Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

Yazar Yorum Yap 2.259 views
Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

Bilindiği üzere 2017 yılının sonuna doğru uygulanmaya başlayan yeni sistemde artık araç ruhsatları 2 yaprak değil tek bir yapaktan ibaret olacak. Yani tescil yaprağı dururken trafik yaprağı verilmeyecek.

Eskiden bu yaprak üzerinde yer alan araç muayene geçerlilik süresi yeni ruhsat yapraklarında olmayacak. Peki yeni sistemle muayene bitiş yılı nasıl öğrenilebilecek. Detayla aşağıda,,

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

Şimdiden editörlerimize Ruhsatta Muayene Süresi Yeri Nerede? yeni Ruhsatta Muayene Geçerlilik Süresi Yeri Yok gibi sorular gelmekte. Artık yeni ruhsatlarda muayene bilgisi yer almayacak.

Çözüm : Bunun yerine araç muayenesinden sonra size verilen muayene kağıdı, aynı trafik sigortasında olduğu gibi saklanıp araçta taşınması gerekli olacak

Bu uygulama ile hem araç ruhsat yaprağı teke düşmüş oldu. Hemde araç sahiplerine ekstra masraf yaratan yaprak sayısı da azalmış oldu. Bu durum ilk önce eskiye alışan bizler için kötü bir durum gibi gelebilir. Fakat araç kullanıcılarına artı yönlerinin de bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Tek Yaprak Ruhsatların Avantajları

Eskiden plaka değişikliği olduğunda yada ruhsatta muayene onay yeri kalmadığı durumlarda emniyet müdürlüklerine giderek ruhsat değiştirmek zorunda kalmakta idik. Bu durum hem nakit para hem de bolca zaman kaybetmemize neden olmakta idi.

Artık yeni sistemde ikinci el araç alırken plaka değişikliği yapmak istediğinizde daha fazla para ödemenize gerek yok. Çünkü tek yapak var ve o zaten değişecek. Aynı durum ruhsatta muayene onay yeri kalmadığı için ruhsat değiştirme için de geçerli.

Silik ve Okunmayan Ruhsat Sorunları Kalkacak

Bilindiği üzere araç devir oldukça sürekli tek yapak yenilenirken diğer yaprak eski kalır zamanla okunurluğu azalırdı. Bu nedenle de ruhsat değişim gerekli olduğu durumlar ortaya çıkabilmekte idi. Yeni sistemde araç her devir olduğunda ruhsat sıfırlanmış olacak

Bize Sorun!

Yeni ruhsatlarda Tüv Türk fenni muayene yeri yada diğer tüm ruhsat konuları ile ilgili olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorular editörlerimiz tarafından günlük olarak kontrol edilir ve cevaplandırılır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba