Travers Nedir, Otomobilde Travers Ne İşe Yarar

Yazar 5 Yorum 1.233 views


Sponsorlu Bağlantılar


Araç terimlerinin hangi parçaya ait olduğunu anlamak kimi zaman çok zor olabiliyor. Bu parçalar arasında seknromeç travers gibi parçalar en sık sorulan parçalardan

Bu yazımızda Ön Travers Nedir, Motor Traversi Ne İşe Yarar detaylı olarak bulabilirsiniz.

Travers Nedir

Travers aracın ön ve arka kısmında bulunan, iki ucu şasilere monteli olan bir parçadır. Motor alt beşiği olarak da bilinir. Daha çok türkçe adı olan motor alt beşiği kullanılır. Araçlarda kullanılan travers tanımı bu olsa da tren ve başka araçların ray ve sistemlerinde de farklı travers parçaları bulunmaktadır.

Travers Parçaları Nelerdir 

Travers ve travers burçlarından oluşur. Genellikle fazla arızalanan bir parça değildir fakat burçları zaman zaman yıpranarak değiştirilmesi gerekebilir.

Travers Ne İşe Yarar

Araçta traversin görevi arasında en belirgin olanı ön takım parçalarının sabitlenmesi görevidir. Ön tablalar (Salıncak) bu parçaya sabitlenir. Ayrıca motor ve şanzıman takozları da motor alt traversine sabitlenen parçalardandır.


Sponsorlu Bağlantılar


Bu tip parçaların sağlam bir noktaya sabitlenmesi gereksiniminden ötürü travers parçası direkt olarak şasi üzerine monte edilir ve kendisi de oldukça sağlam bir malzemeden üretilen bir parçadır.

Travers Arızası Nelerdir

 • Alt kısımdan alınan darbeler nedeni ile eğrilmeler olulşabilmektedir.
 • Eski model araçlarda yılların verdiği eskime, oksitlenme gibi nedenlerden ötürü çürüme ve dayanıklılığının azalması durumu görülebilir.
 • Bağlantı travers burçları en sık arızalanan parçalar arasındadır. Bu parçalarda kopma, esneklik yada boşluk sorunları yaşanabilir. 

Arıza Kendini Nasıl Belli Eder

Travers arızasının en belirgin bulgusu ses sorunlarıdır. Burçlar veya direkt olarak kendisi kasislerde, esneme durumlarında ses yapabilir. Bu parça tüm alt takımı ve motor kulaklarını üzerinde barındırması sebebi ile oldukça önemli bir parçadır. Herhangi bir ciddi arıza seyir halinde istenmeyen sonuçlara yol açarak ciddi mal kayıpları ve masraflara yada en kötüsü can kayıplarına bile neden olabilmektedir.

Bize Sorun Cevaplayalım

Otomobilde Travers Nedir, Travers Ne İşe Yarar gibi merak ettiğiniz sorulara ek olarak arızası yada değişimi gibi durumlar ile alakalı olarak aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün cevap verilmektedir. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanın ve araç markasını da belirtmeyi unutmayınız.


Etiketler

5 Yorum

 1. Avatar Gökhan Demiröz

  Selamlar sayın yetkili,
  2018 model Sandero stapway aracımla bir köpeğe çarptım.
  Aracım servis te yapıldı.
  Raporda ÖN BEŞİK onarımı adı altında 120 TL lik bir ONARIM görülüyor.
  Ön beşik nedir ve bu onarım aracımın eskisi gibi kullanmam konusunda bir sıkıntı yaratır mı?
  Ön beşikle,motor beşiği farklı parçalarmı acaba?
  Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Bu onarılan parça komple yenilense daha iyi değilmiydi?
  Zira aracım karakolu idi.
  Şimdiden tekrar teşekkür ederim..
  Sevgiler..

 2. E180 w212 2015 araç sahibiyim travers tamiri oldu araç da yol tutuşu güvenlik açısından sakıncası olur mu saygılar , tesbit rot balans ayarında belli olurmu

 3. Traversi değişecek diyorlar araba yağmurda kaydı sol taraf hafif kaldırıma vurdu direksiyon hafif yamuk durdu o yüzde değişecek dedi doğru mu

 4. Avatar harun ceylan

  aracım mercedes c 220 cdı kasislerden gecerken yada bozuk yollarda hızlı gittiğimde alttan bir vurma oluyor sebebi travers takozumudur acaba arka amartisörleri değiştirdim fakat düzelmedi düz yolda sıkıntı yok bozuk yollarda ve kasislerden gecerken alttan bariz şekilde tak diye vuruyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba