Sente Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

Yazar 2 Yorum 14.423 views
Sente Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

Sente ayarı yapımı motor içerisinde yer alan eksantirik milinin zamanlamasında meydana gelen aksaklıkların düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Her marka ve model için farlı değerler eşliğinde yapılan bu ayarda aracın bazı değerlerinin bilinmesi halinde merakı olan herkes anlatacağımız sıralamaya uyarak aracının sente ayarını kendisi yapabilir.

Sente Ayarı Neden Bozulur?

Araçlarda sente ayarının bozulması kendiliğinden veya kullanıma göre meydana gelen bir hadise değildir. Sente neden atlar sorusuna verilebilecek tek cevap aracın triger değişimi sırasında yapılan yanlış sente ayarı nedeniyle bu sorunla karşılaşılmaktadır. Araç performansını olumsuz etkileyen ve motorda hasar meydana gelmesine sebep olan bu durumla karşılaşmamak için triger değişimlerini yetkili servislerde yaptırmak başınızın ağrımasını önleyecektir.

Sente Ayarı Bozuk Araçta Neler Gözlenir?

Aracınızın yakıt tüketiminden performansına kadar olumsuz etkileyen bu problemin anlaşılabilmesi için sente kayması belirtileri iyi takip edilmelidir. Sente ayarı bozulan arabada;

 • Aracın çekiş performansında zayıflama görülür.
 • Araç normalden daha fazla yakıt tüketir.
 • Aracın çalışması oldukça gürültülü olur. Aracın gürültülü çalışması, sente ayarlarının bozulduğunun en önemli belirtisidir.
 • Araçta tekleme problemleri görülür.
 • Çalışma anında stop etme problemi sıklıkla yaşanır.
 • Araç devri yükselmez.

Görüldüğü gibi aracın sente ayarının bozulduğu teşhisini koymak için herhangi bir cihaza aracı bağlamaya veya bir ustaya göstermeye gerek bulunmamaktadır. Tespitin yapılabilmesi için araç sürerken bir kulağınızın araçta olması, sente ayarının bozulduğu tespitini yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

Sente Ayarı Ne Kadara Yapılır?

Aracınızda yaşadığını problemlerin sente ayarı bozulması kaynaklı olduğunu kanaat getirmeniz halinde, herhangi bir ustadan yardım alarak aracınızın sente ayarını yapmasını talep edebilirsiniz. Sente ayarı fiyatı her marka ve model araca göre farklı olmakla birlikte ortalama fiyat tespiti yapılabilmesi için;

 • İşçilik,
 • Kaç tane pul değişeceği

Gibi etmenlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Talep edilen fiyat sayılan şartlarla belirlendiği gibi her ilde farklı fiyatlarda sente ayarı yaptırılması normal karşılanmalıdır.

Adım Adım Sente Ayarı Yapılması

Sente ayarının nasıl yapılacağını sizlere adım adım anlatarak, sente ayarı kaça yapılır sorusuna cevap aramak zorunda kalmayacaksınız. Biraz motor hakkında bilgi sahibi olmanız halinde kendi sente ayarınızı kendiniz yaparak herhangi bir ücret ödemekten kurtulabileceksiniz.

 • İlk olarak eksantrik kayışını çıkartarak işe başlayın.
 • Motor birinci silindir için üst ölü noktayı ayarlayarak krankı kilitleyin.
 • Eksantrik milini istenen değere gelene kadar çevirebilmek için emme lifteri üzerine komperatörü yerleştirin. İstenen değer için aracınızla ilgili bilgiyi edinmeniz gerekmektedir.
 • Aracınızın marka ve modeline bağlı olarak emme ve egzoz milleri ayrı olabilir. Bu durumda aynı işlem egzoz subabı için tekrarlanmalıdır. İki sistem birlikte ise tek bir kez işlemin yapılması yeterli olacaktır.

Görüldüğü üzere 4 adımda kendi kendinize aracınızın sente ayarını yapabilmektesiniz. Gereken bilgilere sahip olduktan sonra kolayca aracınız sente ayarını yaparak paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler

2 Yorum

 1. İyi akşamlar benim chevrolet kalos 2004 model 1.2 se benzinli aracım var. Aracımın yaklaşık 3 aydır moTor arıza lambası yanıyor.bende oto elektrikci sine gittim bilgisayara bağladılar. Bilgisayarda krank mili sensörü uyarısı verdi söndürüldüler bilgisayardan lamba söndü.aradan bir kaç gün geçtikten sonra tekrar aynı lamba yandı ben yine gittim oto elektrikçisine bunda da kam mili yani eksantrik mili sensörü uyarısı verdi bunu da söndürüldüler ama bir kaç saat sonra tekrardan yandı yine baktılar yine eksantrik sensörü uyarısı verdi yine sildiler yine oldu bunun üzerine sensörün değişmesi gerekiyor dediler orijinalini bulamadık yan sanayisinin taktık 2 saat arıza lambası Söndü yanmadı ancak 2 saat sonra tekrardan yandı yine söndürdük yine yandı bende kablo tesisatına baktırdım bir Problem yok dendi.moTor beynine baktırdım onda da bir Problem yok dendi.sizce sıkıntı ne olabilir arıza lambası halen yanıyor çok canımı sıkıyor size zahmet bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba