Yağ Pompası Nasıl Değişir ?

Yazar Yorum Yap 969 views
Yağ Pompası Nasıl Değişir ?

Araçlarda yağ pompası değişimi öncesi ,parçanın dış yüzeyi bir büyüteç ile mercek altına alınır. Orada var olan girinti ve çıkıntıların üzerinde kesinlikle bir pürüz olmamalıdır. Pürüzler yüzeylerdeki diğer parçalarla da temas haline girer  ve motorda aksamalar meydana gelir.Bu yüzden motordaki yağ pompası dip köşe iyice temizlenmeli,üzerinde pislik kalıntıları kalmamalıdır. Bu motorun sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.  Pürüzsüz olmasındaki en önemli faktör,hareketin kolay olmasıdır. Motor hareketlerinde kasılmalar ve boğulmalar olmaması için, pürüz olmaması gerekir.Pürüzlerin sürtünmeye yol açması durumu istenmeyen parçalarda aşınmalar ve aşırı derecede ısınmalar gözlemlenir. Parçalar birbirinden ayrı olmalı temas durumu olmamalıdır. Bu temas sürtünme yolu ile birçok parçanın aşınmasına ve arıza vermesine yol açar. Motorda sürtünme azaldıkça aşınma sorunları da azalarak,çalışma pozisyonu ,daha güçlü bir hamleye yelken açar.

 

Motorda yağlanma çeşitleri 5 maddede ele alınır.Bunlardan ilki,çarpmalı yağlama sistemidir. Bu uygulamada motor parçasında pistonlar yağlanır,pistonda yer alan yağ kepçesi, yağı motora doğru savurur. Savrulan yağ haznesi diğer kol yataklarına kadar dağılarak silindire benzeyen ve diğer etken parçalarda  zamanlı bir şekilde savrulan yağ kepçesi ile dağıtım görevini planlı yağlama yapar. Pompalı ve çarpmalı yağlama sisteminde küçük yağ pompası, bir çanağa savrularak yağı dağıtmaya ve sıralama bir şekilde yağlama yapmaya başlar. Basınçlı yağ depolama siteminde ise yağ pompası kartere dönüşümlü şekilde yağı emmemeye başlar.Kam mili yataklara dağıtılan yağ ,eşit şekilde transfer edilir. Tam basınçlı yağ değişimlerinde ise benzinin içinde eriyen hava kartere doğru iletim sağlar. Bu karışımda yağ , yapışmaya başlar. Bütün diğer parçalar,krank mil,pistonlar yağ deliğinden zamanlı bir savrulma ile belli transferlerle , motor parçalarına dağıtılır. Motor bu sayede temas etmediği sürece çalışma işlevselliği güç kazanır. Parçaların pürüz ve temasında bu hareketler yeterli verimi dışa aktaramaz ve motorun hareketliliği pasifleşmeye başlar.Diğer zamanlı işlem  ise benzine karıştırılarak elde edilen yağlama şeklidir. Karter süpürmeli motorun yağlanmasında komut verir ve motora istenilen güç depolanır. Benzin eğer sıcaklaşır ise bu buharlaşma yöntemi ile silindirlere ayrı yağ aktarılır. Yağlanan parçalar daha iyi çalışır . Yağ diğer parçalarla temas ettiği vakit yanarak, yağın ömrü azalır ve kullanılan yağlar aniden yok olur gider. Yağ pompası değişiminde kural dikkatlice parçalara yağı transfer etmeyi  hedeflemektir. Burada pürüz ve temas bütün işlevselliği kontrol dışına alır ve istenilen verim asla sağlanamaz.

 

Yağ Pompası Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar :

 

– Motorda bulunan yağın ısı derecesi son derece önemlidir. Düşük sıcaklık kalınlaşmasını önleyerek,motorun daha sağlıklı bir şekilde çalışma mekanizmasına yardımcı olur. Isı derecesi kontrol altında tutulmalıdır.

 

-Motorda aşırı yüksek sıcaklıklar motorun ömrünü azaltır. Yağlanma özelliğini kaybetmesine ve yağı almasına engel olur.Isı yüksekliğini engelleyen piston, segman, subabın asıl görevi aşırı ısınmaları engellemek ve patlamaya meyil bırakmamaktır. Bu nedenle bu parçaların arızalı olmaması gerekir.Ayrıca bu üç önemli parça motor yağında köpürmeleri de engeller.

 

– Parça değişiminde motor bitmiş ise bunun için uğraşmaya değmez. Tekrardan tamir edilen motorlarda yağ almama sorunu oluşabilir. Motor beyni arızalı ise hemen değiştirilmelidir.Yağ pompası kanallarına iletilen yağ ,tüm diğer önemli araçlara gidecek şekilde sağlanmalıdır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba