Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır

Yazar 16 Yorum 8.327 views
Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır

Araçlarda rotil, ön teker aksamının alt kısımdan araç tablasına montesini sağlayan parçadır. Direksiyon bağlantılarına da kimi zaman rotil denildiği olmaktadır. Bu parçada bir arıza olması durumunda aracın tüm ön düzeninde radikal değişimler, ses ve sürüş değişiklikleri ile araç sahibinin anlayabileceği belirgin belirtilere neden olmaktadır.

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır

Araçta rotiller arızalanmaya başladığında bazı belirgin belirtiler vermeye başlar Bu belirtiler;

Araç Tekerleri Dışa Kamber Yapar,
• Lastik İç Kısımlarda Dış Kısımlara Oranla Daha Yüksek Aşınmalar Gerçekleşir.
• Çukurlarda Lokurtular Baş Gösterir
• Aracı Lifte Kaldırdığınızda Lastiği Alt ve Üstten Tutup Salladığınızda Boşluk Oluştuğu Görülür
• Kasislerden Geçerken Gıcırtı Tarzı Sesler Yapabilir
• Tek Taraflı Bozuldu İse Bozulan Tarafa Doğru Çekme Yapabilir.
• Ani Fren Yada Ani Gaza Bastığınızda “Tak” Gelir
• Ani Frenlerde Tekerlerler Yerinden Oynuyor Hissi Oluşur ve Vurma Sesi Gelir.

Bunlar en sık karşılaşılan rotil bozulması belirtileri arasındadır. Fakat araç marka ve modeline göre farklı belirtiler de oluşabilmektedir.

Rotil Arızalandığında Değişmezse Ne Olur.

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır başlığında verilen bulgular ortaya çıkmaya başladıktan sonra söz konusu parça değiştirilmez ise aracınızda esktra donanımlara zarar verecek ve sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Lastik Aşınmalarına Neden Olur : Rotilin bozulması lastiklerin içe yada dışa doğru açısının değişmesine neden olacağı için lastiklerin aşınmasına neden olur. Bu aşınma parçanın bozukluk derecesine göre şiddeti de değişir. Öyle ki kimi zaman Birkaç hafta içerisinde lastiklerin iç kısımlarında %20-40 aşınma oluşturabilirler. Bu da arızanın maliyetine ek olarak birde lastik maliyetinin eklenmesine neden olacaktır.

Araç Sağa yada Sola Çekme Yapar : Aracın gelişigüzel sağa yada sola çekmesine neden olur. Bu durum sürüş hakimiyetini zorlaştırarak kazalara neden olabilir.
Zamanla Kopabilir : Söz konusu parça tamamen kopabilir bu durumda araç tekerler aksamı tabladan kurtularak kazalara sebebiyet verebilir. Bu durum rotil arızasının sonuçları arasında en ciddi ve en tehlikeli olan sonucudur diyebiliriz.
Rotil Değişimi Nasıl Yapılır

Bazı araçlarda rotil tek olarak değişebilirken bazı araçlarda ise tabla ile birlikte değişmektedir. Bu durum araçtan araca farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak birçok araçta tablanın üzerinde monteli olarak gelir ve tablanın da değişmesi gerekmektedir. Bu sayede rotilin tablaya yanlış yada zayıf monte edilmesi riski de ortadan kalkmış olur.

Maliyeti konusunda ise her araç markasında farklı parça fiyatları olacağı için herhangi bir fiyat vermek mümkün değil fakat genel olarak ekonomik ve maliyeti düşük bir parçadır. İşçilik maliyeti de ekonomiktir diyebiliriz.

Bize Sorun Cevaplayalım!

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır konumuz ile ilgili olarak aracınızda yaşadığınız arızaları belirtileri ve onarım maliyet ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanlari aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz. Soru soracak olanlar lütfen araç marka ve modelini de belirtirseniz daha net yardımcı olabilir. Günlük olarak gelen tüm sorular cevaplanmaktadır .

Etiketler

16 Yorum

 1. Aracı bir süre park ettikten sonra çalıştırıp direksiyonu hareket ettirmeye başladığında tak tak diye ses geliyor neden olabilir acaba?Araç Hyundai i20 bu arada 2012 kolay gelsin

  • Avatar Muhittin SERDAR

   sadece direksiyonu araç durduğu yerde hareket ettirdiğinizde mi geliyor. biraz daha detaylı tarif edebilir iseniz daha net bir bilgi verelim.

 2. Hareket halindede yapıyor direksiyon hareketlerinde tak Tak diye ses geliyor

  • Avatar Muhittin SERDAR

   amartisör takozu, rot başı, rotil, zrot gibi birçok parçadan olması muhtemel, detaylı kontrol etmeden şuradandır diyemem

   • Amortisör takozlarını yeni değiştirdim ön takımı da kontrol ettirdim bi sıkıntı yok dediler direksiyondan diyorlar

    • Avatar Muhittin SERDAR

     o zaman direksiyon kutusu başta olmak üzere mafsal vs aksamını kontrol ettirmeniz lazım. Öyle şeyler olabiliyor ki, kutunun sıcaklık koruma sacı bile bazen ses yapabiliyor. Kontrol edilmeden şuradandır demek çok zor.

 3. Avatar Zeynel eryan

  Renault captur markali aracimi 2 hafta oldu alali araba sola cekme yapiyor aracimi rotcuya goturdum sol tekerlek ustunde şasede vuruk var dedi daha sonra bilgisayara baglayip aracin beyni resetlendi fakat ayni sorun devam ediyor bu konuda yardimci olurmusunuz bana

  • Avatar Muhittin SERDAR

   şaside bir sorun var ise, parça değişimi fayda etmeyebilir. sorunun çözümünü konusunda araçta tam sorun nedir bilmek gerekir. Şasi açması mı yoksa kule açması mı var, detaylı bir kontrol yaptırın, araç 2 haftalık ise yetkili servise şikayetlerinizi bildirin. 2 haftalık araçta garip bir arıza olmuş

 4. Avatar Kemal güney

  Aracım .Hundai sante de 4.4 suç.2.200 motor….son zamanlarda uzun yolda rampa aşagı giderken 80 ve 90 ile giderken hafif firene dokunmada sanki APS devreye girer gibi tak tak tak ses geliyor. Bu ses titreşimini pedalda daha çok hissediyorum. Sesi içeri veriyor. Ama ayağımı firenden çektiğim zaman böyle bir ses olmuyor. Düzde istediğim kadar hızlı gideyim böyle bir ses olmuyor.servise girdim sol rotilden dedi. Ne yapsam bilmiyorum

  • Kemal bey, rotillerin bu tip arızaları mevcut durumda rampa aşağı yük bindiği için muhtemel arıza rotillerdir.

 5. mrb bende 2014 dacıa duster var araç durdugu yerde direksiyonu sağa veya sola cevirdiyimizde ses deyil yanlış anlaşılmasın çok fazla titreme oluyor taki arabayı titretiyor tekerleklerde titreyerek dönüyor bşına gelen varmı ama sadece durduğu yerde seyir halinde deyil birde kalkışlarda araba kafayı sallayarak kalkıyor bazen ama

 6. Selam. 97. Model uno var. Aracin direksiyon kutusu ve bi kac parcalari degisti. Sol on tekerden lokurtu sesi geliyordu. Ses biraz azaldi ama biraz bozuk yolda lokurtu geliyor sol on tekere dogru. Acaba rotilden olabilirmi ne yapmaliyiz

 7. Aracım 98 model şahin direksiyonu hafif şekilde yolda giderken oynattığım zaman aracın önü komple sallanıyor sebebi nedir acaba?????

 8. Merhaba ford mustang 4.6 gt 1997 model aracım var rotil başları değişmesi gerekiyo ne kadardır tahmini rotil başları mustang olmak zorundamı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba