Triger Seti Değişimi Nasıl Yapılır Fiyatları Ne Kadar ?

Yazar 1 Yorum 1.658 views
Triger Seti Değişimi Nasıl Yapılır Fiyatları Ne Kadar ?

Araç Kullanımında çıkan bazı sorunlar moral bozar ve hiç olmadık zamanlarda masraf çıkartır. Araç kullanıcıların ortak sorunu olan bu arızlar, en çok eski model araçlarda yaşanmaktadır. Son model ,yeni bakımlı arabalarda arıza olayı çok daha az hatta neredeyse hiç yoktur. Triger kayışı sorununda,triger değişimine maruz kalacak bir takım arızlar araçta önceden işaret şeklinde sinyal vermeye başlar. Triger kayışının asıl görevi subabların ve pistonların emmesi, subablarda senkronize şeklinde düzenli çalışmasına olanak tanımasıdır. Triger kayışının asıl görevi ,aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmasıdır. Metal dişlilerde aşınmalar sürtünme yolu ile gerçekleşir. Bu da triger kayışında kopmaların yaşanmasını neden  olur. Triger kayışının kopması durumunda yaşanacak bazı riskler kaçınılmazdır. Revizyona uğramış motor beyni yenilenmelidir. Parça değişimi ciddi masraflara yol açabilir. Motor bitikse, motor komple değişim ister. Aracın daha iyi verim vermesi için triger kayışı arızasında ,arıza değiştirilerek giderilmelidir.

 

Triger kayışı seti değişimi aracın orjinalliğine göre değişir. Araç 2 senelik ise ve eski model değilse bu değişim gerektirmeyebilir. Triger seti değişimi komple eski model araçlarda uygulanan  bir settir. Hasarın kaybına ve büyüklüğüne göre masraf çıkartır. Kilometre aşımı ve kilometrenin zarar görmesinde de triger kayışında arıza tespit edilebilir. Fabrika çıkışı bir araçta,kilometre aşımı 90.000 kilometre ve 60.000 kilometrede değişimler yapılır. Eğer Kilometresini doldurmamış ise araç ortalama bu değişim 4 yılda bir tavsiye edilmektedir. Araç zincirli ise 200.000 kilometrede değişim istenir. Kısacası çok eski olmayan ve fabrikadan yeni çıkmış araçlarda 4 yıl ara ile  90. 000 kilometreye ulaşan araçların triger bakımı yapılmalı ve değişim gerçekleştirilmelidir. Triger seti işçilik fiyatı araç markasına ve modeline göre maliyeti düşer veya artar.

 

Triger Kayışı Seti Değişim Maliyeti Nedir ?

 

Araç çalışır durumda iken sorun yaşatıyorsa,egzozunda sıkıntılar varsa,subablarda ve pistonlarda arızalar çoğalmış ise triger kayışında ciddi bir sıkıntı var demektir. Yeni araçlarda fazla bakım istemeyen fakat eski ve kilometre aşımını fazla gerçekleştiren araçlarda değişim sağlanmalıdır. Değişimi olmayan araçlar diğer sağlam parçalarından da bu sebeple etkilenecek ve zara görecektir. En ucuz triger seti belli bilindik eski araç markalarda ortalama 200-500 TL ile başlamaktadır. Çok ucuzuna bulmak zordur ve parça değişimi modele ve araca bakılarak fiyatlandırılır. Bu işten anlamayan araç sahipleri  ,yüksek fiyatlar ile aracını yaptırabilirler. Fakat bunu önceden araştırmak ve ustayı seçerken dikkatli olmak gerekir. Maliyet fazla cebinizi yakabilir. Kilometresini tamamen doldurmuş araçlarda değişim en baştan yapılır. Servis hizmeti aracın fabrikasından çıktığı yere göre belirlenir. Bazı marka arabalarda değişim parçası ve triger seti pahallıya gelmekte en ucuzu 1000 TL den başlamaktadır. Bu fiyat aracın kimliğine göre değişir. Genelde yeni model araçlarda bu sorun az olduğundan 4 senede bir değişime tabi tutulur.

Etiketler

1 Yorum

  1. 2005 model 1.2 motor sahip doblo cargo arac lpgli lpg motor baglanti eski sistem yani hava filitresine bagli problem şu. Akü sökülmüş halde 3gun bekledi yeni akü takildi daha onceden surekli yanan motor ariza ışığı rolantide yanmaya devam ediyor fakat gaza hafifte olsa bastigimda ariza işi sonuyor arac rolantiye düşüyor ve gaz yemiyor bu durum lpgdede etkili oluyor ancak lpgde ariza işigi sonsede gaza tepki veryor ve hem lpgde hemde benzinde yakit sarfiyati arti bogaz kelebeginden yaparmi adaptasyon yapilmadi ilk calimada ve rolantide sorun yok oneriniz icin simdiden teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba