Senkromeç Nedir?

Yazar 1 Yorum 1.010 views
Senkromeç Nedir?

Vites kutularının bir çeşidi olan senkromeçli vites kutusu neredeyse bütün araçlarda bulunmaktadır. Bu parça araçlarda gelişmiş bir vites kutusu türüdür görevi ise araçların güç aktarım parçalarının birbiriyle bağlantısıdır. Eski tip vites kutularında bir çok arızalar meydana gelmekteydi bu arızaların yerine yeni bir vites kutusunu uzmanlar geliştirdi. Kayıcı dişli vites kutularında ve daimi iştirakli vites kutularında aşırı kullanıma bağlı olarak aşınmalar meydana gelmiştir buda zamanla parçaların yenilenmesini gerektirir ve bununla birlikte bu vites kutularında vites değiştirmek çok zordu işte bu yüzden Senkromeçli vites kutusu artık tercih edilmektedir. Senkromeçli vites kutusunun piyasaya sürülmesi ile diğer bütün vites kutularının kullanımı rafa kaldırılmıştır.

Senkromeç

Vites değişimleriniz de ne tür olayların gerçekleştiğini bilemezsiniz. Vites atarken dişlilerden birisi sabit olarak dönüyor ise ani olarak güç aktarımı olacağı için dişlilerin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Vites attığınızda bir önceki vitesinizin dişlisi atalet momenti sayesinde ve ya diğer ismi ile merkezkaç kuvvetinin etkisiyle ve bununla birlikte aracın tekerleklerinin dönerken oluşturduğu gücün etkisi ile kısa bir süre daha dönmeye devam edecektir. Vites atarken dişlilerin başka bir dişliye geçmesi halinde dişliler arasında bu geçme işlemi oluşurken sürtünmeler meydana gelecektir. Bu sürtünmelerin sonucunda dişlilerde kırılmalar ve zamanla aşınmalar görülmektedir.

Senkromeç vites kutularında ise bu işlem oluşurken motor priz direkt mili üzerinde bulunan dişliler ile vites atarken geçecek dişlilerin arasında devir sayısını eşitleyici olarak kullanılmaktadır. Vites kolunu hareket ettirirken bir dişliyi harekete geçiririz. Harekete geçen bu dişlinin hareketi devralacak dişli ile arasındaki devir sayısını eşitleyen senkromeç aracın vites kutusundaki dişlilerin ve parçaların ömrünü uzatır ve kırmamaları için önlem alır. Senkromeç iki dişli arasındaki devir sayısını eşitleyerek iki dişlinin birbirine tam oturmasını sağlar bu tam oturma işlemi birden olduğu için sürtünme olmaz ve dişlilerde aşınmalara rastlanmaz.

 

Aracınızla ilgili cevap almak istediğiniz konulara yorum ile bize sorabilirsiniz ve ayrıca şanzıman ile ilgili vites geçişleri ilgili sorunlarınız bulunuyorsa aşağıdaki makalelere göz atabilirsiniz.

Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır? TIKLAYINIZ.

Vites Geçişlerinde Zorlanma Nedenleri TIKLAYINIZ.

Araç Vitese Geçmiyor Yada Zor Geçiyor İse Çözümü TIKLAYINIZ.

 

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Mehmet Çoşkun

    Hayırlı günler 2008 honda civic manüel vitesli araçim var araç stop halinde vites geçişlerinde sıkıntı yok ama çalışıyorken vites kolunu sanki biri tutuyor gibi bi sıkıntı var zorla geçiyor baskı balata bilye üst merkezi değiştim ama hala sorun devam ediyor ne yapmalıyım

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza