bey, muhattap en azından servis olmasa da en azından yapılan iş garanti olacaktır.

 11. Öncelikle kolay gelsin. Renault Symbol 2007 model bir aracım var. Motor suyuna yağ karıştırıyor. Usta büyük ihtimalle blok çatlağı var dedi. Blok çatlağı olursa 1500 TL masraf çıkar dedi. Masrafın bu kadar olması normal mi? Contadan da olabilir dedi. Bu arada araç hiç hararet yapmadı. Böyle bir imkan sağladınız teşekkür eder, acil cevabınızı beklediğimi bilmenizi isterim, hayırlı çalışmalar dilerim.

 12. Ustam bnde 106 var surekli bi hararet sorunumuz var arabayi yeni aldim hararet saati yok sadece bi isik var daha once blkdan islem gormus suyunu tamm liyorum 10 klmetre yol yapiorum musait bi yere cekip calisir halde bekliyorum arabanin termostatini da soktum rahat calissin die ama gene hararet yapio bi yardimci olurmusun bana

  • Faruk buna birçok sebep var, buradan bu arızaya herhangi bir cevap vermek uygun olmaz. Ama bir radyotörü kontrol ettirin tıkanma falan var mı ?

 13. Ustacım bu siteyi yeni keşfettim çok faydalı buldum, öncelikle emeğinize sağlık. Benim de büyük bir sorunum var. Aracım Peugeot 207 1.6 VTI otomatik 2009 model (100.000 km). Daha dün aracım hararet yaptı uzun yolda, bilgisayar durdurmamı söylüyordu,uygun bir yer buluncaya kadar yürüttüm. Sonra aracımı durdurdum. Soğumasını bekledim(otomatik kilitleme aktif uyarısı aldım). Biraz bekleyip en yakın istasyona götürmek için tekrar çalıştırdım. İstasyona varıncaya kadar bu işlem 3 defa oldu. Sonra çekiciyle özel bir servise çektirdim. Motor suyuna hortumla su bastılar. Yağ çubuğunu çıkardığımızda yağ pekmez kıvamına gelmişti. Henüz motoru söktürmedim, çok masrafı var dediler blok çatlamış olabilir veya kesin conta yaktırmıştır dediler. En iyisi çıkma motor almanız sizin için daha iyi olur dediler. Çok çaresiz kaldım sizce ne yapmalıyım. Ayrıca kaskom var zaten çekiciyi kasko göndermişti. Kasko bu tür sorunları karşılar mı. Not: Aracım daha önce de devamlı su ve yağ eksiltiyordu. Acil cevap bekliyorum çok teşekkür ederim.

  • Ayhan bey öncelikle geçmiş olsun. İyi dilekleriniz için teşekkürler. 100.000 olan araç motor yemesi çok zor bir ihtimal. Ama conta yakması büyük bir ihtimal, aracı bilgisayara bağlattınız mı? Araç kilitme işlemi korumaya aldığı için bu uyarıyı vermiştir. Kaskonuz büyük ihtimal bu işlemi karşılayabilir. Yağ ve su eksiltmeye gelince yağ tapası veya karter contasından. Zaten her ikisi de olması contayı işaret ediyor.

 14. Selamün aleyküm ustam aracım 1885 model Toyota corolla 1.6 gli aracında tekleme gibi bir durum vardı ve aracı gece park ettim sabah kalkınca marka vurdum 10 mt gitmeden arac istop etti tüp beyni buzlamış sonra ratyotörde su bitmiş ama arac hiç bir şekilde hararet yapmadı ve suyu doldurum aracın h bir sıkıntısı yok gidişinde falan ama arac kayışım biraz kenarından su kaçırıyor arabayı çalıştırınca ama suyu tam olarak nerden kaçırdığını görmedim sizce neyden olur yarından sonra sanayi ye gidicem kazık yemek istemiyorum

 15. Iyi aksamlar emeğiniz icin tesekkurler.97 model transporter aldim yaklaşık 3 ay önce. Ilk başta araçta sorun yoktu.ama son zamanda araç ta hararet yukselmeye başladı. Devirdaim hortumu patladı.usta hortumu değişti. Ama hararet sürekli devam etti.bu arada su ve yagda sürekli azalma vardı. Hararet için 4 ustaya gösterdim hepsi üst kapak contasinda sorun olabilir dediler.son ustaya üst kapağı söktürdum.kapak taşlama ve diger testler icin .kapak takilmadan once motorda catlak gördük. Conta devirdaim pompasi değişti usta arabayi topladı ama hararet yine devam ediyor.bunun sebebini bloktaki catlaga bağlıyor. Catlak iki silindir arasinda.bu nasil tamir olur. Bu arada cikma motor sorduk o bile maliyeti 4000 tl yi buluyor.bu tür catlaklar icin fayriston denen bi ürün aldim ama kullanmadim henüz. Faydası olurmu.10 gündür bu konu çok stress yapti.cvp icin tşk

  • Motor bloğu çatlağı doğru bir tespit olabilir sanırım. O ürün çok fazla yardımcı olmaz.

 16. Usta bu motor catlagi nasil tamir olur onuda sordum ama yazmamissiniz. Kaynak olurmu olursa sağlıklı olurmu Teşekkürler

 17. Selamin aleyküm usta renault clio 99 model 1.4 aracim aracimi bir tamirciden aldim aracimi daha 1 ay evvel kadar tamirci conta yanik dedi debriyaj baski balata degisecek dedi mars dinamosu tamir olacak dedi alirken bunlari bilerek uygun fiyata aldim aracimi contayi yaptirdim triger alternator kayislarini degistrdim baski balata degilmis sanzumanmis onuda degistirdim arac tamirden cikti fakat arac tekliyor sürekli gaza yuklendigimde dumanla beraber siyah yag gibi pislikler atiyor egzozdan bilgisayara baglattim gazci enjeksiyonlar dengesi calisiyor dedi yakiti zengin yakiyor dedi fakat yagda su olabilir yagini yeni degistirtdim beyaza donuk krem benzeri su ile yag karismis gibi duruyor yagin çubuğu ve arabada performans cok dusuk motor blok catlatmis olabilirmi suya yag karistirmiyor yaga su karistiriyor galiba

 18. S.a ustam bende Opel Vectra b kasa 2.0 motor var.bundan 7.8 ay önce yolda giderken eksozdan beyaz yoğun bir duman atmaya başladı tamire verdik silindir kapağını söktüler silindir kapağının çürük olduğunu değişmesi gerektiğini söyledi ler silindir kapağı bununla beraber ahtapot hortumu motor tapaları hortumlar devirdaymı değiştirildi.şimdi ise termostattan çıkıp radyatöre giren hortum şişme yapıyor bazende hortum patlıyor.acaba motor bloğunda çatlakmı var.eğer çatlak varsa nasıl anlaşılır. Suya yağ karışması yok.

 19. Avatar Murat genç

  Merhabalar 1994 model 1.6 tipo s motor arac satin aldik ustalara araci gosterdim motorda veya yuruyeninde sikinti yoktu araci satin aldikdan sonra farkettimki blok su devir dayim blokun orda catlak var aldigim kisi bilmrsine rahmen bana bu durumu soylemedi ustaya biraktim motor iniyor usta dediki blok dikis kaynak olacak sekildeyse yapalim dedi fakat bizim endisemiz tekrardan yapildikdan sonra bu sikinyiyi yasama korkumuz var nitekim biz bu araci uzun sure binmek icin aldik tavsiyeleriniz neler blok kaynak yapilirsa sikinti yasarmiyiz ? Ne yapmaliyim

 20. Ustacım 2009 model Chevrolet aveo 1.2 sedan (85.000 km de Benzin+LPG) aracının ilk sahibiyim…son 1-2 haftadır aracıma sabah ve akşam bindiğim ilk dakikalarda ( gittiğim yol 5-6 km ) aracın ön bölümünden su şıkırtısına benzer sesler duyar oldum, tesadüf mü bilmiyorum sanki aracın kalorifer sistemi de pek eski randımanını vermiyor gibi geliyordu aracı Bosch servisine götürdüm aracı yukarı kaldırıp bakınca bazı hortumların çevresinden sızıntılar gördük.,,akşam almaya gelince bana aynen şöyle söylendi : Aracınız gizli hararet yapmış olabilir , sistem hava yapıyor , suyu dışarı atıyor , silindir bloğun çatlamış olabilir , bu şekilde kullanma daha büyük sorunlar yaşarsın, motoru söküp bakmalıyız,rektefiye yapmalıyız, araca hararet yaptırdın mı ?..4000-10000 tl arasında tutabilir vs.vs…oldukça şaşırdım ve üzüldüm zira ben aracının üzerine titreyen yıllık bakımlarını ve diğer arızalarını ihmal etmeyen biriyim ve dedikleri gibi bir hararet durumu yaşanmadı, zaten evim ile işim arası Maximum 10 dakika ve mevsimlerden kıştayız aman aman trafiğim yok…Evime geldim İnternet’ten bir hayli yazılar okudum, Videolar seyrettim bahsettikleri durumlarda yağın suya-suyun yağa karıştığını , egzosdan beyaz dumanlar çıktığını , hararet yapıp su kaynattığını okudum ama ben bunların hiçbirini yaşamadım ki!..Bu sabah aracımın başına gittim ( henüz motoru çalıştırmadan soğuk halde ) yedek su deposunu açtım , açmamla beraber su fışkırması bir oldu…şüphelendim acaba sistemde bir hava mı var diye sanayiye gittim birkaç ustaya durumu anlattım…Usta aracın Radyatöe giden hortumunun çok sert olduğunu sistemde hava olduğunu söyledi ve öncelikle yedek su deposunun kağanının arızalanmış olabileceğini onu değiştirmemi söyledi aldım geldim ve ustaya yağa su -suya ise yağ karışıp karışmadığını kontrol ettirdim… Hayır her iki durum da söz konusu değildi…Peki sence Radyatör temizliği yaptırmalı mıyım dedim gerek olmadığını Radyötörümde arıza olsaydı suyun kaynacağını ve hararet yapıp suyu fışkırtacağını söyledi…Hortumdaki sertlik oldukça rahatladı…( çok uzun bir yazı oldu biliyorum kusura bakmayın ) sizce tüm bunların ışığında durum nedir ?.. yani ben o masrafı yapıp motoru açtırmalımıydım yoksa beni kandırmak mı istediler ?.. Yorumunuz benim için önemli…şimdiden teşekkürler…

  • Avatar Oto Arıza

   Hocam blok çatlağı olsa sizde yazmışsınız bir sorun olurdu fakat olmamış, ayrıca blok çatlağının kaloriferle bağlantısını anlamadım 🙂 Son ustanın işlemi mantıklı geldi. Fakat bu durum ustadan ustaya değişir. Demem o ki kandırma demeyelim herkes farklı sebepler bulabilir, sizden ricam farklı bir ustaya daha gösterin bakalım nediyorlar. Yani bu arıza bakılmadan anlaşılmaz su fışkırtması motor bloğundan olur diyeceğim fakat yağ su karışımı yok. Yani ilginç bir bakış açısı olmuş.

   • Ustam tekrar merhaba bu akşam iş çıkışı aracımı kullanırken tekrar ön taraftan su sesine benzer sesler duydum aracıma bir şey olacak diye de korka korka sürdüm sanayide başka bir ustaya anlattım usta baya bi baktı düşündü yedek su deposunun hortumlarını söktü üfledi çamur gibi su aktı hele bir tanesi neredeyse tıkalıymış… Dedi ki : aracın antifirizsiz kalmış , tesisatta kir olmuş, pas olmuş onlar sistemi tıkayıp hava yaptırabilir…ayrıca lpg sisteminin beyin sanırım beyin diye tavübir edilen bir parçası var bu arızalıyla lpg tankındaki basıncı bu sisteme verebilir dedi…bir sürede böyle dene bakalım nasıl olacak dedi ve sen buraya geldiğinde bu boru buz gibiydi bak şimdi ısındı dedi…Lpg ciye de yarın uğrayacağım Onuda kontrol ettireceğim…yani ustacım senin anlayacağın büyük işe kalkışmadan önce küçük ihtimalleri eleye eleye gitmeye çalışıyorum…Sen nasıl değerlendiriyorsun bunları ?..

 21. Tofas sahin var 1.4 conta yakmisti bu sebeple blok catlagi oldugunu ogrendim ve yaptirdik sonra 2 ay gecmeden yine ayni seyler olmaya basladi ve arac devamli su eksiltti ve sonrasi malum yine aynisi usta blok catlak giderici sivi atti bakalim sonuc ne olacak sizce tutarmi yoksa yeni motormu almak gerek tamiri olmazmi bunun??

 22. Slm. Aracımız mercedes vito 2000 model. Aracımızda suda azalma var burada farklı ustalara götürdük kimi enjektör tablası bozuk dedi kimi blok çatlak. Blok çatlaklığını nasıl anlarız. Araç sesinden anlaşılabilirmi

 23. Ustam umarım yardımcı olursunuz aracim 2011 model pejo 206 dizel aracim hararet yaptı ve motoru sokturdum 10 tane Ayrı ustaya gösterdim hepsi bununla uğraşma git yeni motor Al tak dediler cikma motor buldum bu seferde biz takariz enjektör pompa felAn sorun cikarta bilir dediler en son bir UstA buldum odA ben garantili yaparım fakat enjektör ve tur boya garanti vermem diyor benim motor bloğundA çok ufak bir çatlak var iç kısmında bu araçların motorları genelde sıkıntısı buymus sizce enjektör ve turboda hararete bağlı bir sorun çıkma olasılığı nedir yoksa ustalar korkutma baskısı mi uyguluyorlar aracim hyararet yapmadan önce enjektör ve turboda hiçbir problem yoktu şimdi motoru yapın dedikten sonra yok enjektör turbo felan diye ayrı bir masraf cikartirlarmi

 24. Hocam kolay gelsin. Bende 2003 model Fiat Albea araç var. Bugün hararet müşiri için ustaya götürdüğümde motor suyuna yağ karıştığını farkettik. Araç 1.2 motor 16 valf benzinli. Tüp yok araçta. 2017 ağustos ayında araç yatak sarmıştı ve yaptırmıştık. Şimdi ise motor suyuna yağ karışmış. Silindir kapağında bi problem yok. Acaba bu sorunun tek sebebi motor bloğunun çatlaması mı yoksa başka sebepler de olabilir mi? Sizden yardım bekliyorum. Kolay gelsin.

 25. Hocam 2000 model bir opel vectra var bende 1.6 motor yağ kavağı var arabayı stop ettikten sonra bir cızırtı geliyor sanki yag yanıyor gibi usta bu gün üst kapak acilack 3bin tl masraf var dedi ne yapmalıyım bide su eksilmiyor

 26. Avatar Mehmet Akbulut

  Merhaba iyi gunler 2012 model 2.0 wolksvagen crafter aracim var su eksitiyor ve su hortumunu şişiriyor hararet yapmıyor suya yag veya yaga su karısmi yok duman atma tekleme yok ustalar üst kapak veya blok gömlek diyor siz gömlek yada bloga ne kadar olasılik verirsiniz iyi gunler

 27. 2003 otomatik bora soğutma suyunda anormal şekilde basınç oluşuyor ve iki kere su hortumlarını patlattı.Arac şu an sanayide üst kapak sokuldu teste gitti sağlam çıktı.gozle görünen bi şeyde yok devirdaim termostat değişecek sizce sorun cozulurmu

 28. Avatar Toptan Kuruyemiş

  Bu siteye rastladığım iyi oldu. Açıkçası bu konularda bilgim zayıf. Yerimlerine kaydediyorum sitenizi. Teşekkür ederim.

 29. Arabam su eksiltiyor kaçak göremiyorum yeni başladı tekleme yapıyor bazen rampada çekişten biraz düşüyor.Motor yağında değişen renk yok normal motor sıcak iken radyatör kapağını açınca camurumsu kahverengi renkte radyatörden köpükümsü su çıkıyor.İlginizden ötürü teşekkür ederim

 30. Merhaba bir 307 im var ve yolda hareket halinde yıglıp kaldı su eksiltlesi hararet yag eksiltlemesi gibi yada motor dan ses gelme hiç bişey olmadı yol üstünde bi ustaya gösterdik dedi blog patlamış mümkün mü bu arada blog patlatmış araba marş çevirir mi ben marş basıyorum tık diyor çevirmiyor kalıyor ne olabilir usta yı da tanımıyorum doğru olma ihtimali varmıdır sizce

 31. Merhaba aracım 2000 model clio 1.4 8walf soğutma su kabına yağ doldu sizce sebebi ve tamir için izlenecek yol nedir teşekkür ederim

 32. Merhaba 2016 Renault Megane 4 aracımız var uzun yol yaparken farkettim yağ damlatıyor.Yetkili servise götürdüm araç çok sıcak 75 derece de olduğu için bakamadılar.Ertesi gün karterde bir sıkıntı yok ön tarafı sökeceğiz dediler.Bugün sökmüşler blokta çatlak var diyor.Araç 68 bin km’de. Garanti kapsar mı acaba bilginiz var mıdır? Vereceğiniz bilgi için teşekkürler şimdiden.

 33. Usta aracım 98 model corsa b kasa. Blokda catlak var blok degisimi veya tamiri ne kadara mal olur simdiden tesekürller

 34. 2006 clio aliza aracım.motor termostat açtığı zaman sogutma suyu kabına yag geliyor.silindir contasını değiştirdim.termostat açmadığı zaman su kabında yag olmuyor.termostat açınca yine yag oluyor.acaba silindir kapak mı çatlak? Motor normal çalışıyor.sanırım pek fazla yag eksiltmiyor.çatlak var ise sıvı çatlak gidericiler kullanarak faydası olur mu teşekkür ederim

 35. Ben kamyon soforuyum 2521 mercedes kamyon bugun baktim su damlıyor yere kaçak yerini bulamadim atolyeye goturdum usta bakti blok çatlamış sol usten ve sanziman da catlamis usten fark etmedim usta kasise sert vurmus olabilirsin dedi ondan olabilir dedi bu ikisi neden catlamis olabilir normalmidir yoksa sofor hatasimi oyrenmek istiyorum tesekkur edrim

 36. 2009 Hyundai i30 benzinli aracımda tak tak şeklinde ses duydum koşa bir süre sonra aracı arıza ışığı yandı ve stop etti çekici ile tamir iye götürdüm çeki i ve aracımın motor çevresinde yağ atıklarını gördüm usta blok çatlamış kaynak Olursa 8000 tl farklı zarar verme varsa maliyet artsalar diyor Araç 38000 km de cevaplarsanız sevinirim

 37. Selamun aleykum, 98 model 2.0 bravo mk1 hgt aracımla dün biraz zorlamam sonucunda karterden bir takım parçalar fırlattı yüksek ihtimalle piston kolu kırangı kırıp karteri delip çıktı. Bunun tamiri mümkün müdür, mümkünse randuman alabilir miyim yoksa çıkma motor almam daha mı mantıklıdır ? Fiyat performans açısından değerlendirmesini yapar mısınız teşekkür ederim .

 38. Merhaba hocam.Bizde 2006 transporter var 1.9 105 beygir.Daha önce su eksiltiyordu radyatör delik dediler su ekleyip kullandik sonra devir daim pompası dediler onu degistirdiler olmadi en son radyatör degistirildi su eksiliyor ve yağa karistigi için sonra silindir kapagi degisti bu sebepten.Simdide yine blokta catlak oldugu için icine su gidiyor ve yag camur gibi oluyor.Simdi de blok degisecek yada tamir olacak.Degistirmek neredeyse araba parasına gelicek:( ama kaynakda hem cok ucuz değil hemde okuduğum kadarıyla randuman vermiyor.Suan ustamda 3 tane wolkswagen var aynı problemden.Masallah baya basarılı bu konuda.Son sorumda kasgo blok sorunlarını karşılamaz degil mi

 39. Avatar MUHSİN DİKİCİ

  hocam iyi günler ,bende brodvey 91 model araç var.su eksiltmesinden dolayı petek tamiri,tüm su boru
  değişimi conta ve son olarakta tüp beynini değiştirdim.ama hala benim araç su eksiltmekte yardımcı olursanız sevinirim.

 40. S.a ustam ben aracın altını vurdum Carter delindi çok az mesafe gitim olduğu yerde yağı bosalti aracı hemen

 41. Avatar Mustafa Bektaş

  Iyi günler cruze 2010 model aracım soğuk nedeniyle radyator kısmına sıcak su döktüm biraz hareket ettiğimde aracım şu kaynatmaya başladı sabah tekrar su deposuna baktığımda hiç su kalmamış acaba bu konu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim

 42. Selamın aleykum 2006 benzinli clio var aracın yagı suya karışıyor usta baktı motoru açmadan birşey diyemem dedi motor daha önce hiç açılmamış güvenemedim actırmadım blokta çatlak olabir contada sıkıntı olabilir dedi çatlak varsa tamiri olurmu bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz

 43. Ustam ben yolda giderken karter catladi disli meydana cikti motosiklet karteri yani bende motor kafa sallayinca dengemi kaybettim neden olur

 44. Merhabalar. Yakın zamanda bir murat 124 almayı düşünüyorum murat 124ler 1.3 motor incelediğim baktığım bir murat 124ün ilan açıklamasında motor bloğu 1.6 üst kapağı 1.3 motora ait. Bu farklılık sorun oluşturur mu ? Yakıtı ve performansı nasıl etkiler

 45. Antifirize yağ karismis ustaya goturdum conta yakmış dedi sonra blok çatlak dedi ve 1500 tl masraf var dedi ama hararet yukselmiyordu ve yağ eksiltmiyordu ne yapmam gerek

 46. Araba 2005 clio 1.4 benzinli antifirize yağ karistrmis ve ustaya goturdum conta yakmış dedi açtı baktı ve blokta çatlak dedi masraf 1500 bulur dedi yaptrsam bu sıkıntılardan kurtarirmiyim yoksa ne yapmam gerekli

 47. Selam hocam , aracımın arızası neden oldu nasıl oldu şimdi ne olucak ne yapacağım ,benim gibi bi durumla karşılaşan varmıdır diye ararken internette sizin sitenize denk geldim .Aracım 2013 model Volkswagen Golf ,aracımı 2. el olarak aldım .Aracım ile Temmuz 2018 de kaza yaptım öntarafını çarptım.Sonrasında yetkili servise kasko aracılığı ile yaptırdım . Arabayı teslim alıp kullanmaya devam ettim ancak araçta Ekim 2018 de soğutma sıvısı bitmiştir uyarısı vermeye başladı ,kaza geçmişim olduğu için belki kaza kaynaklıdır gözden kaçan bişey vardır dedim yetkili servise başvurdum devirdayım su pompası araızalanmış değiştirmemiz lazım dediler ücretini ödedik değiştirdik Kullanmaya devam ettim ancak son 1.5 aydır soğutma sıvısı bitmiştir uyarını iki kez verince rahatsız oldum , yetkili servise 3 gün önce götürdüm . Motor bloğunda çatlama olduğunu suyun ordan kaçtığını ,arabanın altındada yer yer damla olarak yağ olduğunu söylediler .Motor blok çatlamasınjn 1000 de 1 olacağını , garanti ike görüşüp garanti bitmiş olmasına rağmen halletmeye çalışacaklarını söylediler, ama bunun garanti ile olmazsa 30000 civarı bi masraf olduğunu belirttiler , garanti ile yazışmalar sonrası motorun tamamının değiştirilmesinin gerektiği masrafın 65000 olduğu ve ancak benden önceki sahibinin bakımlarını yetkili servisde yaptırmadığı için bu masrafın garanti tarafından karşılanmayacağını garanti kapsamından çıktığını ve başvurbun reddedildiğini belirttiler.Benim sorunum şu aslında kaza yaptığım için şimdiye kadarki bu su kaçağı kazaya bağlanmadı ama ben kafamda hep ona bağladım , kazadan sonra bu sorunları yaşadım .Motor blok çatlağı dediğimiz olayda kazanın payı var mıdır acaba , gözden kaçmış olabilir mi ,pompa değişimi bi süre aracı idare etmiş olabilir mi ?Bu kpnuda bilgim sınırlı belki bi bağlantı yoktur ama bi yorum yaparsanız çok sevinirim , yorumlarınızı ve önerilerinizi paylaşırsabız anlamamı sağlarsanız çok memnun olurum

 48. Selam hocam , aracımın arızası neden oldu nasıl oldu şimdi ne olucak ne yapacağım ,benim gibi bi durumla karşılaşan varmıdır diye ararken internette sizin sitenize denk geldim .Aracım 2013 model Volkswagen Golf ,aracımı 2. el olarak aldım .Aracım ile Temmuz 2018 de kaza yaptım öntarafını çarptım.Sonrasında yetkili servise kasko aracılığı ile yaptırdım . Arabayı kullandığım

 49. merhaba.2008 model 520d n47 motor tipinde bmw aracımın motorunu 5000 km önce yaptırdım . motora su çektiği için pistonlar . sekmanlar ve gerekli tüm parçalar hiçbir masraftan kaçınmadan değiştirildi. 3000 km sonra durduğu yerde yağ kaçırdığı için tamirci oring dedi ve oda değişti. evden çıkıp yaklaşık 10 km sonra araçta şıkırtı sesi geldi ve yağ lambası uyarısı verince kontağı kapatıp tamirciyi aradım . ve çekiciyle özel servise gitti . bu arada araba hiç bir uyarı vermedi.
  tamirci arabanın hararet yaptığını ve 3 piston yatağında çatlama olduğunu söyledi. hiç uyarı vermeden araba 10 km içinde böyle bir arıza verirmi. kaputu açtığımızda hararet yapan arabanın motoru soğuk olurmu . bilgilendirirseniz sevinirim

 50. Selamün aleyküm bizde iki tane 2011 Volkswagen crafter markalı minibüs var ikisinin de kalorifer peteği temizlendi isitma yapmadığı için ve ısıtması düzeldi fakat petekten sonra bu araçlar fan çalıştırmaya başladı ikiside sorun ne olabilir teşekkür ederim şimdiden

 51. Hayırlı günler nissan primera 2000 model arabam var şehir içinde kullanıyorum kırmızı ışıkta durduğum zaman hararet ibresi yükseliyor hareket edince geri düşüyor sonra şehirler arası yola gittim hararet yaptı motordaki contadan dediler 3000 tl istediler acaba ne kadar doğru bunu nasıl anlayabiliriz başka bi şeyden olma ihtimali varmıdır teşekkürler

 52. Merhaba aracım BMW 318 i 1995 model aracımı aldığımda baktırdıkm Samsun’dan ünyeye seyahat ettim orda ustama getirdim ustam motora boşta kesiciye girene kadar gaza bastı blok patladı araca boşta gaza basmak bu durumu yaratırmı yoksa önceden başka bir sorunu mu vardır

 53. S.a abilerim bi sorum olacak ama acil cevap bekliyorum . Aracım 2008 Vectra C kasa . 4 -5 ay önce conta yandi değiştim . bu 4-5 aylık sürede 1000 km yol yaptım kısa mesafeler bı sorun yoktu . 1 hafta önce uzun yol yaptım 700 km aracin yedek su deposunun antifiriz üst tarafında yağ katmanı oluştu yağ eksilme yok araçta . Blok katlamasi yada üst kapak diyo usta yardımcı olursanız sevinirim .

 54. Avatar MUHAMMED DOĞAN

  MERHABALAR..
  2013 3000 cc a7 ARACIMDA DEVAMLI MOTOR SOGUTMA SUYU AZ UYARISI ALIYORUM VE DEVAMLI MOTOR SUYU İÇİNE ANTİFİRİZ EKLEMEME RAĞMEN AZALMA DEVAM EDİYOR.EĞER BU DURUM MOTOR ÇATLAĞI OLABİLİRSE ÇÖZÜM NE OLUR?
  TEŞEKKÜRLER..

 55. 2011 model 193000 km Albeya var soğuta suyuna yağ karıştığını öğrendim nedir acaba contadanmı yoksa blokta çatlak mı var. Kasko karşılar ı saygılar.

 56. Avatar metin Erdoğan

  aracım 1994 model Opel Vectra 1.8 gl tamircim aracimda motorda çatlak var dedi ama başka ustaya götürdüm öyle bir şey yok diyor üfleme dedi diğeri öbürü yok diyor şimdi ne yapmam gerekiyor kime inanicam motorda okuduğum sorunlar yok bana göre suyunda yağında her hengi bi problem yok normal ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin herkes para çarpmak peşinde işini layıkıyla yapan kimse yok

 57. 2004 seat ibiza dizel 1.4. yağda beyaZ köpüklernme ve tortulanma oluşuyor.usta blok çatlak dedi.çıkma blok bulabilirmiyiz.yada başka bir öneriniz var mı? teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba