Şarj Dinamosu Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Yazar 38 Yorum 26.917 views
Şarj Dinamosu Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Her araçta, krank devrini bir kayış yardımı ile alarak enerjiye dönüştüren bir dinamo bulunur. Bu dinamo, aracın stabil çalışması için gerekli olan enerjinin devamlılığını sağlayan bir parçadır. Enerji yok ise aracın da çalışması beklenemez. Bu nedenle aniden yolda kalmamak adına Şarj Dinamosu Arıza Belirtileri Nelerdir öğrenmek olası sorunların önüne geçebilir. Bu yaşımızda Şarj Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır detaylıca öğrenebilirsiniz.

Şarj Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır

Şarj dinamosu, kayış rulmanı, kömürler, iç bobinler gibi parçalardan oluşur. Bu parçalardan herhan birinin arızalanması durumunda Araç sahiplerinin biraz dikkatle anlayabileceği sönük belirtiler verecektir. Bu belirtiler arasında en kolay anlaşılabilecek olanları ise;

Şarj Dinamosu Arıza Belirtileri;
• Dinamo aksamı kısmından gelen sürtünme sesi
• Dinamo Rulmanının Bozulmasına Bağla İnce Islık Sesi
• Nadiren Koku Gelmesi
• Araçta Rolantide Ekstra Elektirik Gerektirecek donanımlar Açıldığında rolanti titremesi ve Dalgalanması
• Şarj Lambasının Zaman Zaman Kızarması
• Akü Lambasının Direk Olarak Yanmaya Başlaması

Gibi etkiler, en sık karşılaşılan alternatör arıza belirtileri arasındadır. İlk belirti her zaman şarj lambasının kızarması ve sönük yanması şeklinde görülür. Genellikle farlar, klima ve teyp gibi birçok elektriksel aksamın aynı anda açılması sonrası araç rolantide iken şarj eksikliği yaşanmasına bağlı olarak yanar. Bu durum artık şarj dinamosunun arızalanmaya başladığının ilk belirtileri arasındadır.

Şarj Dinamosu Ses Yapıyor İse

Şarj dinamosundan gelen ses genellikle rulman kaynaklıdır. Rulmanlar iki demir halka plaka arasında bilyelerden oluşan mekanik bir aksamdır. Bu aksamın zamanla bozulması, söz konusu rulmanın sesli çalışmasına neden olur. Genellikle bu parça ses yapmaya başladığı zaman değiştirilmez ise kilitlenebilir.

Rulman kilitlenmesi, rulman halkasına bağlı olarak sürekli dönen kayış aksamını durdurmaya zorlar. Kayış krank milinden aldığı devinim ile dönmeye devam eder.
Bu durumum iki olası sonucu vardır.

1. Sonuç: Kayış Kopar
2. Sonuç : Kayış Dönmeye Devam ederek ancak sürtünme yüzünden her dakika ısınarak alev alabilir.

Her iktimalde de aracınıza çok daha fazla maliyet gerektiren hasarlar verecektir. ikinci sonucu söylemeye dahi gerek yoktur. Araç seyir halinde motor kısmından alev alması durumunda araç tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

Kayışın kopması daha olasıdır. Çünkü kayışlar plastiktir ve fazla dirençe dayanıksızdır. Kopması durumunda söz konusu kayışa bağlı diğer donanımlar da devre dışı kalır. Bu donanımlar, hidrolik direksiyon pompası, frenler, klima gibi aksamlardır.
Özellikle direksiyon hidroliğinin aniden devre dışı kalması ve frenlerin sertleşmesi ve tutmaması kazalara neden olabilir. Bu durum maliyet sorunsalını ikinci planda bırakarak can güvenliği riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sonuç Olarak

Şarj dinamosunda meydana gelebilecek bir arıza, fark edildiği an itibari ile onarımının gerçekleştirilmesi gereklidir. aksi halde yolda kalabilir, kazalara yol açabilir hatta aracınızın alev almasına dahi neden olabilir.

Soru Sorun, Cevaplayalım!

Şarj dinamosu arızası nasıl belli olur, Araç Şarj dinamosu arıza belirtileri nelerdir gibi sorulara ek olarak bakım ve onarımı ile ilgili aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına, araç markası ve modelini de belirterek sorularını iletebilirler. Günlük olarak sorulan sorular cevaplanmaktadır. “Şarj Dinamosunun Arızalandığı Nasıl Anlaşılır Konu Bitimi”

38 Yorum

 1. Avatar Süleyman Aydemir

  Ustalar çare bulamadı akü yeni şarj ediyor güce bindiği zaman lambaları açtığım zaman ses yapıyor Lütfen yardımcı olabilir misiniz dinamoyu söktürmeye gerek var mı

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Araçta tüm farları ve elektirikli donanımları açtığınızda ses yapıyor sanırım, Peki akü lambası yanıyor yada kızarıyor gibi bir durum da mevcut mu. Sesin dinamodan geldiğini teyit ettirdiniz mi?

   • Avatar Süleyman aydemir

    Er hangii bir kızarma yok şarj ediyor

    • Avatar Muhittin SERDAR

     ses Şarj dinamosu kaynaklı olmayabilir. Eğer oradan kaynaklı ise söküp iç parçalarında arıza olup olmadığına bakılması gerekir. Farklı bir arıza, nadir görülebilecek bir durum. Geçmiş olsun

 2. Merhaba megane 2 1.4 benzin lpg aracımın aküsü daha bir aylık sabah bindim marşa bastım bütün ışıklar gitti hiç bi yaşam belirtisi yok ustayı çağırdım çalıştırdık aküyü şarja bağladık 3 gün gitti bu sabah yine aynı ustalar herşeyine baktı şarj ediyor bi sıkıntı yok diyolar akü yine şarjda neden olabilir

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Araçta akaçak olup olmadığına bakılması gerek. Araç çalışmıyorken akü kutuplarına bir aparat bağlanarak aracın aküsünü boşaltan bir donanmım yada elektrik kaçağı olup olmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

 3. Avatar yavuz girkin

  merhaba 2012 yeni kasa honda cıvıc aracımda frene bastığım zaman devir saati 1 in altına iniyor sonra 1 in üzerine çıkıyor bu işlem 2-3 defa tekrarlıyor araç durduğu zaman ise rolanti sabit kalıyor benzinde lpd de hiç farketmiyor. bugün dikkatimi çekti araç içi gösterge ışıklarını tüm kıstım devir saati dalgalanma yapmadı. yazılarınızdan anladığım şarj dinamosunu göstereceğim fakat araç gösterge panelinde akü işareti falan yanmıyor aracın sabahları çalışmasında hiç sorun yok fakat motor sesi değişti çekiş cansızlaştı bir de kaputu açınca yanık kokusu gibi koku geliyor şarj dinamosu olma ihtimalini sormak istiyorum yönlendirmenize göre göstereceğim aracım otomatik 80 bin km de teşekkürler

  • Avatar Muhittin SERDAR

   sorununuzun şarj dinamosundan olması düşük bir ihtimal, ama şarjını ölçürtmek çok basit bir işlem, herhangi elektrikçide 1 dk içinde ölçebilirler.

 4. Avatar Hızır battal

  Merhaba aracımla giderken birden istop etti ve bir daha çalışmadı marsa başınca sanki oku bitik gibi çiği cihi diyor ve başka tik yok göstergeler herşey normal bir şekilde yanıyor akü bitik gibi dinomayi çevirmiyor birde bir kökü geldi

 5. merhaba;aracım fiat siena aküm devamlı boşaldığı için oto elektrikçiye gittim kaçak varmış, kaçağı bulmaları için aracı bıraktım bir gün sonra aldığımda şarj dinamosunda kaçak var dediler,değişmesi gerektiğini söylediler ama şarj dinamom aracı şarj ediyor bu arada şarj dinamosunu 2 sene önce değiştirmiştim.anladığım nokta şarj dinamosu aracı şarj ederken görevini yerine getirirken park halinde nasıl aküyü boşaltır böyle bişey olabilirmi olursa hangi parçasından olur bu kaçak bilgilendirirseniz sevinirim..

  • Soğukta rölantide araba nasıl aküyü şarz eder anlamadım açıkcası. Sigortaları tek tek söküp ölçüm yapılmalı

 6. Merhaba, aracım 96 uno lpg, aküm yeni kuru akü ölçüp yapıldı 14 amp, distrübitör yeni değişti 100 km olmadı, araba sabahları 1/2 marj basıyor sonra gidiyor, benzinde hiç basmıyor, farlar, teyp, gösterge, silecek hepsi çalışıyor, fakat azcık bi takviye yapınca ya da vurdurunca çalışıyor. Bazı zamanlar çalışmıyor 1 saat sonra deniyorum hiç bir şey yokmuş gibi hemen alıyor. Ekranda herhangi bir işaret yanıp sönmedi, elektrik aksamı olarak sadece dinamo kaldı değişmeyen! her şey yenisiyle değişti ama yine yok, elektrikçi sıkıntı yok tüpcüye göster diyor, yüpcü sıkıntı yok motorcuya göster diyor, motorcu sıkıntı yok elektrikçiye göster diyor, kısır döngüye girdik!! Lütfen fikir beyan edebilir misiniz?

  • Marş dinamo kömürlerinden veya akü kutup başlarını zımparalayın gevşek veya iletimsizlik olabilir.

 7. Merhaba benim arac honda aracin tum aydnlatmarini acinca bariz dalgalanma oluyor kisilip aciliyor bir sure surekli mesela gaz verip biraktimmi rolentiye seviyedine geldimi cogunlukla yapar hatt gece yolda farlarn yanip sondugunu farkedebiliyorum, aku den olctugum de dalgalan ma ani 15.8V-15.1V arasi dalganma bittimi 14.6V-14V arasnda konjektoryada komurlerden supheleniyorum sizin tahmininiz nedif tedekkurler.

 8. İyi günler. Aracım 99 w.Bora arac calistiginda ses geliyordu ben eksoz da yırtılma veya delinme var sandım ve bu haliyle durmaksizin 700 km yol yaptım sonra ses bayağı fazlalaştı ben
  motor kabuğunu açtığımda gelen sesin dinamo terefinden geliyor gibi idi 4 gün araba hiç calistirmadim sonra çalıştırdığımda yine ses geliyordu bu haliyle 1 km gittim araba istop etti bir daha kontagi cevirdim hic ses cikmadi çalışmadı. paneldeki ışıklar normaldi durum ne olabilir.

 9. Araçtan çıt çıt ses geliyor ilk çalıştırmada ve gijjj diye bir ses geliyor gergi rulmanı bölgelerini değiştirdim ses gitmedi ara sıra ilk marsta almıyor ustalar büyük ihtimalle şarj dinamosundan geliyor dediler videosu da var. Yardımcı olabilir misiniz acaba

 10. Merhaba, toyota corolla 2014 model otomatik…çalışmıyor 1 2 ay ara ile yapıyor anahtarı çevirince ekran ışıkları yanıyor ama çalışmıyo hozşı bir şekilde iki desa kontağı açıp kapatınca çalışıyor

 11. İyi günler dilerim benim aracımın sıkıntısı şu şekilde
  Araç soğuk iken şarj dinamosu 14.1 ve 14.2 gibi ölçüm sonucu veriyor fakat ısındığı zaman 13.6 ve 13.7 arası düşüş oluyor tabi bu değerler herhangi bir elektrik harcayan bişey yok örneğin fan açtığı zaman veya camları kapatacağım zaman sıcak motor da 13 ve altına düşüyor ama soğuk motor da aynı sıkıntı olmuyor

 12. Selamlar…aracimin aku degisimini yaptim.fakat..aracimda ki volt araç çalişmaźken 12.80 volt.araci çalıştirinca 14.02 gibi elektrikli donanimlari açinca far sis fari klima arkacam rezistansi vs…altarnatoru voltunu ölçtugumde 12.34 volt görüyorum.bu arada araç rolantide çalisiyor.gaz verdigimde 13.kusur volt okuyorum.ama gaz vermemle beraber sis fari iç tavan lambalarinda daha parlak bir ışik oluşuyor.gaz birakip rolanti devrine geçtigimde farkı anliyorum.ayrica kaloriferklima fanindada 4.cü son kademede dahi alçalip yükselme söz konusu gaz verdiğimde.sorun altarnator kaynaklimidir…tskler.

 13. Selamlar aracim benzinli 1.6 motor lpg siz.ford focus.benim sorunum araç rolanti devrindey ken enerji ölçumümum 14.20 14.21 volt gibi ama elektriksel donanimları açmaya başladıgimda kısa far uzun far sis farı kalorifer fanı dörtlü flaşör iç tavan aydinlatmasi ve cam rezistansi gibi bunlar devredeyken araçta rolanti devrindeyken voltajım 12.34 volta düşüyor.araca gaz verdigımde 13.50 14.01 volt gibi yükselme oluyor fakat verdigim bu devir yüksekligiyle beraber sis farim iç tavan aydinlatmalarım ve kalorifer fanimda devrinde artış diger aydinlatmalarda bir miktar fazlalaşma oluyor.aküm daha yeni 1 haftalik .akümun 2 gün beklemiş voltajinida ölçtüm.12.68 volt .dinamo arizalimi. Tskler.

 14. Toyota corolla 2014 model arabamı evin önüne park ettim 2 saat sonra tekrar çalıştırmak istedim ama çalışmadı. Araba tık tık tık sesleri çıkarıyor ama çalışmıyor . Vururduk araba çalışıyor ama vurdurmadan sonra ispop ettirdik ve gene çalıştırmaya calistik ayni tik tik tik sesi cikartiyor ve calismiyor.. bilen varsa yardimci olursaniz sevinirim.

 15. Merhaba ustam aracım mehane 2 hb aracın aküsü boş sürekli yol yapıyorum arabayla ama aküyü şarj etmiyor galiba dinamo baktim kayış faln dönüyor akü ışığı yaktı dün sabit yanıyor akşam üstüde bi anda hava yastığı abs ışığı yaktı direksiyon aynı kara direksiyon gibi oldu yolda giderken sizce neden böyle bişey yaptı araba farlar sönük yanımaya başladı şuan hiç çalışmıyor

 16. Bende 2011 model albea sole var 3000 devirde 95 km/h yaparken
  arkadaşımda 2009 model albea sole 3000 devirde 110 km\h yapıyor
  Bunu etkileyen faktör nedir.
  Araç acılmadığı için mi yoksa etkileyen başka faktör mü var
  Saygılarımla

 17. Ustalar günaydın benim 93 model lada samaram var teyip acık farlar acık sizin anlayacanız hersey acık sarj göstergesi düsüyor teyip kapanıyor sarj dinamosunu gösterdim bakım yaptılar kacak testi ya
  Pıldı aküde sagla
  M ama yine aynı sı rıca etsem nedenleri yazarmısınız yeni sinimi almam lazım

 18. Merhaba,
  aracım 96 model opel astra f akü ikaz lambası yanmaya ve yüksek devirde aşırı kızarmaya başladı. Bilya sesi yok ama hafif inleme ve koku geliyor, sebebi nedir. Yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılarımla.

 19. Avatar onur kuyumcu

  merhaba iyi aksamlar bende 96 model uno 70 s var aracım ilk marşa bastıgımda çalısmıyor ikinci gez jikle çekerek marsa bastıgımda çalısıyor.Çalıştıgında parkları yada kısaları yaktıgımda göstergelerde ve farlarda titremeler dalgalanmalar oluyor aynı zaman aku ışıgı kızarıyor arada da yanıp yanıp sönüyor araç ısındıgında ise sorun yapmıyor.bazende rolantide çalısırken ilk çalıstırmada jikleyi kapatırsam stop ediyot. Sarj dinamosu bakımları yapıldı sorun ne olabilir teşekkür ederim

 20. Merhaba. Aracım 2000 model 1.6 passat. Araç soğukken gaz verdiğimde tirrr diye bir ses geliyor motor ısınınca ses kesiliyor. Bu sorun neden olabilir. Araçta triger seti devirdim değişti

 21. Selamun aleykum ford connect 2009 model 110luk arac var bnde normal rolantide arac gosterge yanip yanip sonuyo çakar gibi kaputu açtığimda hafif bi koku var neyden yapabilir acaba yardimci olabilirmisiniz

 22. Kokay gelsin aracimin elektirik aksaminu yuke bindirdigimde sarj lambasi hafif yaniyor ve olcum 12.5 veriyor yukde degilken 13v komur diottanmidir acaba eger oyleyse arac dogan slx fiyat ne tutar

 23. Benim aracim citröen c4 2008 model araci calistirdigimda problem yok 5-10 km gidince arc isininca sorun basliyor arac rolantide fari kalariferi acinca büyük dalgalanma oluyor motorda ve motor dalgalanmasina görede farda kalariferfe ayni dalgalanma oluyor tesekkürler mailimden ulasirsaniz vidioda war daha iyi olur

 24. Hocam
  Ben 6 ay önce şarj dinamosunu motordan yağ kacağı sonucu yaktım yenisini taktık tabiki yan sanayi.Sonrasında aracta 3 aydır bi ses var rolantide devir artinca kesiyor.motorcu ile v kayisi devre disi biraktik denedik yine ses devam ediyor.ne yapalim bilemedim

 25. Selaminaleyküm hocam aracım 2006 Reno Laguna 1.6 privilage 16 valf aracımda kaloriferi çalıştırdığım zaman şarj dinamosunun oradan yüksek miktarda duman çıkıyor ve içeri yüksek miktarda yanık kokusu veriyo ve iki ses sürekli var biri uğultu şeklinde o uğultu şeklinde olan ses sürekli devam ettiği zaman bu duman ve koku oluyo ikinci ses kayıştan geliyor gibi ama emin değilim o seste sanki v kayışı yağlanmışta sürekli hareket ettiği için çıkıyor diye tahmin ediyorum ama emin değilim tabi

 26. selamünaleyküm 2009 model vw polo var benim arac 100.000 de direksyonu saga veya sola çevirdiğimde arac 40% ışık gücünü kaybediyor
  ve ilk calistirdigimda gicirdayarak başlıyor ve böyle devam ediyor isininca kesiliyor
  direksyon pompasini değiştirdik ama bir sonuç alamadık hala ayni şekilde
  yardımcı olurmusunuz

 27. egerki sarj ediyorsa akunuz rolantide titreme devir dusme sorunlari sarj dinoimosunun kafasindaki topuz bilya geri sarmiyordur bozuktur Poulie ismi

 28. bende bi sorun var halen bulamadim frene bastigimda rolanti asiri dusuyor isiklar biraz sonuyor gibi abs sigortasin,i aldigimda sorun yok abs isiklari yniyor tabi ama abs aktif ettigimde fren hafif dokundugumda dalgalaniyor guc rolanti hersey kontrol ettim poulie rulmonu deyisem bakalim o bozuk ondan sonra yaparmi bilmiyorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba