Lpg’li Araç Su Eksiltmesi Sorunu (Çözümlü)

Yazar 12 Yorum 20.058 views
Lpg’li Araç Su Eksiltmesi Sorunu (Çözümlü)

Sıralı sistem yada karbüratörlü sistem fark etmez lpg beyni motor suyunu kullanarak çalışır. Lpg, depoda basınç altında iken sıvı halde bulunur. Sıvı halde olan bu gazın yanıcı gaz haline dönüştürülebilmesi için ısıtılması gerekir.

Bu nedenle de lpg beynine motor soğutma suyunun dolaşımı için hortumlar entegre edilir. Bu yazımızda lpg beyninden su kaçırıyor sorunu ve çözümünü bulabilirsiniz.

Lpg’li Araç Su Eksiltmesi

Lpg Regilatörüne, (lpg Beyni) araç soğutma suyunun dolaşımı için, su hortumlarına eklenen T biçiminde borular ile motor içi dolaşım bozulmadan sıcak suyun lpg beyni içerisinde devir daim etmesi sağlanır. Bu parçada meydana gelen sorunlar da aracın su eksiltmesi nedenleri arasındadır.

Lpg Regilatör Bağlantı Hortumları : Lpg Montajı sırasında su tesisatının çekilmesi sırasında Araçta kullanılan orjinal su hortumlarına kıyasla daha kalitesiz bir malzeme yapısına sahip hortumlar kullanılır. Bu hortumlar ısı ve basınç  gibi etmenlere orjinal hortumlara göre daha az dayanıklıdır. Eskiyen ve Üzerinde çatlak vb durumlar oluşan hortumlar sebebi ile lpgli araç su eksiltmesi sorunu yaşayabilir. Çözümü : Parça fiyatı oldukça uygun olan hortumlar yenileri ile değiştirilerek sorun çözülecektir.

Lpg Regilatörü Arızası : Lpg Beyin Arızası durumlarında, beyinde oluşan kaçaklardan motor suyu akarak radyatör su eksiltmesi neden olur. Bu gibi durumlarda sabahları geç çalışma, çalışmama, araç soğukken lpg’de düzensiz çalışma, rölanti sorunları gibi yan etkiler de ortaya çıkabilir.  Çözümü : Lpg beyninin değiştirilmesi gerekecektir.

Kelepçe ve Bağlantı Sorunları : Bazen de hiçbir parçada sorun olmamasına rağmen sadece hortum bağlantı kelepçelerinin yerinden oynaması, tam sıkılmaması gibi ufak sorunlar nedeni ile kaçak durumu oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda tam bağlantıdan su kaçağı var ise kelepçe aksamları kontrol edilerek sıkı değilse sıkılmalıdır. Maliyeti olmayan bir işlemdir ve sıklıkla su eksiltme sorunlarına nedendir.

Lpg T Borusu Su Kaçırıyor İse : Yukarıda hortumlara T bağlantılar kullanılarak lpg’nin bağlandığından bahsetmiştik. Bu T bağlantıları (Aşağıda Foto Mevcut) Zamanla kırılabilir çatlayabilir yada bağlantı yerleri zayıflayabilir. Bu durumda da söz konusu bölgeden kaçak yaşanabilir.

Yukarıdaki 4 madde haricinde nadir görülen lpg sistemi su kaçakları da olabilir . Fakat en sık görülen lpg beyninde su kaçağı nedenleri bu 4 maddedir.

Bize Sorun Cevaplayalım.

Gazlı araç su eksiltiyor ise yaşadığınız soruna, tamirine yada maliyetine ilişkin olarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için Aşağıda bulunan yorum bölümünü araç marka ve modelini ve Sıralı Sistem yada normal sistem lpg markanızı (Atiker Sıralı Sistem, Lavato, BRC, Zavoli , Atiker Fast) belirtmeyi unutmayınız.

12 Yorum

  1. Avatar Erdem Karataş

    Ustam kolay gelsin bende 2006 opel astra h kasa1.6 motor araba var üzerinde atiker sıralı sistem lpg baglı arabada bulamadığımız su eksiltme sorunu devam ediyor yapılan işlemler ise şu şekilde üst kapak contası degişti kapak teste gönderildi çatlak yok devirdaim termostat değişti soğutma klima kalorifer petekleri değişti nekadar boru ve t varsa hepsi değişti yedek su deposu komple takım değişti ve hala araba su eksiltiyor acaba sebebi ne olabilir

  2. Usta 2007 honda Civic aracımda teleflex gfi var antifiriz degistikten sonra regülatör şu girişinden sizma yapıyor çok az ne yapmam gerekli motor suyu eksilmesi yok hiç ekleme yapmadım.motor soguyunca aracı calistirmiyorum. 3 gün sonra falan az miktar kaçırıyor

  3. kaçak yok bütün hortumları konrol ettim hatta bütün (T) leri değiştirdim.kaçağı bulamadım. saygılarımla.

  4. ustam. silindir kapak contasını değiştirmişdim.ama kapağı kapakcıya göndermediler birşey yok dediler. yaptıralı altı ay oldu .altı aydır su eksiltiyor.iki üç günde bir bir buçuk litrelik şaşal su şişesinin yarısı kadar su ilave ediyorum.

  5. Renault cilo symbol 2007 model 1.4 motor sıralı sistem aracım 10 veya 15 günde bir iki parmak su eksiltiyor atiker marka lpg takılı neden olabilir teşekürler

  6. Ustam Merhaba bende toyota 1933 model 1.6gl karbüratörlü brc marka tüp takılı araç var. Aracımda su eksiltme sorunu var motor ile tüm aksamlara bakıldı kaçak bulunamadı ayrıca araba motoru sıcakken durdurup yeniden çalıştırdığımda zor çalışıyor(motor soğukken hiç bir sorun yok çalışmasında) ve egsozdan beyaz bir duman atıyor birsüre çalıştıktan sonra bana fikir verebilirmisiniz sorunum hakkında ?

  7. Merhaba aracım opel astra 1.4 turbo otomatik 2012 model,şuan 106.000 km de,39000 km de lovato obd 2 lpg takıldı lpg ile ilgili bugüne kadar bir problem yaşamadım ama 5-6 ayda bir antifiriz eksiltme olayı yaşıyorum,hortum değişti conta değişti su kabı değişti ama hala sorun çözülemedi,gözle görünen bir kaçakta yok neden olur bu problem?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba