Ruhsatım Gelmedi, Araç ruhsatı Sorgulama

Yazar 1 Yorum 1.688 views
Ruhsatım Gelmedi, Araç ruhsatı Sorgulama

Ruhsatım Gelmedi Ne Yapmam Gerekir : Bilindiği üzere son birkaç yıldır emniyet genel müdürlüklerinde ki yoğunluğun azaltılması amacı ile ikinci el araç alımlarında araç ruhsatı eve posta yolu ile gönderilmekte. Fakat bazı araç sahipleri bu nedenle gelmeyen ruhsatlarının peşine düşmüş durumda.

Araç ruhsatınız gelmedi ise birkaç sebebi olur. Bunları aşağıda belirteceğiz. Öncelikle Ruhsatın eve gelme süresi nedir bunu öğrenmemiz gerekir. Ruhsat Sorgulama Konunun Alt Kısmında PTT ve Emniyet Müdürlüğü Olarak Verilmiştir.

Ruhsatım Gelmedi, Ruhsat Kaç Günde Çıkar

İkinci el araçlarda, aracı aldıktan sonra size geçici ruhsat belgesi verilir ve bu ruhsatın geçerlilik süresi 1 aydır.

Araç satışı yapıldıktan sonra 15. iş gününde emniyet genel müdürlüğünde görevli polisler tarafından sigortanızın olup olmadığı kontrol edilerek evrakları tam olan araçların ruhsatları hazırlanıp PTT aracılığı ile adreslerine yollanır. Postada geçen süreyi de hesap edersek araç ruhsatları satış yapıldıktan 20-25 gün sonra eve gelecektir. Eğer bu süre daha dolmadı ise araç ruhsatınız ile ilgili olarak endişelenmenize gerek yoktur. Bu zaman zarfında eve gelecektir.

Fakat bazı durumlarda bir ay dolmasına ve geçici belge geçerlilik süresi bitmesine rağmen araç ruhsatının eve gelmediği durumlar olabilmektedir. Bu durumlar ise aşağıda belirtilmiştir.

• Sigorta Yaptırmadı İseniz Ruhsat eve Gelmeyecektir. Sigorta Zorunludur.
• Evde Bulunmuyor iseniz eve gelmiş fakat verilememiş olabilir, PTT’den sorgulatmanız gerekmektedir.
• PTT Verilemeyen ruhsatları belli bir süre sonra emniyet genel müdürlüğüne geri gönderir.
• 15 Günden sonra sigorta yaptırdı iseniz hiç kargoya verilmemiş olabilir.
• Bu gibi durumlar var ise araç ruhsatı gelmedi sorgula konumuzu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Araç Ruhsatı Sorgulama

Yukarıda belirtildiği üzere bir aksaklık olması durumunda ruhsatınızı nerede olduğunu sorgulamanız gerekmektedir. Yapmanız gereken sorgulama işlemleri sırası ile aşağıda verilmiştir.

  • PTT’Den Ruhsat Sorgulama : İlk adres PTT olacaktır. Araç geçici belgeniz , ruhsat ve kimlik yanınızda olması gerek. Bu bilgiler ile adınıza ve adresinize gönderilen bir ruhsat var mı, var ise şu an nerede öğrenebilirsiniz. Eğer PTT geri yollamış ise;
  • Emniyetten Ruhsat Sorgulama : Emniyet genel müdürlüğü trafik tescil dairesine giderek ruhsat bölümünden sorgulama yapılması gerekecektir. Eğer buraya geri gönderim ulaşmış ise size teslim edecekler ulaşmamış ise yazıcıdan tekrar bir ruhsat basımı alacaklardır. Buraya sigorta götürmenize gerek yoktur (Sıfır araçlar, yada plaka değişimi hariç) işleminizi buradan yaptırabilirsiniz.

Ruhsatın eve sorunsuz ulaşması için aracı aldıktan sonra hemen zorunlu trafik sigortası yaptırınız. Ayrıca ikametgah adresinizde biri bulunması ve satışı takip eden 20-25 gün aralığında PTT’lerden sorgulama yapmanız önerilir.

Bize sorun!

Araç satış ve alış işlemleri arızalar, bakım onarım işlemleri ve sigorta gibi konularda araç devrinden önce sormak istedikleriniz sorular ile, otomobil motor, elektrik ve mekanik arızalar muayene gibi konularda da sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

1 Yorum

  1. Merhaba. Benim oğlum bundan 2 yıl önce 2. El bir motosiklet aldı. noter satışı yapıldı ancak 1 hafta içerisinde oğlum hapse girdi cezası uzadı şu an müebbet hapiste Ben de babası olarak vasi’si olarak atandım. mahkemenin verdiği vasi kararı var.
    Ruhsat eve gelmedi 2 yıldır motosiklet ruhsatsız bir şekilde bekliyor ne yapabilirim. Bana bir yol gösterirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba