Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar, Görevi Nedir

Yazar 3 Yorum 4.764 views
Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar, Görevi Nedir

Günümüz araçlarının nerede ise tamamında şanzıman yağ soğutucusu (otomatik) yada motor yağ soğutucusu bulunmaktadır. Bu parçanın görevi sanılanın aksine motorun yada şanzımanın ömrü açısından oldukça önemlidir.

Bu yazımızda yağ soğutucusu Ne İşe yarar, araçta Yağ soğutucusunun görevi nedir bulabilirsiniz.

Yağ Soğutucu Ne İşe Yarar, Görevi Nedir

Motor yağı, görevini tam olarak yerine getirebilmesi için belli sıcaklık değerleri arasında olmalıdır. Motor yağında akışkanlık sıcaklığa bağlı olarak değişir. Genellikle motor yağı soğukken daha akışkandır. Sanılanın aksine ısındıkça akışkanlığı yani viskozitesi azalır.

Motor yağı seçerken üzerinde 5-30  / 10w 40 gibi rakamlar görünür. Bu rakamlar yağın viskozite değerleridir. Yani örnek olarak 5w30 motor yağını ele alır isek motor yağı soğukken viskozitesi yani akışkanlığı 5 ısındığında ise 30 dur. Bu akışkanlık ısının çok yükseldiği zamanlarda daha da azalabilir.

Bu noktada Devreye yağ soğutucusu girer. Yağın belli sıcaklık sınırlarında kalmasını sağlayarak en yüksek motor koruması sağlanmış olur. Bu sayede motor içi aşınmaların önüne geçilerek daha uzun ömürlü bir motor kazanımı sağlanır. Yağ soğutucusunun görevi yağı belli referans ısı değerlerinde tutmak fazla ısınmasını önlemektir.

Yağ Soğutma Sisteminin Çalışma Şekli

Genelikle motor yağ soğutma sistemleri, yağ filtresinin yanında yada altında pasif hava soğutması şeklinde yada motor soğutma suyuna entegre şekilde yağın soğumasını sağlar. Alüminyum kanatları olan bir parçanın içerisindeki borulardan geçen yağın ısısı, alüminyum kanatlara aktarılarak hava sayesinde soğuması sağlanır. Alüminyum ısıyı en etkin biçimde iletebilen bir malzeme olduğu için genellikle bu metal cinsi tercih edilmektedir.

Su soğutmada ise motor soğutma suyu, yağ soğutucusunu da soğutur. Bu sayede fazla ısınan yağın ısısı motor suyuna aktarılır. Bu gibi sıvı soğutma parçalarında bir arıza meydana geldiğinde motor suyuna yağ karıştırma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Pasif soğutucularda ise arıza ihtimali biraz daha azdır fakat arızalandığı yada yağ kaçırdığı taktirde motorun yağsız kalma ihtimali ortaya çıkabilir. Bu gibi arıza durumlarında meydana gelebilecek sorunları başka bir konuda işledik. Site içi aramayı kullanarak bu konularımıza ulaşabilirsiniz. Yağ soğutucusu Neden Arızalanır Buradan Öğrenebilirsiniz.

Bize Sorun Cevaplayalım

Yağ soğutucusu ne işe yarar konusuna istinaden motor ve şanzıman yağ soğutucusu ile ilgili olarak merak ettiklerinizi yada aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorular günlük olarak cevaplan maktadır. Soru soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı yazabilirsiniz.

Etiketler

3 Yorum

  1. Motorun altkisminda yer alan yag bosaltim deliginden yagi alip sogutma sisteminden gecirip motorun yan tarafinda bulunan yag koyma deliginden geri koya koyarak sogutma yapilabilirmi boyle bir sistem varmi

  2. Benim 2004 bora otomatik şanzıman var iki oldu yağ soğutucuyu patlattı nedeni ne olabilir orjinal parça kullandım halde behr marka

  3. Ford cournett aracın suyun ısınmasında sorun var. Elektrikciye götürdüm bana yağ isiticisinda sorun olabilir dedi. Olabilirmi

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba