Şanzıman Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Yazar 3 Yorum 15.010 views
Şanzıman Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Araçta eksildiği yada bittiği fark edilmesi en zor parça şanzımandır. Motor yağı yada antifriz gibi düzenli aralıklarla yağ miktarını kendinizin kontrol edebileceği bir düzenek bulunmaz (bazı modeller hariç) Bu nedenle olası yağ kaçakların erken fark edilmesi önemlidir.

Bu yazımızda şanzıman nereden yağ kaçırır, Şanzıman Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır gibi merak ettiğiniz konuları bulabilirsiniz.

Şanzıman Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Şanzıman yağı kaçaklarının en sık görüldüğü parçalar aşağıda listelenmiştir. Aracı Bir Lifte Kaldırarak Yada Alt Kısmında Motor koruma muhafazası yok ise eğilerek bile aşağıda yazan parçaları göz ile kontrol edebilirsiniz.

  • Aks Keçelerinin Eskimesi Sebebi İle Aksların Dibinden Yağ Kaçakları Görülür
  • Şanzıman Dış Contalarından Yağ Kaçakları Görülebilmektedir.
  • Yağ Tapası ve Çevresinden Kaçaklar Oluşabilir
  • Prizdirek Bilyası, Prizdirek Mili çevresinden Yağ Kaçırabilir  ( Bu parça iç kısımda olduğu için gözle görünmez fakat burada meydana gelen bir kaçak şanzımanın motora bağlandığı kısımda yağ kaçağı ile kendini belli edecektir.)

Şanzıman Nereden yağ kaçırır diye soranlar için en sık görülen kaçak noktaları bu kısımlardır. İlk Olarak Bu noktaların kontrol edilmesi gerekir. Eğer tüm bu noktalarda herhangi bir kaçak belirtisi yok ise araç lifte kaldırılarak detaylı olarak kontrol edilmesi gerekecektir.

Şanzıman Yağ Kaçağı Neden Olur

Manuel veya otomatik şanzıman araçlarda şanzıman yap kaçağının sebebi genellikle parçaların yıpranması ve eskimesinden kaynaklanmaktadır. Conta, keçe gibi parçalar sebebi ile oluşan kaçaklar en sık görülen durumdur. Bu parçalar zamanla yıprandığı için belli süreler sonunda değişmesi normal bir durumdur. Yağın aşırı şekilde azalması yada tamamen bitmesi durumunda olabilecek durumlar için Şanzıman Yağı eksilirse / biterse ne olur sayfamıza bakınız.

Şanzıman Yağı ile Motor Yağını Ayırt Edin

Bazı durumlarda araç kullanıcıları şanzıman yağ kaçakları zannettikleri durum genellikle motor yağı olabiliyor Motor ve şanzıman yağını ayırt etmek zordur çünkü motor alt kısmında iki yağ tipide siyah olarak görülür. Fakat arasındaki fark eliniz ile değdiğinizde fark edilir Motor yağı daha siyah ve kokusuz iken şanzıman yağı sarımtırak, yanma emaresi olmayan ve keskin kokulu bir yağdır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Manuel ve Otomatik Şanzıman Neden Yağ Kaçırır, Yak Kaçağı neden olur , Şanzıman Yağ Seçimi (Castrol) gibi aklınıza takılan tüm konularda sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorular aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

3 Yorum

  1. 99 Palio 1.6 şanzıman dan yağ kaciriyo dendi zaten aracın durduğu yerde de yağ attığı belli oluyor bunun tamir ücreti ve değişimi yağ fiyat nedir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba