Volant Dişlisi Neden Bozulur, Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir

Yazar 102 Yorum 47.577 views
Volant Dişlisi Neden Bozulur, Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir

Volant Dişlisi, krank milinden aldığı devinim ile hareket eden, baskı balata aracılığı ile aldığı devinimini pirizdirek miline aktaran parçadır. Söz konusu parça diğer her parça gibi eskimeye, başka arızalı parçaların etkileri ile zamanla bozulabilir

Bu yazımızda Volant Dişlisi Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir , titreme ses sorunlarına yol açıp açmadığı değişimi ve araçta nerede bulunduğu gibi merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Volant Dişlisi Neden Bozulur

En sık bozulma nedeni eskimeye bağlı gerçekleşen nedenlerdir. Her metap parçanın bir ömrü olur. Eskimeye bağlı olarak üzerindeki dirence verdiği tepki zamanla azalır. Marş motoru gibi parçalar da bu dişli üzerine her aracı çalıştırdığımızda baskı yapar ve zamanla dişleri kırılabilir yada tamamen bozulabilir. Genel olarak bozulma nedenleri ise;

 • Eskimeye bağlı bozulmalar
 • Marş Dinamosu Arızası Sebebi İle Bozulmalar
 • Aracın Vurdurularak Çalıştırılması
 • Araç Çalışırken Marşa Basılması

Gibi yanlış uygulamakar volant dişlisi sorunlarının en bilindik sebepleri arasındadır.

Volant Dişlisi Arızası Nasıl Anlaşılır

Parçanın Arızalanması Durumunda Bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Arızanın derecesine ve türüne göre bulgular şiddetli olabileceği gibi belli belirsiz olarak da görülebilir. En sık görülen Volant Dişlisi Arıza Belirtileri İse;

Volant Dişlisi Arıza Belirtileri;

 • Volant Arızası Titreme Sorunlarına Yol Açabilir
 • Volant Arızası Ses Sorunlarına Yol Açabilir
 • Marşa Bastığınızda Marş Dinamosunun Boşa Dönmesine Neden Olarak Aracın Çalışmamasına Neden Olabilir (Her Zaman Olmaz, Dişlilerin Bozuk Olduğu Bölğelerde Yapar)

Bu belirtiler volant dişli arızasında en sık görülen belirtiler olup harici olarak nadir görülen farklı belirtiler de ortaya çıkarabilir. Tüm bu belirtilerin detaylandırılmış halleri aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır.

Volan Dişlisi Nerededir

Aracın motor ve şanzımanının birleştirği noktada bulunur. Hemen arkasında motor ön kısmında ise baskı balata ve şanzıman bulunur.

Volant Arızası Titreme Yapar mı

Nadir olmakla beraber farklı kırıklık ve diş sorunları devinim esnasında oldukça düşük de olsa bir titreşim oluşmasına neden olabilir. Fakat bu durum artık parçanın ileri seviye arızalanmasına bağlıdır. Genelde diğer belirtiler daha fazla görülür

Volant Arızası Ses Yapar mı?

Parçanın en belirgin belirtisi budur. Özellikle marşa basıldığında çıkan ses volant dişlisinden çıkmasa da volant arızasının belirtisidir. Marşa bastığınızda vızz şeklinde marş dinamosunun dönme sesi gelir ama araç motorundan hiçbir ses gelmez. Bazı durumlarda da söz konusu dişlinin parçaları kırılması durumunda devinim sırasında sürtünme yada ses sorunlarına da yol açabilir.

Dişli Değişimi – Volant Dişlisi Nasıl Takılır

Söz konusu parçanın yeri konusunda yukarıdaki başlıklarda açıklamalar yapmıştık. Değişimi içi şanzıman indirilerek parça değiştirilir. (Şanzımanın içi açılmaz. Sadece parçaya ulaşabilmek için yerinden sökülür) Bu nedenle de işçiliği hem uzun sürer, hem pahalı hem de zahmetlidir.

Bize Sorun Cevaplayalım

Volant dişlisi ile ilgili olarak yaşadığınız arıza nedeni ve çözüm yolları ile ilgili olarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplanır. Soru sormak için araç marka ve modelini belirterek (Örnek DSG Şanzıman Volkwagen Polo 2012 Model Gibi) aşağıdaki cevap ve yorum bölümüne sorularınızı iletebilirsiniz.

102 Yorum

 1. İyi günler benim aracım nissan pikap araçta hiçbir sıkıntı yokken marş motoru tamiri sonrası araçta titreşim volant tarafında bir uğultu gelmeye başladı bir zaman sonra da çekiş problemleri yaşıyorum araç düz yolda bile çekişi düşük yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Çekiş problemi ile sorun birbirinden farklı arızalar olması muhtemel, marş motoru sökülüp takılırken volant dişlisine hiçbir müdahale olmaz. fakat marş motoru arızası dişlideki bazı uçları zedeleyebilir ve kırabilir. Titrelin ve uğultu bundan kaynaklı mı kontrol edilmesi gerek.

 2. 2014 model daha 30000 km volant dişlisi arıza verir mi aracı opel astra j ben aracın kusurlu olmasından korkuyorum su devir dayım pompası nı marj Dinamo suna kadar hasar çıkartıyor mecbur değiştirmem mi gerekiyo……

  • Avatar Muhittin SERDAR

   kullanıma ve yaşanan arızalara göre verebilir de, fakat normal kullanım için oldukça düşük bir km, aracın nasıl kullanıldığınuı bilmeden cevap vermek çok zor

   • Kulanım normal 15 yıldır arac kulanıyorum taksici yim 10 yıldır saşırdım zaten volant deyince ne yapmam gerekiyor sizce garanti bitti aracın garanti
    ye girer mi sizce bu parca

  • 1.4 TSİ BMT 150 PS 2015 MODEL 14500 km deki aracımın bir kalkışından itibaren bir şakırtı sesi geliyordu. Bugune kadar yıllık bakımları muntazaman yapılmıştır. Servis Volant dişlisin değişmesini öneriyor. Siz ne dersiniz. Selmlar

 3. Merhaba, 2011 model 1,6 otomatik seat leon aracımda, 3-4 günde bir rölantide beklerken sanki araca gaz verirmiş gibi motor devri oynuyor ve motor kısmından gaza basarmış gibi ses geliyor. Ayrıca ilk hareketinde öne doğru silkeleme ve titreme oluyor. Servise gösterdim volant ve kavramada problem olduğunu değişmesi gerektiğini söylediler. Açıkçası pek inandırıcı gelmedi. Yardımcı olup fikir verirseniz sevinirim teşekkürler..

  • Volan yüksek ihtimal gözüküyor, fakat eğer kendi servisi bu şekilde karar verdiyse denilecek bir şey bulunmuyor.

   • Merhaba aynı problem bende de oldu 2012 1.6 dsg Leon aracım, ama 1 kere rölanti de beklerken oldu sadece motordan da ilginç zincir sesi gibi ses geldi aracın marşını kapatıp tekrar çalıştırdım düzeldi,20 gündür de olmadı. Neden kaynaklanıyor olabilir.

    • Slm 2004 model opel corsa aracim cok yağmurda araç giderken su aldi volant ses yapio yavaş giderken hizlandiğinda kesiliyo sesi volant değiştirmeden nasil cikartabiliriz o suyu kurumasimi gerekiyo ?

  • Merhaba aracımda aynı sorun çok önceden bende de vardı. Yetkili servis bana enjektör demişti. Ben de konuyu biraz araştırıp Motor üzerinde 100 TL ye bir müşür değiştirdim sorun kalmadı. Ancak müşürün ismini hatırlamıyorum. Zaten konuyla alakalı 2 tane sensör var. Ustanıza sorduğunuzda söylerler. Bizim araçlarda volant arızasının en belirgin özelliği soğuk havalarda ön taraftan tıkırtı sesleri gelmesi. En başlangıcında bu şekilde sadece soğuk havalarda yapıyor. Sonrasında sorun ilerledikçe devamlı ve hareket halindeyken de ufak ufak hissetmeye başlıyorsun. Sorunuzu başka bir şey araştırırken gördüm belki birilerine faydası olur diye cevaplamak istedim. Selamlar

 4. Merhabalar, Ben de 2016 Ford Focus 2016 Dizel Trend X var idi. aracı 3 aylık 9000 km’de yetkili servisten 2. el olarak aldım. Servisler malumunuz Avis’te çalışan araçları satmakta bu araçta avis rent a car kullanılmış araç kısa süre sonra volan dişlisini sıyırdı. Garantiden değişildi. Tekrar kısa bir süre sonra aynı arızayı verdi. Bu defa hem marş dinamosunu hem volant dişlisi değişti. Bu değişimden 20 gün sonra tekrar marş dinamosu sıyırdı. Servis bu defa kullanıcı hatası deyip. Ücretli değişim yaptı. Ben arabadab soğuduğumdan 2017 ile takas yaptım. ama araç sıfır değil yine aviste kullanılan bir araç bu aracı alalı 24 olduğunda kontağa bastığımda gıııjjk sesinden sonra (bu ses esnasında araç çalışmadı) araç çalıştı. Psikolojim bozuldu. Servise götürmedim duyacağım şeyi tahmin edebiliyorum ve ayrıca potansiyel suçlu gözüyle bakılacağım.
  1-Kullanıcı hatası ne olabilir?
  2-Bu modelin kronik arızası mı?
  3-Rent a car olması mı?
  4-2016 model araç için servis değişim hataları olabilir mi?
  5-Başka neden ne olabilir.
  Araç bu arızayı her marşta yapmıyor 20-30 günlük periyotlarla. Yaşadığım il Güneyde çok soğuk olmuyor. Saygılarımla

  • Merak etmeyin bu durum basit bir arıza gibi duruyor. Ama anlamadığım bunun 20 30 gün aralıklarla yapması. Servis değişim hatasından kaynaklanmaz. Ama marş motoru veya elektriksel bir problem gibi duruyor. Focus araç bende kullandım böyle kronik arızası yok.

 5. Avatar Latif Kama

  Merhabalar,
  Öneriniz nedir? Araç garantili servis harici gidemiyorum. Acaba başka bir ilin servisine mi götürsem. Malum servis ustaları sorunun nedenini pek anlamadan parça değişimi yapıyor. Onlar hala eski aracın neden bu arızayı verdiğinin cevabını bilmiyorlar. En azından bana verebildikleri bir cevap yok. Basit arıza diyorsunuz ancak volantta diş kırması ve sıyırma yaptı. Bir türlü çözülemedi? Ve volant değişimi 3150 tl.
  Lütfen beni yönlendirirmisiniz. Ne yapayım? Bide bana kullanıcı hatası denmişti. Ben kötü niyetli olsam nasıl bu arızayı verebilirim yani ne yanlış yapılır ise bu arıza verir anlatabilirmisiniz.
  Saygılar…

  • Avatar Oto Arıza

   Yanlış anlamadıysam ustalar aynı arıza ile geldiğinizi düşünüyor. En sağlıklısı en yakın ilin başka servisine götürmeniz. Basit arıza dememizin sebebi siz bize volant değişimi falan bahsetmediniz. Eski araç bu arızayı vermişti. İçinde dağılıp şanzumana zarar verebilir bu büyük bir durum. Kullanıcı hatası için makalemizde de bahsettiğimiz gibi araç çalışırken yanlışlıkla marş yapmanızdan olur

 6. Avatar Latif Kama

  Merhaba,
  İlginiz için teşekkürler. Anlaşılması için detaylı bilgi vermek istiyorum.
  1-2016 Model aracımda 3. kez volant dişlisi değişti nedeni 20-30 günde bir olan metalik sıyırma sesiydi. Her değişimde volant dişlisinde kırıklar ve metal aşınması vardı.
  2- Yeni aracımda(2017 model kullnılmış aldığım araç) servisce konan bir teşhis yok çünkü servise götürmedim. Ama yukarıda belirttiğim gibi araç 24. gününde tarafımca toplam 550 km yaptıktan sonra geçen hafta 1 kez gıjk sesini yaptıktan çalıştı.
  Anlamadığım nokta araç 18.500’de neden marş dinamosu yada volantı bozulsun, eski aracımda dişli değişimine karşın 20-30 günde bir bu arızayı verdi. Diğer aracımda çok yeni idi sırf bu arızasından dolayı onu verip bunu aldım. Eski aracımda 23.500 km idi.
  Nedeni ne olabilir. Ben aracı vurdurmadım yada çalışırken marşa basmadım. Acaba bilgi ve deneyiminize göre nedeni ne olabilir.
  Neden sürekli değilde 20-30 günlük periyotlarla arıza veriyor.
  Araçtan çok soğudum nedenini bulamıyorum. Ford Focus’u çok beğenmeme rağmen bu aracıda satacağım galiba.
  Bu arızayı star-stop bir araç alarak aşabilirmiyim(En azından varsa kullanıcı hatasını elimine etmek adına)
  Vaktinizi aldığımın farkındayım. Anlayışınız için teşekkür ederim. Dilerseniz mail ile cep numaramıda verebilirim.
  Selamlar…

  • Avatar Oto Arıza

   Star stop alarak bu arızayı düzeltemezsiniz aynı şeyler olur. Sizin stresiniz aynı arıza mı diye anlıyorum. Aracın motoru hiç yapılmışmı. Ayrıca volan dişlisi arızalı olsa araç çalışmaz.

   • Avatar Latif Kama2

    Merhaba,
    2017 model aracım hiç servise girmemiş ve girmedi.
    Stresim belirttiğiniz gibi aracımın aynı arızaya sahip olacağı ihtimali.
    Volan dişlisi kırıldığında ve sıyırdığında çalışıyor. Ama zamanla arıza verme sıklığı artıyor.
    iyi çalışmalar…

 7. Merhabalar aracım 2001 model seat toledo 1.9tdi aracımda normal rölantide çalışırken motor da titreme ara ara kasılma lar oluyo usta motor kulağından olabilir dedi parçayı değiştirdi sarsıntı halen devam etti sonra volan dişlisi arızalı ondan dolayı sarsıntı oluyo dedi değiştirelim dedi 1200 lira malzeme 300 lira işçilik istedi sorun ordan değil gibi geldi değiştirirsek sorun çözülürmü dedim garanti veremedi o yüzden yaptırmadım beklemede kaldım araç çalışırken her hangi bi ses çıkarmıyor cik cik ötme gibi bi ses de yok performans sıkıntısı da yok ama rölantide beklerken ara ara sarsıntı oluyor napmam gerek bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  • Avatar Oto Arıza

   Zaten titremelere bu arızalar işaret fakat bunların yapılmasına rağmen araç sorunu devam ediyorsa görmeden net bir şey söylemek doğru olmaz.

 8. Abi aracim devir sati yukseliyor gaz yemiyor baski bitmis gibi ayni ama baski saglam mis bunun sebebi volant olabilirni arac 2014 coriuerford

 9. S.a.astra1.4 turbo oynar baslikli volant olan aracim stop ederken ses yapiyor kalkista 1200 dwvirde kalkis uaponca hafif titreme yapiyor sanirim sorun volantta bu ariza yenimi baslamis ileri safhalari nedir degismezse ne gibi sorunlar cikarir teaekkur ederim

  • Yaşanan vuruntular zamanla artmaya başlar, bu da motora farklı sebepli olarak başka arızalara yol açar

 10. Avatar Süleyman zirgi

  Ww 2011 tdi polo sadece motor ısındığında sallama tekleme yapıyor neden acaba

  • Süleyman bey, bu durumun o kadar çok sebebi var ki. Ama ateşleme sistemi ile ilgili bir durum olabilir.

   • Aynı sorun benim araçtada var. 2007 1.4 Tdi. Ateşleme sistemi nasıl çalışıyor bizim araçlarda? Neyi değiştirebiliriz?

 11. Merhaba 2000 model 1.9 TDI aracım rolantide dururken ve boşta gaz verdiğimizde yirmibin devire kadar titreme oluyor çekil ve sıtop problemi yok şimdiden sağolun

 12. İyi günler.Aracımda 2008 model 1.6 audi a4 manuel aracımda debriaja basınca sadece tıkırtı geliyor baskı balata işlemleri yeni değişti.Volantın değişmesi lazım dediler.Pahalı olduğu için değiştiremedim.Yeni takılan baskı balataya zarar verir mi?

  • Yunus bey, sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum, tam tersi olursa sıkıntı olur aslında. Volant dişlisi arızalı ise büyük sorunlara yol açmadan değişmenizi öneririm.

 13. Avatar Mustafa MADEN

  MERHABA, BEN VW EMISYON GUNCELLEME SONRASIYLA ILGILI RAHATSIZ ETMISTIM. BEN 2011 MODEL JETTA 1.6 TDI DSG VW MARKA ARACIMI SERVISE CAM DEGISIMI ICIN GOTURDUM.BURADA EMISYON GUNCELLEME VE SANZUMAN YAGI DEGISIMI VE SANZUMAN GUNCELLEMESI YAPTILAR. BU GUNCELLEME SONRASI BENIM ARACIM EGR ARIZASI VERDI SERVISTE DEGISTIRDIM. ONUN ONCESINDE ARACIN GUC KAYBI ILE ILGILI BIR SORUN HISSETMEMISTIM ANCAK ARAC KISA MESAFELERDE ( 5-6 KM ) MOTOR FANI DEVREYE GIRMEYE BASLAMISTI -BIR ANLAM VEREMEMISTIM- YAZILIMDAN SONRA. EGR ARIZASINA KADAR BU OLAYIN FARKINA VARMAMISTIM VE DE YAZILIM KAYNAKLI OLABILECEGINI DE DUSUNMEMISTIM. VITES DEGISIM SORUNA EK ARAC GAZ SIKIYOR. SURUS ZEVKI KALMADI SIMDI SIZE BIR SEY SORMAK ISTIYORUM; BU IKI YAZILIM SANZUMAN ARIZALARINA NEDEN OLABILIR MI ŞU AN ARACIM VOLANT ARIZASI VERDI. SERVIS YAZILIMLA ALAKASI YOK DIYOR. BU KONUDA BILGINIZ VAR MI YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM. IYI GUNLER.

  • Mustafa bey, servise götürmeden önce bu tip şikayetleriniz var mıydı? Hissediyomuydunuz bu tip durumlar?

   • Avatar Mustafa MADEN

    Emisyon guncellemesinden once bu tur sorunlar yoktu.

    • Mustafa bey bende 1.6 tdi dsg golf 6 kullaniyorum benim aracada egsoz guncellemesi yapildi aracimi mahvettiler arti 2 lt ye yakin fazla yakmaya basladi.

 14. Avatar Mustafa MADEN

  SERVISE GITMEDEN ONCE BU TUR SORUNLAR YOKTU.ARABA YAĞ GIBIYDI.

  • O zaman servisle irtibatı koparmamanızı öneriyorum.

   • Avatar Mustafa MADEN

    Sevisle irtibattayım ancak servis ısrarla bu olayın bağlantısı yok diyor ben de sizlerden bilgi almak istiyorum var mı yok mu diye.

    • Buna kesin birşey ben de diyemem Mustafa bey, ama görünen köy klavuz istemez diyorum, şanzumanla ilgili yapılan işlem önemli çünkü, götürmeden önce sorun yoktu şimdi var, alır almaz başladıysa bu durum servisle irtibatı tekrar koparmayın derim ben.

 15. 2013 focusum var. Kavrana degisiminden sonra aracimda rolantide iken titrme basladi. Volant ile ilgili bir sikinti olabilir mi?selamlar

  • Alper beyi tireme sebebi bir çok sebepten kaynaklanır, buradan bu arızayla ilgili bir işlem söylemek doğru olmaz.

 16. Merhaba 2000 model Fiat brava düz vites aracım var sadece kalkista debriyaj in kavrama yerine geldiğinde araçta sarsıntı yapıp 15 devirdeki gazı 5_10 devire çekiyor.bir aceminin arabayı kaldırırken yaptığı sarsıntıyı veriyor.debriyaj balatası dediler dediler değiştirdim.yine aynı hatayı veriyorlar.arabam 210 binde volan yüzeyi çizikti yüzeyini sildirdim acaba yardımcı olabilir misiniz.tesekkurler.

 17. merhaba, benim aracım megane3 2011 1.5 dci 5ileri vites 90 lık.. geçen sene baskı balata değişim oldu servisde, ama ilkgünden sonra yine sertleşme, ve yukarda kavramalar oldu servis bi sorun yok dedi derken zaman geçti şu an çok yukarda kavrıyor hatta kavrama ile ayağımı debriyaj dan çekmem aynı anda okadar az, devirde çekişte sorun yok başka servise baktırdım baskı iyi dendi, birde hafif bir ses var debriyaj a basınca kesiliyor nedendir acaba

  • Gürkan Bey, servis bu durumu gördüğü halde bu şekilde cevap veriyorsa buradan bizim size pek bir şey söylememiz doğru olmaz. Fakat gelen baskı balatanın tam olarak usta tarafından nasıl yapıldığını çözümlemek lazım.

 18. Merhabalar kolay gelsin.mercedes vito 2005 1.vitese taktigimda bazen vitese gcmiyor ve cizilti sesi geliyor.3.viteste ise arabanin altindan kut kut sesler geliyor bunun sebebi nedir acaba?

 19. Avatar İbrahim TÜMKAYA

  Merhabalar kolay gelsin benim 2011 model Skoda Octavia DSG aracımı çalıştırmak için marşa bastığımda ara sıra geç alıp öyle çalışıyor ve çalıştıktan sonra arabada rölantide titreme ve motor sesli çalışıyor, ayrıca devir ibresi aşağı yukarı titrek şekilde gidip geliyor ve bazen ilk etapta gaza basınca gaz yemiyor bir boşluk oluyor sanayide bir kaç ustaya götürdüm ayrı ayrı arıza (enjektör vb. gibi) söylediler sonra servise götürdüm serviste bana bunu volan arızası olduğunu ve değişmesi gerektiğini değişmezsem zamanla motordan daha yüksek sesin gelmeye başlayacağını söylediler ne yapmam gerektiğini bilmiyorum değişmezsem veya enjektelerden olabilir mi bu şekilde kullanabilir miyim sıkıntı yaratır mı bilgilendirirseniz şimdiden teşekkür ederim

 20. Merhaba alfa romeo guilietta 1.6 dizel aracımın marsa basarken calismiyo ikincide üçüncüde geç aliyo problem volan da olabilirim teşekkür ederim.

 21. iyi çalışmalar benim aracım amarok araç soğuk iken çalıştırıldığında volant ses veriyor 15 dk dan sonra ses kesiyor sorun nedir acaba teşekkür ederim.

 22. Merhabalar Kia Sorento aracim triger zincir v kayis seti degistikten sonra ses yapmaya basladi ve tahmini 1.5 2 ay sonra birden ses artti ve yolda bir anda motor stop etti. Motor indi volan kirilmis. Volan takildi motor calistiginda yataklardan ses geliyordu motor yataklari yenilendi silindirler ve krank mili degisti. Araci teslim aldiktan 1 hafta sonra tekrar volan kirildi. Sizce sorun nerdedir yardimci olursaniz sevinirim. Arac 150.000 km.de.

 23. kolay gelsin.renault latitude 1.5 dci manuel 6 vites aracım var.araç kalkışlarda sarsıntılı ama benim asıl merak ettiğim konu debriyaja ayağımı bastığımda alttan titreme şeklinde hafif vuruntu var.bunun sebebi ne olabilir.

 24. 1.3 dizel 2012 model opel korsa aracımdan çık çık şeklinde ses duymaya baďladım. Fakat sesi düzenli yapmadığı için ustaya götürdüğümde aksi gibi ses çıkarmıyordu.bu arada aracı 5 ay önce aldım. Sonra ses tekrarlayınca birkaç gün ustaya bıraktım soğutup soğutup dinledi. Artık umudu kesip aracı alacakken ses tekrar çıktı ve tümden volant sistemi değıstirecegini söyledi. Şuan için oldukça yüksek bir mebla. Ustama güveniyorum fakat değişimden sonra tekrarlar mı. Yanı bir aracın volant sisteminin yıpranmasi için ortalama ne kadar süre geçer. Kullanıcı kaynaklı oluşabilecek bir sorun mudur bu?

 25. Aracım 1.6 tdı golf bazen arasıra debrıaja basınca sıkırtı sesı gıbı bıbses gelıyo neden yapar herzaman gelmıyo cekışte sıkıntı yok tıtreme falan yok aracta debrıaja basınca bazen kesılıyo bazen hıc yapmıyo bu sesı tsk ederım sımdıden

 26. Merhaba. Vw 1.9 tdi aracimda rolantide calisirken bir şıkırtı gibi ses geliyor. İsindikca bir artis soz konusu. Bu ses debriyaja basinca kesiliyor ve bu seferde bir ugultu sesi geliyor. Kalkislarda dusuk devirde bir titreme var ama 2 bin ve uzeri devirlerde yapmiyor. Herhangi bir guc kaybi da yok. Sizce sebeb ne olabilir. Cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

 27. İyi günler merhaba 2016 model dacıa 09/motor easry otomatik benzinli LPG’li aracın inanılmaz derecede kalkışta titreme var özellikle trafikte acaba baskı mı gitti volantmıteşekkürler

  • megan 2 1.6 16 valf kalkarken tıtreme oluyor baskımı bıttı yoksa volantmi akislerde bı poblem olabılırmi

  • megan 2 1.6 16 valf kalkarken tıtreme oluyor baskımı bıttı yoksa volantmi akislerde bı poblem olabılırmi

 28. Merhabalar benım sorunum su aracım 99 model otomatik sanzıman vw golf sıkıntı genelde motor ıyıce ısındıktan sonra dur kalkışlarda kalkarken sanki bırı arabanın arkasından tutuyorda bırakıyor gıbı oluyor gaza basıyorum boguluyor gıbı oluyor 1 yada 2 dakıka sonra bırden sahlanıyor araba sıkıntı nerden kaylaklanıyor olabılır saygılarımls

 29. Merhaba.
  Benim aracım 2011 volvo s60 1.6dizel Manuel.

  Aracı çalıştırdıktan sonra rolantide iken hiç ses yok.
  Debriyaja yarım basınca bariz ses var.
  Debriyaja tam basınca ses azalıyor.

  Geçen hafta marş motoru takılı kaldı yandı. Acaba etkisi var mı?
  Teşekkürler

 30. Avatar Hüsamettin paşayikt iii

  Öncelikle merhabalar aracım 2013 1.6 tdi DSG golf 7 139510 km de ilk marş yaptığımda biraz gürültülü ve sartsintili çalışıyor akü diyorum ama tam emin olamadım. Çalışırken ses ve sarsıntı yok. Konağı açıp kapatırken oluyor teşekkür ederim.kolay gelsin

 31. merhabalar,
  Aracım 2006 model opel corsa 1.3 dizel. özellikle klima açıkken ilk kalkışta debriyajdan ayağımı çekerken aşırı bir motor sesi geliyor (traktör gibi) araç hareket edince normale dönüyor. volanttan olduğunu biliyorum ancak sormak istediğim bu durumun krank miline yada şanzımana zarar verip vermeyeceği. teşekkür ederim.

 32. Avatar Nurullah Balıkcı

  Aracım 2017 model ford focus 1.6 Trend x 95 hp volant dişlisi arızalı uzun yol yapsam sıkıntı olurmu ford bayisinede gösterdim sorun olmaz dedi sizce olur mu ?

 33. Merhabalar…Benim aracım 2008 model Citroen c4.aracının kmsi Şuan 170000 aracı aldığım da (115000km) baskı balata Yo değiştirdim usta dediki volan da sıkıntı görünmüyor değiştirme.Bende değiştirmedim araç 150000km den sora uzun süreli kullanimlardan sonra alttan vuruntu şeklinde ses yapma başladı bi süre sebebini araştırdım ve sanziman bölgesinden oldugunu gordum.sora tamamen şans eseri farkettim kodes debriyaj â basınca tamamen kesiliyor.İki farklı özel servis ustası volan dan kaynak li dedi bi başka usta sanziman dedi.Ben volan ve baskı balatayi değişmeye karar verdim ama doğrumu yapıyorum bilemedim

 34. Merhaba aracim opel korsa D 2013 model bir yil oldu alali 150binde simdi lorentte beklerken titriyor acaba nedeni ne olabilir

 35. merhaba benim aracım citroen c4 picasso 2007 model arac sovuken bindiğimde kalkışta bir titreme var arac otomatik 1.6 hdi ısınınca titreme yapmıyor acaba valant mı yok sa şanzımanın yağımı eksik ?
  teşekkürler.

 36. Avatar oğuzhan murat tosun

  merhabalar skoda superb 2013 dsg aracım var. direksiyonu çevirince hıtır hıtır ses geliyor. fakat bir kaç ustaya götürdüğümde bana volanttan kaynaklı, amartisör üst bilyalarından kaynaklı gibi cevaplar verdiler. bende volantı araştırıken bu başlığa geldim. sizce bu ses neyden kaynaklanır? volant ya da amartisör üst bilyalarla alakası var mıdır? iyi günler.

 37. Merhaba, 2013 A3 stronic aracimda ses ve titreme var. Volant değişimi çözüm olur mu? Volanti debriyaj setinden ayrı düşünmek mümkün müdür? Beraber takım olarak mi değiştirmek gerekir

 38. Avatar Gürkan Güler

  Merhaba. Aracım 2012 model ford mondeo 1.6 TDCİ. Aracım soğuk havalarda ilk çalıştırmada motorda titreme ve şıkırtı sesi geliyor. Bu esnada egzos dan beyaz duman atıyor. Çiğ yakıt kokusu gibi… 30 saniye sonra araç ısınınca motor normale dönüyor ve seside kesiyor. Neden yapar?

 39. Merhabalar kolay gelsin aracım 2005 model ww caddy 1.9 aracımı sabah ilk çalıştırdığimda hic bir sıkıntı çıkmıyor fakat araç tamamen ısındığında yani yaklaşık bi yarım saatlik surecten sonro bir yerde durup tekrar araca marşa bastığımda aracım hafif bir gürültü olarak motor çalışıyor boyle sanki arac yarım kontak yapmışta tekrar stop edecekmiş gibi yardımcı olursanıźz sevinirim…

 40. Usta tofaş doğan araçta marşa basınca akü ışığı yanıp sönüyordu marş motoru döndürmeye çalışıyor du motorun için de sargı varmış üzerine akım çekiyor ddeğiştirelim dediler değiştik yine yaptı akü ölü dediler değiştirdim 2 gün sonra az da olsa yine yaptı şarj dinamosu sağlam aküyü sök araçta stop etme falan yok bin gez.bu çalışma da zorlanma nerden olabilir selam versen para istiyor herifler .

 41. Slm.2011 ford focus aracim ilk kalkişlarda kavrama noktasinda iken bariz duyulacak sekilde zorlanma gibi ses çikariyo volan olabilirmi teşekkürler

 42. Avatar NURETTİN ARSLAN

  Merhaba. 2011 renault clio aracım var . 1.6 grandtour extreme. triptonik vites. aracımı aldığımdan beri (2 yıldır) her kontakt açtığımda 10-15 km sonrasında akü şarj arızası veriyor. bunu hiçbir şekilde çözemedi bir tane usta .
  Ayrıca son 2 aydır ise her kontakt açtıktan sonra 50-60 km hızla gidersem manuel vites işlevini kayıp ediyor . vites kontrol kutusunu kontrol et diyor. ve araç 3000 devirde çalışıyor. hız artırdığımda ise vites istiyor fakat vites yükseltemiyorum.
  başka zaman kontakt açıp 70-90 km hızla arası gittiğimde ise araç belli bir mesafe sonrası hızlı şekilde vuruntu yapıyor . manuel vites işlevini kayıp ediyor. ve vites kutusu konrtol et mesajı veriyor.
  Yukarıdaki her iki durumda da kontak kapatıp bir süre sonra tekrar açtığımda resetlenmiş oluyor.
  Bana nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.

 43. Slm 2013 mersedes 316 araç soğukken marşa basınca önde ses geliyor bide yarim derviyaj yapinca gine bir ğururtu arabanın altında geliyor zaten derviyaj yapincada insan his ediyor yardimci olsaniz sevinirim sana zahmet

 44. Merhabalar 2005 dizel seat altea var
  1 vites le 3 vites arası sağa ve sola dönüşlerde cızırtı yapıyor yüksek bir şekilde
  Ama belli bir hıza ulaşınca nerdeyse cok ama cok az bazen ses yapıyor genelde düşük vites de cıkartıyor
  Bu zamana kadar 4 tane serfıse goturdum her bırı farklı farklı yorum yaptı aks başı,direksiyon pompası,volan,vs sizce hangişi sesi şu şekilde de tarif edeyim eski karyolalar vardı ya demırden olurdu yatıgınız zamn gıcırtı yapardı o şekılde yogun bır sekılde ses
  Şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşeküt ederim

 45. Avatar Murat çelik

  2011 corsa D 1.3 cdti volant mi? bilye mi ?
  Debriyaja 2 cm kadar basınca tıktıktık benzeri ses geliyor çektiğimde ses gidiyor yada duymuyorum
  Bu ses neyin sebebi bi usta bilye dedi bi usta volant dedi falan volant şikayetlerine baktığım zaman bende o şikayetler yok
  1- sorun hangi parçada
  2 – sorun olan parçayı değişmem yeterli olur mu?
  3 – birde hareketli ve sabit şeklinde 2 tür var şayet hepsini değişmem gerekirse hareketli yerine sabiti seçmem sıkıntı yaratır mı ?
  Teşekkürler

 46. S.a ustam 2012 ford transit jumbo 155 ps çalışır haldeki aracım debriyaja basıldığında motor sesi değişiyor araca gaza basıyormuş gibi oluyor ayrıca arac inanılmaz derecede çekişten düşüyor 6 vitesle çıktığım rampa şimdi 3 vitese düşüyor

 47. 2012 Model Ford C Max aracımda araç rolantide çalışırken kır kır kır diye motordan ses geliyor. Ayağımı debriyaja basılı tuttuğumda bu ses bazen tamamen kesilirken bazen de ses azalıyor. Debriyajda bu esnada hafif titreme hissediyorum. Yalnız bu arıza trigeri değiştirdikten bir müddet sonra oluştu. Araç bunu her zaman yapmıyor. Ustaya götürdüm Volant değişecek dedi. Çok ta guvenemedim açıkçası. Yalnız farklı zaman dikimlerinde iki defa başıma geldi kontağa bastım araç almadı. Aracın cekisinde hiç bir sorun yok. Yolda giderken de sorun yok. Arızanın nedeni Volant mıdır ? 120.000 km deki bir aracın Volant i değiştirirken baskı balatayı da değiştirmek gerekir mi ?

 48. Avatar Sezer Gündoğan

  Merhabalar 1993 Renault Broadway aracım marş yaptım vissj diye ses geldi bir iki deneme sonrası çalıştı.elektrikciye götürdüm marş motoru dişlisini değişti volant dişlisinin de bazı dişlerinin yenmiş zedelenmiş olduğunu söyledi. Tekrar aynı şeyi yaparsa volant in değişmesi gerektiğini söyledi.oneriniz nedir

 49. Avatar serhat doruk

  92 honda civic 1.5 ex sedan karbüratörlü araç 2 bin deviri geçtiği zaman turbo sesine benzer ıslık sesi gibi bi ses geliyor vites boştayken denemedim aracı kullanmaya korkuyorum yolda birakicak diye bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim ilk marsa basarken gaza biraz fazla basarsam aynı ses yine geliyo 2 bin devir ve sonrasında ses gazla orantılı olarak yükseliyor

 50. Avatar Hasan sarıpolat

  Slm 2010model şavrole cruz aracım var aracımda baskı balata bitik olduğundan dolayı aracım hareket ettirdiği de aracım titreyerek kakıyordu değiştirme sonucu bu sorun ortadan kalktı ama aracım yolda giderken trafikte özellikle gaza basıp çektiğimde araçta dalgalanma yani iler geri didip gelme oluyor bu sorun volant dişlisinden yaparmış tşk.

 51. İyi günler 2006 moder corsa c aracında debriyaj yarım basınca tırrr diye ses geliyor debriyaj tam basınca ses kesiliyor 2 servise gösterdim ikside volant arızası dediler araçta oynar volant var onu sabit volant ile değiştireceğiz baskı balatayı da değiştireceğiz dediler kafama pek yatmadı başka bir ustaya gösterdim debriyaj dişlisi den geliyor volant la alakası yok dedi kafam karıştı sizce neden olabilir

 52. Merhabalar 2006 model corsa c aracımda debriyaja basarken yarısında tırr diye bir ses geliyor tam basınca ses kesiliyor 2 servise götürdüm ikiside volant dedi başka bir ustaya sordum debriyaj bilyası dedi sizce sorun neden olabilr

 53. Avatar fırat aslan

  merhaba bende renault 1.7 flash var 13 senedir bende 3 ay once motor yaptirdim ama aracım saate 140 km geçmiyor lpg&benzin aynı 140 km geçmiyor karbüratör bakimi yapildi araç sentede. bu gun volant tan şüphelendim volantla bi ilgisi olabilirmi ayrica marşa bastığımda bazen ara sıra bi cartlama sesi geliyor tekrar marşa bastiğimda motor çalişiyo sizce sorun volant’tan mıdır degilse neyden yapar şimdiden teşekkürler

 54. Avatar fırat aslan

  merhaba bende renault 1.7 flash var 13 senedir bende 3 ay once motor yaptirdim ama aracım saate 140 km geçmiyor lpg&benzin aynı 140 km geçmiyor karbüratör bakimi yapildi araç sentede. arac 1.2.3 viteste çok iyi 4.5 yok diyebilirim bu gun volant tan şüphelendim volantla bi ilgisi olabilirmi ayrica marşa bastığımda bazen ara sıra bi cartlama sesi geliyor tekrar marşa bastiğimda motor çalişiyo sizce sorun volant’tan mıdır degilse neyden yapar şimdiden teşekkürler

 55. Avatar Muharrem ozturk

  2004 transaporter. Arac calistiktan sonra ses geliyo ve farkli olarak debriajdan ayagini biraktigin zaman farkli bi ses geliyo baski balatayi elfireninle denedigimde balata sikintisi gorunmuyo volantmidir yada Motor kulagindan olabilir mi?

 56. Merhabalar 94 model Renault 9 Fairway var marş basarken çok tuhaf sesler çıkıyor ve zor çalışıyor bazen cslismiyor ustaya götürdüm volan dişlisinde kırık var dedi bunu değiştirince sorun gider mi emin olamadım yardımcı olur saniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 57. Pejo 3008 im var yarı otomatik ve baskı balata gidik ve volantta boşluk var sıkıntı olacağını ama bu şekildede kullanılır fakat garantisi yok her an volanttan dolayı sıkıntı çıkar kalkışlarda titrer ve sallama yapabilir buda balata ya baskı yaptığından yeni takılan balata ya yer yapar ve bozar dendi bu nedenle volant değişip değişmeyeceğini siz karar verin dendi şimdi boşluk yapması nedemek ve balata değişirken volantıda değiştirmem gerekirmi

 58. 2007 1.5 DCI Megane 2 aracim yolda giderken 2000 devirlerden sonra vuuuu diye ses yapıyor boşa alıyorum kesiliyor bı turlu anlamadım her usta farklı bişey söylüyor performansta bariz düşüş yok yakıt normal ama ozellekle 3000 devirde sabit giderken aşırı vuuuuu sesi yapıyor yardımcı olursanız cok sevinirim.herkes birşey söylüyor gereksiz parça değiştirmek istemiyorum şimdiden teşekkürler

 59. YARDIM !!!

  Merhaba arkadaşlar. 306 1997 xr 16 valf var. Soğuk motorda hic sıkıntısız çalışıyor. Fakat motor sıcakken çalışmıyor. En az 40 dk ya da 1 saat beklersem çalışıyor. Konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?

  Bu sorun şanzumanı komple elden geçildikten sonra baş göstermeye başladı.

 60. Avatar Yalçın güngör

  Ustam jetta 2012 dsg tdi aracım vites geçişleri normal fakat 1200 devirde her vites de titreme ve uğultu yapıyor beni çok rahatsız ediyor acaba volant dişlisi olabilirmi.kendi ustam kavrama diyor.ikilemde kaldım yardımcı olursa sevinirim.

 61. Avatar CEM TEKİROĞLU

  Merhaba aracım volkswagen polo 6c 2015 model manuel vites comfortline araçta 1. Viteste kalkarken ve geri viteste devir aşağı düşüyor baskı balata dediler değiştirdim fakat sorun gitmedi yazılım güncellediler bir müddet iyiydi sonra tekrar titremeye başladı bir keresinde ışıklarda stop etti ve kendiliğinden tekrar çalıştı yetkili servis sorunumu çözemedi yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkür ederim

 62. merhaba bende vw polo 2010 1.6 tdı arac var aracta volant sıkıntısı var durdugu yerde sureklı tatak ses yapıyor motor da titreme yapıyor debriyaja basılı tutunca alcak seste ses yapıyor ve debrıyaj da tıtreme oluyor kalkıslarda serı degıl fazla gaz vererek arac hareket edıyor ..40 bin km dir böyle biniyorum bu bana ne gıbı sorun yatır bırde volantı tamır ettırmek mı daha ıyı yoksa cıkma orjınal almakmı yenısı cok pahalı bunun yanında baskı balata degısmem gerektıgı soylendı bask balata saglam degısmesen ne olur maksat malıyetı dusurmek kış vakti .. saygılar

 63. Aracim w203 c220cdi mercedes… siklikla yapmamasina ragmen belirli zamanlarda marsi cevirdigimde caliscak gibi olup kendini birakiyor ustam mars dinamosunu soyledi ve mars dinamosunun otomatigi dislisi ve komurleri yenilendi…. sorun hala devam etmekte… ardindan krank okuyucusunu yeniledim ve sorun tekrarladi…. her zaman yapmadigi icin her arabayi calistirdigimda bu sefer yapicak mi dusuncesiyle biniyorum…. aracin voltant dislisinden olma ihtimali nedir ustam ? Baska bir usta ise sente kacikligi olabilir dedi ama herhangi bir sente kacikligi belirtisi yok aracta

 64. Öncelikle kolay gelsin 4 ay önce ford focus 2012 model trend x arac aldim şu 1 kaç gün içerisinde araca mars yaptıktan sonra ses gelmeye başlıyor debriyaja tam bastığımda hicbir ses yok ses git gite yukseliyo gibime geliyor dün az cikariyosa bugün daha çok sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim araçtan da hiç anlamıyorum ilk arabamdı böyle birşeyle karşılaştım şimdi arabaya binmeye cekiniyorum daha büyük birşeylere yol açacakmış gibi geliyo kolay gelsin

 65. Merhabalar bende 2008 model seat toledo 1.9 tdi marka aracim var 177 binde
  Aracimin volano ve depriyaj baski balatasini degisdirttim
  Lakin arabam ilk marsa basdimda bi tuhaf ses geliyor
  Degismeden once bu ses yoktu
  Degisdirdirttim ustaya sordum ayni marka saxs diye bi marka ile degisdirditigi soyledi ve skinti olmadigi dile getirdi
  Lakin ben bi sikintisi oldugu dusunuyorum ne olabilir bilgisi olan paylassin lutfen

 66. aracımın pedallarında titreme problemi yaşıyorum boşta gideken veya viteste iken baskı ve volant yeni değişti Citroen c elysee aracım

 67. Avatar Volkan Bektaş

  Hayırlı işler Aracım 2011 model 1.4 TSI 122 beygir passat. Aracın enjektörleri bobinleri herşeyi değişti fakat araç ilk çalışmada ısınıncaya kadar salantı yapıyor. Çekiştw problem yok ses yok rolantide vuruntu mevcut. 178.000 km de Volant oldugunu düşünüyorum. Bunun tamir maliyeti nedir teşekkürler.

 68. Avatar Ömer akdoğan

  Merhaba aracım 2012 1.3 CDT Astra aracımda rölantide çalışırken vitese geçmeme sorunu yasadım deneme yanılma yoluyla en son baskı balata ve volant bilya değiştirdik sorun ortadan kalktı ancak 4 bin km kadar sonra yine aynı sorun başladı ve bazen motorda debriyaja basınca kesilen ses ile viteste takılı kalma olayı oluyor sorun ne olabilir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba