OtoArızası.com Forum Blog
16 Kasım 2017
Admin

Z Rot Neden Bozulur

Sponsorlu Bağlantılar Z Rot Neden Bozulur5 (100%) 2 votes Z rot, bir ucu amortisöre bağlı diğer ucu ise viraj denge çubuğuna bağlı olan, teker hareketlerinin kombinasyonunu sağlayan bir parçadır. Söz konusu parça askı rotu, denge rotu olarak da anılır. Araçta viraj dengesinden sorumludur Bu yazımızda Z Rot Neden Bozulur, z rot


Sponsorlu Bağlantılar
Z Rot Neden Bozulur
5 (100%) 2 votes

Z rot, bir ucu amortisöre bağlı diğer ucu ise viraj denge çubuğuna bağlı olan, teker hareketlerinin kombinasyonunu sağlayan bir parçadır. Söz konusu parça askı rotu, denge rotu olarak da anılır. Araçta viraj dengesinden sorumludur

Bu yazımızda Z Rot Neden Bozulur, z rot bozulursa ne olur detaylıca bulabilirsiniz.

Z Rot Neden Bozulur

Z rotun iki ucunda rot başı diye anılan, hareketli parçalar bulunur. Bu parçalar kasislerde ve direksiyon hareketleri ile alınan ani darbeler ile zamanla iç kısımlarında boşluk oluşturmaya başlar, söz konusu boşluk arttıkça parça bozulacaktır.

Z Rot Bozlursa Ne Olur

Z rot, bozulduğunda araç sahibine verdiği ilk belirti ses sorunlarıdır. Yukarıda belirtilen boşluklar, kasislerde parçanın iç kısımda hareket etmesi nedeni ile sese neden olur. Bu sesler lokurtu yada esnemeye bağlı gıcırtı şeklinde olabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Ses sorunları haricinde bozulmanın şiddetine göre virajlarda ve kasislerde tekerlerin kalibrasyonunda ufak sapmalar meydana gelebilir. Bu da aracın virajlarda gösterdiği performansı düşürür.

İleri dönemde aşırı bozuk parça oluşması ve değiştirilmemesi durumunda aracın viraj alma performansı düşerek sürüş güvenliğini riske atabilir. Olası kazalara neden olabilecektir.

Ayrıca parça yerinden çıkabilir. Çok sağlam bir parça olsa da zamanla yıpranmaya bağlı kırılma sorunları bile ortaya çıkabilir.

Arıza Ciddiye Alınmalı

Parça oldukça ekonomik bir parçadır. Değişimi de diğer ön takım parçalarına kıyasla çok daha zahmetsizdir. Bu nedenle eğer parçada bir arıza var ise yada arıza olduğundan şüpheleriniz var ise zaman kaybetmeden onarımının ve değişiminin yapılmasını öneririz.

Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda meydana gelen tüm ön takım motor, elektirik konusu arızalar ile ilgili aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplanır. Soru sormak için araç marka ve modelini de belirterek alt kısımdaki cevap ve yorum bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.

Sayfa Özeti
Z Rot Neden Bozulur
Konu Adı
Z Rot Neden Bozulur
Konu Açıklaması
Araçlarda askı rotu yada denge rotu olarak bilinen Z Rot Neden Bozulur, bozulursa ne olur ve ne işe yarar detaylıca öğrenebileceğiniz sayfadır
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Bir Yorum Bırak

Otoarizasi.com 2017 - 2018 / İzinsiz Kullanılmaz. Tüm Hakları Saklıdır