Sel Hasarlı Araç Alınır mı

Yazar 7 Yorum 2.593 views
Sel Hasarlı Araç Alınır mı

Selde kalan araçlar, kaporta ve boyasında bir işlem olmadığı için ve en önemlisi şasi ve direklerde hiçbir oynama yaşanmadan perte çıktığı için birçok kişi sel hasarlı araç almayı mantıklı bulmakta

Bu yazımızda Sel Hasarlı Araç Alınır mı, Su hasarlı araç almak mantıklı mı tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Sel Hasarlı Araç Alınır mı

Sel Su hasarlı araç alınır mı konumuzu iki farklı başlıkta inceleyebiliriz. Birincisi avantajları diğeri dezavantajları ;

Avantajları Nelerdir. 

 • Araçta kaporta hasarı hiç olmaz, yada çok az olur
 • Çoğunda Değişen Parça Yoktur
 • Airbag Aksamı Açılmamıştır
 • Şasileri Düzgündür

Dezavantajları Nelerdir;

 • Elektriksel Aksam Sorunları Yaşanabilir
 • Araçtan Gerçekten anlayan kişisel sel hasarlı araç almaktan çekinirler
 • Yeni model araçlar fazlası ile elektronik olduğu için sık arızalanma sorunları görülebilir
 • İç Döşeme, koltuk gibi malzemeler yıpranmış, sararmış vs olabilir.
 • Araç içinde koku sorunları sık gelen şikayetler arasındadır. 

Normal bir darbe alarak perte çıkan bir araçta, sadece darbe aldığı bölğe ile ilegili sorunlar yaşanır. Yada güzel tamir edilmiş ise hiç yaşanmaya bilir. Fakat sel hasarlı aracın Beyni, BSI aksamı Sigorta Kutusu, Ön Konsal İçi Tesisat, Benzinli ise ateşleme tesisatı gibi parçalar selden etkikleneceği için zamala bu parçalarda sürekli arıza ihtimali doğmaktadır. (Aşağıdaki Fotoğrafta Gösterge Panelinin İçine Dahi Su Dolan Bir Araç Görülmekte)

Genellikle bu aracı hasarlı hali ile satın alıp toplayan kişiler, her parçasına muazzam özen gösteremez. Bunun nedeni çakal yada sahtekar olmaları değil her işletmenin amacı olan kar etme gereksinimidir. Her parça düzenli ve orjinal şekilde onarılır ise kar edilemeyeceği için biraz ucuza kaçılmaktadır. Alırken bu durumları bilerek alabilirsiniz.

Her Araç Kötü Demek Değildir.

Her aracın selde kalması farklı olabilir. Bir araç saatlerce tamamen suya gömülürken bir ara sadece taban kısmından kısmi sel hasarlı araç olabilir. Aracın durumuna, fiyatına, ettiğiniz kara göre araç mantıklı ise, düzgün bir ekspertiz yaptırarak araç satın alınabilir. Şunu unutmayın ki alınmayacak ta satılmayacak ta araç yoktur.

Bu tio su hasarlı araçları alırken dikkat edilmesi gerekenler araca kasko yapılmayacağını, yapan firma bulsanız dahi muafiyetli şekilde yapılacağını bilmeniz gerekir. Eğer kasko sizin için önemli bir etken ise sel hasarlı olup ağır hasar kaydı işlenmiş ise aracı alırken iki kere düşünmeniz gerekecektir.

Bize Sorun Cevaplayalım. 

Selde kalmış araç almak istiyor iseniz ve aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır.

Etiketler

7 Yorum

 1. merhaba yakın zamanda 2004 mercedes E200 Kompresör araç aldım,araca exspertiz yaptırdım herhangi bir sorun çıkmadı hasar kaydı vs hiç bişeyi yok yanlız tanıdığım bir usta aracı gördü ve bu araç garajda tamamen suyun içine gömülü kalmıştı dedi sanrofunu vs ben tamir ettim dedi zaten araçta bazı gariplikler hissetmiştim sigorta kutusu çamurlu arada sırada tekleme ve elektornik ışıkları vs lambaları yanıyordu çok moralim bozuldu ve aracı bir önce elimden çıkarmak istiyorum neler önerirsiniz aldığım kişi bu bilgilere dair bana hiçbir şey söylemedi sizce davamı açmalıyım?

 2. iyi günler 2000 model mercedes komprosör araç var 2009 yılında ağır hasarlı görünüyor başka tremer kaydı yok araç aracı satan kişi el freni araç sahibi çekmeyi unutmuş ön koltuga kadar suya göle girmiş hemen çıkmışmı bilmiyorum. piyasası 50-60 bin arası astıcı 38 bin dedi araç bu durumda alınırmı bugun bakacağım sizde nedersiniz bakayımmı neye dikkat edeyim yada karşı tarafa ne sorum…

 3. Merhaba Mehmet bey,

  Tüm elektronik aksamları iyice temizletin. Bu temizliği tiner gibi bir madde kullanarak yapmak mümkün. Çalışmayan sigorta başlıkları var mı diye kontrol edin varsa değiştirin. Sonrası malum hala çalışmayan elektronik aksamlar varsa başta kontrol üniteleri olmak üzere çıkma elektronik parça bulmanız gerekecektir. O süreçte biraz yorulursunuz ama bir kez çoğunu düzgün topladınız mı çok sıkıntı olmaz sonrasında. Kafanız rahat binersiniz.

 4. Selamun aleyküm araç almak istiyorum ama sel su hasarlı 4673 TL rakam var ağır hasar yok lastik hizasına kadar suda kaldı dediler alınırmı

 5. Merhaba 2014 model dizel 140 binde bir araç buldum piyasa fiyatından %30 hatta %35 daha uygun. Araç kiralama şirketine ait. Komple boyanmış ve elektrik aksamı değişmiş. Lancia marka. Hava yastıkları açılmamış. Merak ettiğim şey oldu ki elektrik arızası oldu. Ne kadar zarar ederim ve seyir halinde bu arızanın tehlikesi nelerdir. Teşekkür ederim hocam.

 6. Avatar Serdal Bozdoğan

  Hoşuma giden bir araç var şu an sel hasarı var ben alıp satmak için değil ihtiyaç duyulan bir araç olduğunu düşünüyorum ne gibi yerlerine dikkatli bakmam gerek ve güvenli bir yerde Exper yaptırmak yeterli olurmu.

 7. Avatar ÖNCÜ APAY

  Sel hasarlı araç var fakat hasar sorgulamasında 4841 TL ( 2012 yılı için ) yazmakta fakat ağır hasar olarak geçmiyor. Size göre yukarıda bahsettiğiniz kadar çok sorun olmayacağı anlamına gelirmi.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba